Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Recenze obuvi AKU Tactical Selvatica: To nejlehčí na vaši nohu

Datum přidání 28.03.2024   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Každé boty se hodí na něco jiného. Jedny jsou určené do těžkého terénu, jiné se hodí spíše do budov. Jasně, různé boty se dají použít i univerzálně, ale není to tak úplně ono. Po městě nechcete chodit v těžkých celokožených botách, stejně tak si na hory nevezmete lehké nízké boty. Velmi oblíbenou kategorií přesto zůstávají boty, které se hodí jak do města, tak do lehčího terénu. Jsou to vlastně univerzály, které ale mají své omezení. A na jedny takové se podíváme v dnešní recenzi. Recenzi lehké obuvi, která u nás není až tak známá. 

AKU Tactical Selvatica testuje SOLDATO team

Foto: AKU Tactical Selvatica SOLDATO Team

 

Specializované boty jistě mají své výhody, ale pokud někdo operuje ve vícero prostředí, je to trochu drahá záležitost. Proto si většina lidí co znám pořizuje boty, které jsou využitelné ve více rozdílných terénech. Jako vždy ale platí, že takové boty nebudou úplně všude nejlepší, budou ale většinou dost dobré. V kategorii středně těžkých až lehčích bot je naštěstí už z čeho vybírat. Některé značky jsou známé, jiné méně. Většinou se jedná o středně vysoké boty (mid), které jsou tvořené kombinací kůže a textilu. Zaujmout pak chtějí, kromě svých vlastností, hlavně designem.

 

AKU Tactical Selvatica nové taktické boty

Foto: Boty Selvatica hned v krabici zaujmou SOLDATO Team

 

Italská obuvnická škola v podobě AKU

Jednou z takových značek, která stále není mezi většinovou populací českých military nadšenců a vojáků až tak úplně známá, je i italský AKU Tactical. Historie firmy se datuje do roku 1970, kdy zakladatel firmy Galliano Bordin začíná v italském distriktu Montebelluna vyrábět horolezecké a trekingové boty, tehdy ještě pod názvem Dinsport. Počátkem devadesátých let firma mění název a od té doby nesou její boty jméno AKU (což je jméno dobrotivého ducha z Velikonočních ostrovů). A jak to tak bývá, časem se zaměřili i na vojenské obutí.

 

Modelová řada AKU Tactical

Foto: U AKU je z čeho vybírat SOLDATO Team

 

Tuto značku u nás zastupuje společnost Top-ArmyShop, od které máme tyto boty zapůjčené k testování. Pokud byste navštívili jejich obchod v Olomouci, můžete tam vidět celé portfolio AKU Tactical. Od lehkého modelu Spider (který jsme již recenzovali), až třeba po těžké KS Schwer (na které se třeba ještě v budoucnu podíváme). Jinými slovy - AKU Tactical nabízí ucelenou řadu vojenského obutí do každých podmínek. Model Selvatica, na který se teď podíváme, patří k těm lehčím botám, které se ale trochu vymykají tomu co známe, a to hlavně svým designem a použitými materiály.

 

Nové taktické boty AKU Tactical Selvatica

Foto: Co na ně říkáte? Určitě zajímavé, že?  SOLDATO Team

 

První pohled na AKU Tactical Selvatica Mid GTX

Už na první pohled jsou AKU Tactical Selvatica prostě jiné a dost se odlišují od hlavního proudu vojenských bot. Hlavním důvodem jsou použité materiály. Svršek boty je totiž tvořen svařenou PU fólií a extra prodyšným a patentovaným materiálem AIR8000. Druhou zajímavostí, které si při bližším zkoumání všimnete, je absolutní minimum švů. První dojem, když jsem boty vytáhl z krabice?

 

Materiály na obuvi AKU Tactical Selvatica

Foto: Kombinace materiálů, které se u jiných bot až tolik nevidí SOLDATO Team

 

Upřímně, boty vypadají trochu gumově. Ale různé prolisy a kombinace materiálů, respektive jejich rozložení, dělají tuto botu, alespoň pro mě, designově zajímavou a pěknou. Určitě se odlišíte, a pokud narazíte na někoho, kdo se v botách trochu orientuje, určitě se vás zeptá, co to máte na nohách. Kam tedy model Selvatica zařadit? Rozhodně je to lehká bota, vhodná pro rychlé dynamické aktivity. I když je poměrně nízká, není problém ji používat ve středně těžkém terénu. Ideál na léto, dá se nosit i jaro, podzim. Samozřejmě jsem ji vyzkoušel i v zimě, ale tady už samozřejmě naráží na své limity.

 

AKU Tactical Selvatica v zimě

Foto: Do zimy tyto boty úplně určené nejsou SOLDATO Team

 

Pod svrškem boty se nachází membrána Gore-Tex, konkrétně Extenden Comfort. Spodek boty je pak tvořen podrážkou Vibram Selvatica Megagrip a mezipodešví ze vstřikované EVA pěny. Špička boty, jakožto nejvíce namáhaná část, je proti okopání chráněna gumou. Celá bota pak v této konfiguraci váží dle webu AKU 460 gr. Mě váha na botě velikosti 44,5 ukázala 530 gramů.

 

Ochrana obuvi AKU Tactical Selvatica

Foto: Zvýšená podrážka a špice chráněna gumou SOLDATO Team

 

Z jakých barevných variant si můžete vybrat? Kromě testované černé tu máme do pouště použitelnou a oblíbenou kojotí, a dále pěknou Ranger Green.

 

Černé taktické boty AKU Tactical Selvatica

Foto: Černá je dobrá a univerzální barva SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Někdo dokáže boty recenzovat po pár týdnech používání. Podle mě to ale není úplně vypovídající. V SOLDATO teamu se zaměřujeme na opravdové testování v reálných podmínkách, a troufám si říci, že po více než dvou letech dokáži boty od AKU objektivně zhodnotit. Jsou boty, které takovou dobu ani nevydrží. Jak tedy AKU Tactical Selvatica v našem testu obstály?

 

Začneme hezky od začátku. Výběr velikosti proběhl osobně a v pohodě. I když to, jako obvykle u mě, trvalo trochu déle. Pak už přišlo na řadu testování a první obutí do akce. Co musím kvitovat s povděkem, je opravdu prostorný vstup pro nohu. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, tak vstup do boty zabírá v podstatě polovinu délky celé boty. To je více než slušné a při rychlém obouvání to oceníte. Napomáhá i vcelku pevná a dobře tvarovaná zadní část, po které pata do obuvi poměrně snadno vklouzne. Jinými slovy, Selvaticy si obujete, aniž byste museli použít ruce. Vím, nemělo by se to, ale kdo to nedělá, že...?!

 

Jak správně obouvat boty

Foto: Selvatica mají opravdu nadstadardní vstup pro nohu  SOLDATO Team

 

Tkaničky jsou kulaté a hodně tenké. Tuším problém se samovolným rozvazováním... Tenké jsou proto, aby se vešly do oček. Ty jsou tvořeny kombinací textilních poutek a poutek, které tvoří stejný materiál jako tkaničky. Oba dva typy jsou na přeskáčku. Poslední horní poutko je pak klasické kovové očko, ve kterém tkanička pěkně klouže. Obavy, že se "tkaničková" poutka prodřou nebo utrhnou se ukázala jako lichá. Všechna poutka nevykazují sebemenší náznak poškození a drží jako ďas.

 

Jak správně zavazovat taktické boty?

Foto: Kombinace oček na takničky je funkční SOLDATO Team

 

Jedinou nevýhodou tak je fakt, že díky opravdu úzkému průměru těchto poutek tam nedostanete tlustší tkaničky. Protože obavy ze samovolného rozvazování se časem potvrdily.

 

Co proti rozvazujícím se tkaničkám?

Foto: Tenké tkaničky mají tendenci se samovolně rozvazovat SOLDATO Team

 

Ale jak jsem říkal, větší průměr tkaniček tam díky očkům nedostanete a na výměnu tak zapomeňte. Ono to vlastně ani jinak není potřeba, protože tkaničky jsou velmi kvalitní a ani konce nevykazuji roztřepení. Řešením problému s rozvazováním se tak stal osvědčený postup zavazování na dvě smyčky. Tím eliminujete jak problém s rozvazováním, tak i s přesahem poměrně dlouhých tkaniček.

 

Jak si zavázat boty?

Foto: Stará dobrá metoda dvou smyček SOLDATO Team

 

Jazyk boty je velmi dobře designovaný a tak akorát vysoký. Pro povytáhnutí je na něm malé poutko, ale to jsem v podstatě nevyužíval. Nebylo to potřeba. Za mě je důležité, že uchycení jazyka k tělu boty je velmi dobře a minimalisticky řešeno. Tím pádem při zavázání nevznikají na boku jazyka "faldíky", které by tlačily na nohu. Jazyk perfektně zapadne do zbytku boty a napomáhá se stabilitou nohy.

 

Správné zpracování jazyka boty

Foto: Jazyk je opravdu perfektně napojený SOLDATO Team

 

Po utáhnutí tkaniček sedí noha v botě jako ulitá. Pocitově možná až moc. A tady se dostávám zpět na začátek a výběr velikosti. Nyní s odstupem času bych si totiž asi vzal boty o půl čísla větší. Proč, když mě bota na prodejně seděla? Jde o to, že AKU opravdu anatomicky obepíná chodidlo, a to je rozhodně dobře, ale ve mě to vyvolávalo až stísněný pocit. Jsem si jistý, že malinko větší bota by byla naprosto dokonalá.

 

Faktem také je, a je to vidět na fotografiích, že Selvatica má vcelku úzkou špičku. Pokud tedy máte opravdu široké chodidlo v oblasti prstů, doporučuji botu pořádně vyzkoušet. A znovu vzít botu o něco větší. Plavání nohy v botě bych se nebál, Selvatica je opravdu dobře tvarovaná. Ale tohle ověřeno nemám. Snad příště, až si Selvaticy pořídím větší (a v kojotí barvě).

 

Jak správně vybrat taktickou obuv

Foto: V porovnání se Zephyr je vidět větši zašpičatění Selvatic SOLDATO Team

 

Jinak pohodlí v botě je dobré. Cítíte jistotu a pocit bezpečí. Roli tu hraje i výška boty, kdy je v mém případě vršek obuvi přesně nad kotníkem, který je tak dobře fixovaný. Při chůzi v náročnějším terénu jsem tenhle fakt nejednou ocenil a v mnoha případech jsem se vyhnul nepěknému výronu kotníku.

 

Ideální velikost obuvi

Foto: Boty končí přesně nad kotníkem SOLDATO Team

 

Kombinace stélky OrthoLike a podrážky od Vibramu (což je mimochodem také italská společnost, se kterou AKU Tactical úzce spolupracuje) prohlubuje skvělý pocit z chůze. Tlumení nárazů je optimální a ani při dlouhodobém obutí jsem neměl pocit unavených nohou. Ale neplést si to s dlouhým pochodem. Je trochu rozdíl běhat po městě nebo jít v kuse dlouhý pochod s velkou zátěží. Jasný, i tady se Selvatica dá použít, ale už to není úplně ono a v tomto případě je lepší se podívat na těžší botu. Selvatica dominuje jinde. V rychlosti a lehkosti.

 

Nejlehčí taktická obuv

Foto: Na noze působí bota opravdu minimalisticky SOLDATO Team

 

Stabilita a pocit bezpečí jistě patří k hlavním doménám této boty. I když celkové provedení inklinuje k použití při FIBUA / CQB, ani ve středně těžkém terénu (tím je myšlen především les a nezpevněné cesty) jsem se Selvaticamy neměl problém. Do kamení a hor bych si je ale nebral, na to prostě nejsou určené. Výborný je také grip podrážky. To oceníte jak ve městě, kde bota klouže jen minimálně, tak i v lese, kde máte opravdu solidní záběr. V tomto ohledu asi není botám moc co vytknout a pokud je používáte v prostředí, do kterého jsou určeny, nebudete pravděpodobně zklamaní.

 

Odolné boty AKU Tactical Selvatica

Foto: Při častém zaklekávání oceníte i ohebnost celé boty SOLDATO Team

 

Co mě i pocitově hodně nadchlo je hmotnost boty. Selvatica je papírově dokonce ještě o 20 gramů lehčí, než už tak dost lehký model Spider. Reálně to při přechodu z jiného právě testovaného modelu (Zephyr Mk2 dopoledne, Selvatica hned poté odpoledne) bylo hodně znát. Sice je to pár stovek gramů, ale ten pocit lehkosti bych vám přál zažít. A jak se říká, každé deko na noze je při dlouhodobém nasazení hodně poznat. Celé to znovu umocňuje pocit lehkých nohou.

 

Ideální lehké boty na CQB AKU Tactical Selvatica

Foto: Lehké boty na nohou opravdu oceníte SOLDATO Team

 

Ale abych jen nechválil, tak se mrkneme i na nějaké to negativum. Tím je prodyšnost. I když se AKU pyšní speciálně vyvinutou a extra prodyšnou technologií Air8000, faktem je, že velká část boty je pokryta PU fólií. A ta, jak se zdá, příliš prodyšná není. Celé je to umocněno goretexovou membránou. Celkově jsem tedy měl pocit, že se mě noha v botách Selvatica potí více, než v jiných modelech. Jasný, není to tak, že bych v létě z boty vyléval kýble potu. Je to také subjektivní a záleží na více faktorech. Ale po zkušenostech z testování X různých modelů bot mohu říci, že co se týká prodyšnosti, tak Selvatica patří k těm horším. Škoda, že AKU nenabízí i model bez membrány. I to by dost pravděpodobně pomohlo.

 

Prodyšné boty jsou ideální

Foto: Prodyšnost bohužel nepatří k největším přednostem této boty SOLDATO Team

 

Jinak samozřejmě goráč má své opodstatnění. Pokud se pohybujete v terénu, tak se mokru nevyhnete. Ať už to jsou různé kaluže, brodění potoka nebo ranní rosa, při akci se s mokrem prostě potkáte. V tom případě Gore-Tex membránu oceníte. Není nic horšího, než mít od rána promočené boty a ponožky. To vám prostě zkazí den. Navíc u AKU i po (bez nadsázky se dá říci) létech testování nemám pocit, že by membrána přestala fungovat. Znovu mohu srovnat s jinými modely, kdy goráč po jedné sezóně už moc nefungoval a vodu propouštěl. U Selvetic nic takového nepozoruji a voda se k noze stále nedostává.

 

Obuv s Gore-Tex membránou

Foto: I po letech membrána drží SOLDATO Team

 

Celkově jsem byl s modelem Selvatica spokojený a splnil mé očekávání. Jedná se o jeden z nejlehčích modelů na trhu a je to na noze opravdu znát. Zároveň tu je i díky anatomickému tvaru ten bezpečný pocit, že na nohou něco máte a že vás to v případě nouze podrží. V neposlední řadě je tu již zmíněný design. Rád se odlišuji od hlavního proudu a mít na noze něco, co nemá každý, je prostě fajn.

 

Co vše musí vydržet vojenské boty?

Foto: Podrážka je trochu jetá, ale to je vzhledem k délce používání normální SOLDATO Team

 

Odolnost

Překvapení. Upřímně, když jsem boty AKU Tactical viděl poprvé, moc šancí jsem jim v tomto ohledu nedával. Myslel jsem si, že je za jednu sezónu oddělám. A už chápu šibalský úsměv majitele Top-ArmyShopu, když jsem se mu se svým pocitem svěřil. Už s tímto modelem měl své zkušenosti. Třeba šití. Faktem je, že se na botě Selvatica musíte hodně snažit, abyste našli nějaké švy, které jsou ve většině případů největším problémem. Jo, jsou tam, ale je jich opravdu málo a jsou velmi kvalitní. Navíc ten nejdelší je tak perfektně krytý, že jsem se s tím ještě nesetkal. K trhání švů tedy nedochází.

 

Švy na obuvi jsou problém

Foto: Perfektní šití. To se jen tak nevidí SOLDATO Team

 

A kupodivu nedochází ani k rozlepení PU fólie v místech, kde se napojuje, respektive překrývá AIR8000. Tedy abych byl upřímný, při psaní této recenze jsem pečlivě vše znovu zkoumal a narazil jsem na místo, kde k odlepení dochází. Je to asi sedmi milimetrový kousek a není to na první pohled vůbec vidět. Navíc to v podstatě nemá na nic vliv. Takže za mě, jak už jsem psal výše, opravdu překvapení. Protože boty jsem, jako obvykle při testech, vůbec nešetřil. Jak se říká, z cizího krev neteče...

 

Jak reklamovat obuv

Foto: Vidíte to? Tak takhle podle nás vypadá poškozená bota... SOLDATO Team


Rozlepování obuvi AKU Tactical Selvatica

Foto: Dobře. Tak už to vidíte... No, je to maličkost SOLDATO Team

 

K této kapitole patří i zkušenost s péčí o boty. Umývání zablácených bot je u testovaného modelu více než snadné. Nemají žádné designové výstřelky v podobě různých záhybů a zakřivení. Vlastně jsou docela hladké. Takže uvedení do původní podoby je otázkou chvíle. Pak jen stačí fólii "přeleštit" krémem a celé boty šplíchnout vhodným sprejem. Výsledek vidíte sami. Tohle jsou boty po více než dvou letech používání. Řekli byste to do nich?

 

Opotřebení obuvi AKU Tactical Selvatica

Foto: Přes dva roky staré boty Selvaticas nevypadají vůbec špatně SOLDATO Team

 

Podrážka je ochozená a je to vidět. Ale dle zkušeností to odpovídá délce používání. Vlastně bych znovu čekal, že bude zrasovaná o něco více. I tady se mi ale podařilo kousek podrážky v zadní části natrhnout. Stále však drží na svém místě, jak je vidět na detailní fotografii.

 

AKU Tactical Selvatica

Foto: Tohle mě mrzí. Ale kdybych boty pečlivě nezkoumal, ani bych o tom nevěděl SOLDATO Team

 

Při chůzi to nevadí a vlastně jsem si toho znovu všiml až při detailním průzkumu opotřebení boty. Na to, že je pro mě bota spotřební zboží, a vzhledem k tomu, co mají testované boty vše za sebou... Jako klobouk dolů. Já jsem s odolností modelu Selvatica naprosto spokojený. Vlastně jsem spokojený nejen s odolností, ale s celkovým pojetím tohoto modelu. Nic lehčího jsem v poslední době na noze neměl.

 

AKU Tactical Selvatica jako ideální lehká obuv

Foto: Lehké a odolné. Ideální do zastavěné oblasti a na rychlé akce. Takové jsou AKU Tactical Selvatica SOLDATO Team

 

Verdikt

Super lehká a prodyšná obuv pro multiterénní aktivity. To ve zkratce říká o modelu AKU Tactical Selvatica její výrobce. Můj názor je, že to je opravdu lehká a stabilní bota do většiny terénů. Jen s tou prodyšností bych si dával trochu pozor, protože Selvatica zas tak moc dobře nedýchá. Jinak je to určitě zajímavá bota, která se hodí do rychlých akcí, ale i horšího terénu. Cenově se ve své kategorii nevymyká konkurenci a aktuální cena 4250 Kč se vzhledem k celkové odolnosti, a tudíž i životnosti, zdá jako dobře investované peníze. Na výcvik v zastavěné oblasti mají u mě tyto boty své místo a mé nohy je vždy rády uvidí. Jediné čeho lituji je to, že jsem si k testu nevzal kojotí barvu. Budu to muset napravit a koupit si nové boty k dalšímu užívání. Stojí za to.

 

 

Líbí se nám:

+

Neotřelý design

+

Velmi nízká hmotnost

+

 Odolnost

Nelíbí se nám:

-

Prodyšnost

-

Rozvazující se tkaničky

 

Hodnocení SOLDATO teamu

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team tento produkt testoval a doporučuje jej

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Top-ArmyShop

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava