Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Taktické vybavení

Recenze polštářků a řemení Team Wendy: Nezbytná zbytečnost

Datum přidání 10.01.2019   Rubrika rubrika: Taktické vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Mezi vojáky je vcelku obvyklé, že si dokupují své vastní vybavení. A rozhodně to není jen výsadou těch českých. Setkat se s tím můžete všude. Podle mých zkušeností se kupované vybavení dá rozdělit na dvě kategorie. Buď si kupuji něco, co mi z nějakého důvodu nevyhovuje nebo mi to chybí. Druhá varianta je ta, že si kupuji něco, co mám, ale můžu to mít lepší. Zjednodušeně řečeno – co potřebuji a co nepotřebuji. V této recenzi se podíváme na vybavení, které nepotřebujete. Ale budete ho chtít. 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Polštářky a řemení Team Wendy / SOLDATO Team

 

Jde o investici do vlastního pohodlí. Je totiž kategorie vybavení, které zvýší váš komfort v bojových podmínkách. Jsou to kousky vašeho vybavení, které máte neustále na sobě. Používáte je hodiny a hodiny. A i když třeba to současné, fasované, je dobré, vyplatí se hledat něco lepšího. Nebo nevyplatí? Na to si snad odpovíme v závěru recenze.

 

V recenzi vybavení, které rozhodně patří mezi světovou špičku. A to vám jistě potvrdí každý, kdo se v military světě nějakou tu dobu pohybuje. Schválně, zkuste říct někomu z oboru, kdo se v military vybavení alespoň trochu vyzná, název firmy Team Wendy. Jistě mu hned na mysli vyvstane vybavení na ochranu hlavy – přilby a jejich příslušenství.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Takhle to vypadá před montáží. Takže jdeme na to... / SOLDATO Team

 

Smutný příběh Wendy

 

Společnost Team Wendy vznikla v roce 1997 a impulzem pro to byla smrt dcery zakladatele společnosti Dana Moora. Dívka zemřela po nehodě na lyžích na trauma mozku (TBI). Asi není těžké uhodnout, že se jmenovala Wendy... První produkty byly ochrané přilby na lyžování, od roku 2005 společnost vyrábí i ochranné vybavení hlavy pro vojáky.

 

A právě produkt od Team Wendy nám k testu nabídli borci z pražského Marines shopu, kteří mají skladem vždy nějakou tu vychytávku. No, vlastně nám dali rovnou produkty dva. Tedy, ono toho je ve finále mnohem více, ale je to ve dvou balících... Nebudu vás dlouho napínat. Jedná se o vnitřní vybavení pro přilby, konkrétně o sadu polštářků EPIC Combat Pads System a o řemení CAM FIT Retention system.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Celá sada EPIC Combat Pads System / SOLDATO Team

 

Sada polštářků zahrnuje především hlavní pěnovou jednokusovou výstelku, ke které je v balení dalších 22 polštářků. Ty mají různé tvary (trojúhelníkové, lichoběžníkové, podlouhlé...) a dvě tloušťky (3/16 a 3/8 palce). Kromě běžných polštářků tu jsou i čtyři stabilizační podložky a dva potní pásy. Všechno tohle je určeno k tomu, abyste si to "nalepili" pomocí sucháče na hlavní výstelku a tak jste si vnitřek přilby upravili přesně na svoji šišatost hlavy. Materiál by měl být u všeho stejný. Jedná se o patentovanou pěnu Zorbium®.

 

Vnější materiál je na omak příjemný. Hmotnost polštářků je zanedbatelná a pohybuje se od 2g (oválná stabilizační podložka) do 79g (za hlavní výstelku). Celý set je dodávaný ve třech různých velikostech a vybírat byste si měli podle velikosti helmy. Barevně si pak můžete volit z černé, Foliage Green a Coyote Brown. Ale pozor, bavíme se pouze o barvě hlavní výstelky. Polštářky jsou vždy černé, tedy kromě čtyř atypických stabilizačních podložek.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Nové řemení CAM FIT Retention system / SOLDATO Team

 

Co TTD řemení? I tady si můžete vybrat ze stejných barev jako u polštářků. K tomu lze zvolit dvě velikosti. V balení samozřejmě najdete i příslušný počet montážních šroubů. Hmotnost řemení je 86 gramů. Určitě si hned všimnete zadního BOA kolečka (jak funguje se můžete mrknout tady) a uzamykatelných posuvníků. Dokonce si můžete zvolit, jestli chcete hlavní zapínání vpravo nebo vlevo. Sympatické. Šíře jednotlivých pásků je 1,5 cm a materiálově se jedná o standardní nylonový popruh.

 

I když jsem používal polštářky i řemení současně na jedné přilbě, zaměřím se v recenzi na každé vybavení zvlášť. A má to svůj důvod, který vysvětlím na konci. Tak začínáme. Třeba polštářky.

 

Zkušenosti z používání polštářků

Jakmile jsem vybalil všechny ty polštářky, hned mě napadla jedna věc. Využiji to všechno? A kam to všechno narvu? Jen tak pro zajímavost a inspiraci jsem mrkl do příbalového letáku, kde je pár fotek, jak to do helmy naskládat. No, uvidím, co v reálu nakonec budu potřebovat.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Nasazení hlavního polštářku je vcelku snadné / SOLDATO Team

 

Vzal jsem blembák, sundal původní vnitřek a dal tam ten nový, teamwenďácký. Nápisy Front a Back jsem vcelku spolehlivě identifikoval, takže šlo vše v pohodě a bez zádrhelů. Co zvolená velikost? I když mám emkový blembák, kluci z Marinesu mi doporučili velikost polštářků (tedy asi především toho hlavního) v S. Prý mají vyzkoušeno, že na AirFrame je to vždy o velikost menší. Nezkoušel jsem tedy emko, ale mohu říci, že to esko tam sedí tak akorát. Volný prostor na blembáku není. Takže potvrzuji, že na AF je lepší vzít o jedno číslo menší velikost.

 

Začal jsem tedy základní výstelkou a zkusil to dát na hlavu. A sedělo to. Dokonce jsem měl pocit, že tam nic jiného nepotřebuji. Nějakou dobu jsem tak i fungoval. Pak jsem zkusil podlouhlý potní pás. A zase to bylo o něco lepší. Postupem času jsem přidával další polštářky a ladil jsem si helmu, tedy její vnitřek, k obrazu svému. K obrazu mé hlavy... Jo, mohl jsem to tam všechno narvat hned najednou. Taky možnost. Co z toho tedy plyne? Že si s tím musíte vyhrát, abyste našli tu správnou konfiguraci pro vaši hlavu. Tu dát polštářek takový, tam zase makový...

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Zatím poslední konfigurace / SOLDATO Team

 

Jednotlivé polštářky jsou vybaveny kouskem jemných háčků, takže je lze na hlavní výstelku usadit prakticky kdekoliv vás napadne. A fantazii se meze nekladou. Jen doporučuji výstýlat ty místa, kde máte mezi hlavou a přilbou mezeru. Vcelku logické, že ano...

 

Nakonec se asi stejně jako já dopracujete k té ideální kombinaci a zjistíte, že vám najednou blembák sedí na hlavě jak prdel na hrnec, jak se tak říká... Super.

 

Určitě vás hned napadne: "A co pocení" "Však ta hlava musí být zapařená...". No, ani ne. Nezaznamenal jsem nějaké výraznější zahřátí hlavy než obvykle. Je to hodně dáno jak materiálem polštářků, který očividně funguje, tak i počtem různých mezer, které vlastně tvoří ventilační kanálky.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Materiál je super / SOLDATO Team

 

Celkové pohodlí nošení přilby se samozřejmě posouvá do pohádkových sfér. Hlava je krásně obestlána a přilba na hlavě nijak samovolně nejezdí – jak to občas vidím u některých vojáků a jejich přilbách... To, že přilba sedí jak má, napomáhá celkové bezpečnosti.

 

Pocitově (a i na omak je to znát) bych řekl, že hlavní výstelka je o něco tvrdší než přídavné polštářky. Těžko říci čím to, jestli je tam jiná hustota pěny nebo se jedná o jiné složení vnitřního materiálu. Nevidím to ale jako problém. Kde je potřeba, tam je hlava odstíněna od přilby (a hlavní výstelky) měkčím polštářkem. Navíc, tvrdost hlavní výstelky bude mít zřejmě svůj vliv na absorpci nárazů. A jsme zase u bezpečnosti.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Vybavení Team Wendy něco vydrží / SOLDATO Team

 

Jdeme k odolnosti. A bude to rychlé. Precizní zpracování je u Team Wendy jasná věc. Na polštářky je radost pohledět, opravdu pěkná práce. Ani po několikati měsíčním nošení není vidět žádné prodření, propocené mastné fleky. Nic. Dokonce ani není cítit žádný výrazný zápach. Ale to možná přijde časem, až v blembáku strávíte opravdu hodně času. V horkých podmínkách. A něco vám řeknu. Bude to pocitově příjemné. Už se nebudete hrozit každé minuty s nepadnoucí přilbou. Nosit blembák s výstelkou Team Wendy je jak sen, ze kterého se nechcete probudit.

 

Zkušenosti s používáním řemení

Upínací systém přilby je velmi důležitá součástka. Spojuje hlavu a přilbu v jeden celek a má výrazný vliv na pohodlí. Jak na tom tedy řemení od Team Wendy je?

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: U řemení je možnost volby základní délky / SOLDATO Team

 

Samotná výměna za původní řemení je trochu složitější. Máte šest různých popruhů, k tomu čtyři díry... Takže na přední díry dáváte vždy dva a dva popruhy. Jedny hlavní (vedoucí pod bradou) a pak stabilizační, vedoucí z BOA kolečka. Ty zadní, které drží podklad BOA kolečka, jsou samostatné. Dál máte u předních a zadních popruhů na výběr ze dvou, respektive tří děr, kterými určujete základní délku.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Dva popruhy a šroub. Celkem sranda / SOLDATO Team

 

Ve finále je to tak, že si vyberete jakou díru použít, dáte všechny popruhy správně k sobě, pohlídáte si správné úhly a časem i vše přišroubujete k tělu helmy. S vítězoslavným výrazem si nasadíte blembák na hlavu, abyste v zápětí zjistili, že byste asi potřebovali popruh posunout – tedy zvolit jiné díry. Takže to zase vše sundáte... Pak si tím pro jistotu projdete ještě jednou, protože tam jsou tři díry, že?! No, a nakonec stejně zjistíte, že původní délka vlstně nakonec nebyla až tak špatná... No, je to zábava na dlouhé zimní večery...

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Tyhle posuvníky jsou vážně super / SOLDATO Team

 

Nakonec se ale samozřejmě vše povedlo a popruhy krásně drží tam kde mají. Při prvním nasazení jsem si ještě pohrál s doladěním délky jak předního, tak i zadního popruhu. To jde krásně i na hlavě. A hlavně to jednou nastavíte a drží to. Jo, ty zamykatelné posuvníky mají svoje kouzlo. Přidaným bonusem je u nich i to, že díky celému systému neřešíte volné a v normálním případě hodně otravné konce popruhů. Tady prostě žádný volný konec není.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: A manipulace s nimi... Prostě paráda / SOLDATO Team

 

Sahám si dozadu hlavy a nahmatávám BOA kolečko. Hodně návyková záležitost. Kolečko jsem před nasazením povytáhnutím povolil, nasadím blembák a zapínám havní přezku (která je tvořena standardním trojzubcem). Pak kolečko zacvaknu a točím. A krásně na hlavě cítím, jak se boční stabilizační popruhy utahují a bembák na hlavě sedí líp. A líp. Samozřejmě se nesmí nic přehánět a nervat to nadoraz. Pak to není úplně příjemné. Sami na hlavě poznáte, kdy je to tak tak akorát.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Hlavní přezka je ok / SOLDATO Team

 

K BOA kolečku se dostanete vcelku pohodlně. Samozřejmě tady bude záležet na typu přilby, ale u AirFrame jsem problém neměl. A to naštěstí ani v rukavicích. Kolečko je nízkoprofilové a nahmátnutí a manipulace s ním je v pohodě. Vcelku tomu pomáhá i nevýrazné gumové vroubkování na boku, které ale na omak cítíte a získáte při točení jistotu.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: BOA kolečko se ovládá snadno / SOLDATO Team

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Přezka jde v klidu povolit jednou rukou / SOLDATO Team

 

Před sundáním blembáku se ani kolečko nemusí povolovat (ale samozřejmě může). Povolit jej můžete až před dalším nasazením na hlavu (ale zase nemusíte). Prostě řemení si pak tak nějak drží svůj obvod a nemusíte na něj vlastně ani šahat. Přesto jsem si navykl před každým nasazením kolečko povytáhnutím povolit a až na hlavě si přilbu zaaretovat. Zdá se mi to lepší.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Před sundáním jsem si navykl kolečko povolit / SOLDATO Team

 

A stejný pocit má i moje hlava. Pohodlí je cítit, nikde nic neřeže. A to ani v oblasti podbradníku, který občas dělá problémy. U Cam-Fit řemení je podbradník řešen dvěma popruhy, které jsou podšity jemnou sametovou usní, na omak velmi příjemnou. Žádné revoluční řešení, ale funguje to velmi dobře.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Podbradník sedí tam, kde má / SOLDATO Team

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: A jeho vnitřek je velmi příjemný na omak / SOLDATO Team

 

Kdo občas blembák v práci nosí, tak ví, že řemení má výrazný vliv na kompatibilitu přilby s dalším příslušenstvím, které na hlavě nosíte. Na mysli mám především brýle, sluchátka, plynovou masku, a v případě BOA kolečka musím zmínit i vestu a batoh. Takže jak na tom s řemením od Team Wendy jsme?

 

Začnu u nejčastěji použávaného vybavení, tedy brýlí. Přilbu jsem zkoušel s nejtenčími a nejohebnějšími nožičkami brýlí, které mám k dispozici. Jiné modely brýlí na tom tedy budou stejně, nebo hůře. Při prvním nasazení se zdá vše ok. Při delším nošení a častém sudnávání a nasazování brýlí jsem ale zjistil, že tu problém je. Konkrétně v oblasti bočních stabilizačních popruhů, který vedou jen kousek nad uchem. V určitých situacích pak tlačí na nožičky brýlí, a ty samozřejmě na ucho. To mi občas až nepříjemně zčervenalo a mírně oteklo v horní části. Může jít ale o individuální problém, který může být ovlivněn především typem brýlí a celkovou stavbou hlavy.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Kompatibilita nožiček brýlí a bočního popruhu není nic moc / SOLDATO Team

 

Celá situace se ještě zkomplikuje při nasazení sluchátek. Ty svým tlakem v oblasti uší celou věc ještě více znepříjemňují. Není to nic dramatického, ale občas jsem měl vcelku nepříjemný pocit a byl jsem rád, když jsem si blembák na chvíli sundal. Řešením je si nejdříve nasadit brýle, teprve poté přilbu. Při nasazování brýlí až po helmě tam ten boční stabilizační popruh trochu zavazí...

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: S vnitřními sluchátky je to v pohodě / SOLDATO Team

 

Jinak se sluchátky je to ok. Bavím se teď o sluchátkách, které dáváte pod přilbu. O sluchátkách na bočním railu přilby se asi nemá smysl bavit – na ty nemá řemení žádný vliv. Pokud tedy dáte sluchátka pod přilbu, je díky snadnému nastavení popruhů jednoduché najít tu správnou délku řemení. Také trojúhelníková mezera mezi předním a spojovacím popruhem je dostatečná. Takže při troše snahy popruhy přes sluchátka přetáhnete a hotovo. V podstatě stejné je to i s maskou (zkoušeno na OM90). I ta se dá bez výrazných problémů nosit.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Stejně tak i s maskou / SOLDATO Team

 

Občas jsem slyšel, že BOA kolečko dělá problémy při nošení batohu, či vesty s límcem (což jsem ale nezkoušel) Nevím, ale žádný problém jsem při nošení batohů nezaznamenal. Kolečko je, jak již bylo řečeno, nízkoprofilové, navíc končí hned pod linií okraje přilby. A ničemu tedy nezavazí.

 

Odolnost. Tady jsem měl hlavně trochu obavy o BOA kolečko. Přeci jen stabilizační lanka vypadají vcelku titěrně a mechanika celého systému by mohla dělat problémy. Ale ani po těch několika měsících nošení jsem žádný problém nezaznamenal. Samotné kolečko drží ve svém lůžku velmi pevně, nemá tendenci se vytrhávat. A na první pohled plastová lanka mají (měly by mít...) kovové jádro. Kvalitní práce.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Tenoučké, ale silné / SOLDATO Team

 

Odolnost popruhů snad ani netřeba zmiňovat, tam si ani nedokážu představit, že by se mohly přetrhnout. No dobře, dokáži si to představit. Ale jsou opravdu pevné, stejně jako jejich vzájemné šití. I všechny plastové přezky se zdají naprosto v pořádku. Preciznost zpracování u Team Wendy je na opravdu vysoké úrovni.

 

A jdeme do finále..

Polštářky a řemení Team Wendy skvěle fungují jako jeden celek. Ale. Dohromady se už jedná o poměrně nákladnou investici (pro běžného vojáka). Není to levné. Navíc když to vlastně nepotřebujete. Nebo potřebujete? Zkuste si odpovědět na pár otázek.

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Tak co? Chcete mít tohle uvnitř své helmy? / SOLDATO Team

 

Nosím přilbu na hlavě opravdu často několik hodin? Mám kvalitní přilbu? Chci se na akci cítit pohodlně a nemyslet na to, co mě otravuje? Nemám hluboko do kapsy?

 

Pokud jste si odpověděli ano, tak do vybavení Team Wendy s klidným svědomím zainvestujte. Vyplatí se to.

 

Pokud si však chcete "jen" zpříjemnit nošení své přilby, zvažte, jestli se nevyplatí jen něco. Osobně bych šel spíše do polštářků. Jsou v podstatě bez negativ a dá se říci, že jakoukoliv přilbu posunou na úplně jinou úroveň. Možnosti individuálního přizpůsobení jsou navíc téměř nekonečné. A fungují i s jiným řemením, než s tím od Team Wendy. Polštářky mi prostě dávají větší smysl.

 

Řemení je pak spíše pro fajnšmejkry. Jo, funguje velmi dobře a až na pár nepříjemností také zvyšuje pohodlí nošení přilby. Problém je, že většina přileb má řemení vcelku v pohodě. Takže si obhájit investici do nového je trochu těžší. Dobrý nápad je si to někde zkusit. Protože BOA kolečko je prostě něco, co se musí zažít na hlavě. Ale pozor, pak to už budete fakt chtít...

 

Military recenze vybavení Team Wendy

Foto: Já rozhodně ano. Vybavení Team Wendy není zbytečnost / SOLDATO Team

 

Verdikt

Precizně zpracované vnitřní vybavení do balistické přilby, které kromě pohodlí zvýší i vaši bezpečnost. To jsou polštářky EPIC Combat Pads a řemení Cam-Fit od Team Wendy. A opravdu to není levná záležitost. Sadu polštářků seženete za 2190,-, řemení pak za 3190,-. Pokud si tedy cenu obhájíte, získáte produkt, ze kterého budete mít opravdu radost a který vás na vašich misích bude doprovázet velmi dlouho. U polštářků jsem vlastně snad kromě ceny a jedné barvy na žádné výrazné negativum nenarazil. Řemení má trochu problém při nošení brýlí. Celkově se jedná o vybavení, které asi nepotřebujete. Ale jakmile jej jednou zkusíte, tak ho chcete. Za každou cenu. A navíc. Polštářky Team Wendy rozhodně patří do kategorie vybavení, které vám mohou zachránit i život.

 

 

Team Wendy EPIC Combat Pads System

Líbí se nám:

+

Zvýšení komfortu nošení přilby

+

Tlumící efekt polštářků

+

Varibialita použití

Nelíbí se nám: 

-

Pouze černá barva přídavných polštářků

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin  

 

 

Team Wendy CAM FIT Retention system

Líbí se nám:

+

BOA kolečko

+

Systém uzamykatelných přezek 

+

Zvýšení stability přilby

Nelíbí se nám: 

-

Občas tlačení při nošení brýlí

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 


 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tyto produkty doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Marines shop

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava