Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Recenze obuvi Lowa R-8 GTX Thermo: Zabiják české zimy

Datum přidání 28.06.2022   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Nejsou boty jako boty. Většina vojáků si kupuje vlastní obuv tak, aby pokryla co největší škálu jejich povolání. Jinými slovy se zaměřují na univerzální boty, které mohou nosit jak na kasárnách, tak v lese či ve městě. Málokdo si pořídí jednostranně zaměřené boty. Jako třeba čistě zimní obutí. Využití je malé, a zvláště v našich podmínkách takové boty vezmete na nohu párkrát do roka. Ale své opodstatnění u vojáků taková obuv jistě má. Proto se na jedno zimní vojenské obutí podíváme blíže a zkusíme zjistit, jestli má cenu investovat do čistě zimní boty.

Lowa R-8 GTX Thermo

Foto: Lowa R-8 GTX Thermo / SOLDATO Team

 

Protože se jedná o specifickou zimní obuv, chtělo testování i specifické zimní podmínky. Původní záměr byl testovat boty při expedici na souostroví Svalbard. To ale bylo vzhledem k různým restrikcím trochu složitější... Ale nakonec se to v březnu 2022 povedlo. Do té doby jsme vzali zavděk našimi krásnými českými horami. I tady se našlo dost sněhu a teploty v rozmezí od +5 do -13°C. Takže žádný extrém, ale aktuálně standardní česká zima. I to bude mít vypovídající hodnotu, protože jak známo, testy SOLDATO teamu jsou zaměřeny pro české vojáky.

 

Lowa R-8 GTX Thermo nové

Foto: Lowa R-8 je na první pohled služební bota / SOLDATO Team

 

Bota od Lorenze Wagnera

Celou dobu se bavíme o zimní botě, ale vlastně nevíme o kterém modelu. Takže to rychle napravíme. Jedná se o obuv značky, kterou v Bavorsku v roce 1923 založil pan Lorenz Wagner, a která se od počátku věnovala výrobě tradiční kožené obuvi pro místní horaly. Kvalitní ručně vyráběné boty s dvojitým šitím si rychle získaly oblibu a firma se vyvíjela až do dnešní podoby. Že žádné boty firmy Lorenz Wagner neznáte? Ale ano, jsou velmi oblíbené u hodně vojáků a patří u nich mezi nejčastěji nakupované boty vůbec. Jedná se o společnost Lowa.

 

Zimní boty Lowa R-8

Foto: Lowa je mezi českými vojáky velmi oblíbená / SOLDATO Team

 

A když se u nás řekne Lowa, automaticky mi naskočí jejich výhradní zastoupení v ČR, firma Prosport. Jen tak mimochodem, tato firma u nás zastupuje Lowu od roku 1991, takže s nimi mají opravdu dlouhodobou zkušenost. Při jedné debatě s panem jednatelem jsme nakousli i zimní boty. A při nabídce možnosti otestovat čistě zimní botu nešlo říci jinak, než že jdeme do toho. Trvalo to dlouho, podmínky nebyly ideální, ale nakonec se povedlo. Takže se společně můžeme mrknout na recenzi z dlouhodobého testování pohledem vojáka - nadšence zimních radovánek. Tohle je recenze Lowa R-8 GTX Thermo.

 

Lowa R-8 GTX Thermo v testu SOLDATO team

Foto: Ne první pohled jde o mohutnou zimní botu / SOLDATO Team 

První pohled

Jako vždy zmíním na začátek základní parametry obuvi Lowa R-8 GTX Thermo. Jde o celokoženou černou obuv s minimem švů, podšívkou z nepromokavé, ale prodyšné membrány Gore-Tex, zateplené 400g termoizolačním umělým rounem Primaloft. Boty mají výšku 8", tzn. cca 20cm. Komín je vybaven paměťovou pěnou pro zvýšení komfortu a jsou opatřeny podrážkou Vibram Arctic vyvinutou speciálně pro kluzké povrchy a chladné podmínky. Jako základní materiál je zde hlazená svrchní hovězina o tloušťce 1,8-2mm. Podešev je, jak jsme u Lowy zvyklí, vstřikovaná Monowrap. Na první dojem ještě v prodejně mne boty mile překvapily svoji nízkou hmotností (1500g/pár), kterou bych u tak robustního produktu nečekal. Uvidíme, co v tom vězí, říkal jsem si.

 

Kolik váží kvalitní zimní bota

Foto: Vcelku nízká hmotnost překvapila / SOLDATO Team

 

I přesto, že boty jsou zateplené, zvolil jsem mírně větší velikost, protože do zimních podmínek je dobré jít ve více vrstvách ponožek a boty mít volnější, aby mohla krev v periferiích bez omezení cirkulovat a tím ohřívat prochladlé prsty. Tohle je ale vždy individuální volba, mě to tak prostě vyhovuje a mohu to jedině doporučit.

 

Test obuvi v reálných podmínkách

Foto: Lowa R-8 je zimní bota, která k testu vyžadovala specifické podmínky / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Začneme od podlahy – Vibram Arctic Grip. U tohoto modelu je podešev zesílená, aby tvořila lepší izolaci od země, respektive od chladného povrchu ledu/sněhu. Opravdu nemohu říci, že bych měl v českých podmínkách v botách někdy pocit chladu od spodu. Podrážka je na došlap pocitově příjemně měkká, ale přitom dostatečně tuhá v ohybu, aby poskytovala dobrou oporu v propadajícím se sněhu. Zároveň tvoří i pevný základ pro boční stabilitu.

 

Jak se chová Lowa R-8 GTX Thermo v terénu

Foto: R-8 je pohodlná, ale zároveň pevná / SOLDATO Team

 

Podešev Vibram Arctic má několik panelů s tyrkysově modrými flíčky. Tyto panely mají zabránit klouzání na ledu, a to i na mokrém. Zkoušel jsem boty i v teplotách nad nulou a v dešti, a musím konstatovat, že v mokrém středoevropském lese boty hodně kloužou po větvích a kořenech – vím, že to není jejich primární určení, ale považuji za důležité to zmínit, aby někdo nemyslel, že podešev nepodklouzne na ničem. A také proto, že jde o služební model a tím pádem je i tady důležitá univerzálnost.

 

Jak vypadá zimní podešev

Foto: Speciální panely Vibram Arctic s modrými flíčky / SOLDATO Team

 

Na mokrých kamenech ale bota držela dobře. Co se týká ledu, musím říct, že podrážka držela rozhodně lépe, než jiné modely, se kterými mám zkušenosti. Mačky nebo nesmeky to samozřejmě nejsou, ale cítil jsem jistý krok i s batohem (cca 15kg) a v různých sklonech – pochopitelně přiměřeně danému terénu. Člověk musí chodit i tak opatrně, ale podrážka skutečně vykazovala dobrou přilnavost (vyzkoušeno mimo jiné na ledové stěně ve Víru).

 

Jak se chodí v Lowa R-8 GTX Thermo

Foto: I když na kamenech drží slušně, je na místě obezřetnost / SOLDATO Team

 

Zimní boty Lowa R-8 GTX Thermo v české zimě

Foto: R-8 má agrsivní vzorek, který na sněhu i blátě slušně drží  / SOLDATO Team

 

Ve vyloženě sněžných a zmrzlých podmínkách Špicberk mi protiskluzová funkce podrážek nepřišla nijak významná. Je to spíše marketingová věc. Na ledu - ve srovnání s botami zbytku výpravy - klouzaly nastejno. Na mořském ledu, jehož povrch je i při velmi nízkých teplotách trochu mazlavý, klouzaly boty poměrně dost, ale opět všem podobně. Toto zjištění neodpovídalo úplně zkušenostem z vyšších teplot, tam byla přilnavost opravdu výrazně lepší, zřejmě podrážka trochu ztuhla a tím pádem nebyla tak přilnavá.

 

Test Lowa R-8 GTX Thermo na Špicberkách

Foto: Souostroví Svalbard. Tady si R-8 užily, stejně jako tester / SOLDATO Team

 

Ochrana v zadní části je příhodná, zvážil bych i gumovou ochranu špičky, protože při použití v zimním období je nasnadě kombinace se sněžnicemi a tady může v různých vázáních dojít k poškození přední části obuvi, které je spíš vadou kosmetickou. V nejhorším případě se může při intenzivnějším používání sněžnic prodřít svrchní kůže bot. Po cca 90km na sněžnicích je ale opotřebení špičky neznatelné. Jak dopadly boty po výpravě na Špicberky si řekneme níže.

 

Jaké boty použít na sněžnice

Foto: Lowa R-8 si pro použití na sněžnicích přímo říká / SOLDATO Team

 

Když už jsme u těch sněžnic... Při pochodu se sněžnicemi jsem musel občas sněžnice sejmout a odstranit zmrazky, které se tvořily mezi těmi panely a vázáním sněžnic. U jiných bot se mi to stávalo rozhodně méně často. Tyto zmrazky by mi jistě způsobily otlaky, či puchýře, kdybych je neřešil. Dělaly se při rozličných kvalitách sněhu (od prašanu po mokrý). Je to tedy něco za něco, ale nepovažuji to za neřešitelný problém, zkrátka když mě začne chodidlo pálit, nebo tlačit, tak to v minutě vyřeším a jdu dál. Navíc s jiným typem sněžnic by možná problém vůbec nenastal.

 

Jak upnout zimní boty do sněžnic

Foto: I když to s některými typy sněžnic není úplně ono / SOLDATO Team

 

Svrchní část bot je celokožená a má skutečně minimum švů. Při pravidelné impregnaci doporučeným prostředkem se kůže nikde netrhá, neláme, je příjemně poddajná a dostatečně voděodolná přiměřeně prostředí, ve kterém jsem se pohyboval (různé typy sněhu, déšť). Nelze si myslet, že boty budou vždycky suché. Zkrátka každé boty zvlhnou, nebo promoknou, záleží na podmínkách.

 

Zímní boty v zimním prostředí v testu SOLDATO team

Foto: Sníh je pro Lowa R-8  typické prostředí / SOLDATO Team

 

Boty jsou opravdu teplé a termoizolace Primaloft tu je doslova cítit. Občas se mi stávalo, že se v nich noha ve vyšších teplotách nadměrně potila. Jsou to prostě boty do mínusových teplot. Vložka originálně dodávaná s obuví R-8 GTX Thermo mi přijde být přiměřenou základní součástkou dodávanou výrobcem. Jedná se o filcový typ s vloženou hliníkovou fólií. A i když na trhu jsou samozřejmě kvalitnější a dražší produkty, po celou dobu používání jsem s ní neměl problémy. Vložka rychle vysychá a dobře izoluje.

 

Jakou vložku do zimních bot

Foto: Vložka se zdá standardní, ale i tady se myslelo na zateplení / SOLDATO Team

 

Vzhledem k tomu, že jsou boty určeny do teplot pod bodem mrazu (podle mého spíš až třeba od -10°C, ale to asi záleží na každém, já osobně jsem dost horkokrevný), přijde mi trochu nadbytečná membrána Gore-Tex. Mám pocit, že by boty byly prodyšnější bez ní a voděodolnost impregnované kůže by v těchto podmínkách byla jistě dostačující. V nízkých teplotách je totiž nižší vlhkost, navíc membrána v botě tvoří místo, kde může vlhkost vypocená nohami kondenzovat.

 

Zateplené boty do zimi

Foto: Boty jsou opravdu dobře zateplené a chlad není cítit / SOLDATO Team

 

Samozřejmě je trendem posledních mnoha let do bot hojně Gore-Tex dávat, ale mnohdy mi to přijde kontraproduktivní, nebo jen zbytečné a to je dle mého názoru i tento případ. Mimo jiné by boty byly jistě i levnější. Na druhou stranu většina běžných zákazníků by si možná řekla, že boty do sněhu bez goráče si nekoupí, i když by vlastně nedokázali rozumně vysvětlit proč. Je to tedy věčný boj mezi těmi, kteří goráč u zimních bot chtějí, a mezi těmi, kteří zastávají názor, že membrána do zimních bot nepatří. Bohužel Lowa tady nedělá model bez membrány a tak se s ní musíme smířit. Do extrémně ledových podmínek bych se bez ní zcela jistě obešel. V našich českých podmínkách je to ale přijatelný handicap.

 

Lowa R-8 GTX Thermo v zimním testu SOLDATO team

Foto: Sníh a teploty těsně pod bodem mrazu. Pro R-8 ideál / SOLDATO Team

 

A jaké jsou tedy zkušenosti z extrému? Tím myslím akrtické Špicberky a teploty pod -20°C. Tady vidím asi největší problém celé boty. Boty byly na začátku poctivě naimpregnované originální impregnací Lowa, kterou jsem ale neobnovoval, protože zmrzla a i boty byly natolik zmrzlé, že se do nich impregnace nevpila. Po několika dnech už byl povrch bot viditelně suchý (ne tak jejich vnitřek) a trpěl mrazem a otěrem o sníh a led. Vlhkost, která se vysrážela ve stěně boty, zmrzla.

 

Gora-tex v zimě? Ne

Foto: V extrémních mínusových teplotách se ale začínají projevovat neduhy GTX / SOLDATO Team

 

3. den výpravy už byly boty tak provlhlé, že zmrzly (ne komín, ten zůstal po celou dobu poddajný, takže nebyl až takový problém se obout, nebo vyzout) a po dalších 10 dní to tak zůstalo. V tamních podmínkách nebylo možné boty vysušit, takže jsem 3x denně měnil ponožky, abych je měl pořád na nohách co možná nejvíc suché. I tak jsem musel několikrát zastavit a prsty promasírovat.

 

Jsou boty s Gora-Tex vhodné do zimy?

Foto: Vysušit boty s membránou je opravdu složité / SOLDATO Team

 

Zvažoval jsem použití igelitových sáčků (tenká ponožka → sáček → silná ponožka), čímž se omezí vlhkost vycházející přirozeně z nohou a boty tím pádem zůstávají suché. Ale nakonec jsem pouze měnil ponožky a občas masíroval nohy, i z toho důvodu, že jsem nevěřil, že by boty někdy vyschly.

 

Správné upnutí zimní boty do sněžnic

Foto: Sněžnice je potřeba zkoušet neustále / SOLDATO Team

 

Z mého pohledu by bylo rozhodně vhodnější, aby byla obuv tohoto typu z bytelné kůže a bez membrány. Jsem si vědom toho, že při testování na Špicberkách byly boty vystaveny do jisté míry extrémním podmínkám, které mohou ale nastat i v mírném pásu.

 

Očka na tkaničky. Jsou zde 3 typy, všechny jsou bytelné, kovové a uzavřené (což je super, protože mohou získat i atest pro výsadkovou činnost). Nejvíce oček je průvlečných - tunýlkovitých, pak je tu 1 pár v ohybu a 1 pár „samozamykací". Tato samosvorná očka podrží při zatažení za tkaničky utaženou nártovou část. To může přijít vhod, když si boty musíte v rychlosti obout a někam vyběhnout. V tu chvíli oceníte to, že prostě zatáhnete za tkaničky a ty zůstanou utažené a vám tak bota nespadne z nohy.

 

Šněrování bot v zimních podmínkách

Foto: Systém šněrování se do sněhu nezdá ideální / SOLDATO Team

 

V ostatních případech mi přijdou očka být zbytečnou komplikací – chce to cvik, abyste je zvládli otevřít a boty zout, snadno zamrznou a otevřít je v rukavicích, natož třeba v palčákách, je skoro nemožné. Z tohoto důvodu bych raději viděl na této obuvi očka ze silnějšího drátu, s velkým otvorem, která se lépe čistí od námrazy a při vyvléknutí tkaničky se jimi snadno navlékne i tkanička bez zúžených konců. Nakonec jsem si ale zvykl i na samosvorné očko, i když bych se bez něj jistě obešel. Zkoušel jsem jím protáhnout tkaničku v opačném směru, než byla z výroby. Očko se sice tím pádem nezamknulo, ale na druhou stranu šla tkanička pohodlně povolit i v rukavicích. Záleží tedy na situaci, ve které boty používáte. Zkrátka v zimě je třeba volit jednoduchá řešení.

 

Typy šněrovacích oček

Foto: Tři typy šněrovacích oček / SOLDATO Team

 

Co se týká celkového pohodlí, tak se mi nestalo, že by mi boty udělaly puchýře. Tady musím zdůraznit, že jsou Lowy opravdu měkké a pohodlné. Stejně tak se mi nestalo, že by mi nohy omrzly, i když to vyžadovalo určité úsilí. Jako služební bota do zimních podmínek mírného pásu, kdy je možnost ji občas vysušit a naimpregnovat je jistě dobře použitelná. Velmi dobře také hodnotím podrážku ohledně izolačních vlastností i vzorku.

 

Jakou zimní obuv do mírného klima

Foto: Lowa R-8 je přes svoji robustní konstrukci velmi pohodlná / SOLDATO Team

 

Odolnost po extrému

Při běžném používání v českých podmínkách jsem s boty neměl žádný problém. Tedy až na drobné odření po použití sněžnic. Těch pár švů drží naprosto bez problémů, bota se ani nikde nerozlepuje. Při dobrém ošetření a pravidelné impragnaci nebudete mít s botami žádný problém.

 

Lowa R-8 GTX Thermo a odolnost v zimě

Foto: Tady by se obsázka opravdu hodila / SOLDATO Team

 

Ale pak přišly drsnější podmínky Špicberk. Tady svrchní kůže dostala několik poměrně hlubokých šrámů a děr, které ale naštěstí neprorazily naskrz.

 

Co vydrží v raálu Lowa R-8 GTX Thermo

Foto: Sněžnice a mráz udělaly své / SOLDATO Team

 

Něco takového bych nečekal a u jiných bot se mi to ani v suti a ledu v takové míře nikdy nestalo. Jistě by pomohla gumová obsázka špičky a boků boty, protože veškeré šrámy jsou přesně v těchto místech. I když by se možná zvýšila hmotnost boty, jistě by se velmi prodloužila životnost této obuvi.

 

SOLDATO team testoval Lowa R-8 GTX Thermo

Foto: Lowa R-8 GTX Thermo je do českých podmínek velmi dobrá. Do arktických už tolik ne / SOLDATO Team

 

Verdikt

Lehká vysoká vojenská bota s GTX® podšívkou a přídavnou tepelnou izolací Primaloft®, určená jako polní i strážní bota do mrazivého počasí. Tolik k popisku na stránkách prodejce. A s tím se dá i souhlasit. Za 5990 Kč je to jednostranně určená zimní bota. Celkově vzato jde o obuv velmi pohodlnou, teplou a až na detaily (z nichž za nejdůležitější považuji očka na tkaničky) dobře uzpůsobenou pro mírné zimní podmínky, do kterých je určena. Není to arktická bota. Protože v extrémním mrazu se už projevuje přítomnost membrány, kterou ale myslím v českých podmínkách naopak uvítáte. Úžasná je nízká váha těchto bot. A co se týká využití, tak na českou zimu jsou opravdu skvělou volbou. Je jen na vás, jestli těch pár měsíců zimy u nás využijete zateplenou botu. Za mě bych se toho nebál, protože při výcviku i nasazení v zimních podmínkách komfort nohou hraje zásadní roli.

 

 

Líbí se nám:

+

Nízká hmotnost

+

Zateplení

+

Pohodlí

Nelíbí se nám:

-

Chybějící obsázka

-

Nemožnost volby modelu bez GTX

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

Zapůjčil:

Výhradní zastoupení Lowa

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava