Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Recenze obuvi Lowa Zephyr Mk2 GTX Mid: Král je mrtev. Ať žije král

Datum přidání 05.08.2024   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Je to tady. Některými vychvalovaná, jinými zatracovaná. Ale stále asi nejoblíbenější taktická bota, alespoň tak lze soudit z toho, co vidím kolem sebe. Řeč je samozřejmě o Lowa Zephyr. A tato, dnes už ikonická bota, se dočkala svého nástupce. Určitě máte spoustu otázek. Je lepší? Vydrží více? Neklouže…? Zephyry všichni nosíme dost dlouho na to, abychom věděli, na co se u nového modelu zaměřit. Takže zásadní otázka zní: Povedl se firmě Lowa upgrade? To se dozvíte v dnešní recenzi z testování SOLDATO teamu.

Lowa Zephyr Mk2 GTX Mid

Foto: Lowa Zephyr Mk2 GTX Mid / Wifi Foto

 

Je to až neuvěřitelné, ale obuv Lowa Zephyr první generace jsme poprvé testovali před nějakými deseti lety, a samotná recenze vyšla v březnu 2015 (pro připomenutí zde). Ano, tak dlouho už tady s vámi SOLDATO team je. Recenze tehdy dopadla velmi dobře a po testování jsem si botu nemohl vynachválit, žádný problém jsem s ní neměl. Jak ale šel čas, začaly se objevovat různé zvěsti o občasných problémech. Tu a tam. Ono se vlastně není co divit. Těchhle bot najednou bylo na trhu hrozně moc a viděli jste je takřka všude. Logicky se tedy začaly problémy více ukazovat. Svou roli nejspíše sehrály i další faktory, které ale nemá smysl tady rozebírat.

 

Lowa Zephyr gen 1

Foto: První generace Zaphyru patří stále mezi nejoblíběnější taktické boty  / SOLDATO Team

 

V různých diskuzích nejen na sociálních sítích SOLDATO teamu, ale i při pohledu na Zephyry některých kolegů, se například ukázalo, že velmi citlivým místem první generace Zephyrů je boční strana nártu, která se ráda trhá. Nebo prodření materiálu v patní části se občas tu a tam projevilo. Velmi často zmiňovaným problémem je také více klouzavá podrážka. Ne, není to rozhodně tak, že by jste byli jak na bruslích. Faktem ale je, že při splnění určitých podmínek Zephyr klouže o něco více, než podobné boty.

 

Rozdíl mezi podrážkou u Lowa Zephyr

Foto: Nová vs. stará podrážka / SOLDATO Team

 

Přes to přese všechno jsou ale Zephyry stále velmi oblíbené. Hlavní roli tady hraje perfektní pohodlí a ne nadarmo se Zephyrům říká papučky. To, že se Zephyry s úspěchem dají použít jak při zelené, tak i při černé taktice, je pro spoustu uživatelů také velmi důležité. A více méně celoroční použití (alespoň to tak vnímám kolem sebe) určitě hodně napomáhá oblíbenosti této boty nejen u profíků. Nepřehlédnutelný a agresivní design je pak jen pomyslnou třešničkou na dortu. 

Ale zlepšovat je vždycky co, to se týká i výborných produktů. Jestli se to u Lowa Zephyr povedlo, se dozvíte na následujících řádcích.

 

Nová Lowa Zephyr Mk2

Foto: Coyote a Black provedení nových Zephyrů / SOLDATO Team

 

Když Lowa, tak od Prosportu

Lowa Zephyr Mk2 Mid GTX se na českém trhu objevila někdy začátkem roku 2023. Samozřejmě jsme se okamžitě spojili se společností Prosport, která obuv Lowa na českém trhu zastupuje a má v nabídce celou kolekci nejen taktické, ale i civilní obuvi této značky. Pánové z Prosportu chtěli také samozřejmě vědět, jak si nová bota v porovnání se předchozím modelem povede, a tak byla domluva velmi jednoduchá a rychlá. No, a zhruba před rokem jsme se pustili do testování v reálném prostředí. S novými Zephyry jsme si tak prošli všechna roční období.

 

Lowa Zephyr Mk2 zkušenosti

Foto: Úplně nové Zephyry na začátku testování / SOLDATO Team

 

Obuv Lowa netřeba asi zdlouhavě představovat. Většina z našich čtenářů tuto společnost důvěrně zná a pravděpodobně jste se i vy už s některým modelem této německé značky již setkali. Také na stránkách soldato.cz jste si recenze různých vojenských modelů Lowa mohli přečíst. Snad jen pro zajímavost, kdy by to náhodou ještě někdo nevěděl. Co znamená Lowa? Jsou to první písmena zakladatele této společnosti - obuvníka LOrenze WAgnera, který v Německu značku založil již v roce 1923. Historii má tedy tato obuvnická firma opravdu dlouhou.

 

Monowrap podešev Lowa Zephyr

Foto: Výrazné trojúhelníky vstřikované podešve jsou jasným znakem Zephyrů / SOLDATO Team

 

První pohled

Ale teď již k samotné botě. Na první pohled se oba modely příliš neliší. Stále tu máme ikonický design s monowrap podešví a charakteristickými trojúhelníky na bocích boty. Abychom našli rozdíly, musíme botu prozkoumat trochu pečlivěji. Zkušené oko pak nepatrné rozdíly najde.

 

Jedním z nich je trochu jiný způsob šití, respektive rozdělení kožených panelů svršku boty. V již zmiňovaném místě (boční nártový díl) se šev nenachází, takže by tak mohl odpadnout jeden problém. Další zmiňovaný problém, tedy klouzavá podrážka, by měl být eliminován úplně novou směsí gumy. Podrážka teď nese označení Lowa X-Trac Military. Podešev by kromě zvýšené odolnosti proti skluzu měla být odolná i proti oleji, benzinu či kontaktnímu teplu. Tak na tohle jsem opravdu zvědavý a uvidíme, jak se neklouzavost projeví v praxi.

 

Lowa Zephyr vs. Lowa Zephyr Mk2

Foto: Na první pohled stejné boty, rozdíly tam ale jsou / SOLDATO Team

 

Dále tu máme pár vychytávek, které na prvním modelu nenajdete. Je to především dvouzónové šněrování, které obstarává zámek tkaničky u nártu. Také se u nového modelu na jazyku objevila kapsička na uschování volného konce tkaniček, která je v poslední době u spousty výrobců velmi oblíbená. I když je to tedy stále starý dobrý Zephyr, je vidět, že inovacím se v Lowě nebrání.

 

Vzhled nové Lowa Zephyr

Foto: Ochrana špice a poutko. Dvě maličkosti, které jsem v recenzi nezmínil / SOLDATO Team

 

Pár TTD. Barevné kombinace, jak je u Lowy zvykem, jsou velmi bohaté. Kromě standardní černé tu máme Ranger Green, pěknou šedou označenou jako Wolf, tmavě hnědou a dvě varianty pouštní - desert a kojotí hnědá. Asi nepřekvapí, že jsme si k testu vybrali právě provedení Coyote, které je opravdu velmi povedené a do military prostředí asi nejuniverzálnější.

 

Jakou vybrat taktickou obuv

Foto: Kojotí i desert jsou opravdu povedené barvy / SOLDATO Team

 

Materiálově jsme stále u kombinace textilu, konkrétně materiálu Cordura, a kůže v provedení semiš s hydrofobní úpravou. Jak již bylo řečeno, podešev je vstřikovaná Monowrap za použití PU pěny.

 

Hmotnost boty je u páru bot ve velikosti UK 8 udávána 1140 gramů, mě váha u velikosti UK 11 ukazuje nějakých 646 gramů na jednu botu. To je vzhledem k univerzálnosti boty ještě pořád pěkná hmotnost.

 

Hmotnost Lowa Zephyr Mk2

Foto: Mít Zephyry na nohou je prostě pohoda / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

První pocit po obutí? Narozdíl od první generace, která padla hned jako ulitá, je u nového modelu cítit, že si bota potřebuje trochu "sednout". Je to samozřejmě subjektivní názor, a tento pocit trval opravdu jen chvíli. Po pár stovkách kroků se noha usadila a znovu se dostavil příjemný pocit "papuček", díky kterému jsou Zephyry tak oblíbené. Zároveň je cítit, alespoň mi to tak připadá, že je celá bota jakoby pevnější a získává tak vyspělejší outdoorový charakter.

 

Jak správně obouvat vojenské boty

Foto: Nazouvání je díky širokému vstupu snadné / SOLDATO Team

 

Zavazování obuvi se zdá jako malichernost, ale tady se budu muset trochu zdržet. I u nového modelu je známá kombinace látkových poutek ve spodní části a kovových tunýlků nahoře. Novinkou nového modelu je ale zámek v oblasti nártu, který šněrování rozděluje na dvě zóny. Toto provedení má své výhody i nevýhody, a upřímně jsem s ním trochu bojoval. Ale hezky popořádku.

 

Jak správně utáhnout vojenskou obuv

Foto: Utahování i povolování je trochu záludné / SOLDATO Team

 

Předně, zapomeňte na rychlé utahování tkaniček, kdy jen prostě zatáhnete za konec tkaniček a utáhnete celou botu. To se vám těžko povede, zámek vás prostě nepustí. Budete muset nejdříve povolit zámek, chytit tkaničky nad zámkem a utáhnout nejdříve nártovou část. Pak zámek zajistíte, nebo rovnou zatáhnete za vršek tkaniček a zámek se sám zajistí tlakem tkaniček. Trošku zdlouhavější, ale nic nepřekonatelného.

 

Zámek tkaniček na taktické obuvi

Foto: To je on. Manipulaci s ním se nevyhnete / SOLDATO Team

 

Při povolování obuvi si se zámkem také budete muset pohrát. Nejdříve je nutné povolit horní zónu, pak palci odjistit zámek (který je trochu titěrný a třeba v rukavicích to není úplně ono), a pak teprve povolit spodní zónu. Povytáhnutím jazyka nakonec uvolníte celou botu. Jak jsem říkal, je to jen jiný přístup a dá se na to zvyknout. Časem. Pravdou ještě je, že zámek vcelku ničí tkaničky. Na druhou stranu, tkanička je spotřebák a to, že v lisu zámku vydržela rok (a stále nepotřebuje výměnu), je vlastně pozitivní.

 

Lowa Zephyr Prosport Soldato team

Foto: Zacvaknout nebo odcvacknout. Podle toho v jaké jste fázi / SOLDATO Team

 

Výhody tohoto zámkového řešení? Především si můžete upravit utažení boty v horní části, kdy spodní zůstává vždy utažena a povolení se tam nepřenese. To se hodí při prudkém stoupání, nebo naopak klesání. V praxi jsem to ale moc nepoužíval. Tím nechci říci, že to nejde a je dost možné, že právě vy jste na toto řešení zvyklí. Druhou výhodou je fakt, že když se vám náhodou trochu povolí tkanička, spodek nohy máte stále pevně fixován. Ale ani toto se mi nestalo, a to především díky kapsičce na volné konce tkaniček, která je nově umístěna v jazyku.

 

Rychlé utahování tkaniček

Foto: Horní zónu už dotáhnete rychle / SOLDATO Team

 

Kdo sleduje sociální sítě SOLDATO teamu, tak ví, že i s touto kapsičkou jsem zprvu trochu bojoval. Dobrá zpráva je, že jsem nakonec zjistil, že funguje. A vůbec ne špatně. Kde byl ale problém? Jde o to, že po zavázání tkaniček byl vstup do kapsičky pod úrovní tkaniček, a ty tam tak nešly strčit. Hodně jsem to s Lowou řešil. Když se podíváte na první modely Mk2, tak uvidíte, že se od současného provedení liší. Čím? U prvních modelů nenajdete na jazyku, respektive na kapsičce, žádné poutko.

 

Rozdíl mezi novější a starší Lowa Zephyr Mk2

Foto: Vlevo novější provedení s poutkem, vpravo první provedení Mk2 / SOLDATO Team

 

To se začalo vyskytovat až později (a chci věřit, že na tom máme zásluhu...). Před tím nešla tkanička díky přesahu do kapsičky zasunout. To se díky poutko radikálně změnilo. Jednoduše po utáhnutí tkaniček zatáhnete za poutko, tím si vytáhnete vstup do kapsičky a tkaničky tam vcelku bez problému nasoukáte. Fungujete to vlastně velmi dobře a rád toto řešení používám. Odpadají tím plandavé tkaničky a také se odstraňuje riziko nechtěného povolení tkaniček. Win win.

 

Kapsička na tkaničky

Foto: Jedině s poutkem totiž kapička funguje / SOLDATO Team

 

Bota nazuta, což je díky širokému vstupu snadná záležitost, zavázána. Tkaničky schovány. Jdu to projít... Kdybych měl vybrat jedno slovo, které by charakterizovalo obuv Lowa Zephyr, které by to bylo? Po nějakém roce testování mám jasno. Univerzálnost. Zephyr je jak dostatečně lehký, aby se hodil na rychlé aktivity, tak dostatečně pevný, aby zvládl středně těžký terén. Je tak vlastně pro mnohé (a reálně to tak je, podle toho co kolem sebe vidím) jedinou botou, kterou uživatelé používají na všechny druhy aktivit. Neříkám, že to je dobře, bohužel ne vždy budete pracovat jen v jednom prostředí. A Zephyr různé druhy terénu bravurně zvládá. Není problém s touto botou šlapat několika kilometrový přesun se zátěží, a následně běhat po vesnici v rámci FIBUA. Jak říkám, je to opravdu univerzální bota.

 

Středně těžká taktická obuv

Foto: Ani v drsném terénu vás Zephyry nezklamou / SOLDATO Team

 

Univerzálnost se projevuje i v počtu ročních období, po které se dá Zephyr nosit. Normálně bych tuto botu označil jako třísezónní. Ale vzhledem k tomu, jaká je v poslední době zima, tak bych se nebál ji používat celoročně. A znovu, mnoho kolegů to tak se Zephyrem má. Jasný, že do opravdové zimy to už úplně není ono. Celokoženou botu Zephyr v určitých podmínkách nenahradí. Přesto si myslím, že pro drtivou část uživatelů je to opravdu celoroční bota, která obstojí i v mírnějším mrazu a sněhu.

 

Monowrap Lowa Zephyr Mk2

Foto: Došlap je díky podešvi opravdu příjemný / SOLDATO Team

 

Další velkou devízou Zephyru, a to už od první generace, je pohodlí. Mít botu na noze několik dní v kuse není nikdy nic příjemného. Ze Zephyrem to jde. Bota je to opravdu pohodlná a noha se v ní cítí jako v bavlnce. A tohle je dle mého názoru další velký důvod tak masivní oblíbenosti Lowa Zephyr. Nejde jen o pohodlí, které cítíte v botě na noze. Svoji roli zde také hraje podešev a pocit při došlapu, který je opravdu příjemný.

 

Taktická obuv Lowa Zephyr Mk2

Foto: Chůze na jakémkoliv povrchu je teď u Zephyru ještě o kus dál / SOLDATO Team

 

Zvláště poté, co Lowa opravdu zapracovala na podešvi, která, jak již bylo řečeno, patřila k těm klouzavějším. Nyní, čistě subjektivně, je na tom Zephyr, co se klouzání týče, velmi dobře. Vlhká dlažba, kluzké kameny či kořeny, s tím si teď bota poradí. Není to tak, že by to bylo jako v nesmekách. Jen se prostě odstranil jeden problém a v botě se konečně cítím bezpečně. V tomhle Lowa udělala kus práce, rozhodně k radosti všech uživatelů.

 

Klouzavost Lowa Zephyr Mk2

Foto: Zvláště výrazný posun je v klouzavosti podrážky / SOLDATO Team

 

Na začátku jsem psal, že Lowa Zephyr je opatřena Gore-Tex membránou. Měla by tedy být voděodolná. Je tomu ale opravdu tak? Ano, je. Přesto se může stát, že voda do boty pronikne. I mě se to ke konci testování stalo. Při chůzi v mokré trávě nebo bažinatém terénu jsem cítil, že voda do boty proniká. Mokré ponožky a nepříjemný pocit to jasně dokazovaly. Část viny na tom měly asi i jiné faktory - příliš vysoká voda, která, ačkoliv nepřesáhla vršek boty, se dovnitř dostala nad přichycením jazyka. Ale na to nešlo svalit všechnu vinu.

 

Jak funguje Gore-Tex

Foto: Mokrému prostředí se při taktických činnostech nevyhnete / SOLDATO Team

 

Takže došlo na "laboratorní" testování. Jsou dvě jednoduché metody. První je, že nalijete vodu dovnitř boty, a kde začne prosakovat, může být problém. Druhou metodou je jednoduše to, že botu ponoříte do lavoru s vodou, a rukou, kterou máte uvnitř, hledáte průsaky. Ideálně, když se ještě vytáhne z boty vložka. Po pár minutách bylo jasno.

 

Jak zjistit, že bota propouští vodu

Foto: Občas je potřeba přejít z taktického prostředí, do prostředí více kontolovatelného / SOLDATO Team

 

Ukázalo se, že do boty voda opravdu proniká. Takže následovala konzultace s dodavatelem. Závěr je jednoduchý. Ano, v tom obrovském objemu vyrobených bot se může stát, že se čas od času objeví problém, kdy do boty voda prosakuje. Na vině je buď vnitřní prodření membrány, nebo její "odtržení". Občas se také může stát, že dojde k nepatrnému vpichu, který třeba na Corduře ani není vidět, ale v membráně to díru udělá. Hodně pak záleží na tom, co konkrétního s vaší botou opravdu je.

 

Odolnost membránových bot

Foto: Vysušit pak boty s mebránou chce hodně času a tepla / SOLDATO Team

 

Pokud totiž dojde k mechanickému poškození, ať již propíchnutím, nebo prodřením membrány (velmi často způsobené buď chozením v povolené botě, nebo špatnou velikostí boty), výrobce, respektive firma Gore, reklamaci neuzná. I když Gore poskytuje na GTX membránu prakticky doživotní záruku, v případě mechanického poškození záruka logicky zaniká.

 

Já měl ale "štěstí". S největší pravděpodobností totiž došlo k odtržení GTX membrány od těla boty, které lze většinou poznat díky silnému zvlnění podšívky. A to se jako reklamace uznává. Jakmile jsem tedy z Prosportu dostal nový pár, hned jsem jej otestoval osvědčenými metodami. Nepřekvapivě voda do boty nepronikla. Membrána svoji práci dělá dobře a Lowa Zephyr je díky ní opravdu voděodolná.

 

Voděodolnost boty s membránou

Foto: Nakonec se ukázalo, že Lowa Zephyr je voděodolná / SOLDATO Team

 

Odsuzovači membrány teď jistě namítnou, že tu může být i problém se zapařením nohy, kdy bota díky membráně nedýchá. Za mě je to ale naprosto v pohodě. Když je opravdu teplo a parno, noha se mi zpotí, ať mám na noze boty s membránou nebo bez ní. Tak to prostě je. V běžných podmínkách nepozoruji, že by se mi noha v Zephyrech nějak zvlášť potila. Cordura pokrývá poměrně velkou plochu, a bota rozumně dýchá. Když si vezmu pro a proti, je pro mě Zephyr s membránou ideální volba.

 

Univerzální tatkická obuv Lowa Zephyr Mk2

Foto: Lowa Zephyr je velmi univerzální bota / SOLDATO Team

 

Celkově je pak chůze v Zephyrech opravdu příjemná. Ať už chodíte v terénu nebo po asfaltu, noha se bude cítit příjemně. Provedení Mid, tedy střední velikost, je dle mého názoru optimální. Bota končí nad kotníkem, takže v případě potřeby ho dokáže podržet. Zároveň to není nijak omezující. Také při zakleknutí, kdy dochází k většímu ohnutí v místě nártu, je to bez problému. Bota vás v klidu pustí i do této pozice. Navíc se i tu ukazuje, že s upravením švu Lowa udělala velmi dobře. Přesně v místě ohybu totiž docházelo k již zmíněnému trhání. To se nyní naprosto eliminovalo.

 

Odolnost Lowa Zephyr Mk2

Foto: Velmi častá činnost při taktických situacích. Zaklekávání / SOLDATO Team

 

Závěrem lze říci, že se upgrade Lowě povedl. Ano, kdyby tam nebyl zámek tkaniček, byl bych asi spokojenější. Ale není to nic, s čím bych nedokázal žít. Vše ostatní se povedlo. Podrážka již neklouže a chůze je tak zase o něco bezpečnější. Kapsička na tkaničky nakonec byla vyladěna a je radost ji používat. A odolnost? Tak na tu mrkneme v další kapitole.

 

Nejlepší taktické boty

Foto: Povedl se firmě Lowa Upgrade? Myslím, že ano / SOLDATO Team

 

Odolnost

I tady se zdá vše v pořádku. Začnu hezky od spodu. Podrážka je po roce používání velmi zachovaná a nevykazuje výrazné poškození. Nikde žádné urvané kousky gumy nebo velké praskliny. Její stav odpovídá roku chození všemožnými terény a je to za mě ok.

 

Podrážka Lowa Zephyr

Foto: Podrážka Zephyru po nějakém roce používání / Prosport

 

Největší radost mám ale z těla boty. Ani tady se neobjevily žádné náznaky prodření nebo trhání. Zvlášť pozorně jsem prozkoumal oblíbená trhací místa Zephyrů a vše se zdá v pohodě. Snad je lepší materiál, respektive výstupní kontrola, a také změna švu v místě ohybu na boku nártu hodně prospěla. I švy, jejich zakončení a celkové zpracování vypadá znovu na poctivou obuvnickou práci. Takže doufám, že i při dalším dlouhodobém používání bude vše v pohodě a už teď se těším na další kilometry, které v nových Zephyrech nachodím.

 

Lowa Zephyr Mk2 je nejoblíbenější taktická bota

Foto: Lowa Zephyr právem zůstává nejoblíbenější taktickou botou / SOLDATO Team

 

Verdikt

Pánská dynamická víceúčelová obuv kotníkového střihu s Gore-texovou podšívkou pro běžné i elitní vojenské jednotky. Stručný popis na webu dodavatele mluví za vše. Lowa Zephyr totiž stále patří mezi nejoblíbenější botu nejen nás, vojáků. Za cenu 4890 Kč toho nabízí hodně. Dá se říci celoroční používání v nejrůznějších terénech je tím hlavním benefitem. Výběr z mnoha barev také hodně pomáhá. Ale nejvíc ocením pohodlí a bezpečnost v botě, kdy není problém ji mít nazutou mnoho hodin v kuse a stále se cítíte v pohodě. Jsem rád, že se upgrade Zephyrů Lowě povedl. Myslím, že se na závěr hodí jeden citát - Král je mrtev. Ať žije král.

 

 

Líbí se nám:

+

Pohodlná a univerzální bota

+

Kapsička na tkaničky

+

 Odolná podrážka

Nelíbí se nám:

-

Zámek takniček

 

Hodnocení SOLDATO teamu

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team tento produkt testoval a doporučuje jej

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Prosport, výhradní dodavatel Lowa

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava