Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Recenze obuvi AKU Tactical Spider: CQB specialista

Datum přidání 22.11.2019   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Doba, kdy měl voják k dispozici pouze jeden typ obuvi, je už naštěstí dávno pryč. Nyní si může vybírat z poměrně solidního množství různých značek i různých provedení vojenských bot. A to pro některé může být někdy i trochu dilema. Ne každá bota se totiž hodí na každý úkol. Na některé akce je vhodnější si vzít těžkou botu, na jiné operace je lepší bota lehká. Ten, komu ve finále náleží rozhodnutí jaký typ zvolit, by měl být uživatel. Nesouhlasíte? Vždyť jen on přesně ví, nebo alespoň tuší, jaká bota mu bude na tu kterou akci sedět.

AKU Tactical Spider

Foto: AKU Tactical Spider / SOLDATO Team

 

Lehké, těžké... I když je to jen jedna z možností dělení bot, dá se pro základní škatulkování použít. A rovnou na to můžeme navázat univerzálními botami. To je ale kategorie sama o sobě... Jak dál na základní dělení? Třeba na boty s membránou či bez membrány. To je poměrně důležitá volba, se kterou ale úzce souvisí i použité materiály a jejich vzájemný poměr na botě. V dělení obuvi bychom mohli pokračovat, ale zatím nám to stačí. Lehká - těžká. S membránou - bez membrány.

 

Už v tomhle základním rozdělení se dá najít mnoho různých bot. Od mnoha výrobců. Raději bych tedy dodal – od mnoha prověřených výrobců. Přestože boty už vyrábí kde kdo, těch opravdu známých a prověřených značek zas tolik není. A jsou u nás poměrně známé.

 

AKU Tactical Spider review

Foto: Tak co, kdo zná AKU Tactical? / SOLDATO Team

 

Čas od času se ale u nás objeví značka, která doposud až tak známá nebyla. Možná pár jedinců o ní slyšelo, ještě míň jich tu botu má přivezenou třeba ze zahraničí. A přestože je to pro mnohé bota neznámá, neznamená to automaticky, že je neprověřená. Ne však u nás...

 

Proto jsme neváhali ani minutu, když nás oslovili pánové z Top-ArmyShop a nabídly nám k testu boty, o kterých u nás do té doby nikdo moc neslyšel. Nebo ano? 

 

Jak vypadají boty AKU Tactical?

Foto: Design je opravdu neokoukaný  / SOLDATO Team

 

Schválně. Slyšeli jste už o značce AKU Tactical? Možná ano, protože turistické boty této italské firmy jsou u nás už vcelku běžně k vidění. Ale slyšeli jste o AKU Tactical ve spojení s vojenskými botami? To už si troufám říci, že ne. A přesto se jedná o značku, která je v military světě oblíbená údajně u těch nejelitnějších jednotek. To už je solidní reklama, takže jsme si řekli, že když to vyhovuje sealům, tak že bysme to teda taky mohli prubnout.

 

Top-ArmyShop má v nabídce téměř celou škálu bot AKU Tactical. A volbu lišácky nechali na nás. Takže jsem se tím trochu pohrabal a pak vybral dle dvou kritérií. Dle kategorie... A pak podle toho, jak se mi boty líbí (no, já vím...) Volba tedy padla na AKU Tactical Pilgrim Combat jako zástupce těžké boty s membránou (o té však někdy příště). Druhou botou, zastupující lehké prodyšné boty, je AKU Tactical Spider.

 

Nabídka obuvi AKU Tactical

Foto: Spider a Pilgrim Combat. Která je která? / SOLDATO Team

 

Tak se na ni podívejme

A je to zajímavý první pohled. Design je rozhodně neotřelý. Klasickou vojenskou botu až tak moc nepřipomíná. Nebo lépe řečeno, připomíná, ale tak nějak jinak... Když se nad tím zamyslím, nejvíce mi Spider evokuje závodní jezdeckou botu. Je to dáno jak nízkou stavbou boty, tak především hodně ke špičce protáhlému prostoru tkaniček. Při pohledu z boku je ještě vidět poměrně velký výškový rozdíl mezi přední a zadní části vršku botu.

 

Vojenská obuv AKU Tactical

Foto: Výrazné je vykrojení v zadní části / SOLDATO Team

 

Tkanice na zavazování je vedena čtyřmi páry kožených tunýlků, odtud přechází do dalšího páru tunýlku stejného materiálu, který je ale umístěn blíže ke kotníku. A končí ve dvou párech kovových oček. Pevnému zavázání boty by tak nemělo nic bránit.

 

Poměrně tenká podešev nebudí příliš jistoty. Bota od spodu přechází v kůži, masivní štípenku, která je zajímavě designovaná ve spodní části, kde tvoří jakési véčko. Vzadu kůže pokračuje přes celou patu a odtud přechází do horní části. Hlavní tělo boty je poté tvořeno prodyšným nylonem s technologií Air 8000, díky které prý bota jako fakt dýchá. Od špičky boty, která je pro zvýšení odolnosti pokryta gumovou odsázkou, navazuje na štípenku jemnější semiš, který pokračuje do prostoru tkaniček, kde tvoří již zmíněné tunýlky.

 

AKU Tactical military boots

Foto: Špička je pogumovaná tak akorát  / SOLDATO Team

 

Vložená stélka je takový lepší standard. Je vcelku dobře zpracovaná a již teď mohu prohlásit, že za celou dobu používání jsem neměl potřebu ji měnit. 

 

U obuvi je pro mě důležitá hmotnost, která se zásadní měrou podepisuje na celkovém pocitu při užívání. A vždy je dobré mít boty co nejlehčí. Při dlouhé chůzi to fakt oceníte. Jak je na tom v tomto směru Spider? Jedna bota mi na váze ukazuje hmotnost 613 g. To, vzhledem k celkovému provedení, není nějak oslňující hodnota a osobně bych si přál o něco méně.

 

Jak vypadají vojenské boty AKU

Foto: Ani nevypadají že váží přes půl kila / SOLDATO Team

 

Bota je bez membrány. To je asi v pořádku. Problém je s tím, že AKU Tactical nenabízí provedení tohoto modelu s Gore-Texem. A to už podle mě v pořádku není.

 

Zůstaňme však u prvního pohledu. Líbí se mi takový design? Osobně musím říci, že ano. Je to neotřelé a neokoukané. Mám rád, když nejdu s davem... Přes zajímavý design se na botě objevuje standardní černá, doplněná o žluté logo firmy AKU. Ach jo... Ale AKU Tactical se umí odvázat v barvách i dál. Příkladem budiž druhá barevná kombinace s názvem beige, což je kombinace zelené, hnědé a černé, která je i na můj vkus už dost divoká...

 

Celý design v černém provedení má ještě jednu vlastnost. S těmito botami jsem neměl problém chodit ani v civilním prostředí. Vojenskou botu na první pohled určitě neevokují, nevypadají jako pracovní baganče. I to pro někoho může být při rozhodování zajímavé.

 

AKU Tactical Spider military review

Foto: Ostudu si s těmito botami neuděláte / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Volba velikosti se u modelu Spider obešla bez nějakých záludností. Zvolená velikost (EU 45) seděla velmi dobře a první pocity po obutí byly veskrze pozitivní. Velkou měrou tomu přispěl i poměrně široký vstup pro nohu. Po dostatečném povolení tkanic jde jazyk, který je velmi dobře zpracován, opravdu velkoryse vyklonit a botu pohodlně a hlavně dostatečně rychle nazout. Není k tomu potřeba ani využívat titěrné poutko, respektive pásek kůže, který se nachází v zadní části boty. Než tohle, tak bych tam asi raději nedával nic.

 

Jak se obouvají boty

Foto: Vstup do boty je opravdu široký / SOLDATO Team

 

Dotáhnutí tkaniček je v pořádku, s křížkováním to jde rychle. Díky rozložení šněrovacích ok dojde k opravdu pevnému zafixování nohy. Vrchní část boty je uvnitř lemována přijemně jemným materiálem, který ani při opravdu pevném zafixování nemá tendenci při dotyku s nohou nějak tlačit. Také poskládání jazyka je, i přes možnost jeho velkého vyklonění, v pořádku. K velkým přehybům, které by tlačily na nohu, nedochází. Jediné co je trochu nepraktické, ale spíše jen na pohled, je „svítivý" kus látky, který vykukuje v ohybu jazyka a těla boty.

 

AKU Tactical Spider vojenský test

Foto: Jako jo, je to prkotina, ale je to tam vidět / SOLDATO Team

 

Dotud tedy vše téměř v pořádku. Velkou výtku bych ale měl ke zvoleným tkaničkám. Ať jsem se snažil sebevíc, vždy se po relativně krátké době samovolně rozvázaly. Při použití dvojitého šněrování (které je tedy trochu zdlouhavější) zas došlo vlivem tloušťky tkaniček k až neúnosnému „nabobtnání" v prostoru uzlu. Opravdu špatné. Druhým problémem bylo neustálé vyklouzávání tkanic z horního páru oček. Docházelo k tomu v podstatě při každém vyzutí. A opětovné navlékání bylo více než otravné. Naštěstí jsou to „jen" tkaničky, jejichž výměna je snadná. Takže po pár infarktních stavech při zavazováních jsem tkaničky bez váhání vyměnil.

 

Jak správně zavazovat boty

Foto: Rozvazování tkaniček bylo ubíjející / SOLDATO Team

 

A hned ze začátku jsem udělal ještě jednu věc. Fixem jsem začernil žluté nápisy na botě. Spider tak najednou dostal úplně jiný vzhled a celo-černá bota hned vypadala lépe. Tedy alespoň z mého, trochu deformovaného, pohledu.

 

AKU Tactical Spider test a recenze

Foto: Pomohla černá fixa / SOLDATO Team

 

Jak jsem již říkal, první pocit po nazutí byl opravdu výborný. Dá se říci, že AKU Tactical Spider sedí na noze jako ulitý. V prostoru špice je dost místa, bota není nijak přehnaně úzká. Přesto jsem neměl pocit, že mě bota nohu nefixuje. Ale jedna věc jsou prvotní pocity po nazutí, druhá věc je dlouhodobá zkušenost z chození v různém terénu.

 

Jak testuje SOLDATO team

Foto: Reálná zkušenost je nenahraditelná / SOLDATO Team

 

Zde, kromě jiného, má velkou roli zvolená podešev. Při bližším průzkumu se ukazuje, že je opravdu velmi minimalistická. Kdo zná oblíbené boty jiných výrobců, jistě ví, jak jsou podešve až předimenzované. AKU jde úplně jinou cestou. Vibram podešev má v patní části tloušťku nějaké 2 cm, v prostoru špice už jen 0,5 cm. A ve střední části boty se téměř zdá, že není vůbec. Ne, je tam. Ale velmi tenká. Vzorek podrážky je přitom dostatečně agresivní, tvořen kombinací podélných zářezů a různě natočených oválů.

 

Podrážka a podešev. Jaký je rozdíl

Foto: Podrážka má dobrý drift / SOLDATO Team

 

To vše má za následek dvě věci. Za prvé máte pocit dokonalého čtení terénu pod sebou. Dá se říci, že jej téměř vnímáte nohami. Což se při určitých činnostech může hodit. Zároveň je ale třeba říci, že při šlápnutí na nějaký větší kamínek nedochází k bolestivému vjemu. Podešev to dokáže odizolovat.

 

Jaké jsou typy podešví?

Foto: Podešev se mi zdá spíše tvrdá / SOLDATO Team

 

Druhou věcí je tvrdost takového řešení. I když se na stránkách dodavatele uvádí, že „pohodlnou chůzi zajišťuje mezipodešev z pěny EVA, jež zajišťuje, že bota absorbuje rázy při chůzi..." , tak nemám až takový pocit. Respektive při krátkodobém používání asi ano. Ale při delším nošení se dostavuje bolest nohou. Tím delším nošením rozuměj více jak šest hodin v kuse. A samozřejmě závisí i na podloží, po kterém se pohybujete.

 

Taktické boty do přírody

Foto: I v lese se to s AKU Tactical Spider dá / SOLDATO Team

 

V přírodě je to OK. I s nějakou tou zátěží. Pokud se ale dlouhodoběji pohybujete po tvrdém povrchu, bolest se pravděpodobně dostaví. Tlumící vlastnosti podešve prostě nejsou, i vzhledem k její tloušťce, na takové úrovni, aby bota umožnila opravdu dlouhodobější a pohodlné nošení. Co mě z toho plyne? A proč to tak asi je?

 

Jaké boty na CQB

Foto: Ale až při CQB vynikne / SOLDATO Team

 

Dle mého názoru je to o určení boty. Její konstrukce mi sedí přesně na to, abych v ní dělal rychlé útočné operace při CQB/FIBUA. Tam je její využití opravdu velmi dobré. Při chůzi mám dostatečnou jistotu a pevnou nohu. Zároveň však konstukce boty umožňuje její ohyb v těch správných místech, aniž by tlačila na nohu. To je vidět při zaklekávání.

 

CQB tactical boots

Foto: Zaklekávání je poměrně častý proces SOLDATO Team

 

Co dále využiji, a to znovu hlavně při CQB, je fakt, žě při pomalé a opatrné chůzi mám výborný kontakt se zemí a dokáži tak jít opravdu tiše. Také klouzavost podrážky je minimální. Na různých površích uvnitř budov jsem měl vždy pocit, že mě bota drží na zemi. Do tohoto prostředí je tedy AKU Tactical Spider téměř ideální.

 

Jak vybrat vojenskou botu

Foto: Jistota na všech površích / SOLDATO Team

 

Nechci tím samozřejmě říci, že v běžném terénu je nepoužitelná. Je použitelná. Ale už zde nehraje takový prim. A v terénu se ještě projeví její další vlastnost. Tím je absence membrány. Stačí trocha rosy po ránu a hned je voda uvnitř. O použití v dešti a mokru asi nemá smysl ani hovořit. Tam je to hotovka. Nejednou jsem při testování kolegům „záviděl" jejich boty s gore.

 

Boty s gore nebo bez?

Foto: Jen v mokru to není ono / SOLDATO Team

 

Jasně, toto řešení má i své výhody. Bota po promoknutí poměrně rychle vyschla. A při slunných a horkých dnech bylo „dýchání" nohy velmi příjemné. Materiál Air 8000 tady ukázal své opravdové kvality. Zároveň se bota svojí hmotností a konstrukcí skvěle hodí na rychlé přesuny, kdy znovu dobře dýchá. Ale volba jiného řešení – membrána – tady prostě není.

 

Vojensko-praktické lezení

Foto: Při lezení je to zase ok / SOLDATO Team

 

Název Spider tak trochu napovídá, kde bota získala další bonusové body. To je v různém typu lezení. Pevná pogumovaná špice v kombinaci s minimem podešve přímo vybízí na skálu. Improvizované vstupy do budov, kdy lezete kudy se dá, budou s touto botou asi jednodušší. A když se nad tím tak zamyslím... Ano, Spider mi trochu připomíná i lezačky.

 

Zimní vojenská bota

Foto: V suchém sněho se to jakž takž dá / SOLDATO Team

 

Vcelku zajímavé bylo použití bot v zimě. Moc jsem si od toho nesliboval, ale zkusit jsem to musel. A musím přiznat, že to bylo příjemné překvapení. S kvalitní ponožkou nebyl ani moc problém vydržet celý den v zimě na střelnici. Také chůze ve sněhu byla v pohodě. Ale musí jít o zmrzlý sníh. Jakmile se objeví břečka, poznáte, že membrána (nebo celokožená obuv) má svoje nesporné výhody. AKU Tactical Spider tak rozhodně není celoroční bota, i když se to s ní dá i v zimě. V suché zimě.

 

Ideální vojenská bota

Foto: Když bota provlhne, poměrně rychle pak uschne / SOLDATO Team

 

Jak dlouho mi vydrží?

Co se týká odolnosti, nemám u tohoto modelu žádnou velkou výtku. Jak zpracování, tak i použité materiály jsou na vysoké úrovni. Odolnost hlavního těla boty je očividně velmi dobrá, čehož důkazem je šrám na zadní části. Bota zde dostala zásah pravděpodobně ostnáčem. Na nylonu je to sice vidět, ale k žádnému velkému poškození nedošlo. Materiál je to opravdu pevný.

 

Odolnost vojenských bot

Foto: Šrám tam je, ale je to povrchovka / SOLDATO Team

 

Oba typy kůže také nevykazují žádné praskliny nebo výrazné změny. Trochu obava panovala z prodření semišových oček, které při neustálém zavazování dostávají od tkaniček pořádně zabrat. Ale jsou naprosto v pohodě. Stejně tak v pohodě je gumová špice. Pár škrábanců se na ni dá najít, ale na to je stavěná a v pohodě to ustojí.

 

Odolnost AKU Tactical Spider

Foto: Vypadá to trochu nehezky, ale jsou to jen povrchovky / SOLDATO Team

 

A podešev? Ta je vzadu trochu sešláplá. Na pár místech v zadní části jsou vidět drobné prasklinky mezi podrážkou a podešví. Ale než na povolení lepidla to spíše vypadá na mechanickou likvidaci materiálu od něčeho ostrého. Celkově se tedy dá říci, že s odolností a výdrží bot AKU Tactical Spider jsem za ten bezmála rok poměrně intenzivního používání více než spokojený.

 

Ideal boots for CQB

Foto: Za mě ideál na specifickou práci / SOLDATO Team

 

Verdikt

Lehká taktická bota nevšedního provedení. AKU Tactical Spider vsází vše na jednu kartu. Nehraje si na žádné univerzální obutí. Místo toho se podřizuje použití při rychlých akcích uvnitř budov. Takový z toho mám alespoň pocit. Cenovka? Ta opravdu není malá, přesto konkurenceschopná. 4389 kč se však pro určitou skupinu vojáků může jevit jako docela velká, ale dobrá investice. A určitě i dlouhodobá. Po cca ročním používání se na botě neobjevil žádný zásadní problém. Ze zkušenosti věřím, že to tak bude i nadále. Pokud se tedy chcete trochu odlišovat od svého okolí, tak říkajíc jít proti proudu, a zároveň hledáte lehké taktické boty do baráku, které nabídnou tu správnou jistotu při chůzi, může pro vás být AKU Tactical Spider tou správnou volbou.

 

 

Líbí se nám:

+

Neokoukaný design

+

Pevnost uchycení nohy

+

Dobrá odolnost

Nelíbí se nám:

-

Trochu větší hmotnost

-

Rozvazující se tkaničky

-

Tvrdost podešve při delší chůzi

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

TOP-ARMY shop nabídka obuvi

 

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava