+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Nože
Recenze multitoolu Leathetrman Surge: Vojákova volba
Jako voják mám u sebe vcelku dost různého a zajímavého vybavení. Je to jen vybavení, může se rozbít. Občas ho potřebuji jen upravit, připevnit něco někam. Mám kolegu, který na cvičení pravidelně vyváží bednu s nářadím. Někdy se hodila, jindy zase ne. Jenže, co s bednou v lese na patrole… Na opasek to nedáš, v báglu to tahat nechceš… A přitom se to fakt občas hodí, mít nějaký to pořádný nářadí po ruce. Takže co s tím? Je nějaké řešení?
Foto: Leatherman Surge / SOLDATO Team
Jistě, že existuje řešení. A není to nic nového. Bednu s nářadím u vojáků zastupuje tzv. multitool. Někdo tomu říká nářaďové kleště. Kromě toho nářadí (hlavně různé šroubováky, pilu, pilník...) obsahují multitooly (MT) ale i nůž. A bez toho se voják neobejde. Jo, tohle mi dává smysl. Proto nějaký ten MT chci.
Foto: Hned po vybalení... / SOLDATO Team
Multitooly kolem nás
A nejsem sám, kdo podobné vybavení využije. Potřeba různých nástrojů během akce se totiž ukazuje jako více než reálná. Až příliš často totiž kolem sebe slyším „Hej, kdo má multitool, potřebuji něco...". Tolik k nevyřčené otázce Proč? Proč MT? Protože se fakt hodí.
Trh už dávno zareagoval a různé MT se dají sehnat. Různé kvality. A různého přístupu k problému nářaďových kleští. Vybírat tedy je z čeho, to je prostě fakt. Musím se teď přiznat. V odstavci výše jsem trochu kecal. Pravdou je, že kolem sebe spíše slyším: „Hej, kdo má Leathermana, potřebuji něco..." Ano, Leatherman se stal synonymem MT. Otázka zní, proč zrovna Leatherman...
Foto: Na první pohled je to pořádný nástroj / SOLDATO Team
Protože je to léty prověřená kvalita. Protože se primárně zaměřuje právě na MT. Nevím, ale říká se, že multitool vynalezl právě Tim Leathreman. A ostatní to pak dělají jen podle něj... To bylo v roce 1983 a multitool se jmenoval Leatherman Pocket Survival Tool. Pak následovaly další a další MT. Velmi pěkně to sepsal Bure na svém leathermaním blogu. Stojí to za přečtění. No, každopádně Leatherman tedy za ty roky očividně ví co a jak.
SOLDATO teamu tedy nezbývalo nic jiného, než kontaktovat české zastoupení Leathermana, firmu Moris Distribution, a domluvit se na recenzi. A pánové z MD mi řekli to, co jsem nechtěl slyšet: „OK, a jaký byste chtěli...?".
A pak to začalo. Jaký z nabídky je ideální pro vojáka? Který se opravdu hodí na vše? Ano, vím, že každému vyhovuje něco jiného. A každý má na věc jiný názor. Ale jeden model jsme vybrat museli.
Začal jsem jednoduše. Vybral jsem ho já, jakožto tester a recenzent. Svůj výběr jsem znovu konzultoval se specialistou od Morise. A ten mi doporučil něco jiného... Tudy tedy cesta nevedla... Takže jsem se ještě obrátil na kolegu, specialistu na SERE. A ten mi, kupodivu, doporučil to stejné, co pánové z Moris Distribution.
Foto: Pamatujete na tuhle anketu? / SOLDATO Team
Nakonec jsem využil naši věrné členské základny na Facebooku a nechal jsem mezi těmi dvěma modely (Surge vs. Charge) hlasovat. Jak to dopadlo?
Vyhrál multitool Leatherman Surge
Kdo se v problematice trochu orientuje, tak jistě ví, že se nejedná o žádnou velkou novinku. První model Surge spatřil světlo světa v roce 2005. Aktuálně tu máme už druhou generaci, která se objevila v roce 2013. Stále tu ale není recenze s pohledem vojáků. A ti, jak stále na našich stránkách opakuji, mají mnohdy jiné požadavky než ostatní uživatelé. Tohle je tedy recenze Leatherman Surge pro vojáky a pohledem vojáků.
Foto: Voják využívá multitool všelijak... / SOLDATO Team
První pohled
Fajn, jdeme na to. Balíček dorazil, rozdělávám jej a... A je tu první šok. Surge je opravdu obrovský (115 x 40 x 20 mm). A těžký (335 g). Zkusmo ho pokládám vedle svého starého MT. Rozdíl je očividný. „Vážně chci takového macka tahat u sebe jako EDC?" běží mi hlavou... Zkušenost mi ale velí, abych nechválil dne před večerem. A neodsuzoval vybavení před otestováním...
Foto: Jako ten rozdíl je fakt obrovský/ SOLDATO Team
Takže pokračuji v prohlížení a dostávám se na čtyři hlavní nástroje. Tady přichází něco, co mám na Leathermanu fakt rád. K noži (a dalším nástrojům), se dostanu, aniž bych musel otvírat celé kleště. Tohle je fakt věc, která mi dává velký smysl a má svoje nesporné výhody. Nevýhody mě fakt nenapadají žádné.
Ale zpět k hlavní sadě nástrojů. Jak jsem říkal, jsou čtyři. Kromě nože s rovnou čepelí tu máme ještě zubatý nůž. Dále nůžky. A nakonec pilník, respektive pilku. U posledního nástroje si totiž můžete zvolit, co tam primárně chcete. Ale k tomu až později.
Foto: Čtyři základní nástroje / SOLDATO Team
Po otevření MT se dostáváme konečně ke kleštím. Dá se říci, že to jsou klasické kombinačky. Čelisti jsou opravdu masivní, přitom špice je poměrně úzká. Hned si také všímám výměnných štípacích břitů. To je od první generace dobrý upgrade, který má svoji logiku. Celkově vypadají kleště více než použitelně.
Foto: Břit kleští lze vyměnit / SOLDATO Team
Mrknu ještě v rychlosti na sadu nástrojů, ukrytých v jednotlivých rukojetích. Na jedné straně jsou dva ploché šroubováky (8 a 4 mm). Sekunduje jim bodec s dírou, dá se říci, že to je šídlo.
Foto: Jedna strana nástrojů... / SOLDATO Team
Na straně druhé tu máme univerzální otvírák. Dále pak držák bitů. Ten v základu obsahuje kombo plochého a křížového šroubováku. A to je vše.
Foto: A druhá strana... / SOLDATO Team
Celkem tu tedy máme nějakých deset různých nástrojů. Vlastně je tu ještě měřítko a pár dalších drobností, o kterých se asi zmíním později. Ale jinak je to vše. Jestli je to hodně nebo málo, nemá asi teď smysl řešit. Uvidíme, co se dá při vojenské práci reálně využít, a co tam třeba bude chybět. Při prohlížení jednotlivých nástrojů jsem ale měl vždy prvotní pocit, že jsou opravdu reálně použitelné na to, k čemu jsou určeny.
Faktem totiž zůstává jedna věc. Od prvních dotyků na mě dýchalo dokonalé dílenské zpracování. To je opravdu na velmi (vééélmi) vysoké úrovni. Vše přesně sedí, vše na sebe doléhá, nikde žádná vůle. Alespoň zpočátku. Srdce každého nástrojáře musí nad Surge zaplesat.
Foto: Dokonalé zpracování / SOLDATO Team
Bezchybné zpracování, v kombinaci se zvolenými materiály, dělá z Leatherman Surge (alespoň na první pohled) opravdu dokonalý nástroj. To, jestli je i reálně použitelný, se nyní uvidí. Nakročeno má zatím dobře.
Ještě se sluší zmínit barevné varianty. Samozřejmě jsme šáhli po černěném provedení. To bylo jasné od samého začátku. K dispozici je ještě klasická stříbřitá barva. Ta se ale hodí spíše pro civilní prostředí. Nakonec můžete sáhnout po kombinaci černá / stříbrná, která vypadá velmi zajímavě.
Foto: Černá je černá... / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
V prvé řadě, jako voják, musím kvitovat fakt, že se k obou nožům dostanu jen za použití jedné ruky. Ano, oba dva opravdu umožňují tzv. „onehand" otvírání, které je umožněno díky podélným výřezům ve hřbetě nožů. Nemusím zde asi dávat příklady, každý si vybaví X situací, kdy se to fakt hodí.
Foto: One Hand otvírání je super / SOLDATO Team
Dokonce i kleště jsem schopen otevřít jen v jedné ruce. Tady to chce už trochu grif, ale jde to. A ani to při rotačním pohybu kleští, kdy jsem se hlavně zpočátku trochu bouchal do kloubů, moc nebolí. K jejich zavření už jsou ale potřeba raději obě ruce. I když to při troše snaze jde i švihem. Při zavírání jsem naštěstí nenarazil na problém, kdy se hrot kleští uvnitř zasekne za nějaký nástroj, a kleště pak nejdou zavřít. U jiného modelu s tím vcelku bojuju...
Foto: I ty kleště tak lze otevřít... / SOLDATO Team
Nože, možná nejvíce využívaný nástroj na MT. Jak jsem již zmínil, jsou dva. Začněme tím s hladkou čepelí. Délka čepele 8 cm z něj dělá reálně využitelný nůž. Dá se říci, že dokáže plně nahradit běžně používaný „onehand", který u sebe každý voják má. Od něj se pak odlišuje především šířkou čepele, která se prostě musí vejít do poloviny rukojeti kleští.
Foto: Nůž je základ / SOLDATO Team
Další z věcí, které ho tak nějak odlišuje od běžného zavíráku, je úchop. Tím pádem i trochu jiný způsob práce s ním. Nedá se říci, že je to nepoužitelné nebo špatně. Je to prostě jen o zvyku. A ukazuje se tady, že u multifuknčních nástrojů je občas třeba udělat nějaký ten ústupek.
Foto: Pracovat se s ním dá naprosto v pohodě / SOLDATO Team
Přesto přezevšechno - nůž na MT Surge je plně použitelný. Ostrost se zdá v pořádku, a díky zvolené variantě oceli (420HC) si relativně dobře drží ostří. A to třeba i při nějakém to sekání do dřeva. Při velmi častém a náročném používání se ale možná ukáže menší odolnost této oceli. Jde však velmi dobře brousit i v domácích (a polních) podmínkách, takže s její údržbou není větší problém a zdá se, že Leatherman s touto ocelí udělal dobře.
Druhá čepel má serrated ostří. I přesto, že si o tomto typu ostří myslím svoje, uznávám, že svoje využití (asi) (u někoho) najde... Řezné vlastnosti jsou určitě výborné, a na specifické materiály o něco vhodnější než hladké ostří. Přesto si myslím, že jeho využití nebude tak velké. Prostě proto, že kvalitně nabroušená hladká čepel odvede téměř tu stejnou práci. Problém je ale ještě v něčem jiném. Tím je broušení. Nabrousit zoubky, to chce jak specializované nástroje, tak i trochu zkušeností. I proto ho většina vojáků (alespoň dle mého názoru) bude využívat minimálně. Jo, kdyby tato čepel byla v kombinaci s řezacím hákem, jak je to třeba na Leatherman Charge, je to jiná písnička...
Foto: Zubatá čepel má svoje omezení / SOLDATO Team
Nůžky. Díky tomu, že jsou ukryty v rukojeti, si zachovaly dostatečnou velikost na reálné použití. Otvírání v pohodě, manipulace s nimi také. Pěkně je udělaná ploška na opření palce. Ustříhnout nějaký ten papírek se i v akci hodí (děláte třeba improvizovaný plasťák, a chcete udělat malé popisky z proužku papíru...), ale hlavní využití vidím osobně trochu jinde. Tím je manikúra. Teď to zní možná trochu úsměvně, ale když jste delší dobu někde venku, je fajn o sebe pečovat. A ostříhat si nehty je vždy lepší, než si je okusovat.
Foto: Nůžky jsou dostatečně velké / SOLDATO Team
A na manikúru můžete pak využít i poslední nástroj. Tím je pilník. Právě jeho jedna strana s jemným diamantovým povrchem se na toto dobře hodí. Druhá strana, která má již klasický křížový sek, se pak hodí na broušení různých materiálů, především kovů. I tady využití jako voják najdu. Pamatuji, kdy jsem si kompenzátor na hlaveň dobrušoval právě jen pomocí tohoto pilníku. Super také je, že jedna hrana pilníku je zoubkovaná. Ztratili jste klíče od visacího zámku? Vytáhnete MT, pilník, a hned tu máte pilku na železo. Funguje to. I když to trochu trvá...
Foto: Tak stane se... S pilníkem to jde / SOLDATO Team
Pilník vlastně je i není poslední nástroj. Můžete si jej totiž vyměnit za pilku. To lze díky speciální planžetě, která vcelku jednoduše umožňuje výměnu těchto dvou nástrojů. Ty jsou v tomto držáku relativně pevně usazeny, malou vůli tam přesto cítíte. Hlavní ale je, že nedochází k samovolnému vypadávání.
Foto: Planžeta na výměnu nástrojů funguje / SOLDATO Team
Pokud tedy zvolíte pilku, vězte, že má opravdu ostré zuby. A to se v lese hodí. Nějakou tu větévku uříznete v pohodě. Na zářezy při výrobě různých improvizovaných pastí pak ideální. Jasně, její délka 6 cm je trochu omezující. Ale jako nouzový nástroj je super.
Foto: Velikostně nouzovka, ale řeže super / SOLDATO Team
Tady je však jedno velké dilema. Pilník nebo pilku? Vybrat můžete jen jedno. Ani diskuze na toto téma na Facebooku SOLDATO teamu nepřinesla jasné rozuzlení. Každý na to má trochu jiný názor, který vychází z jeho preferencí. Ideální tak je mít v MT to, co zrovna vy více využijete, a druhý nástroj mít ve vybavení u sebe. Podle aktuální potřeby je pak můžete měnit. Při troše cviku to zabere ani ne minutu. Můj názor? Zbavil bych se serrated čepele a místo ní dal pilku... To ale nejde. Škoda no...
Foto: Tak co? Pila nebo pilník? / SOLDATO Team
U těchto čtyř nástrojů je ještě potřeba zmínit typ pojistky. Jedná se o klasický linerlock. U MT Surge funguje velmi spolehlivě. Při otvírání krásně zapadne kam má, její tuhost je dobře vybalancována. Každé otevření je doprovázené hlasitým kovovým cvaknutím. K něchtěnému zavření nikdy nedošlo, a při testu jsem se musel hodně snažit, abych nůž „nechtěně" zavřel. Při používání jsem opravdu neměl obavy ze selhání pojiskty. Při bližším zkoumání je krásně vidět, jak blokuje čepele a brání jim v jejich nechtěném zavření. Odblokování pojistky je pak snadné, umožněné jen palcem jedné ruky. Tady se problém nevyskytl.
Foto: Linerlock je spolehlivý / SOLDATO Team
Kleště
Nástroj, který asi voják příliš využívat nebude. No, i když... Pár reálných situací se určitě najde. Předně jako štípačky. Ucvaknout někde nějaký drát se hodí. Vzhledem k masivnosti, a hlavně pak možnosti výměny poškozených břitů, se nemusím bát ani štípání nějakého silnějšího drátu. Jasně, na mysli mám třeba plot, kterým se potřebuji prostříhat. Pokud nemám specializovaný nástroj, Surge se jako nouzovka dá v klidu použít a cestu si uděláte. Jakmile ale narazíte na žiletkový ostnatý drát (tzv. končertínu), máte smůlu. S ní si ani Surge neporadí a vyláme si na ní zuby... Tedy lépe řečeno, ztupí břity. Jo, a jestli to budete zkoušet, nevyhnete se jejich výměně...
Foto: S normálním drátem si poradí... / SOLDATO Team
Foto: S žiletkovým už ne... / SOLDATO Team
U kleští nakonec i ty čelisti své využití najdou. Především k různému utahování či povolování čehokoliv. Jejich úzká část se dá s úspěchem využít na menší šroubky a matky, vykrojením pak chytnete i ty větší. Třeba na povolení plynového nástavce z jedničky Brena, pokud u sebe nemáte ten správný klíč. Také jako malé páčidlo jsem je využil. Znáte tu nepříjemnou věc, když nemůžete uvolnit packu rychlomontáže na railu? Tak přesně v tom okamžiku vytahuji MT a bez váhání s ním páčím. Čelisti jsou opravdu masivní, z kvalitního materiálu, takže si poradím s lecčím.
Foto: Kleště své využití mají / SOLDATO Team
Foto: A hodí se na ledacos / SOLDATO Team
Otevřu ho a ...
Přichází na řadu doplňkové nástroje. Jak jsem si je soukromě pojmenoval. Začnu stranou, kde jsou dva ploché šroubováky a šídlo. Šroubováky jsou ok, a je jasné, že na nic jiného než na šroubování je asi nevyužijete. Menší je ok, nemám k němu co říci. Snad jen to, že se musí používat s rozumem. Když jsem jej totiž použil na povolení širokého uzávěru baterie na kolimátoru (s ničím jiným jsem se tam nemohl dostat...), tak jsem ho tak trochu uštípl... Jo, moje blbost. Je vidět, že je to nástroj, který je jen tak dobrý, jak šikovný je jeho uživatel...
Foto: Tak tohle se nepovedlo... / SOLDATO Team
No nic, pojďme k tomu většímu. Ten se mi zdá dost široký. Tím nemyslím jeho velikost, ale jeho tloušťku. Chápu, že na mega velké šrouby to asi má využití, a že se díky své masivnosti jen tak nezohýbá. Ale spousta šroubů běžné velikosti mají zářez užší, takže se do nich nedostanete. A malý je potom zas moc malý...
Foto: Trochu široký je, no... / SOLDATO Team
Takže pak přichází na řadu tzv. bit-holder. Ti pozornější z vás jistě teď postřehli, že jsme přeskočili na druhou stranu MT, kde se držák výměnných bitů nachází. Střední plochý šroubovák v něm ideálně doplňuje dvojici pevných šroubováků. Po jeho otočení přecházím na křížový šroubovák střední velikosti, který také docela dost používám. Tohle kombo se mi zdá jako zdařilá kombinace.
Foto: Do Bit Kitu se vyplatí investovat / SOLDATO Team
No, a pokud bych potřeboval něco specializovanějšího (inbus, vícehran...) musím sáhnout do peněženky a koupit si od Leathermana BIT Kit. Ale tahle investice se vyplatí, to mi věřte.
Když už jsme tedy na straně držáku bitů, mrkněme se rovnou na druhý nástroj, který tu je. Otvírák. Univerzální. Lze s ním otevřít jak láhev pivka (což samozřejmě u vojáků v akci nehrozí...), tak i nějakou tu „dobrou" konzervu (což naopak v akci hrozí hodně...). Funguje tak, jak se od něj očekává. Nic víc, nic míň.
A posledním výklopným nástrojem je... Ano, šídlo. Nebo bodec. Nebo co to vlastně je... Využití? Jako šídlo asi půjde použít při přežití... Ale to si vyzkoušejte sami. Něco zabít, stáhnout to, vypreparovat šlachy, udělat z nich nitě a ušít si něco na sebe... To jsem teď opravdu nezkoušel. Jestli ale někdo takovou zkušenost máte, určitě se pochlubte v diskuzi. Budu rád. Já ho používal jen při dělání dírek v novém baretu pro umístění odznaku. Takže jo, jednou za čas šídlo využiji...
Foto: Na tohle se šídlo hodí / SOLDATO Team
To je všechno...?
Dá se řící, že ano. Jako jo, je tu ještě pár nástrojů. Ty ale využívám opravdu hodně málo. Krempovací kleště, střihač tenkých drátů... Nepotřebuji. Měřítko, vyražené na rukojetích, se zdá jako užitečná „fíčura". V reálu jsem jej ale také nevyužil. Nicméně ta možnost tu je, a se svými 22cm se může hodit (co, pyrotechnici...?). Ale to je už vážně asi vše. Když se na to tak podívám, tak mě asi nenapadá nic, co bych postrádal. Tedy za předpokladu, že Surge doplňuji Bit Kitem. Díky němu si poradím se všemi nástrahami, které mi různé vybavení nachystá.
Ale abych mohl s MT pracovat, je nutné ho chtít používat. A mít ho u sebe. Takže se mrkneme na to, jak se drží. A jak se nosí.
Foto: Velikost? Úhel pohledu / SOLDATO Team
Jakmile vemete Surge do ruky, zjistíte, že se drží až překvapivě dobře. Tady se ta velikost vyplácí. Při práci s nožem sedí celé tělo krásně v ruce. A co kvituji nejvíce je fakt, že v dlani nikde netlačí žádná ostrá hrana, žádný nepříjemný výstupek. Ne že by tam nebyly. Zvláště protilehlá horní hrana vypadá ostře. Ale je opravdu příjemně upravena a žádné neplechy v ruce nedělá.
Při práci s kleštěmi, tedy po otevření MT, je pocit ještě o něco lepší. Rukojeti jsou už opravdu krásně zaobleny. Jejich zakulacené konce celý pocit z dobrého držení jen umocňují. Tady je to absolutně bez výtek.
Foto: Ale v ruce sedí perfektně / SOLDATO Team
Když jsme už u toho držení, zmíním ještě v rychlosti otvírání nástrojů. O hlavní čtverce a kleštích už řeč byla. Takže nám zbývají doplňkové nástroje. Šroubováky a šídlo mají na svém hřbetě malý výstupek, za který se dají otevřít. Ale vybrat si konkrétní nástroj je téměř nemožné. V praxi to je tak, že si trochu vyklopíte všechny tři, vyberete si ten, který potřebujete, a ostatní zas zaklapnete.
Foto: Ne, otvírací drážka fakt vidět není / SOLDATO Team
Stejné to je i na druhé straně u držáku bitů. Jen otvírák má klasický výřez pro nehet. Je tam ale naprosto zbytečný, protože při zavřeném stavu není vidět, a ani se na něj nedostanete. Otevřít, respektive pootevřít, jej musíte společně s držákem bitů, pak znovu vybrat ten správný nástroj, a zbytek zaklapnout. Je to takové krkolomnější, ale dá se na to zvyknout a nějak zásadně mě to při práci s MT neomezovalo.
Dobře je vyřešena pojistka, která zaklapne do drážek v jednotlivých nástrojích a spolehlivě je fixuje v pracovní poloze. Jeji odjištění, prováděné zmáčknutím, je intuitivní a snadné.
Foto: Pojistka nástrojů funguje také perfektně / SOLDATO Team
Na začátku jsme psal, že Surge je opravdu velký MT. Tak to prostě je. Také jeho hmotnost pocítíte, ať ho nosíte kdekoliv. Ale. V reálu se na to dá zvyknout. Nejčatěji jsem Surge nosil na střeleckém opasku, v sumce na zásobník. Krásně do ní zapadne, stejně dobře se z ní vytahuje. Skoro jako by na to byla dělaná. A hmotnost, vzhledem k dalšímu vybavení na opasku, nepociťuji.
Trochu něco jiného je to v kapse kalhot. I tak se totiž dá Surge nosit. Nebo ho můžete mít jen tak, na kalhotovém opasku. Tedy za předpokladu, že si k němu pořídíte klip. Ten si pak jednoduše zacvaknete do konce rukojeti. Nebo tam můžete cvaknout očko a MT si pojistit parašňůrou. Běžná vojenská praxe.
Foto: Na opasek trochu velký, ale klips se pak hodí / SOLDATO Team
Každopádně. Leatherman Surge je těžký a velký nástroj. Někomu to bude sedět, jinému vadit. Přesto si myslím, že se dá na denní nošení použít. Ano, osobně bych šel do něčeho jiného. Menšího a lehčího. Ale Surgeho jsem poctivě nosil denodenně několik měsíců, a tak nějak jsem si na něj zvykl.
Poslední kapitola - odolnost
Surge je kus poctivýho železa. Téměř nerozbitný. Ale jen téměř. Zničené břity klěští půjdou naštěstí vyměnit. Horší to bude s tím šroubovákem. Ale i ten by vyměnit měl jít. Popřípadě zbrousit. No, a nic jiného se nepodařilo zničit. Při běžném, a ne příliš šetrném používání. Surge byl v testu, takže jsem se k němu choval jako k cizímu... Až mi ho někdy bylo líto. Zvládl to.
Foto: Ty dostaly zabrat... / SOLDATO Team
Viditelnou změnou je „obroušená" plocha kleští, které třením při otvírání a zavírání ztratily část svého povrchového černění. Malinké opotřebení je vidět i na rukojetích, ale zde je to opravdu téměř neviditelné. K odčernění došlo i na koncích rukojetí, kde je použita jiná povrchová úprava. Jinak je Surge v pohodě a všechny nástrahy vojenského života zvládl se ctí. A to se cení. To hlavní ale je, že na Leatherman je záruka 25 let. Co dodat...
Foto: Jo, na Leathermana Surge bych si zvykl / SOLDATO Team
Verdikt
Multitool Leatherman Surge je opravdu, jak se píše na stránkách dodavatele, dílna sbalená na cesty. Když si rozpočítáte kolik je v této dílně nástrojů, a vemete v úvahu jejich kvalitu, není cenovka 4490 kč nijak závratná. V jednom nástroji se tak nachází vše, co běžný voják může potřebovat. Ne vše využije. Ale na to, co využít chce, se může spolehnout. A pokud se něco zničí, oprava je možná. To potěší. Posledním kamínkem na misce vah je jeho velikost a hmotnost. Ale tady se už musíte rozhodnout sami. Já jen řeknu, že po měsících nošení si jako voják dokáži Leatherman Surge představit jako svůj primární pracovní nástroj.
Líbí se nám: |
|
+ |
Celkové zpracování a funkčnost |
+ |
One Hand otvírání |
+ |
Velikost (úhel pohledu) |
Nelíbí se nám: |
|
- |
Velikost a hmotnost (úhel pohledu) |
- |
Tloušťka velkého šroubováku |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
![]() |
BURE:
|
|
0 0 |
![]() |
Moc pěkná recenze! |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz