Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Oblečení

Recenze rukavic MoG Target Polar vs. Nordic Black: Cit vs. Teplo

Datum přidání 31.05.2024   Rubrika rubrika: Oblečení    komentáře 0 komentářů   autor autor: Soldato team

Zima nám sice už snad skončila, ale kdy jindy dát recenzi zateplených taktických rukavic, než právě po zimním testování. Člověk tak má alespoň dost času a informací se připravit na další zimní sezónu. Problematika taktických rukavic do zimních podmínek je možná trochu neprávem opomíjená. Většina vojáků se to snaží nějak “přežít” v běžných taktických rukavicích. Ale je to zbytečné, protože na trhu už je dost zajímavých možností jak se na zimu vybavit a zbytečně netrpět. V této recenzi se podíváme rovnou na dvoje zateplené rukavice, které vzájemně porovnám. Vítěz bude ale jen jeden.

Test zimních rukavic

Foto: Taktické zimní rukavice MoG Target Polar SOLDATO Team

 

Vlastně neexistuje moc důvodů, proč si v zimě nevzít pořádné zimní rukavice. Ten zásadní je jejich masivnost, která znemožňuje nejen ovládání zbraně, ale i další drobné činnosti, ke kterým prostě potřebujete mít cit v rukou. Takže co vlastně od rukavic do zimních podmínek chci? Samozřejmě aby byly zateplené, ale zároveň umožňovaly ovládání zbraně. Odolnost proti větru a vlhkosti se určitě také hodí. Vlastně toho zas tolik nechci, není-liž pravda?

 

Taktické zimní rukavice Masters of Gloves

Foto: Zimní rukavice musí být teplé, ale zároveň v nich musí být cit SOLDATO Team

 

Rovnou předesílám, že se bavíme o současné české zimě, která - nebudeme si nic nalhávat - už není to, co bývala. Přesto se nejen na cvičení dostáváme do teplot, které jsou pod bodem mrazu. Ono ale i sychravé počasí s teplotou kolem nuly dokáže znepříjemnit práci a teplejší rukavice pak opravdu oceníte. Stranou tak teď nechme speciální rukavice do arktických podmínek, které tvoří kombinace několika různých rukavic, včetně například palčáků.

 

Recenze zimních vojenských rukavic  

Foto: Zimní taktické rukavice MoG Nordic Black SOLDATO Team

Začalo to s Top-ArmyShop, pokračuje s Rigad

S možností otestovat rukavice MoG nás oslovil majitel českého armyshopu Top-ArmyShop. Jak už ale asi víte, tak došlo ke změně jména tohoto shopu. Ten se nyní jmenuje Rigad. Jsou to ale stále stejní lidé, stále kvalitní vybavení, a jejich sortiment se neustále rozrůstá. Navíc budou brzy otvírat novou prodejnu v Ostravě. Jo, těšíme se na to, co nového nám Rigad v budoucnu přinese.

 

Teď ale pojďme od prodejce k výrobci. Masters of Gloves (MoG) je poměrně mladá belgická společnost, která je zaměřená na vývoj a výrobu nejen taktických rukavic. Zajímavým počinem byl vývoj rukavic odolných proti propíchnutí. Jejich motto "Tvoříme pro všechny, kteří nás chrání" je poměrně vypovídající. Kromě různých "průmyslových" rukavic, rukavic pro hasiče či záchranné složky, rukavic na lezení a další aktivity nabízí samozřejmě i taktické rukavice. Ucelená řada nabízí jak lehké taktické rukavice, tak rukavice s ochrannými prvky, "bezprsťáky" i taktické rukavice do zimních podmínek. A právě na poslední jmenované, tedy na taktické rukavice do zimních podmínek, se podíváme v dnešní recenzi.

 

Rigad dodavatel taktických rukavic MoG

Foto: Rukavice MoG jsou novinkou na čeksém trhu SOLDATO Team

 

MoG Target Polar vs. Nordic Black

Tato recenze měla být původně o dvou různých typech zimních rukavic. V průběhu testování jsem si ale uvědomil, že jedny rukavice (které asi...?) mě až tak úplně nevyhovují. Proč? To se samozřejmě dozvíte na dalších řádcích. Takže nakonec to bude recenze jednoho typu, který ale budu průběžně srovnávat s druhým modelem. Samozřejmě se průběžně dozvíte výhody a nevýhodu obou. Ale vítěz bude jen jeden. OK, tak jdeme na to.

 

Kvalitní zimní rukavice

Foto: MoG Nordic Black vs. Target Polar SOLDATO Team

 

První pohled

Fajn, takže máme tu dva modely rukavic, které jsou už na první pohled dost odlišné. Prvním je Target Polar (ve zkratce TP), tedy rukavice, které se až tak moc neliší od standardních taktických či střeleckých rukavic, které zná většina military komunity. Oproti tomu model Nordic Black (NB) svým vzezřením připomínají silné lyžařské rukavice. Dají se vlastně tyto dva modely srovnávat? Myslím že ano, oba modely jsou určené pro vojáky a oba jsou určené do zimních podmínek. V čem se na první pohled liší? Je to o materiálech a detailech...

 

Srovnání zimních taktických rukavic

Foto: MoG Nordic Black jsou na první pohled masivnější SOLDATO Team

 

Rukavice TP jsou střihově úzké taktické rukavice. Materiálově jde o kombinaci softshellové tkaniny na hřbetu a elastického materiálu DexSuede na dlani. Podšívku pak tvoří jemný fleece. Kromě těchto materiálů tu ještě máme neoprenovou manžetu, semiš na špičce palce a ukazováku, silikonové zdrsnění na dlani a nakonec designovou ochranu kloubů v podání termoplastické gumy.

 

Jak vypadají zimní rukavice

Foto: Jemný fleec v Target Polar je opravdu příjemný SOLDATO Team

 

Z detailů je potřeba vypíchnout manžetu zapínanou na velcro pásek, který je na spodní straně rukavic a skryté poutko pro připevnění třeba na karabinu. Barevné provedení testovaného vzorku je líbivá kojotí hnědá doplněná o černé prvky, k dispozici je i celočerné provedení. Černou barvu využijí například policisté, kojotí hnědá, která je opravdu moc pěkná, je super barva do military prostředí.

 

Masters of Gloves Target Polar

Foto: Kojotí hnědá v kombinaci s černou se do military prostředí opravdu hodí SOLDATO Team

 

Rovnou navážeme modelem NB a vezmeme to hezky odzadu. Jak již název napovídá, tyto rukavice se dělají jen v černém provedení. A to je trochu škoda, protože zrovna černá barva není v zimě úplně nejlepší. Při zkoumání detailů hledám upínací očko, které se u zimních rukavic hodí nejen k upevnění na karabinu, ale také k navázání gumičky pro rychlé odložení rukavic při sundání. No, nenašel jsem. A to je ještě větší škoda. Co jsem našel je upínací pásek manžety, který je také na velcro, ale oproti modelu TP je zapínání v horní části rukavice. Při detailním zkoumáním pak ještě narazíte na dvě "vychytávky". Kapsičku na zip na hřbetě rukavic a průřezy na palci a ukazováku. Co s tím si řekneme dále v recenzi.

 

Pořádné rukavice do zimy

Foto: Kapsička na taktických rukavicích? Jako proč ne SOLDATO Team

 

Jak jsou na tom NB materiálově? Znovu tu máme kombinaci dvou hlavních materiálů. V tomto případě se jedná o kozí kůži, ta je, hlavně v horní části, doplněna o windstopper. Podšívku pak tvoří izolace 3M Thinsulate fleece. I díky tomu jsou tyto rukavice masivnější, a samozřejmě i teplejší.

 

Jak vybrat rukavice na zimu

Foto: 3M Thinsulate Fleece v Nordic Black je také moc příjemný SOLDATO Team

 

Nakonec se podíváme na hmotnost testovaných modelů. Oba modely mám ve velikosti 9/L. Pár rukavic Target Polar v této velikosti ukazuje na váze hmotnost 100 g, Nordic Black pak 181 g.

 

Lehké taktické zimní rukavice

Foto: MoG Target Polar jsou zimní, přesto lehké taktické rukavice SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání


Pocit po prvním nasazení na ruku je u obou modelů opravdu velmi příjemný. Rukavice sedí na ruce jako ulité a vnitřní pocit je díky jemným podšívkám senzační. Zapínání na velcro funguje také u obou modelů dobře. Osobně je mi vcelku jedno, jestli je sucháč nahoře nebo dole. Ani v jednom případě s tím nemám zvláštní problém. Samozřejmě ti, co preferují provedení bez zapínání na sucháč, mají v tomto případě smůlu. Ale u zimních rukavic mi stažení pomocí manžety a velcro pásku dává smysl a je dobře, že jsou oba modely v tomto provedení.

 

Zapínání rukavic

Foto: Zapínání na velcro pásek je za mě ok SOLDATO Team

 

Jak jsem již říkal, pocit, respektive pohodlí v rukavici je u obou modelů super. Přesto pár výtek, spíše detailů, mám. U modelu NB jde o již zmíněné prořezy na palci a ukazováku. K nim se ještě budu několikrát vracet. Tady jen zmíním, že při úchopu zbraně jsou ty prořezy, jejichž hrany jsou samozřejmě zapošité a zpevněné, trochu cítit. Dá se na to asi časem zvyknout, ale úplně příjemné to není.

 

Masivní zimní rukavice

Foto: Prořezy pro prsty u Nordic Black mají své opodstatnění SOLDATO Team

 

U modelu TP jsem hned z počátku cítil větší konce švů v konečcích prstů. Tohle je u rukavic častý problém. Vím, jsem detailista. Ale když mě do konečků prstů tlačí kus švu, nejsem spokojený. Naštěstí to při akci přestává člověk vnímat a dá se s tím žít. Druhý detail je v oblasti zakončení palce. Zde, v místě poloviny bříška palce, je přechod jednoho materiálu (DexSuede) v druhý materiál (semiš). To hlavní ale je, že právě na konečku palce pod semišem není fleecová podšívka. Zlom a absence podšívky je dost cítit a pocitově to není vůbec příjemné. Jak říkám, detail. Ale dokonalost je o detailech.

 

Jak mají vypadat kvalitní taktické rukavice

Foto: Vnitřní šev, častý problém rukavic SOLDATO Team

 

Cit v taktických rukavicích

Target Polar i Nordic Black jsou taktické rukavice ve kterých chcete a budete dělat spoustu různých činností. Co se ale týká jemné práce a ovládání zbraně, jsou oba modely diametrálně rozdílné. TP jsou opravdu tenké rukavice (na to že to je model do zimních podmínek) a cit v nich je naprosto perfektní. Není v nich problém dokonale ovládat zbraň nebo dělat jakoukoliv jinou jemnou práci. Ve finále zjistíte, že je vlastně nemusíte z ruky vůbec sundávat a to je v chladném prostředí jistě velká výhoda.

 

Využití zimních rukavic

Foto: MoG Target Polar nemají s jemnou prací problém SOLDATO Team

 

V případě modelu NB je situace o dost horší. S trochu snahy se jakž takž dá ovládat zbraň, ale už jen prostrčit prst do lučíku spouště je problém a chybí tam jistota. O bezpečnosti ani nemluvě. Masivní provedení rukavic v podstatě znemožňuje jakoukoliv jemnější práci a nutí vás rukavice neustále sundávat.

 

Jak správně střílet

Foto: S MoG Nordic Black je práce se zbraní dost nejistá SOLDATO Team

 

Tady se však v plné nahotě projevuje absence poutka. V normálním případě byste si na poutko navázali gumičku, kterou byste měly kolem zápěstí. Při sundání rukavic by vám tak držely na rukou a nemuseli byste stále řešit, kam s nimi.

 

MoG si tohle samozřejmě uvědomuje a tak přišel s řešením. Tím jsou právě již zmiňované průřezy na palcích a ukazovácích. Těmi prostrčíte poslední články ukazováku a palce, čímž získáte potřebný cit. Palec i ukazovák jsou "skládací" a na horní části se nachází suchý zip, kterým přelom upevníte k sobě. Jasně, je to varianta, která vám umožní jak lepší manipulaci se spouští, tak i jemnější práci. Tedy jen za využití dvou prstů. Jenže...

 

Správné spouštění při střelbě

Foto: A pro bezpečnou střelbu je potřeba vystrčit prst SOLDATO Team

 

Zateplení

...jenže tohle jsou zimní rukavice. A v zimě opravdu nechcete chodit s obnaženými konečky prstů, které jsou na chlad právě nejcitlivější. Není to úplně nejlepší řešení. Navíc je tu ještě jeden problém. Zmíněné prořezy jsou chráněny chlopní. Ta ale na svém místě moc dobře nedrží, takže se velmi často stává, že je průřez nechráněný a nic tak nebrání pronikání chladu (nebo sněhu) na obnaženou kůži prstů. Znovu něco, co u zimních rukavic fakt nechcete.

 

Test a recenze taktických rukavic SOLDATO team

Foto: Krycí chlopně se často samovolně odchlípnou SOLDATO Team

 

Je to prostě něco za něco. Zateplení vs. cit v rukou. Samozřejmě že jsou NB teplejší než TP. Ale prořezy, ztráta citlivosti a s tím spojené neustálé sundávání rukavic tepelný komfort hodně snižují. A i když nejsou TP tak teplé (v porovnání s NB), ve finále zjistíte, že vám vlastně dostačují. Teplo v nich je rozhodně větší, než v klasických nezateplených taktických rukavicích.

 

Velkou výhodou je u modelu TP i odolnost proti vlhku a větru. To v zimních podmínkách hraje velkou roli. V tomto směru je na tom výborně hlavně vrchní softshellová část rukavic, která pobírá největší nápor větru i vlhkosti. Vydrží toho až překvapivě hodně. Spodní část rukavic je na tom o poznání hůře a promočit ji zas není až takový problém. Je to ale spodek rukavice, který zas až tak moc vlivům počasí nevystavujete. Jak jsem již říkal, hlavní práci odvádí hřbet rukavice a dělá ji výborně.

 

Jaký materiál na rukavice

Foto: Vrchní část rukavic Target Polar je dostatečně voděodolná SOLDATO Team

 

Velkou roli u zimních rukavic hraje i jejich zakončení, tedy manžeta. I ta je u obou modelů pojata rozdílně. U modelu TP je to krátká neoprenová manžeta. Ta se vyznačuje jak dobrou voděodolností, tak i udržením tepelného komfortu a elasticitou. Její délka končí na zápěstí, které opravdu pevně, ale pružně, obepíná. Právě to, že končí na zápěstí, považuji za velkou výhodu. Nepere se tak s rukávy bundy a dalších zateplovacích vrstev, ale hezky na ně navazuje.

 

Test a recenze rukavic pro vojáky

Foto: Pro mě jsou kratší rukavice výhodou SOLDATO Team

 

Což je problém u druhého testovaného modelu NB. Tam je manžeta poměrně dlouhá a i když se zdá průměr vstupu rukavice velký, je problém manžetu rukavice přetáhnout přes všechny konce navrstvených rukávů. Takže dochází k tomu, že buď manžety zdlouhavě přetahujete přes konce rukávů, nebo máte jak manžety , tak rukávy "zkrabatěné" a rukavice není správně usazena. Tohle u modelu TP nehrozí.

 

Vrstvené oblékání na zimu

Foto: Delší manžeta má své opodstatnění v pořádné zimě SOLDATO Team

 

Jak jsem již říkal na začátku kapitoly - vyvážit zateplení a cit je u zimních rukavic největší oříšek. Po zkušenostech ale mohu říci, že ve většině případů dám v našich podmínkách přednost sice méně zateplenějšímu, ale o to pohodlnějšímu a komfortnějšímu modelu Targer Polar.

 

Správné míření pistolí...

Foto: S Target Polar je ovládání zbraně bezproblémové SOLDATO Team

 

Pár vychytávek závěrem

Absence poutka u modelu NB jsem již kritizoval. Rukavice TP naštěstí poutko, které je hezky schované, mají. V tomto případě nebude sloužit k přivázání gumičky na zápěstí (i když to tak hodně vojáků i u tohoto typu rukavic dělá), ale především k odložení rukavic na karabinu. Poutko je dostatečně pevné i široké, takže s upnutím do karabiny není žádný problém. Jeho skryté umístění zároveň zaručuje, že při nasazení na rukou nebude poutko nikde zavazet.

 

Jak nosit taktické rukavice

Foto: Poutko na karabinu se u rukavic prostě hodí SOLDATO Team

 

Další vychytávkou u modelu TP je froté tkanina na vrchní části palce. Ta se hodí především na utření vlhkosti z brýlí, což právě v zimních podmínkách oceníte. Detail, který se hodí.

 

Mlžení brýlí v zimních podmínkách

Foto: Vychytávka k utírání brýlí se může hodit SOLDATO Team

 

Stejně takový užitečný detail je silikonové zdrsnění na spodku těchto rukavic. Zlepšuje jistotu při držení zbraně, která tak v ruce neklouže. Pokud si prstem přejedete po silikonových výstupcích a srovnáte to s místy, kde tyto tečky nejsou, rozdíl v klouzavosti je opravdu velký.

 

Pořádné tatkické rukavice do akce od Rigad gear

Foto: Zdrsnění na Target Polar funguje na výbornou SOLDATO Team

 

V dnešní době je už i u vojáků normální, že potřebují ovládat dotykové displeje. Není to až tak o tom, že byste si v akci hrály s mobilem (ale i to je občas potřeba), hodí se to hlavně při ovládání osobního dotykového panelu, kterým jsou některé jednotky vybavené. Tady ale trochu pozor. Zatímco u palce je dotyková plocha po celém bříšku, u ukazováku je to jen černý proužek na špičce prstu. Musíte tak trochu změnit návyky ovládání displeje a opravdu používat jen špičku. Bříško ukazováku a samozřejmě ani další prsty, vám fungovat nebudou. Rukavice NB nejsou s dotykovými displeji kompatibilní vůbec. Můžete to samozřejmě řešit vystrčením ukazováku průřezem, ale ztrácíte tak tepelný komfort.

 

Taktické rukavice Masters of Gloves

Foto: Na dotykovou špičku si musíte trochu zvyknout SOLDATO Team

 

Model NB má vlastně jen jednu vychytávku, jestli to tak vůbec nazvat. Tou je kapsička uzavíratelná zipem, která se nachází na hřbetu rukavice. Standardní věc u lyžařských rukavic, kdy si do ní dáte pernamentku a u turniketu jen přejedete rukou. U taktických rukavic asi zbytečnost. Pokud si do ní tedy nechcete dávat hřejivý polštářek. Toto jsem ale nevyužil a nezkoušel.

 

Zimní taktické rukavice

Foto: Kapsičku na Nordic Black jsem ve finále opravdu nevyužil SOLDATO Team

 

Co říci závěrem?

Je potřeba si uvědomit, v jak chladném prostředí se budete pohybovat a podle toho si zvolit vybavení. Pokud bych se měl pohybovat v opravdu drsném a chladném prostředí, chtěl bych samozřejmě maximální tepelný komfort. Ten bych ale asi řešil jinak, než jak to nabízí model Nordic Black. Šel bych spíše do systému několika vrstev různých typů rukavic a ty bych odkládal podle toho, co bych právě dělal. Rukavice NB nejsou vysloveně špatné. Jsou dobře zateplené a pohodlí v nich je super. Pro spoustu uživatelů to budou dobré rukavice. Ale pro mé potřeby to prostě není ono.

 

Jaké zvolit rukavice do taktického prostředí

Foto: V české zimě mi ve většině případů Target Polar naprosto dostačují SOLDATO Team

 

Když si totiž vezmu prostředí, ve kterém se běžně pohybuji jako voják, zjistil jsem, že mi v drtivé většině případů naprosto dostačují rukavice MoG Target Polar. Jsou dostatečně zateplené, zároveň v nich ale mám dobrý cit a nic mě nebrání v manipulaci se zbraní, střelbě nebo jemnější práci. Bonusem je potom zvýšená voděodolnost a ochrana proti větru, které u normálních taktických rukavic nenajdete. Proto u mě rukavice MoG Target Polar zvítězily a už teď se těším na další zimu s nimi.

 

Nabíjení zásobníku

Foto: I s Nordic Black lze provádět jemnou práci, ale už se vystavujete zimě SOLDATO Team

 

Odolnost

Tohle byl na poměry SOLDATO teamu rychlý test. Odolnost rukavic je tak těžké zhodnotit. Faktem je, že za ty necelé tři měsíce se u nich žádný problém neprojevil. U rukavic zapínaných na suchý zip bývá často problém právě s kvalitou, respektive stálou pevností suchého zipu. U obou modelů to ale vypadá, že je sucháč kvalitní a nějakou dobu vydrží. Tohle ale opravdu jen odhaduji a kvality sucháče se projeví až po delší době užívání.

 

Zimní taktické rukavice Masters of Gloves

Foto: Jen nerad sundávám rukavice MoG Target Polar SOLDATO Team

 

Když se na rukavice podíváme detailněji, je vidět kvalitní zpracování. Všechny švy jsou precizní, nikde se nic nepáře ani netrhá. Špičky prstů, které odchází u většiny rukavic jako první, vypadají odolně a nic nenapovídá tomu, že by tu měl být nějaký závažnější problém. Rukavice TP jsou také na nejvíce namáhaném místě, tedy mezi palcem a ukazovákem, kde dochází k výraznějšímu oděru rukavic o zbraň, pěkně zesílené. Jinak pro zajímavost, rukavice TP splňují normu EN 388 : 2016 + A1 : 2018 která určuje odolnost rukavic proti oděru, a dále normu EN 407 : 2020 která určuje odolnost rukavic proti teplu. Když to shrnu - MoG Target Polar jsou opravdu ochranné rukavice a o jejich odolnost nemám obavy.

 

Vítěz testu zimních rukavic - Masters of Gloves Target Polar

Foto: Pro mě vítězné zimní tatkické rukavice MoG Target Polar SOLDATO Team

 

Verdikt

Rukavice MoG Target Polar jsou doplňkem, který ochrání vaše ruce před chladem a větrem. Určeny jsou pro profesionály, kteří potřebují být v teple, ale současně při taktických operacích musejí být obratní. Tohle krátké shrnutí na stránkách prodejce vlastně říká vše. Jsou to taktické zimní rukavice, které poskytují dostatečný tepelný komfort, a zároveň v nich máte dostatečný cit. Za aktuální cenu 1290,- se vlastně není o čem bavit. Tato investice se na zimní období určitě vyplatí. Oproti běžným rukavicím totiž nabízejí to, co v zimě vaše ruce na akci ocení. Teplo, ochranu proti větru a vlhku. Má smysl o sebe pečovat a rukavice MoG Polar Target vám s tím v zimě pomohou. Jak se budou cítit vaše ruce, tak se budete cítit i vy. Prostě budete v pohodě.

 

 

 

Líbí se nám:

+

Neoprenová manžeta

+

Odolnost proti větru

+

 Kvalitní zdrsnění

Nelíbí se nám:

-

Vnitřní švy v prstech

 

Hodnocení SOLDATO teamu

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team tento produkt testoval a doporučuje jej

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Rigar.cz

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava