Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Recenze obuvi AKU Tactical Pilgrim Combat: Těžké, přesto lehké obutí

Datum přidání 03.05.2023   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Poslední dobou kolem sebe vidím jen borce v lehkých botách. Svým způsobem se to dá, vzhledem k cenám nových bot, pochopit. Každý si hledá nějaké univerzály, které by nosil celý rok a v každém prostředí. Ale takhle to dle mého názoru nefunguje a je prostě fakt, že do těžšího terénu se lehké boty nehodí. Na těžké, horské boty se poslední dobou, mám takový pocit, tak trochu rezignuje. Myslím si, že to není úplně dobrá strategie a těžké boty mají své opodstatnění. Nabídka tu je, a vybírat z čeho také. Proto se v dnešní recenzi podíváme na boty, které rozhodně do kategorie těžkých bot spadají. I když tak možná na první pohled nevypadají.

AKU Tactical Pilgrim Combat v testu SOLDATO team

Foto: AKU Tactical Pilgrim Combat SOLDATO Team


Těžké vojenské boty (dle outdoorového dělení se bavíme o botách kategorie B/C) jsou sice mezi vojáky občas vidět, ale rozhodně to není pravidlem. Jak jsem již zmínil v úvodu, každý si raději najde oblíbené lehké boty, které pak nosí celý rok a nosí je všude. Potom se ale diví, že mu bota klouže, není stabilní v terénu nebo ho bolí nohy z nadměrné zátěže. Je to logické. Lehké boty jsou super, ale do určitého prostředí. Formulí 1 taky nepojedete na Dakar...


Pokud se řekne těžká obuv, většina si představí celokožené pohorky. Mezi výrobci vojenské obuvi ale poslední dobou jede trend takovou obuv kombinovat z různých materiálů. Velmi často se tak potkáme s koženou botou, která je na určitých částech doplněna o různou tkaninu. Nechci teď řešit, jestli je to dobře nebo ne. Trh si to očividně žádá a výrobci se tak přizpůsobují poptávce. Každý uživatel si tak může vybrat dle svých preferencí a nároků to, co mu vyhovuje k jeho práci. To rozhodně dobře je.


Nové AKU Tactical Pilgrim Combat

Foto: Kombinace různých materiálů je moderní SOLDATO Team


Celokožené boty teď tedy necháme stranou a mrkneme se na obuv, která právě kombinuje různé materiály.

 

AKU Tactical Pilgrim Combat pohledem vojáků

Foto: Už zde je vidět komfortní vstup do boty SOLDATO Team


Italský specialista na horské obutí

Většina lidí zná především německé boty bratrů Wagnerových. Ale obuvnické speciálky vznikaly i v jiných místech Evropy. Jedním takovým místem je italský district Montebelluna, kousek od Dolomit. I zde se po staletí šily a opravovaly boty, využívané v horském prostředí. Jeden ze synů těchto italských řemeslníků, inovativní obuvník Galliano Bordin, reagoval počátkem 90. let minulého století na zvýšený zájem o pěšší turistiku, a založil společnost s názvem AKU. Jeho myšlenka byla jednoduchá. Nechtěl tradiční horské boty, ale technicky nové obutí, které bude ideální kombinací designu a funkčnosti. Boty si v outdoorovém světě získaly velkou oblibu, a jak to tak bývá, všimli si jich i vojáci. Tak se zrodila odnož AKU Tactical, která outdoorové modely přetváří do vojenských specifikací.


Značka AKU Tactical není mezi našimi vojáky stále příliš známá. To se ale rozhodl změnit šéf Top-ArmyShop a tuto italskou značku zařadil do své produkce. Což je určitě fajn, protože tak máme jako uživatelé stále z čeho vybírat a hledat to ideální obutí pro nás, vojáky. Díky velmi dobré spolupráci s Top-ArmyShop máme možnost různé modely AKU Tactical otestovat a podělit se s vámi, čtenáři SOLDATO teamu, o naše zkušenosti.


Outdoorová obuv B/C

Foto: Spodní a horní kůže je rozdílná SOLDATO Team


V našich recenzích jsme vám již představili lehkou botu AKU Tactical Spider. Čeká nás také recenze modelu Selvatica. Nyní se ale společně podíváme na zástupce těžkého obutí, AKU Tactical Pilgrim GTX Combat FG M, jak zní celý název tohoto modelu.


AKU Tactical Pilgrim Combat univerzální outdoorová obuv

Foto: U AKU Tactical se mi opravdu líbí kvalitní zpracování SOLDATO Team

 

První pohled


Srovnání AKU Tactical Pilgrim Combat a Spider

Foto: Pilgrim Combat a Spider jsou si designově velmi podobné SOLDATO Team


Když jsem otevřel dva balíky z Top-ArmyShop s novými botami na test, musel jsem se mrknutím na etiketu přesvědčit, že nedošlo k nějaké chybě. Na první pohled jsou si totiž modely Spider a Pilgrim Combat velmi podobné. K chybě samozřejmě nedošlo, a tak jsem začal Combaty zkoumat trochu podrobněji. A to už jsem rozdíly našel. I když design je velmi podobný, rozdíl je v celkové robustnosti boty. Na první pohled to tak opravdu nevypadá, ale Pilgrim Combat opravdu spadá do kategorie B/C. Je to vidět mimo jiné i na podrážce, která je oproti Spiderům mnohem výraznější.


AKU Tactical Pilgrim Combat v terénu

Foto: Pilgrim Combat je bota do náročného terénu SOLDATO Team


Jinak AKU Tactical Pilgrim Combat jsou příjemné kotníkové boty, které se ale dělají i ve zvýšené verzi (rozdíl je nějakých 5cm.). Již jsem nastínil, že se nejedná o celokoženou horskou botu, ale je zde použita kombinace různých materiálu. Spodní část boty je tvořena odolnou full grain kůží, která se táhne po celém obvodu boty, přičemž v oblasti paty je vytažena až téměř k vršku boty. Špička je samozřejmě také kožená, podpořena ve své přední části vytaženou gumovou podrážkou. Kůže se pak ještě nachází v horní části jazyka, a hlavně pak podél šněrování, kde ve spodní části tvoří očka pro kulaté a ideálně dlouhé tkaničky. Poslední tři očka na tkaničky jsou pak kovové.


Systém šněrování u outdoorových bot

Foto: Spodní řada oček na tkaničky je kožená SOLDATO Team


Zbytek, dá se říci tělo boty, je tvořen AKU patentovaným materiálem s technologií Air8000. Tento materiál je dle výrobce velmi prodyšný a bota by tak měla opravdu dobře „dýchat". Pohledově se jedná o silně strukturovanou tkaninu, která na omak vypadá velmi pevně a odolně.


Jak už tak bývá poslední dobou standardem, tak výrobce i u této boty použil membránu Gore-Tex. V případě celokožené boty bychom se asi mohli přít o to, jestli to má smysl. U této kombinované boty to ale rozhodně smysl má, a do boty by se tak vlhkost přes tkaninu neměla dostat.


Materiál AKU Air8000

Foto: Materiál Air8000 vypadá na první pohled odolně SOLDATO Team


Pohled na botu ukončíme podrážkou. Ta je od společnosti Vibram, se kterou AKU Tactical úzce spolupracuje, a má agresivní, i když poměrně standardní vzorek.


Podrážky Vibram u obuvi AKU

Foto: Vibram podrážka je kvalitní a nemám k ní výhrady SOLDATO Team


TTD zmíním především hmotnost, která na jednu botu činí příjemných 650 gramů (u velikosti UK10). Námi testovaná bota je v černé variantě, k dispozici je i hnědá verze. Ta vypadá opravdu pěkně a oproti uniformní černé barvě vypadá hnědá varianta rozhodně neokoukaně.


AKU Tactical Pilgrim Combat v reálném military testu

Foto: Pilgrim Combat jsou těžké, přesto příjemně lehké boty  SOLDATO Team


Zkušenosti z používání


Jak obouvat boty

Foto: Jazyk je velmi dobře napojený na zbytek boty SOLDATO Team


Jdeme na první obutí a jsem na to opravdu zvědavý. Před tím samozřejmě proběhla zkouška velikosti (jako vždy brát tak o půl čísla větší botu) a letmá kontrola vložky, která se zdá ok, a tak zatím nemám důvod ji měnit za něco fajnovějšího. A jdeme na to. Roztáhnu jazyk (přitom mi vyklouznou tkaničky z horního očka, takže délka tkaniček by mohla být o něco větší...), který je velmi dobře spojen s hlavní částí boty, a objeví se mi velmi prostorný komín, který přímo vybízí nohu, aby do boty vklouzla. To jde opravdu snadno a obouvání je fakt rychlé. U většiny bot této kategorie je v zadní patní části očko pro snadnější nazouvání. To je u AKU Tactical řešeno pomoci pásku kůže, který zde vychází z hlavního materiálu. Osobně jej ale nevyužívám.


Správné šněrování obuvi.

Foto: Tkaničky se občas zachytí za poslední kožené očko SOLDATO Team


Vrátím tkaničky do horních oček (jo, je to otravný), vykřížkuju a utáhnu je. To jde snadno a i ve spodních kožených tunelech tkaničky překvapivě docela dobře kloužou. Zavázání kulatých tkaniček je bezproblémové a nevypadají, že by měli tendenci se samovolně povolovat. Občas se může vyskytnout problém, kdy se tkaničky zachytí o poslední kožené očko, ale nebylo to tak často. Také jejich kratší délka zapříčiní, že mi nikde moc neplandají. Kapsička na tkaničky umístěná v jazyku, která začíná být u vojenského obutí moderní, tu není. Postavím se na nohy a..


AKU Tactical Pilgrim Combat pohledem vojáků

Foto: Rychle nazout a jdeme na to SOLDATO Team


První pocit? Rozhodně jiný než u Spiderů. Hlavou mi probleskla myšlenka na Hanwag Alaska, a ten pocit z obuvi byl opravdu velmi podobný. Zvláště ve spodní části boty. Už to mi dávalo najevo, že mám na nohou opravdu horskou, těžkou botu a zařazení do kategorie B/C se tak jeví jako oprávněné.


Zároveň je to úplně jiný pocit než mít na noze třeba fasované obutí. I přes to, že se jedná o těžkou botu, cítím se v Pilgrim Combat docela lehce. Je to opravdu zajímavé, jak AKU dokázalo zkombinovat materiály a design tak, aby si bota zachovala svou tuhost, a zároveň byla pocitově na noze lehká. Co se týká šířky, hlavně ve špičce, tak je to dle mého názor tak akorát. Ani ne moc úzká, ani ne moc široká. Přesto rozhodně nejde o wide botu, a jako vždy doporučuji si botu před případným nákupem vyzkoušet. V Olmiku na prodejně Top-ArmyShop ta možnost určitě je. První pocit je tak opravdu příjemný a pozitivní. Uvidíme, jak se bota bude chovat v terénu.


Jak zvolit velikost obuvi.

Foto: AKU Tactical Pilgrim Combat jsou i svoji šíří značně univerzální SOLDATO Team


Takže jdeme rovnou na to. A začneme podrážkou. Ta má velmi dobrý grip a nesetkal jsem se s tím, že by mi na jakémkoliv povrchu nějak nadměrně klouzala. Ať už se jednalo o mokré kamení, vyvrácené kluzké stromy, sníh nebo bláto, všude jsem měl vcelku příjemný pocit bezpečí a jisté chůze. I když je podrážka poměrně úzká a bota se nad ní rozšiřuje (tady možná pramení ten pocit z Alasky), tak je jistota chůze v terénu na velmi dobré úrovni.


K tomu patří i pohlcování nárazu, kterou má na starost EVA pěna v mezipodevši. Je vyloženě cítit, že pod nohou něco mám, a i když to tak nevypadá, je celá podešev poměrně vysoká. Nárazy jsou tak příkladně tlumeny a díky tomu vaše kolena tolik netrpí. Samozřejmě takové boty jsou ideální i na chůzi se zátěží, tedy něco, co mají pěšáci na denním pořádku. Takže když víte, že půjdete na patrolu s těžkým báglem, nemusíte se absolutně bát si tyto boty na nohy vzít. Myslím, že to ve finále oceníte.


AKU Tactical Pilgrim Combat

Foto: U Pilgrim Combat cítíte, že pod chodidlem něco máte SOLDATO Team


To, že jde o boty těžší kategorie je vidět i na ohebnosti špičky. Ta zůstává poměrně tuhá a boty se tak určitě dají s klidem využít i na výstupy v kamenitém prostředí. Špička vás podrží, dobře se zakousne do terénu a umožní vám jistý výstup nejen na kamenech, ale i ve strmých svazích. I zde je vidět obrovská výhoda a rozdíl oproti lehkým botám.


Jak se chová AKU Tactical Pilgrim Combat v terénu?

Foto: Špička je opravdu pevná SOLDATO Team


Jak jsem již zmínil, bota je vybavena membránou Gore-Tex. A dává to u takové boty smysl. Jedná se o celoroční botu do náročného terénu, která by díky velké ploše textilie okamžitě v mokru nebo sněhu protekla. Takže goráč zde má své opodstatnění a svou práci odvádí dobře. Alespoň z počátku...


Gore-Tex u outdoorové obuvi

Foto: U takových bot se očekává chůze v náročném terénu SOLDATO Team


Je totiž známo, že mebrána není doživotní. Dřív nebo později dojde vlivem chůze, a tím způsobených různých ohybů a tření, k porušení membrány. Někdy dříve, někdy později. Ale dojde k tomu. A Pilgrim Combat není výjimkou. Vzhledem k tomu, že jsme boty testovali opravdu dlouho, tak to mohu objektivně posoudit. A mohu tak říci, že po nějakých dvou letech už k pronikání vlhkosti dochází. Je to prostě fakt a je potřeba s tím počítat. I když bota vypadá stále dobře a zachovale, tak membrána uvnitř už není jako nová. Tohle je ten hlavní rozdíl oproti celokoženým botám, které vám při správné údržbě a impregnaci nepustí vodu ani po mnoha letech.


Gore-Tex boty do vody.

Foto: Membrána ale není nesmrtelná SOLDATO Team


Ale zpátky ke zkušenostem z terénu. Zde se potvrdil první dojem ohledně pohodlí při chůzi. I přes svou „těžkost" je bota pohodlná i na dlouhých přesunech a není problém ji mít na noze celý den. Noha je v bezpečí, kterou ji bota poskytuje, zároveň však bota nohu zásadně neomezuje v pohybu. Do těžkého terénu se tak zdá naprosto ideální.

 

Velkou předností u AKU Tactical by mělo být využití materiálu Air8000. A musím uznat, že tam tento vzdušný materiál cítit je. Noha se ani při větší námaze nijak zásadně nepotí, respektive je cítit, že k odvodu par z boty opravdu dochází výrazněji než jsem zvyklý. Alespoň pocitově. I přes to, že je tu ještě membrána, tak volba vrchního materiálu očividně hraje velkou roli. V porovnání s jinými goráčovými botami bych subjektivně řekl, že ten rozdíl v prodyšnosti tam je.


Jakou obuv do sněhu?

Foto: Ani v zimních podmínkách není Pilgrim Combat vůbec špatná SOLDATO Team


S trochu nadsázky se dá říci, že se u AKU Tactical Pilgrim Combat jedná o univerzální botu. Díky své hmotnosti a celkovému odlehčenému provedení (ano, zní to u těžké boty trochu divně...) se hodí i do lehkého terénu, případně nemá problém v zastavěném prostředí při CQB. Jasný, není to úplně ono, ale jako nouzovka se to použít dá. Bota nemá problém ani při rychlém pohybu, například při taktice, kde potřebujete při kontaktu rychle akcelerovat a trochu běhat... I zde se její univerzálnost projevuje.


Univerzální obuv AKU Tactical Pilgrim Combat

Foto: V lehkém terénu se projeví hmotnost boty SOLDATO Team


A to je asi tak vše. Je jasné, že těžké boty své místo u vojáků mají. Zvláště, pokud jsou stejně univerzální, jako model Pilgrim Combat. Je tak na vás, čemu dáte přednost. A hlavně záleží na tom, kde se převážně pohybujete. Pokud jste horská jednotka a jen občas se dostanete do lehčího terénu, zdá se volba Pilgrim Combat jako ideální. Respektive jako jedna z možných. Pokud jste naopak jen v lehkém terénu či v městském prostředí a hory vídáte jen o dovolené, pak bych se podíval na jiný model. Samozřejmě ideální volbou je mít více bot a volit si dle aktuálního prostředí. Je to jen na vás.


Jak si vybrat botu dle hmotnosti

Foto: Ano, AKU Tactical Pilgrim Combat jsou docela univerzální obuv SOLDATO Team


Odolnost

Jako vždy se na závěr recenze mrkneme na to, co testovaný produkt vydrží. Tady mám pro vás jak dobré, tak i špatné zprávy. Začnu tím horším. Při testování se našemu testerovi podařilo „vyrobit" vcelku pěknou trhlinu. Už se asi nedozvím, co to bylo. Nejspíše korčentina, možná něco jiného, ostrého. Každopádně jde o mechanické poškození, které shodou okolností zasáhlo materiál AIR8000 a vytvořilo v něm pěkný rovný řez, který šel téměř skrz botu. Kůže by si s tím možná poradila. Tkanina ale podlehla. I na druhé botě tkanina nevydržela a podlehla něčemu ostrému. Zůstává tak na zváženou, jestli by neměl být tento materiál, vzhledem k určení boty, odolnější. Vám se to ale stát nemusí. SOLDATO team totiž jako vždy testuje až na samou dřeň...

 

Mechanické poškození obuvi.

Foto: Mechanickému poškození se nikdy nevyhnete SOLDATO Team

 

Výdrž Gore-Tex membrány jsem již zmínil, takže asi nemá smysl se k tomu vracet. Snad jen podotknu, že první téměř dva roky bylo vše v naprostém pořádku.


Kvalita současné obuvi.

Foto: Tohle je opravdu pěkná práce SOLDATO Team


Vše ostatní je příkladné. Šití je excelentní a je radost ho podrobně prozkoumat. Opravdu nádherná řemeslná práce. Krásné stehy, příkladně zakončené, které jsou na těch správných místech (spojení AIR800 a spodního koženého obsazení) dvojité. Spodní kožená obsázka vypadá na první dobrou jako nová. Až při velmi detailním zkoumání je tu a tam vidět neznatelné odření. Jinak žádné odtrhávání podrážky, žádné povolení švů nebo samovolné trhání se v případě AKU Tactical Combat Pilgrim nekoná. Prostě opravdu kvalitní práce, u které je vidět, že i italská obuvnická škola boty umí.


Jak správně pečovat o obuv.

Foto: Strohý design usnadňuje údržbu SOLDATO Team


A úplně na závěr zmíním ještě jedno pozitivum, které mě potěšilo. Díky minimu švů a různých designových „kudrlinek (dá se říci, že vzhled boty je opravdu strohý, ale neřekl bych, že nudný) je bota Pilgrim Combat velmi snadná na údržbu. Vyčistit tuto botu od bláta a správně se o ni postarat je téměř radost.


Test a recenze AKU Tactical Pilgrim Combat

Foto: AKU Tactical Pilgrim Combat je univerzální těžká bota do náročného terénu SOLDATO Team


Verdikt

AKU Tactical Pilgrim Combat představují univerzální obuv s vynikajícími vlastnostmi. Hlavně s vysokou prodyšností, oporou nohy a tlumením rázů. Tolik úvodní věta k této botě na stránkách Top-ArmyShop. S tím se po našem testu nedá než souhlasit. Určitě bych to ještě doplnil o fakt, že se opravdu jedná o typ boty vhodný spíše do náročných podmínek. Není to žádná papučka, ale pořádná pevná bota, ve které se o své nohy nemusíte bát. A bát se nemusíte ani o svou peněženku. Aktuální cena 4290,- patří v této kategorii bot k té nižší. U tohoto typu obuvi byste spíše očekávali celokoženou botu. Ale AKU Tactical ukázal, že i kombinovaná bota dokáže odvést pořádný kus práce a nenechat vás v drsném prostředí na holičkách. I když i tady se nehody stávají a základní tkaninu se vám může podařit roztrhnout. Což je škoda. Zvláště, když je taková bota jinak vyrobena opravdu poctivě a kvalitně. 

 

 

Líbí se nám:

+

Lehkost těžké boty

+

Prodyšnost obuvi

+

Široký vstup do boty

Nelíbí se nám:

-

Odolnost materiálu Air8000

-

Vypadávající tkaničky

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

 

Zapůjčil:

TOP-ARMY shop nabídka obuvi

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava