Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Recenze obuvi Salomon Quest 4D GTX Forces 2: O krok dále

Datum přidání 08.10.2020   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Pamatujete si na naši recenzi taktické obuvi Salomon Quest? Určitě ano. Psali jsme, že to je bota, která klame tělem. Jedná se totiž o „těžkou“ botu, kterou ale lze použít i na „lehké“ akce v mírnějším terénu. Celkově test dopadl pro Quest velmi dobře, přesto se pár negativ našlo. No, a v roce 2019 vydal Salomon druhou, značně přepracovanou variantu této oblíbené taktické obuvi. Jak a kam se Quest posunul, si řekneme na následujících řádcích. 

Salomon Quest 4D GTX Forces 2

Foto: Salomon Quest 4D GTX Forces 2 / SOLDATO Team

 

Jestli jste to ještě neudělali, tak vám určitě doporučuji přečíst si naši recenzi prvního modelu. Protože stále je to ta stejná bota... Salomon Quest 4D... 

 

...ale po téměř ročním používání této boty v různých prostředích si troufám tvrdit, že je to bota jiná. I když zůstal stejný název, a příliš se nezměnil ani design. Opravdu. Není to jen nějaký facelift, je to dost přepracované obutí.

 

Nové Salomon Forces

Foto: Láska na první pohled...? / SOLDATO Team

 

A přesně to mi říkali i kluci z Marines-shopu, tohoto výhradního dodavatele Salomon Forces u nás. Chvíli jsem váhal, jestli znovu jít do testu něčeho, co už mi rukama, tedy vlastně nohama, prošlo. Ale pak mi borci začali vyjmenovávat všechny změny a novinky, které u boty jsou. Nebylo toho málo... No, a když jsem se na ně pak na prodejně mrkl (na ty boty samozřejmě...), tak bylo rozhodnuto. Má smysl novou generaci vyzkoušet. A zpětně musím říci, že toho fakt nelituji.

 

Rozdíl mezi Salomon Quest 4D 1 a 2  

Foto: Srovnání první a druhé generace Questů / SOLDATO Team

 

Srovnání generací

Na první pohled je vidět, že jsme u SOLDATO team změnili barvu testované boty. Z pouštní na černou. K dispozici je ještě hnědá a zelená. Všechny barvy jsou opravdu povedené a je tak jen na vás, která vám vyhovuje (a kterou vám povolí...).

 

Vojenská obuv Salomon

Foto: Černá varianta je stále tou nejžádanější... / SOLDATO Team

 

Hmotnost boty je po těch měsících používání a v mé velikosti nějakých 760 gramů. To je o pár gramů více než předchozí generace. Vzhledem k celkové mohutnosti a určení boty je to ale stále relativně rozumná hmotnost.

 

Teď už ale opravdu ke srovnání designu. Začneme od špice. Zde se mírně změnil tvar gumového „chrániče", který je teď více agresivní. Výrazná změna je ve vnitřní části boty, kde se nyní nachází ochranna boty proti spálení rychlým lanem (Fast Rope).

 

Jaké doporučíte vojenské boty

Foto: Na noze nevypadají tyto Salomony vůbec špatně / SOLDATO Team

 

Další viditelná změna je v oblasti posledních dvou držáků šněrovadel, respektive v jejich koženém podkladu. Na první pohled nenápadná, ale přesto velká změna je u jazyka. Další designově nenápadná změna je v podešvi, která by však měla být zcela přepracovaná, hlavně v oblasti materiálu a nového procesu výroby. Zcela odlišný je pak design podrážky.

 

Jaký je rozdíl mezi podešví a podrážkou

Foto: Změna v podrážce je patrná na první pohled / SOLDATO Team

 

Asi největší změnu však výrobce udělal u kopyta. To jsem ale zjistil až po nazutí.

 

Pohodlné vojenské boty

Foto: Až po nazutí jsem zjistil tu největší změnu / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Jako vždy to začíná výběrem velikosti. Gen.1 jsem měl velikost EUR 46, a musím říci, že to bylo tak trochu na těsno. Psal jsem to i v recenzi: „...strávil jsem v Marines shopu opravdu dlouhou dobu, vyzkoušel několik párů a stále to nebylo ono..." Vcelku logicky jsem ale šáhl po stejné velikosti, a světe div se. Na noze nová generace boty stejné velikosti sedí jako ulitá. Nic netlačí, noha má větší volnost. Z toho se dá vcleku jednoduše odvodit, že Salomon (pravděpodobně) použil jiné kopyto. Takže první pocit super.

 

Jak vybrat vojenské boty

Foto: Změnu jsem cítil hned od prvního nazutí / SOLDATO Team

 

Použité vložky Ortholite jsou už po prvním obutí příjemné. Po jejich vytáhnutí je vidět, že to není jen úplně obyčejná vložka. Teda není to ani žádná spešl gelovka nebo tak něco. Prostě střed, který nemám potřebu měnit a v botě mi dobře sedí.

 

Jak vybírat vložky do bot

Foto: Vstup do boty je dostatečně velký. Vložky jsou ok / SOLDATO Team

 

Velmi dobré je samotné nazouvání. Při bližším srovnání je vidět, že vstup do boty je o nějaké dva cenťáky větší než u první generace, což samozřejmě nazouvání usnadňuje. Je to dáno větší vůlí u napojení jazyka, kde je více materiálu. Nový materiál je ale zároveň měkčí, takže po zavázání boty se tento přechod nekrabatí a nezavazí. Tohle je za mě jedna z největších a nejpříjemnějších změn.

 

Jak ošetřovat vojenskou obuv

Foto: U napojení jazyka došlo k výrazné změně / SOLDATO Team

 

Pokud si botu předem trochu nachystáte - roztáhnete, tak do ní vklouznete i bez použití rukou. Paráda. Trochu zbytečně se tak jeví nazouvací očko v patní části. Vlastně jsem jej nevyužíval, zdá se dost nízko. Ale tak někomu třeba bude vyhovovat. Jinak nezavazí. Ani při obouvání.

 

Jak správně nazouvat boty

Foto: Obouvání je snadné a rychlé / SOLDATO Team

 

Další věc, která se fakt radikálně změnila, je zavazování. Změnily se tkaničky, které byly u prvního modelu fakt hrozný. Nyní jsou užší a nejsou „duté". Ale co mě opravdu překvapilo, je „schovka" na tkaničky v jazyku. Už jsem se s touto vychytávkou u různých modelů obuvi setkal. A popravdě to nikdy moc nefungovalo.

 

Jak správně zavazovat vojenské boty

Foto: U zavazování došlo k velkému překvapení / SOLDATO Team

 

Ale Salomon to má vyladěné tak, že to prostě chcete používat. A jde to. Tkaničky zavážete, necháte je na dlouho a zastrkáte do kapsičky. Ta je na jazyku designovaná tak, že vlastně ani nepoznáte, že tam tkaničky jsou. Prostě to tak nějak splyne. A ani to nezabere o mnoho více času. Výhoda je jasná. Takhle uschované tkaničky nevypadnou a tudíž se ani nerozvážou. Vzpomínáte si na můj starší článek o ušácích a tkaničkách? Kupodivu se od té doby stále tu a tam na různých akcích s rozvázanými tkaničkami potkávám. U Questu 2 to ale opravdu nehrozí. Velké plus.

 

Jasný. Zavazování je prkotina. Hlavní je, jak boty sedí na noze, jak ji chrání a jak se v nich chodí. A na to se podíváme právě teď.

 

Jak jsem již předeslal, nové Questy sedí na noze opravdu parádně. V prstní části jsou širší, což je pro mnohé uživatele velké plus. Větší šíře pocitově pokračuje i v oblasti nártu. Přesto tam tu botu cítíte, víte, že vám nohu drží. To se maximálně projeví po zavázání. Schválně jsem si obul gen 1, a hned poté přešel do gen 2. Ten rozdíl je tam markantní.

 

Novinka Salomon Forces

Foto: Bota nohu opravdu chrání / SOLDATO Team

 

Po zavázání bota nohu obepne, dostatečně pevně ji drží v celé oblasti. Stále velmi dobře je řešena a hlavně umístěna kotníková brzda. Díky tomu tkanice stáhne nohu i v této problematické oblasti chodidla. To zůstalo beze změn, takže se stále jedná o jednu z nejlépe fixující boty na trhu.

 

 

Ideální boty do města

Foto: Zadní část se téměř nezměnila / SOLDATO Team

 

To hlavní se ale odehrálo v oblasti podešve. Ta by měla být mnohem odolnější, což mohu potvrdit. Hlavně je ale cítit lepší odpružení celé podešve. Delší přesuny na různých površích (i výrazně kamenitých) nejsou nyní pro vaši nohu tolik likvidační. Také delší stání je nyní (jestli se to tak dá vůbec říci) pohodlnější.

 

Jak chodit v náročném terénu

Foto: V terénu jsou jako doma / SOLDATO Team

 

Ale abych jen nechválil. Jednomu z testerů se zdá trochu měkčí špice boty. Pokud narazil špicí do nějaké překážky, bylo to pro něj na prstech dost cítit. Může to ale být ale subjektivní pocit. Mě osobně se zdá špice dostatečně tuhá, i když není (kromě pogumování) nijak vyztužená.

 

Vyztužená špice u pracovní obuvi?

Foto: Někomu se může zdát špice měkčí / SOLDATO Team

 

Velmi dobrý je pocit při chůzi. Kombinace materiálu a designu podrážky (která je oproti minulé generaci drsnější) má za následek velmi dobrou stabilitu na různých podkladech. Problém není ani na mokrém kamení či sněhu. Bota výrazně neklouže, chůze je skutečně jistá. Můžete se tak soustředit na to, co se děje kolem vás a ne na to, kam máte šlápnout.

 

Odolné boty do terénu

Foto: Stabilitu zvyšuje nová podešev... / SOLDATO Team

 

Při tom „šlapání" v různém prostředí je třeba zmínit i fakt, že nově vyvinutá podešev Contragrip® MD by měla být odolná i proti propichu. Tím pádem se nemusíte bát ani v ruinách při operacích CQB. Tohle jsme ale záměrně netestovali (myšleno tak, že jsme nenaskakovali na hřebíky). Stále si totiž myslím, že je to takový spíše marketingový tah (za dvě desítky let služby se mi nikdy nestalo, že bych si nohu propíchl - tím zároveň netvrdím, že se to ve specifických případech stát nemůže). Takže to, že ještě výrobce deklaruje odolnost proti propichu (což mimochodem dokládá certifikátem EN ISO), beru jako příjemný a uklidňující bonus.

 

Protitanková mina

Foto: Na patrole narazíta na ledacos... / SOLDATO Team

 

Trochu ještě zmíním vychytávku, kterou jednička neměla. Tou je ochranný panel na vnitřní části boty. Určení je jasné - chrání botu proti tření při slaňování na Fast Rope. A funguje v pohodě. Při detailním průzkumu zjistíte, že i podešev je tomu přizpůsobena. Dvě hranky pomáhají při brždění. Pro většinu uživatelů nepotřebný detail, ale kdo to na slaňování potřebuje, ten to má funkční.

 

Taktické boty na Fast Rope

Foto: Chránič na Fast Rope je v poslední době běžný doplněk taktického obutí / SOLDATO Team

 

Přejdeme k záležitosti, kde se uživatelé dělí na tři skupiny: miluji - nenávidím - neřeším. Ano, mrkneme na Gore-Tex® v botě. Osobně mám tuto kategorii boty raději s membránou. Není to celokožená bota, nosím ji spíše v období podzim až jaro, takže mi to dává smysl. Membrána u Questu funguje tak jak očekáváte. Chození v ranní mokré trávě, brodění v podmáčeném bahnitém terénu, práce v deštivém počasí... Tam všude jste opravdu rádi, že tam ten goráč máte. Neměl jsem pocit, že by se do boty dostala vnější voda. S výraznější potivostí problém taky nemám. Za mě tedy můžu říci, že Questy ve variantě GTX ideál.

 

Boty s Goratexem nebo bez?

Foto: Mít tento typ boty bez GTX je dle mého názoru nesmysl / SOLDATO Team

 

Na druhou stranu si dovedu představit situace, kdy i tyhle boty chci bez membrány. Questy 2 (naštěstí) patří mezy ty modely, u nichž výrobce nabízí i variantu bez GTX. Sice jen v černé a hnědé, ale má je. Předesílám, že tuto verzi jsem nezkoušel, takže nedokáži porovnat, jestli je opravdu znatelně prodyšnější, jestli opravdu rychleji schne. Ale říká se to. Takže volba je jako vždy na vás a můžete si vybrat to, co vám vyhovuje.

 

Jaké boty na zimu

Foto: Jsou to horské boty, takže ve sněhu fungují / SOLDATO Team

 

Když mrknete do katalogu Salomon Forces 2020 zjistíte, že Quest 2 spadá do kategorie Mountain. Ano, opravdu je to masivní horská bota. Velmi dobře si vede i ve sněhu. Zde, v našich klimatických podmínkách, jsem byl znovu rád za GTX verzi. I při větších mínusových teplotách jsem neměl výrazný pocit zmrzlých nohou. Tedy za předpokladu kvalitních ponožek. Bota totiž není nijak zateplená. Takže ano, horská bota to je a použití v zimě je ok.

 

Jaké boty vybrat na CQB

Foto: V CQB Questy hodně překvapily / SOLDATO Team

 

Ale už jak jsem psal v první recenzi na Questy. Tato bota tak trochu klame tělem. Nemám problém ji mít na nohou celý den a používat ji na běžnou činnost. Dokonce není problém ji mít obutou ani ve FIBUA a CQB akcích. Trochu překvapivě se tu i solidně osvdčily, hlavně díky fakt dobré a neklouzající podrážce.

 

Pracovní boty

Foto: Některé povrchy dokáží být záludné / SOLDATO Team

 

Stejně tak se dá v botách i vcelku úspěšně běhat. Jasný, tady už je to na hraně, ale jde to. Není to prostě taková ta typicky horská bota typu Hannwag Alaska. Je mnohem, ale mnohem univerzálnější. Jen v létě do lesa bych si asi vzal něco lehčího. Jako základní bota na celou škálu úkolů se ale zdá Salomon Quest 2 ideální.

 

Univerzální taktická obuv

Foto: Univerzální boty...? / SOLDATO Team

 

A jsme zase u toho...

Nevím jak je to možné, ale s botami jsem neměl žádný problém v podobě nějakého prodření, odlepené podrážky a podobně. Přesto v různých diskuzích čtu, jak s tím někdo občas problémy má. Skoro až mám někdy pocit, že něco dělám špatně, že se mi boty hned nerozpadnou... Nebo že by mi borci z Marinesu posílali nějakou spešl testovací edici? To asi ne... Přesto jsem si jen tak pro jistotu kromě dodaného testovacího kusu „nenápadně" koupil ještě jeden pár. Abych opravdu mohl zodpovědně říci co a jak...

 

Zásady správného vojáka

Foto: Po akci...  / SOLDATO Team

 

Začnu malým detailem. U takhle drahých bot bych čekal trochu lepší výstupní kontrolu, respektive doladění. Čouhající nitě jsou na pár místech už trochu moc vylezlé. Naštěstí je to jen zapošití, stehy jako takové jsou ok. Prkotina, kterou zapalovačem spravíte. No ale víte co... Proč.

 

Výstupní kontrola obuvi

Foto: Jsou to nitě... / SOLDATO Team

 

Pak už je to jak jsem říkal. Vše je v pořádku. U obou párů. Při detailním průzkumu zjišťuji pár šrámů, vesměs na podešvi. Ty jsou ale zcela evidentně způsobeny mechanicky při drsnějším kontaktu s něčím ostrým. A jsou tak trochu důkazem toho, že s botama nebylo zacházeno v rukavičkách, ale něčím si fakt prošli. Nechci tady rozvíjet diskuzi, proč tomu tak je. Proč někomu bota vydrží a někomu ne. Diskuze na toto téma si můžete dohledat na facebooku SOLDATO teamu. Co vím je to, že je potřeba se o boty alespoň trochu starat. Tím tomu opravdu výrazně pomůžete.

 

Jak se správně starat o obuv

Foto: Pravidělně boty umývat a starat se o ně... / SOLDATO Team

 

Suma sumárum. Boty jsou jinak velmi dobře zpracované, materiály kvalitní a celková odolnost na velmi dobré úrovni. Jako takový bonbónek je možné zmínit, že jsou certifikované dle EN jako pracovní obuv. Co dodat. Vypadá to, že ani tady nenechal Salomon nic náhodě.

 

Nejlepší vojenská bota

Foto: Salomon Quest 4D GTX Forces 2 mohu doporučit / SOLDATO Team

 

Verdikt

Masivní bota, která tak trochu klame tělem a hodí se i na lehčí typ operací v méně náročném terénu. To je Salomon Quest 4D. Vojenské provedení této boty je skoro bezchybné. A také funkční a odolné. Tak tohle jsem psal v recenzi první generace. A u dvojky to bezezbytku platí také. Ale Quest 2 je přesto o krok dále. Co nepotěší, že o krok (malý krůček) je dále i v ceně, která je 5890,-. To už je na hranici toho, co chcete platit. Když si ale uvědomíte, že získáte botu na téměř celoroční použití; botu, která vám nohu ochrání a podrží za každé situace; botu, která při správné údržbě vydrží pár sezón, tak je to stále rozumná investice. Až na pár prkotin jsem vlastně nenašel výraznější negativum. Dvě největší negativa první generace (šněrování takniček a napojení jazyka) jsou odstraněny. S klidným svědomím tak mohu říci, že Salomon Quest 4D GTX Forces 2 patří aktuálně ve své kategorii na první příčku. Fakt že jo.

 

 

Líbí se nám:

+

Univerzální použití

+

Systém schování tkaniček

+

Neklouzavá podrážka

Nelíbí se nám:

-

Čouhající nitě

-

Cena

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Marines shop

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava