Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Recenze obuvi Salomon XA Forces Mid GTX 2018: Napravená reputace

Datum přidání 12.10.2018   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 6 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Většina vojáků má svoji oblíbenou značku obuvi, ke které se nějakým způsobem dopracoval. Jistě se na tom odrazí nejen zkušenosti, ale také prostředí ve kterém se pohybuje. A nemalou měrou i finanční stránka. Je také dost vojáků, kteří se k vojenským botám propracovali po zkušenostech s civilní verzí vojenských bot. Je opravdu hodně zajímavých outdoorových bot, které výrobci “pozmění” na boty taktické. Někdy se to povede. Někdy ne. A někdy se výrobce poučí z chyb původního modelu a vytvoří něco nového. Lepšího?

 

 Salomon XA Forces Mid 2018

 Foto: Salomon XA Forces Mid 2018 / SOLDATO Team

 

Jaký model mám na mysli? Salomon XA Pro 3D Mid měl svoji předlohu v civilní outdoorové botě. Ale tak nějak nebyl určen pro každodenní náročné chození v různých terénech. Bota to jistě nebyla špatná, ale vojáků, kterým se rozpadla, znám více než dost.

 

Salomon XA Pro GTX

Foto: Předchozí model Salomon XA Pro nebyl příliš odolný / SOLDATO Team

 

Naštěstí je Salomon obuvnická firma, která naslouchá svým zákazníkům, spolupracuje s nimi a dokáže se poučit z chyb. Zvláště u kolekce Forces je to důležité. A když mi koncem minulého roku oznámili pánové z Marines Shopu, výhradního zastupitele Salomon Forces u nás, že mají exkluzivní novinky o novém modelu "xáček", nemohl jsem se ani dočkat. Ale dočkal jsem se. A počátkem roku jsem začal testovat novou taktickou obuv Salomon XA Forces Mid GTX 2018.

 

Tento model se na první poled svému předchůdci dost podobá a je vidět, že se jedná o nástupnický model, který pokračuje v podobném designu. Ale při vzájemném porovnání je vidět jakási vyspělost nového modelu. Jednoduše působí dospěleji, odolněji. Každopádně pokud se vám design předchozího modelu líbil, budete u nového modelu nadšeni. Je to opravdu pěkná bota, evidentně určená do taktického prostředí.

 

Už při prvním zkoušení na prodejně jsem se pozastavil nad (pro Salomon v této kategorii již tradičním) šněrování. Jasně, nejedná se o klasické tkaničky, ale o Salomonem patentovaný systém QuickLace. Jsem k takovým věcem od přírody skeptický a musím přiznat, že jsem k tomuto systému byl od samého počátku velmi podezíravý. Jestli to bylo opodstatněné se dozvíte později.

 

Systém Salomon QuickLace

Foto: Šněrovací systém QuickLace je plně funkční / SOLDATO Team

 

Než se pustím do popisování reálných zkušeností s touto botou, je třeba si již tradičně říci nějaké základní TTD. Hmotnost boty je udávána 475 gramů u UK8,5. Mě váha u použité boty ukazovala 546 gramů u velikosti UK10,5, což je pořád dobrá hodnota u boty tohoto typu.

 

Jako záklaní svrchní materiál je použita Cordura, která je doplněna o kožený stabilizátor označovaný jako Sensifit. To, že jsou na botě použity technologie jako 3D Chassis, Contragrip atd se dá najít na webu, stejně jako informace o co vlastně jde. Pro mě je mnohem důležitější fakt, že se Salomon XA Forces dělá v membránovém (Gore-Tex) i bezmembránovém provedení. Každý si tak může vybrat variantu, která mu více vyhovuje a hodí se do prostředí, ve kterém bude působit. Já šáhl po GTX variantě...

 

Vojenská obuv s membránou nebo bez?

Foto: Bez membrány ani ránu...  / SOLDATO Team

 

Bota se vyrábí ve třech barevných variantách. V klasické černé, kterou jsem měl k dispozivi v testu. Poté v zelené Ranger Green, která vypadá opravdu pěkně. A nakonec v pouštní Coyote Brown. Dostatečné barevné rozpětí, myslím si.

 

Salomon XA Forces Green

Foto: V zelené jsou Salomony hóóódně dobré / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Již po prvním nasazení jsem cítil, jak bota krásně sedí na noze. Celou ji obepíná. Ne, nebylo to nepříjemné, protože noha nebyla utlačována. Pocit jako v papučkách, ale zároveň cítíte, že na noze něco máte a asi vám to dokáže nohu i ochránit. Bohužel jsem však také cítil něco jiného. Vcelku intenzivní bodový tlak v oblasti nártu na levé noze. Teď trochu předběhnu. Tento tlak byl po celou dobu testování v různých intenzitách cítit. Někdy více, někdy méně. A někdy jsem ho vůbec nevnímal. Záleželo i na utáhnutí šněrování. Nedokáži říci, jestli to bylo něco v této konkrétní botě, na noze žádný výrustek nemám... Ale po bližším zkoumání jsem nalezl nějaký tvrdší předěl mezi tělem boty a jazykem. A na to ještě po zavázání tlačil umělohmotný tunýlek zavazování. Co jsem se však bavil s kolegou, který má také tyto Salomony, tak byl v pohodě. Takže asi jen můj problém... Každopádně (jako vždy u obuvi) doporučuji osobně vyzkoušet u kluků na prodejně. 

 

Neříjemnosti s vojenskou obuví

Foto: Někdy to bylo až nepříjemné / SOLDATO Team

 

Na botě se mi líbí viditelně snížená zadní část, (nejen) díky čemuž je obouvání opravdu jednoduché. Svou roli v tom hraje i velmi pevná zadní horní část a samořejmě dostatečně široký vstupní otvor. Naopak zadní poutko k tomu určené jsem nevyužíval a bylo mi spíše na obtíž. Botu jste tedy schopni nasadit i bez nutnosti používání rukou, pohým tlakem nohy. To se občas hodí. K zavázání bot se ale už ohnout musíte. I když jen na chviličku...

 

Jak sedí Salomon na noze.

Foto: Poutko jsem nepoužil ani jednou / SOLDATO Team

 

Šněrování je totiž, jak již bylo řečeno, pomocí systému QuickLace. Tedy jakési velmi pevné šňůry stahované umělohmotnou brzdou. I přes počáteční obavy se nakonec ukázalo, že je to (co se týká odolnosti) naprosto spolehlivý systém, který se jen tak nezničí. V akci by to totiž byl asi problém – do umělohmotných oček se klasická tkanička nevejde. Pokud byste se chtěli fakt pojistit, lze zakoupit náhradní sadu.

 

Samotné zavazování, tedy lépe řečeno manipulace se systémem, je v pohodě. Jednou rukou utáhnete šňůru, druhou rukou stáhnete brzdu. Hotovo? Jen zdánlivě. Šňůrka je totiž vcelku dlouhá a pokud byste to nechali jak to je, budete si na ni šlapat. Takže ji musíte schovat. K tomu slouží malá kapsička na jazyku. Do té celou šňůru i s brzdou schováte. A to už chce nějaký čas...Ve finále se ukázalo, že to stahování není zas o tolik rychlejší, než běžná tkanička. Lze to však urychlit. Můžete do té kapsičky schovat jen horní pogumovanou část šňůrky. Nebo si celou šňůrku zkrátit a eliminovat nutnost její schovávání do kapsičky. Občas jsem měl pocit, že se celý systém samovolně povoluje. Bylo to ale spíše subjektivní, nebo jen opravdu minimálně. Nějaké dotahování jsem prováděl opravdu jen zřídka.

 

Systém rychlého šněrování Salomon.

Foto: Nutnost zastrčit šňůru do kapsičky celý systém trochu degraduje / SOLDATO Team

 

Tak jako tak. Na celý systém se dá vcelku zvyknout. Odolnost je výborná, ovladatelnost také v pohodě. Dle mého názoru to není žádná revoluce, bez které bych ale nemohl dál žít.

 

Jazyk. Velmi důležitá část boty. A v případě Salomon XA Forces jedna z nejproblémovějších. Tak trochu souvisí i se šněrováním... Po utáhnutí a zastrčení šňůry jazyk vcelku dost odstává od boty. Je to dáno jak systémem šněrování, tak i tvarem a velikostí jazyka. A tak nějak cítím, že s tím ještě budou problémy. No, uvidíme v lese...

 

Pohodlí celé boty ještě dokreslovaly vložky, chcete-li stélky. Nejsou extra složité, ale jsou pohodlné a neměl jsem potřebu je měnit za nějaké jiné.

 

Recenze Salomon XA Forces

Foto: Super tvar boty nevadí při žádné činnosti / SOLDATO Team

 

Univerzální lehké boty?

Jak se tedy nové Salomony vlastně nosí? Ano, je to lehká bota. Hmotnost kolem půl kila na nohu to dozajista potvrzuje. I přesto bota nohu podrží a ochrání. Bota (alespoň u mě) končí těsně nad kotníkem a chrání ho. Zároveň, a to je pro mě velmi důležité, nezavazí horní hrana při zaklekávání. Ano, další pozitivum již zmíněného snížení zadní hrany.

 

Dalším ochraným prvkem je vyztužená přední špice. Je na zbytek boty velmi dobře napojena (dalo by se říci reversně...) a nedochází tak k jejímu odlepování. A je opravdu pevná a tvrdá. O prsty se tak opravdu bát nemusíte. Ochranu máte i na vnitřní straně boty. Ten je určen především pro ochranu boty při slaňování pomocí Fast Rope. Bohužel, po dobu testování jsem se k tomu nedostal. Takže až bude reálná zkušenost, dám vám vědět na Facebooku SOLDATO teamu.

 

Co vydrží obuv Salomon

Foto: Zodolněná špice funguje parádně / SOLDATO Team

 

Že se bude bota ideálně hodit na rychlé akce, běhy atd., jsem tak nějak očekával. A samozřejmě se to potvrdilo. Lehká bota je v tomto prostě obrovskou výhodou a na denodenní dlouhé chození a běhání po lese to opravdu oceníte. V průběhu roku jsem ale botu zkusil i v náročnějším terénu a delších pochodech. A i zde kupodivu bota obstála. Jasně, není do takového prostředí primárně určena, přesto nebyl problém. Kameny, bláto, prudké svahy... Vše relativně v pohodě.

 

Gore-tex membrána v obuvi

Foto: S GTX nemám problém ani v horkém a suchém podnebí / SOLDATO Team

 

A svou roli jistě hraje i zvolení varianty GTX. Tedy modelu s Gore-Tex membránou. Ta u Salomonu opravdu funguje a při správném ošetřování funguje spolehlivě i delší dobu. Takže ranní rosa, která vám spolehlivě znepříjemní celý den, neměla šanci. Stejně jako bažinatý terén, ve kterém prostě vojáci dost časo pracují. Za mě tedy volba GTX pro vojenskou botu vždycky zvítězí.

 

Membrána Gore-tex ano či ne?

Foto: A v takovémto prostředí jsem za membránu opravdu vděčný / SOLDATO Team

 

Přesto se v lese ukázal jeden nešvar. Ano, řeč je o tom odstávajícím jazyku. Problém č. 1 – konce nohavic se dostávají za jazyk, takže bota již není kalhotami z vrchu chráněna. A zákonitě nastává problém č. 2 – za jazyk se dostává jakýkoliv bordel, kterým se zrovna prodíráte. Pokud je to trochu siché trávy, dá se s tím ještě žít. Přesněji řečeno chodit. Pokud se vám tam ale za jazyk dostane ostré jehličí nebo maliní, tak jediné co chcete, je si sednout a botu pořádně vyčistit. Co na tom že se kolem střílí a řve. Vy máte jiné problémy. A věřte, že v tu chvíli jsou to největší problémy světa...

 

Jaké má problémy obuv Salomon.

Foto: Ten jazyk mě neskutečně štval... / SOLDATO Team

 

Fajn. Jdeme na podrážku. Nebo podešev... Ta je propracovaná, funkční a odolná. Těžko k tomu psát něco více. Vše funguje tak jak má. Přesto jsou boční části podešve nejvíce zničené. Je to samozřejmě tím, že je podešev nejblíže k zemi a schytala tak všechny ty ostré předměty. Na její funkčnosti se to až na ty viditelné šrámy a dírky ale nijak zásadně nepodepsalo. Jo, je podrápaná, ale svoji práci zvládá suprově. Noha totiž podrápaná není, a to je to, co mě zajímá. Je ale důležité zmínit, že všechny ty dírky a rýhy jsou očividně zapříčiněné nějakým předmětem. Nedochází k samovolníé degradaci nebo odlepování částí podešve. A tím se dostáváme k...

 

Podrážka Salomon

Foto: Po několika měsících používání je podrážka stále ok / SOLDATO Team

 

Odolnosti není nikdy dost

Zvláště u boty. A po zkušenostech s předchozím modelem musím říci: "Bravo Salomon". Tady je vidět obrovský kus práce. Botu jsem opravdu nešetřil (jasně, neplatil jsem za ní a není moje, takže jsem se nebál k ní chovat jako k ... Však to znáte). Přesto se za celou dobu testu neobjevil ani náznak nějakého poškození v podobě prodřené kůže, cordury, vypáraného švu, nekvalitního lepení... Prostě nic. A mám takové tušení, že to tak zůstane i nadále. Kombinace kvalitní Cordury, silné kůže a pořádného šití se ukazuje jako správná cesta. Tady by se mohla konkurence učit.

 

Salomon XA Forces pro vojáky

Foto: Nové Salomon XA Forces mají v mé skříni zasloužené místo / SOLDATO Team

 

Verdikt

Lehká tatkická obuv Salomon XA Forces GTX Mid 2018, kterou se nemusíte bát používat ani v horším terénu. Ano, je to moderní vojenská bota. Možná i proto stojí 4690,-. Za tuto cenu získáte botu do taktického prostředí, kterou v klidu budete používat většinu roku. Noha bude chráněna a jako v bavlnce. Na šněrovnání si zvyknete velmi rychle. Škoda tedy jen odstávajícího jazyka. Velkým plusem této boty se stává odolnost. Ta je opravdu na špičkové úrovni a investované peníze se vám tím trochu vrátí.

 

Vojáci by si měli vždy dát záležet při výběru správné obuvi. Hodně na tom závisí jejich další výkony. Letošní nový model Salomonu s karty dost zamíchal a XA Forces se stává žhavým kandidátem na nejlepší vojenskou botu.

 

 

Líbí se nám:

+

Odolnost boty

+

Pohodlí při nošení

+

Kvalita zpracování

Nelíbí se nám: 

-

Odstávající jazyk

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  

metál Armádních novin

metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Marines shop

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Veronika Datum: 30.11.2020 Čas: 21:14

Po této zkušenosti, mě Salomon výrazně zklamal. Po 3/4 roce nošení - nachozeno okolo 100 km - popraskala podrážka a membrána se nejspíš někam zdejchla ve stejném čase. Měla jsem předchůdce XA PRO 3D MID gtx Ultra a byly prostě geniální - 8 let do roztrhání, další 3 roky jako pracovní a stále je mám. Ale XA Forces je pro mě zklamání, přičítám k tomu i velké otlaky na nártu při chůzi z kopce - ne není to tvarem nohy. Jinak by byly skvělé

avatar
pazderova@seznam.cz Datum: 15.04.2020 Čas: 05:23

Poridila jsem Salomony Forces Mid, po pul roce se mi rozpadla podrazka a ze zacatku jsem citila tlak na pravem nartu. Jinak super botky. Tak jsem je vyreklamovala a nechala si zaslat misto nic s GTX membranou. Ze zacatku opet tlak na pravem nartu, obcas otlaceny malicek. Nemam je ani rok a opet mam rozpadlou podrazku. Dost me to mrzi, protoze jinak jsou to opravdu papucky.

avatar
RobinBartusek Datum: 05.03.2019 Čas: 11:30

Tak teprve dneska jsem se pořádně zaměřil kde to tlačí a nejsou to tkaničky, ale tunely na ně. Ti chytráci přichytili plastové tunýlky destičkou, kterou dali ze zpod očka. A pak co tam tak tlačí. To jsou fakt chytráci

avatar
RobinBartusek Datum: 03.03.2019 Čas: 19:23

Jojo,viděl sem fotku s otlakem. Ještě sem uvažoval zkusit vyhodit šňůrky a a dát tam klasické tkaničky, případně vypodložit křížení..něčím

avatar
mart Datum: 03.03.2019 Čas: 17:13

RobinBartusek:
Jak bylo v recenzi řečeno, tlak na nártu byl u mě takřka soustavný. Nejen při chůzi z kopce. Velmi pravděpodobně je to dáno tvarem nohy... A jak je vidět, někomu to sedí suprově, někdo pociťuje určité potíže...

avatar
RobinBartusek Datum: 25.02.2019 Čas: 15:06

Zdravím. Chtěl bych se zeptat testéra, jestli se při chůzi z kopce taky objevil výrazný tlak na nártu v místě křížení tkaniček. U mých bot je tlak i dost bolestivý

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava