Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Oblečení

Recenze rukavic Mechanix Wear Specialty Vent: Cit v každém dotyku

Datum přidání 24.02.2019   Rubrika rubrika: Oblečení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Ochrana rukou už naštěstí patří ke standardům i mezi českými vojáky. Stejně jako je normální si vzít balistickou ochranu, ochranu očí, kolen, tak je normální nosit i ochranné rukavice. Jen si vybrat ty správné… A tady si myslím, že je ještě stále těch, kteří trochu tápou a vlastně si něuvědomují, co vojenské rukavice jsou, a jaký je rozdíl mezi taktickými a ochrannými rukavicemi. Na zástupce rukavic zcela jistě určených do taktického prostředí se podíváme v této recenzi, kde se i dozvíte, jak to je s kompromisem mezi citem a ochranou. 

Mechanix Wear Specialty Vent

Foto: Mechanix Wear Specialty Vent / SOLDATO Team

 

Rukavic určených pro vojáky je celá řada (jak už to tak s vybavením pro vojáky bývá) a je čím dál tím více složitější se v nabídce různých výrobců orientovat. Přesto je to vcelku jednoduché. Je nutné si ujasnit, k čemu rukavice budu primárně používat. Takže rukavice lze dělit podle toho, k čemu je chci, respektive jak moc pevné je chci. Přitom platí, že čím pevnější rukavice mám, tím méně v nich je citu. A naopak.

 

Military testování v reálných podmínkách

Foto: Odolnost vs. Cit - u rukavic věčná otázka / SOLDATO Team

 

Dalším vodítkem je, v jakých klimatických podmínkách se budou rukavice nosit. Mezi rukavicemi na zimu a na léto bude vcelku pochopitelně velký rozdíl... 

 

Z tohoto krátkého úvodníku vyplývá jediné. Vždy to bude o kompromisu...

 

Testování rukavic Mechanix

Foto: Vždy je to něco za něco... / SOLDATO Team

 

A toho si je vědom i jeden z předních výrobců rukavic pro vojáky, firma Mechanix Wear. I když tato americká společnost začala v roce 1991 výrobou modelu The Original pro mechaniky závodních automobilů Nascar, velmi brzy si jejich rukavic všimli i další profese, vojáky nevyjímaje. Během chvíle nastal velký boom a taktické rukavice Mechanix jste najednou viděli na každé fotce vojáků v reálném nasazení. Mechanix nyní vyrábí různé typy rukavic určených pro vojenské profesionály i military nadšence.

 

Když nás oslovil brněnský armyshop Army-store.net s nabídkou testování právě rukavic Mechanix, tak jsem dlouho nepřemýšlel. Léto bylo v plném proudu, cesta do horkého Afghánistánu za dveřmi... Navíc rukavice v recenzi máme pouze jedny, a to je vzhledem k zájmu o toto vybavení žalostně málo. Slovo dalo slovo a rukavice byly doma. Dva páry. Kolegovi bylo ale eLko trochu malé. Cesta do Brna a rychlá výměna v kamenné prodejně byla dílem okamžiku. A samozřejmě jsem to využil k obhlídce prodejny a pokecu s personálem. Ono totiž těch armyshopů v Brně zas tolik není...

 

Jaký model jsme tedy k testu od Army-store.net z poměrně široké nabídky dostali? Nebyly to ani klasické The Original, ani oblíbené a profláklé FastFit. Jak jsem říkal, léto vrcholilo a tak jsme obdrželi dva páry rukavic určených do teplého podnebí Mechanix Wear Specialty Vent.

 

Rukavice Mechanix Wear Vent

Foto: Na první pohled taktické rukavice / SOLDATO Team

 

První pohled

Hned je vidět, že se jedná o taktické rukavice určené především pro střelbu. Krátké provedení není nijak omezující. Černé i Coyote Brown provedení vypadá dobře, velké nápisy Mechanix na hřbetě mi však přijdou poněkud kýčovité. Rukavice svým všudypřítomným jemným perforováním dávají jasně najevo, že název Vent není zvolen náhodně. Jen jestli ty dírky budou opravdu fungovat...

 

Ventilace u rukavic

Foto: Ventilace zevnitř SOLDATO Team

 

Materiálově se jedná o kombinaci syntetické kůže (tloušťky 0,6 mm), která je primárně na dlani. Hřbet je pak tvořen vzdušnou síťovinou, která je kolem zápěstí a u palce napojena na jemný semiš. Utahování kolem zápěstí je tvořeno páskem suchého zipu. Rukavice je opatřena nylonovým poutkem. Hmotnost jednoho páru vychází na titěrných 55 gramů. Lehké rukavice se do akce hodí, tak uvidíme, jak se v reálu osvědčí.

 

Test vojenského vybavení SOLDATO team

Foto: Testování v reálu - to je naše... / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Volbu velikosti jsem už trochu nakousl. Nebojte, u Mechanix Vent vás žádná záludnost nečeká. Pokud normálně nosíte "L", mělo by vám i tady sedět. Každopádně jako vždy doporučuji - je lepší si rukavice osobně vyzkoušet. Ušetříte si pak starosti s výměnnou.

 

Nasazení rukavic je velmi příjemné. Díky rozšířenému vstupu, zapínanému na suchý zip, vám ruka do rukavice vklouzne jedna dvě. Velmi příjemný je i úchop rukavice druhou rukou, kdy rukavici při nasazování táhnete na ruku. Výrazně tomu napomáhá poutko, a jeho prošití, ve kterém prsty navlíkající ruky najdou oporu.

 

Jak vybrat vojenské rukavice

Foto: Nasazování jde snadno / SOLDATO Team

 

Samotné zapínání velcro páskem je rychlé, a zajistí správnou fixaci kolem zápěstí. Nabízí se samozřejmě otázka, zda-li je to správné řešení. Ze zkušenosti z jiných modelů rukavic Mechanix vím, že přilnavost suchého zipu je časem velmi snížena. Přesto mi u modelu Vent po tom půl roce používání sucháč drží. Spekulovat, jestli tomu tak bude i nadále, asi nemá smysl. Hodně záleží i na prostředí, ve kterém rukavice používáte. Jemný všudypřítomný písek, tak typický pro Afghanistán i Mali, v kombinaci s vlhkem, udělají své. Suchý zip se pak odporoučí mnohem rycheji a jeho přilnavost je dost nejistá. To se nám ostatně potvrdilo na béžovém modelu.

 

Mimochodem, zapínací pásek je v horní části rukavice, což mi přijde určitě jako lepší řešení, než umístění vespod rukavice.

 

Zapínání rukavic Mechanix

Foto: Zapínání na sucháč má své klady i zápory / SOLDATO Team

 

Jakmile si rukavice nasadím, téměř je přestávám cítit. Sedí opravdu perfektně. Velkou zásluhu na tom má 0,6 mm tlustá (nebo spíše tenká) syntetická kůže v dlaňové části. Stejný materiál je použitý i ve spodní části prstů, u ukazováčku je kůže i v horní části. Síťovina na hřbetu to celé jen podtrhuje. Díky této kombinaci je cit v rukavicích opravdu vynikající. Při jakékoliv činnosti jsem neměl potřebu je z ruky sundávat. Samozřejmostí je kompatibilita s displeji dotykových telefonů.

 

Taktické rukavice Mechanix Wear

Foto: Málokdy jsem měl potřebu je sundávat / SOLDATO Team

 

Také cit v prstech je velmi dobrý. U malíčku, prsteníčku a prostředníčku je v konečcích rukavic kůže, a švy jsou tvořeny dál od konečku. Ukazováček je ale šit jinou technologií, díky které je šev a přebytečná kůže přímo v konečku prstu. A to není úplně příjemné, kousek kůže se mi občas dostává pod nehet. Vyloženě obtěžující to ale není a po čase jsem to přestal vnímat.

 

Jak správně vybrat taktické rukavice Mechanix

Foto: Takhle vypadá šití zevnitř / SOLDATO Team

 

Velmi dobře jsou rukavice zpracované kolem kloubu prstů. Je zde "rozparek", který napomáhá napínání látky při ohýbání prstů. Je to sice maličkost, ale právě takové maličkosti posouvají pohodlí při nošení rukavic zase o něco výše.

 

Střelecké pozice s pistolí

Foto: Rukavice respektují pohyby prstů / SOLDATO Team

 

Zvolená kombinace materiálů a téměř všudypřítomné "dírkování" předurčují rukavice do horkého a vlhkého podnebí. Mechanix tak i rukavice prezentuje a jméno modelu Vent také lecos naznačuje. Pravdou je, že to funguje. Ruka samozřejmě úplně suchá není, tomu se při náročných aktivitách v horém počasí prostě nevyhnete. Ale ta ventilace tam cítit je. Zvláště, když ještě trochu zafouká vítr. To je pak na ruce cítit mírné ochlazení. Subjektivně ale mohu říci, že rozdíl oproti běžným modelům (tedy těm bez perforace) zas není tak velký. Alespoň jsem to tak cítil. Kolega, který rukavice testoval v trochu více nepříznivém a horkém podnebí, a který má větší potivost, vnímal ventilační efekt výrazněji. Oproti standardním Mechanixům zaznamenal menší potivost rukou a celkově příjemnější pocit při celodenním nošení. A tím i lepší pohodu při plnění úkolu.


Rukavice do horkého prostředí

Foto: V horkém prostředí jsou jako doma... / SOLDATO Team

 

Podle výrobce se jedná o letní model. Přesto i v mírném chladu rukavice fungují. Pokud tedy vyvýjíte nějakou činnost. Na statické činnosti v zimě to rozhodně není, a rukavice si na celoroční model ani nehrají.

 

Jaké vybrat rukavice na střelnici

Foto: Na střelnici v létě ideál / SOLDATO Team

 

Všudypřítomná ventilace má samozřejmě i svá negativa. Dírkami se vám k ruce dostanou všelijaké drobné nečistoty, písek atd. Ruka prostě díky tomu není 100% odizolovaná od vnějšího prostředí. Také při kontaktu s vodou (nebo jinou tekutinou), dochází téměř okamžitě k přenosu na pokožku. Celokožená rukavice oproti tomu poskytne alespoň na chvíli nějakou ochranu. Musíte tedy vědět, v jakých podmínkách budete chtít rukavice používat. Přeci jen "sterilní" prostředí střelnice se dost liší od "nesterilní" afghánské vesnice.

 

Díky ventilaci a sušší ruce není pak žádný problém ani se sundáváním rukavic. To jde opět velmi snadno. A protože ne vždy mám rukavice nasazeny, byl jsem vděčný za poutko, které na modelu Vent je. To lze velmi dobře využít k odložení rukavic na karabinu, zavěšenou na vestě či opasku. Pryč jsou ty časy, kdy se muselo poutko na rukavice dodělávat a model bez poutka už prostě nechci.

 

Jak vybrat taktické vybavení

Foto: Poutko nenahradíš... / SOLDATO Team

 

Cit versus odolnost

Přichází to, co jsem od počátku tak trochu tušil... Odolnost rukavic. Jak již bylo řečeno v úvodu, vždy je to o kompromisu. Rukavice, které vydrží hodně, budou těžko tenké a s perfektním citem. A naopak. Mechanix Vent tenké jsou. Tudíž s odolností na tom nejsou kdo ví jak. Reálný stav je takový, že na pouštním modelu jsou prodřené konečky prstů. U rukavic běžný jev. Tady se to objevilo cca po dvou měsících. Na černých rukavicích jsou konečky dost načaté, ale ještě se neprodřely. Je tam ale jiný problém. Roztrhnutí semiše u palce. Naštěstí tato dírka není ničím omezující. Přesto by se to stávat nemělo.

 

Odolnost rukavic v praxi

Foto: Tohle by se stávat nemělo / SOLDATO Team

 

Co mě mile překvapilo? To, že nedochází k trhání rukavic mezi jednotlivými dírkami. Trochu jsem očekával, že k tomu bude docházet a že to bude hlavní slabina modelu Vent. Není tomu tak a trhání se omezuje na standardní místa, tedy prsty.

 

Samostatnou kapitolou jsou nápisy Mechanix. Ty se loupou na obou modelech a jak jsem již předeslal, asi bych měl raději rukavice bez (nebojím se říci) reklamních nápisů...

 

Rukavice Mechanix ano či ne?

Foto: Věčný problém Mechanixů / SOLDATO Team

 

Odolnost je tedy průměrná a dá se říci, že odpovídá této kategorii. Ne, nejsou to pracovní rukavice a tak je třeba to chápat. Je to spotřební materiál, který zaručí výborný cit a alespoň nějakou ochranu rukou. A to ve velmi dobrém poměru.

 

Taktické rukavice Mechanix pohledem vojáků

Foto: Jo, jsou to vojenské rukavice. Citlivé vojenské rukavice... / SOLDATO Team

 

Verdikt

Taktické střelecké rukavice Mechanix Specialty Vent, určené do horkého podnebí. Jsou to rukavice plné kompromisů. A musíte vědět, proč si je pořizujete. V létě, k činnosti na střelnici nebo pro běžný vycik, se zdají jako ideální. Do bojového nasazení, kdy hrozí kontakt s nečistotami, bych osobně jejich pořízení už trochu zvažoval. Jsou to rukavice na jednu sezónu, víc asi nevydrží. Ale to, vzhledem k ceně 650 kč, nevidím jako zásadní problém. Když se rozpadnou, koupím nové. Ta citlivost v nich, stejně jako příjemný pocit v horku, za to rozhodně stojí. Beru je jako vhodný doplněk k primárním bojovým rukavicím.

 

 

Líbí se nám:

+

Funkční ventilační systém

+

Perfektní cit v rukou

+

Pohodlí při nošení

Nelíbí se nám:

-

Horší odolnost

-

Zapínání na sucháč

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

Kde je v Brně armyshop?

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava