Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Recenze jídla Ristre: Unikátní strava do akce

Datum přidání 20.01.2023   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

“Musím podávat maximální výkon. Mám fyzicky i psychicky náročnou práci. Práce na nějakém projektu mi trvá i několik dní, během nichž toho moc nenaspím. Nemám čas na nic. Příprava jídla mě neskutečně zdržuje a jídlo samotné skoro vůbec nestíhám…”. Poznáváte se v tom? Takhle nefungují jen bojovníci, ale v dnešní hektické a uspěchané době i různí manažeři, řidiči a spousta dalších profesí. Je mnoho faktorů, které výkon ovlivňují. Kvalitní strava je určitě jedním z nich. Ale někdy na jídlo opravdu není čas. Co s tím? Na to se mrkneme v dnešní recenzi. Pojďme na to.

Ristre-Unikátní české superjídlo

Foto: Ristre - Unikátní české jídlo / SOLDATO Team

 

I když jste se v předchozích řádcích našli, budeme se na problém stravy dívat očima vojáka. A to vojáka na vojenském cvičení, popřípadě v bojové akci ("Cvič tak, jak budeš bojovat" - staré vojenské přísloví). Co je pro nás charakteristické? Vypíchl bych dvě věci. Nedostatek spánku a vysoká fyzická aktivita. Oba faktory způsobují vysokou spotřebu energie. Energie, kterou musíme dobíjet skrze jídlo. A to je další omezující faktor. Ve většině případů fungujeme s tím, co si neseme na zádech. Takže výběr jídla je pro nás opravdu klíčový.

 

Naštěstí možností je hodně. I když žádná není úplně ideální. Jako základ tu je BDP (bojová dávka potravy). Zde je k dispozici buď fasované české, nebo si sháníme BDP jiných armád (velmi oblíbené je americké MRE). Nespornou výhodou je, že v jednom balíčku máte vše potřebné. Další možností jsou různá civilní outdoorová jídla. A to buď sterilovaná nebo dehydrovaná. Nakonec tu je možnost si poskládat jídlo z různých konzerv a jiných poživatin. Všechny možnosti jsou používané a záleží na každém jednotlivci co mu vyhovuje.

 

Ideální vojenská strava? Ristre

Foto: Ristre jako náhrada BDP / SOLDATO Team

 

Jenže jsou tu další faktory, které jako voják musím zvážit. Asi nejdůležitější je si uvědomit, jak dlouho budu nasazen bez dozásobení, a podle toho musím zvolit ideální množství jídla. Jde především o hmotnost, ale nemalou (a tak trochu často zapomínanou) roli hraje i výživová hodnota. Dále musím zvážit způsob přípravy. Budu mít čas jídlo ohřívat? Mám možnost si vzít více vody pro přípravu dehydrované stravy? Kolik času mám na jídlo? Dodá mi zvolená strava dostatek živin tak, abych mohl fungovat? To vše musím vzít v potaz. A věřte, že to někdy není jednoduché. Vždy ale musím volit tak, abych byl schopen plnit a splnit úkol. I když jídlo není priorita, je to velmi důležitý faktor.

 

Jak vidno, volba jídla, i když to vypadá jako banalita, je poměrně komplexní problém. Z výše uvedeného ale vyplývá, že je z čeho vybírat. Jsou ale i jiné možnosti? Ano, jsou. A poměrně zajímavé.

 

Unikátní české jídlo pro vojáky - Ristre

Foto: Ristre je velmi zajímavou alternativou k běžné vojenské stravě / SOLDATO Team

 

Revoluce ve stravování?

Co byste říkali tomu, kdyby vám někdo nabídl jídlo, které byste nemuseli nijak připravovat. Jen byste ho snědli a věděli byste, že vás zasytí, a zároveň byste do sebe dostali vše potřebné. Vše v jednom malém balení. To zní zajímavě, že? Pro nás to určitě zajímavé je. Je to ale vůbec možné? Na to nám odpoví firma Ristre, která tvrdí, že má unikátní jídlo plné energie a superpotravin. Ristre je společnost, která vznikla začátkem roku 2020, přičemž s jídlem na trh se Ristre uvedlo v roce 2021. Jedná se tedy o poměrně mladou společnost.

 

Nápad majitele na výrobu unikátního jídla ale začal zrát už počátkem roku 2018. Trvalo tedy celé dva roky, než se povedlo toto jídlo přivést k životu. A byly to asi dva zajímavé roky. Zakladatel firmy Damien nám prozradil, že zkoušel udělat něco, o čem mu profesoři z Potravinářské fakulty VŠChT tvrdili, že to nejde. On to ale nevzdal, dál mixoval všechno, co potřeboval, aby jídlo obsahovalo a nakonec se nemožné povedlo. Samozřejmě si pozval i odborníky na nutriční výživu a finalizovali vše v laboratořích. Dnes se Ristre míchá v Luhačovicích a na kvalitu dohlíží švýcarské laboratoře.

 

Ristre jako náhrada klasické stravy

Foto: Ristre se dá vymačkat během chvíle / SOLDATO Team

 

První zkušenost s Ristre jsem měl díky kolegovi z práce. Donesl nám na ukázku pár balení. Prý co si o tom myslíme. "Hmm, další rychlé jídlo které slibuje zázraky", blesklo mi hlavou a nějak moc jsem to neřešil. Navíc po prvním ochutnání mě to nějak neoslovilo. Ale člověk by neměl dát na první dojem. Postupně se ke mě dostávaly pozitivní ohlasy od kolegů a začalo mě to více zajímat. "Možná je to opravdu to pravé pro nás" řekl jsem si nakonec a začal se pídit po informacích, co to vlastně je. Vše to vyústilo v domluvu s majitelem Ristre a v pořádný test.

 

Ristre je velmi zajímavé jídlo

Foto: Ristre - seznamte se / SOLDATO Team

 

První pohled

Určitě nakonec rozhodlo to, že jsme se s kolegou mrkli, co že v Ristre vlastně všechno je. A není toho málo. Posuďte sami: Sacharidy (pohanka, jáhly, quinoa, maltodextrin), vláknina (jablečná vláknina, čekankový inulin, psyllium, cejlonská skořice), bílkoviny (syrovátkový, vaječný a konopný protein), tuky (řepkový, konopný a rybí olej, lněná semínka, mandle, chia semínka), vitamíny (vitamíny C, B1, B2, B6, B12, E, D3 (2000iu), K2, kyselina pantothenová, biotin, kyselina listová, niacin), minerály (vápník, hořčík, fosfor, železo, zinek, selen, molybden, jód, mangan, nikl, fluor, sodík, měď) a doplňky (voda, koenzym Q10, mořský kolagen, kyselina hyaluronová, zázvor, maca, reishi, ostropestřec mariánský, Guarana, ginkgo biloba, česnek, holandské kakao, DMAE, slunečnicový lecitin, kreatin monohydrát (pro ty co chodíte do posky vězte, že je tu 2000mg této látky), L-glutamin, Taurin, D-asparagová kyselina). Uff, vcelku mazec.

 

Je Ristre vhodné jako strava do akce?

Foto: Člověk by ani neřekl, co takový sáček může vše obsahovat / SOLDATO Team

 

Tohle všechno se vešlo do jednoho balení jídla o hmotnosti 500 gramů. Z nutričního pohledu se jedná o 666kcal, 30g tuků, 56g sacharidů, 10g vlákniny a 35g bílkovin. V jedné porci, která je uložena v obalu o rozměrech cca 17x9x6 cm. Tento obal je zářivě oranžový, což je z vojenského pohledu tak trochu nevhodné. Nicméně jsme se s firmou Ristre domluvili na tom, že si tohle jídlo zaslouží i military verzi, takže se snad brzy dočkáme i nějaké více vojenské barvy obalu. Navíc máme slíbeno, že military verze bude ještě obsahovat elektrolyty a testosteron booster.

 

Existuje Ristre ve vojenské verzi?

Foto: Takové military provedení by se nám líbilo / SOLDATO Team

 

Pokud se na jídlo podíváte jako na takové, zjistíte, že se jedná o středně hustou kaši světle hnědé barvy. Dodává se ve dvou variantách - natural a čokoláda. Podle aktuálních informací z firmy se je ale výroba čokoládové varianty ukončena. Za zmínku určitě stojí zmínit i trvanlivost. Ta je udávána 6 měsíců, přičemž Ristre nemusí být uloženo v lednici.

 

Jak vypadá Ristre

Foto: Ristre je ve finále vlastně taková kaše / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Nutriční skladba je jistě u jídla důležitá. O tom není pochyb. Ale jak jsem psal na začátku, z pohledu vojáka jsou tu i další faktory, které jsou pro nás neméně důležité. Takže se teď společně mrkneme na naše praktické zkušenosti s jídlem Ristre.

 

Jako první tu máme přepravitelnost. Od balení jídla očekáváme nějakou odolnost tak, aby nám v batohu neprasklo. Z tohoto pohledu se zdá Ristre dostatečně odolné. Ani v jednom případě se nestalo, že by při běžném nošení v batohu spolu s ostatními věcmi došlo k nějakému poškození obalu. To se zdá jako uspokojivé sdělení, nám to ale nestačilo, takže došlo i k trochu důkladnějšímu otestování odolnosti obalu Ristre. No, ale výsledky si řekneme až v pozdější kapitole.

 

Kolik balení Ristre si vzít?

Foto: Je fakt, že Ristre nějaké místo zabere / SOLDATO Team

 

Co ale je potřeba zmínit hned, tak fakt, že balení Ristre není ani malé, ani lehké. Z vojenského pohledu. Pokud přijmeme fakt, že chceme jíst jen Ristre, tak počítejte s tím, že budete potřebovat třipět balení na den (dle náročnosti plněného úkolu a potřeby příjmu kalorií. Vysvětleno níže.). Na třídenní akci se tak dostanete na až na 12 balení. To je 6 kilo zátěže (která ale naštěstí postupně mizí do vašeho žaludku). Také objemově to není úplně málo a počítejte s tím, že vám to v batohu zabere dost místa. S čímž asi nic moc nenaděláte.

 

Ristre jako vojenská strava

Příjem kalorií závisí na mnoha faktorech, kterými jsou věk, pohlaví, váha, kalorický výdej nebo třeba zdravotní stav, rychlost metabolismu a jiné. Abych byl schopen cokoliv hodnotit, musíme si definovat průměrného vojáka, u kterého budu následně všechny aspekty vyhodnocovat. Pro potřeby recenze jsem zobecnil subjekt hodnocení na muže ve věku 30ti let, jehož váha je 85kg a výška 182cm. Takto stanovené omezující podmínky odpovídají průměrnému vojákovy, sloužícímu u bojové jednotky s výborným zdravotním stavem a fyzickou kondicí.

 

Je Ristre vhodné do vojenské akce?

Foto: Ristre jsme testovali hlavně v polních podmínkách / SOLDATO Team

 

Pokud se budu bavit o minimálním příjmu kalorií na den s cílem zachování hmotnosti za předpokladu nízké fyzické aktivity, jedná se přibližně o hodnotu 2500 kcal/den. Dále je třeba přijmout ideálně cca 1g bílkovin na 1kg tělesné hmotnosti a určité množství minerálů, vitamínů a vlákniny. Energii získáme z tuků a sacharidů v poměru podle toho, který z těchto zdrojů nám více vyhovuje.

 

Avšak jak se toto změní, pokud se budeme bavit o potřebách vojáka, který plní náročné úkoly, které sebou nese i svá specifika? Během testování jsem vyzkoušel fungování na Ristre po dobu 3 dnů. Během těchto dnů se střídaly fáze s různou fyzickou a psychickou náročností vzhledem k úkolům v dané fázi. Jak jsme si již řekli, tak jeden balíček Ristre váží 500g a obsahuje 666kcal. Specifické prostředí a náročnost s sebou nesou i odlišné požadavky na kalorický příjem a makroživiny. Abych minimalizoval možnost úbytku na váze, svalové hmotě a zároveň mohl co nejefektivněji plnit dané úkoly, bylo potřeba do sebe dostat cca 3000 kcal, včetně 2g bílkovin na kg váhy. Pokud se podíváme na výživové údaje produktu Ristre, zjistíme, že všechny tyto podmínky splňuje.

 

Během přípravné fáze (1den), kdy nebyla příliš vysoká fyzická zátěž jsem zkonzumoval 4 Ristre (2664 kcal). Jídlo jsem si rozložil jako snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři, kdy během svačin jsem si dal vždy ½ Ristre, a zbytek jídel jsem konzumoval celé balení. Mohu říci, že obsah balení mě zasytil minimálně na 4-5 hodin dostatečně tak, abych nepociťoval potřebu sníst cokoliv jiného a byl jsem schopen se plně věnovat přípravě a plánování následného plnění úkolu. Svačinky jsem si dával ne proto, že bych cítil hlad, ale abych do sebe dostal ideální počet živin a energie.

 

Jak jíst Ristre

Foto: Stačí otevřít a sát rovnou z obalu / SOLDATO Team

 

Ve fázi plnění úkolu (2dny) byla zvýšená fyzická i psychická náročnost. Během těchto dnů jsem do sebe v podobě Ristre dostal 5 těchto sáčků (3300 kcal). Problémem během fáze byl čas, náročné taktické přesuny a jiné taktické činnosti. Z těchto důvodu jsem si obsah Ristre dával postupně v časech odpočinku a vždy max. ½ balení. Nechtěl jsem plnit úkoly s plným žaludkem a takto rozvržená konzumace se mi velice osvědčila. Nepociťoval jsem přesycení ani pocit únavy při trávení. Byl jsem schopen efektivně rozložit energii rovnoměrně v průběhu působení.

 

Jak vypadá Ristre

Foto: Víčko je dostatečně velké a odlehčené / SOLDATO Team

 

​Musím vyzdvihnout složení produktu, kdy všechny komponenty společně s komplexními sacharidy a tuky fungovaly velmi dobře. Energie se uvolňovala postupně v průběhu několika hodin a byla podporována příměsí Guarany a ostatních přírodních stimulantů. Nutno podotknout, že jsem po dobu celé akce nekonzumoval nic jiného než Ristre a vodu. Právě voda se ukázala jako velmi podstatná z toho důvodu, že v balíčku je obsažena i složka creatinu, u kterého je třeba tělu dodávat tekutiny. Každopádně v našem charakteristickém prostředí je konstantní dávka creatinu přínosem, neboť s sebou nese i rozvoj síly a silové vytrvalosti.

 

Je možné jíst jen Ristre?

Foto: Ristre je možné kombinovat i s jinou stravou / SOLDATO Team

 

Jako ve všem co se týká jídla, i zde platí, že je příjem stravy hodně individuální. Výše zmíněné je prakticky vyzkoušená ideální verze. Další vyzkoušenou variantou je snížení dávky. Pokud se bavíme o dvou až třídenním nasazení, lze se dostat i na tři balení na den při mírné zátěži a čtyři balení při vyšším výkonu. To je také prakticky vyzkoušeno.

 

Být odkázán jen na Ristre a nejíst nic jiného je samozřejmě jedna z možností. Někomu to nemusí vyhovovat. Druhou možností tak je konzumovat Ristre jako doplněk jiného jídla. Jako ideální se mi zdá jíst Ristre na snídani a na večeři. V prvním případě vás Ristre nastartuje do začátku dne. V druhém případě jde spíše o praktickou stránku věci. Zatímco si kolegové chystali jídlo, já už mohl být zalezlý ve spacáku a v klidu si na Ristre pochutnávat.

 

Je nutné Ristre nějak připravovat?

Foto: Zalehnout a povečeřet / SOLDATO Team

 

To je totiž jedna z obrovských výhod tohoto jídla. Dá se v podstatě jíst kdykoliv a kdekoliv. Žádná příprava, žádné ohřívání. Jen vytáhnu balíček Ristre, odšroubuji víčko a už do sebe dostávám vše potřebné. Zároveň můžu jídlo i kdykoliv ukončit. V případě poplachu, napadení, rychlé změny úkolu. Nemusím poklízet vařič, sklízet ešus nebo přemýšlet, jestli mohu dát horký balíček jídla zpět do batohu. Jen zavřu uzávěr, hodím balíček Ristre do batohu a jsem připraven na plnění úkolu. Z tohoto pohledu je Ristre asi nepřekonatelné.

 

Výhody Ristre

Foto: Velkou výhodou je, že můžete jídlo kdykoliv přerušit / SOLDATO Team

 

Další nemalou výhodou je i odpad. Pokud Ristre vycucnu a sroluji, vznikne opravdu malý balíček. Dá se říci, že celý náklad Ristre za tři dny se mi vejde do malé boční kapsy batohu. A suchá váha je opravdu minimální. Je to jen kousek plastu. Super.

 

Co s Ristre po jídle?

Foto: Po srolování a zavření je odpad minimální  / SOLDATO Team

 

Co dává tělu Ristre z pohledu odborníka na výživu?

Nejen v dnešní uspěchané době je čím dál složitější zahrnout ve stravě ideální poměr látek podporujících naši imunitu, trávení, energii či psychickou rovnováhu. Z tohoto důvodu považuji za velice důležité vyzdvihnout složení Ristre a jeho praktické využití v terénu.

 

Na jak dlouho zasytí Ristre

Foto: Ristre můžete mít neustále po ruce / SOLDATO Team

 

Jako první, co jsem na sobě mohl pozorovat, byla samozřejmě vyvážená složka makroživin jako komplexních sacharidů, tuků, bílkovin i vlákniny. Zdrojem komplexních sacharidů je kombinace pohanky, jáhel, Quinoi a maltodextrinu. Všechny tyto zdroje jsou mimo jiné plné vitamínů a důležitých minerálních látek. Během zvýšené fyzické aktivity jsem ocenil především postupné uvolňování a vstřebávání energie, kde oproti rychlým cukrům nedocházelo k náhlému zvýšení krevního cukru, což v praxi znamená rychlé střídání pocitu nasycení za pocit hladu a následně únavy.

 

Ristre jako snídaně

Foto: Ristre se zdá jako ideální na začátek dne / SOLDATO Team

 

Bílkoviny jsou v Ristre zastoupeny syrovátkovým, vaječným a konopným proteinem. Tato kombinace rostlinných a živočišných bílkovin zabezpečuje dobrou stravitelnost s minimálním efektem plynatosti, a dále se jedná o dobrý zdroj esenciálních aminokyselin. Vzhledem k tomu, že naše tělo si esenciální aminokyseliny není schopné samo vyprodukovat, jedná se o dobrý ukazatel vyváženosti potravy. Pokud jsou tyto aminokyseliny v našem jídelníčku obsaženy, je naše tělo schopné například správně regulovat hormony v těle (Lysin), správně provádět metabolismus tuků (Treonin) či usnadňovat růst, tvorbu krevních buněk a opravu tkání (Histidin) a další.

 

Neméně důležitou složkou v tomto jídle je zastoupení tuků v podobě například konopného, rybího či řepkového oleje. Posledně zmíněný olej sice není u nás moc oblíbený, ale tento olej je plný Omega 3 mastných kyselin, a tak je jeho zastoupení v Ristre klíčové a díky němu má finální jídlo lepší poměr Omega 3 ku Omega 6. Když jsem byl při plnění úkolu odkázán jen na konzumaci tohoto produktu, byl pro mne velice důležitý příjem tuků pro správné vstřebávání některých vitamínů jako A, D a E.

 

Co zbude z Ristre po jídle

Foto: Odpad je minimální a nezabere mnoho místa / SOLDATO Team

 

Co se správného zažívání a správného fungování střev týče, bez dostatku vlákniny by příjem ostatních makroživin vedl k nemalým problémům. Fungování střev je v situaci, kdy potřebujete svoji pozornost zaměřit na plnění úkolu, opravdu důležitá. Poslední, co v takové situaci chcete řešit, jsou zažívací potíže. Pokud pomineme faktor špinavého prostředí, které bohužel bez správné hygieny dokáže naše fungování dost ztížit, zdroje vlákniny v Ristre jsou kvalitní a vyvážené natolik, aby jste se o funkci střev nemuseli bát. Jedná se o faktor úzce spjatý s naší imunitou a psychikou. Zde je potřeba zmínit i to, co se asi jinde nedočtete. Vylučování. Pokud jsem tři dny fungoval jen na Ristre, musím říci, že se nedostavil ani průjem, ani zácpa. Stolice byla prostě tak akorát, což je ideální stav pro vyměšování v taktickém prostředí.

 

Co dělá Ristre se zažíváním

Foto: Asi nechceme ukazovat úplně vše...  / SOLDATO Team

 

Minerální látky v Ristre pochází z přírodního multiminerálového komplexu mořských řas rodu Lithothamniom. V našich podmínkách jsou zejména důležité minerály vápník, hořčík, železo a zinek. Tyto látky přispívají například k normálnímu energetickém metabolismu. Dále snižují míru stresu a únavy, napomáhají k lepší tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, což vede k lepšímu přenosu kyslíku v našem těle a správné funkci imunitního systému.

 

Základním vybavením, které si bere mnoho vojáků když odjíždí do prostředí, které k našemu zdraví není zrovna dvakrát přívětivé, je česnek a zázvor. Oba tyto doplňky vojáci užívají preventivně proti onemocnění všeho druhu. Z tohoto důvodu velice oceňuji přítomnost těchto složek v Ristre. Jedná se o komponenty, které znatelně podporují naši imunitu a zdraví.

 

Česnek jako superpotravina

Foto: Česnek a zázvor už nemusíme tahat / SOLDATO Team

 

Všechny složky v této stravě fungují velice dobře. Jak jsem již zmínil, v případě konzumace výhradně tohoto produktu jsem byl schopen udržet svoji pozornost, zahnat hlad kdykoliv byla potřeba a věnovat se plně činnostem, které souvisely s plněním úkolu. Co bych však doporučil, je externí doplnění soli v případě náročnějších fyzických podmínek. Po několikadenním stravování se výhradně tímto produktem docházelo při delších taktických přesunech se zátěží k mírným svalovým křečím v důsledku vyčerpání sodíku pocením při přesunech. Tento problém se dá jednoduše vyřešit mírným navýšením složky soli v samotném Ristre, či jen doplněním tohoto minerálu externě v průběhu dne.

 

Na jak dlouho Ristre zasytí?

Foto: Po Ristre jste nasyceni ale nemáte pocit plného břicha / SOLDATO Team

 

Jak to vlastně chutná?

Chuť je u jídla hodně individuální záležitost. Stejné to je i s Ristre. Někomu zachutná hned, někdo si na chuť zvyká jen stěží. Moje osobní zkušenost byla taková, že mi Ristre na první ochutnání moc nešmakovalo. Zdálo se mi takové nakyslé. Postupem času mi ale Ristre zachutnalo a nyní nemám problém ho sníst a pochutnat si na něm. Chuťově se nejvíce projevuje jablečná vláknina a skořice. S trochu nadsázky se dá říci, že Ristre chutná trochu jako jablečný závin. I když se Ristre vyrábí ve dvou příchutích, praktický rozdíl je minimální. Pocitově musím říci, že mi více chutnala verze natural. I proto mě vůbec nemrzí, že se čokoládová varianta již nebude vyrábět.

 

Ristre s příchutí Natural

Foto: Tak už jen Natural / SOLDATO Team

 

Odolnost


Mluvit v případě jídla o odolnosti je asi trochu divné, ale asi všichni tušíme jak je to myšleno. Odolnost obalu a trvanlivost. Že obal vydrží běžné přenášení v batohu už víme. SOLDATO team šel ale ještě trochu dál. Dost možná budete mít balíček Ristre jako pohotovostní jídlo v boční kapse maskáčů. Není to sice moc komfortní, půl kila je tam cítit, ale na krátkou dobu se to dá. Pokud si na takhle naplněnou kapsu lehnete, můžete být v klidu. Obal vydrží. Takže jsme šli ještě dál. Vydrží Ristre váhu dospělého chlapa? Ano, když jsem si na obal stoupl, tak také vydržel.

 

Co všechno Ristre vydrží...

Foto: Ne, neprasklo...  / SOLDATO Team

 

Ok, tak ještě přitvrdíme. Co když vám Ristre vypadne z kapsy na padáku? To se nám sice nestalo, ale jedno balení Ristre si zaplachtilo vzduchem z asi 15 metrů. Zde už po dopadu došlo k roztržení obalu v jeho rožku. To je ale samozřejmě extrém. Nadále platí, že při běžném používání obal Ristre vydrží opravdu hodně a nemělo by dojít k jeho protržení.

 

Pádový test Ristre

Foto: Ristre si zaplachtilo a trochu prasklo / SOLDATO Team

 

Voják samozřejmě nepůsobí jen v ideálním teplotním prostředí, často jsme nasazení i v extrémních teplotách. Jak je to s Ristre ve velkém vedru nevím. Bohužel nám v této roční době počasí nepřálo. Máme ale informaci, že při vedrech a za oknem auta se nic nestalo a jídlo bylo nadále poživatelné. Naopak mínusové teploty jsme tu měli. Zde výsledek (vzhledem k obsahu vody) nijak nepřekvapí. Pokud necháte Ristre několik hodin v mrazu, tak prostě zmrzne. To je fakt, se kterým se musíme smířit. Naštěstí to na něm také nezanechá žádné stopy a po rozmrznutí se dalo bez problému jíst.

 

Trvanlivost, jak už jsme zmínil, je 6 měsíců. To je poměrně dlouho. Není bez zajímavosti, že je Ristre v českých a švýcarských laboratořích Eurofins testováno i v termodynamickém zátěžovém testu, který simuluje dlouhodobou trvanlivost. Jen tak pro jistotu jsem zkusil sníst pár balení i s prošlou dobou trvanlivosti (v řádu jednoho až dvou měsíců). Jídlo bylo naprosto v pořádku, bez zápachu nebo změny struktury. Ani po snězení se nedostavily žádné zažívací problémy. Přesto doporučuji sníst Ristre dle doporučení a dobu trvanlivosti nepřekračovat. Proč byste to také dělali, že? Vždyť se opravdu jedná o dobré a výživné "jakoby" jídlo.

 

Military verze Ristre

Foto: Ristre je jako jídlo dokonalá strava do akce / SOLDATO Team

 

Verdikt

Unikátní jídlo plné energie a superpotravin. To vám blikne do očí na oranžovém webu Ristre. Po tom, co jsme zkonzumovali několik desítek balení, které jsme dlouhodobě jedli jen samostatně, nebo v kombinaci s jinými potravinami, můžeme konstatovat, že to je opravdu unikátní a pro vojáky zajímavé jídlo. Cena se pohybuje od 349,- za Starter Pack (2ks) po 2499,- při koupi 18 ks (což je ve finále rozumných 139,- za jedno jídlo). Ristre můžu jíst kdykoliv a kdekoliv, nevyžaduje žádnou přípravu, zasytí mě na několik hodin a po jídle nemám pocit plného žaludku. Navíc obsahuje tolik různých zdravých surovin, až to je neuvěřitelné a dokáže mě podržet v náročných situacích. Prostě to funguje. Nejlépe to asi vystihuje otázka, kterou mi položil kolega po provedení jednoho simulovaného bojového přepadu: "Na čem frčíš? Skoro jsme ti nestačili..." Frčel jsem na Ristre.

 

 

Líbí se nám:

+

Dá se jíst kdykoliv a kdekoliv

+

Opravdu zasytí 

+

Minimum odpadu 

Nelíbí se nám:

-

(Zatím) barva obalu 

-

Nesení 10ks už je znát

-

Pro někoho chuť

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Zapůjčil:

Ristre- unikátní strava plná superpotravin

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava