Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Recenze svítilny Fenix TK25 IR: Viditelné i neviditelné světlo

Datum přidání 10.09.2018   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Bez pořádné svítilny se už voják neobejde, o tom nelze diskutovat. Pryč jsou časy, kdy jsme měli v baťůžku Trio, akčňáci pak US “elko”. Doba je už někde jinde. Pokud se bavíme o taktické svítilně, máme na mysli kompaktní tělo s velkým vykonem a možností montáže na zbraň. Vojáci, kteří to ale myslí vážně, mají ještě jeden požadavek. Možnost IR světla, které jim při správném použití přináší obrovskou taktickou výhodu. Takových svítilen už tolik není. A jsou většinou drahé. Nebo ne? Otestovali jsme jednu, která vás nejspíš nezruinuje.

Fenix TK25IR

Foto: Fenix TK25 IR / SOLDATO Team

 

Pokud aktivně využíváte PNO (přístroje nočního vidění), tak jste jistě již přišli na jednu skutečnost. Tyto přístroje pracují na principu zesílení zbytkového světla. Co ale prostředí, kde je zbytkového světla jen minimum? Tam ani PNO příliš nefunguje. Proto se používá IR (infračervené) světlo. Toto světlo je pro normálního smrtelníka "neviditelné", ale pokud se díváte přes PNO, projasní vám i ty nejtemnější kouty. Prostě "must have" pro reálné nasazení.


Různé taktické svítilny určené pro vojáky dnes nabízí kde kdo. Firem, které ale nabízejí i svítilnu kompaktních rozměrů s IR světlem, už tolik není. Do tohoto úzkého kolektivu se nedávno zařadila i firma Fenix, kterou u nás zastupuje společnost Kronium. Ještě než se IR svítilna objevila na trhu, měl jsem možnost vyzkoušet její předprodejní verzi. Poté jsem samozřejmě testoval i finální produkt. Zde jsou tedy mé dlouhodobé zkušenosti se svítilnou Fenix TK25 IR.


Svítilna Fenix TK25 infrared

Foto: Předfinální produkt / SOLDATO Team


První osahání

Na první pohled se jedná o svítilnu, která je určená do taktických podmínek. Lze ji připevnit jak na zbraň (pomocí vhodné montáže), tak lze používat i samostatně v ruce. Okamžitě si všímám mohutné hlavy svítilny, která je zapříčiněná systémem přepínání viditelného a IR světla. O tom ale později. Tělo svítilny je pak standardních rozměrů. Celé TTD tedy jsou: délka - 14,26cm, průměr hlavy - 4cm, průměr těla - 2,5cm, hmotnost s bateriemi - 184g.


Jak se drží taktická svítilna

Foto: Do ruky vcelku padne / SOLDATO Team


Baterie se vkládají klasicky ze zadní části po odšroubování uzávěru. Použít můžete jak standardní CR123A, tak i výkonný Fenixův vysokokapacitní Li-ion akumulátor 18650. Po testování přímo dobíjených svítilen mě trochu zarmoutilo, že i TK25IR není dobíjecí. No, co už... Třeba taková bude další generace. Uvnitř těla svítilny si všímám systému dvou pružin, který napovídá, že by svítilna neměla mít při střelbě žádné výrazné problémy. Veškeré ovládací prvky se nacházejí na zadní části svítilny. Materiál svítilny je tvrzený letecký hliník s odolným povrchem a celá svítilna má matně černé zbarvení. Stupeň ochrany je IP68.


Baterie do svítilny CR123A

Foto: Druhá pružina je uvnitř / SOLDATO Team

Zkušenosti z používání

Vzhledem k našemu určení jsem se v rámci testu zaměřil primáně na použití svítilny připevněné na dlouhé zbrani. Upnutí na zbraňovou lištu je pomocí běžných montáží bezproblémové. Prvotní obavy z nemožnosti upnutí, které pramenily z příliš velké hlavy svítilny, se naštěstí nepotvrdily. Přesto je nutné vhodnou montáž vyzkoušet, stejně jako ideální pozici na zbraňové liště dané zbraně. Ideální pozici jsem si se svítilnou nakonec v pohodě našel.


Jak se nosí taktická svítilna na zbrani

Foto: Se správnou montáží je nasazení svítilny dílem okamžiku / SOLDATO Team


Při střelbě se svítilna chová slušně. Dle předpokladu nemá výrazné problémy s rázy zbraně a při vhodně zvolené montáži sedí na pušce jak přibitá. K svítilně lze samozřejmě použít i dálkovou spoušť, kterou má Fenix v nabídce, ale jak jsem již několikrát zmínil, nejsem zastáncem tohoto řešení a tak vám k tomu asi více neřeknu...


Taktická svítilna v akci

Foto: I přes svou velikost svítilna na zbrani zásadně nepřekáží / SOLDATO Team

Viditelné světlo

Viditelné světlo je u Fenixu standardně výborné. Čtyři režimy světla (+strobo) se mi zdají až zbytečné. 1000 lumenů je super, 300 lm se také hodí, těch 100 lm bych asi oželel a posledních 15 lumenů bych ještě zachoval. V armádním prostředí bych si tedy bohatě vystačil se třemi (+strobo). Slabé svícení pod ruce, střední svit pro šetření baterie, maximální režim pro opravdové použití. Ale to je detail. Jinak maximální výkon 1000lm je opravdu znát. Prostě paráda.


Vzhledem ke dvěma diodám (LED Cree XP-G2 S3), a tudíž ke dvěma téměř samostatným reflektorům, je paprsek dobře seřízen. Vytváří jasný a silný střed, jehož okraje jsou ale mírně, jakoby spirálovitě, rozmazané. Dále po stranách jsou od středu viditelné dvě jasnější obdélníkové plochy, které odráží uspořádání reflektorů. Zbytek vnějšího prstence je o něco tmavší, přesto také viditelný a prosvětlující okolí dál od středu paprsku. Při použití v budovách jsou světelné parametry paprsku v pořádku, na delší vzdálenost už dochází k silnějšímu vyblednutí středu.


Výkon svítilen se udává v lumenech, Fenix má až 1000 lumenů

Foto: Světlo Fenix umí velmi dobře / SOLDATO Team


Udávaný dosvit 225 metrů je ve vojenském prostředí sice nevyužitelný, ale jinak reálný. Na reálné vzdálenosti, při kterých svítilnu používáme, je svit opravdu impozantní a při nejvyšším výkonu dochází k dokonalému oslepení kohokoliv. A pokud ještě použijete stroboskop, což svítilna také nabízí, máte o zábavu postaráno.

Infra-červené (IR) světlo

IR světlo bylo samozřejmě to hlavní, co nás na svítilně zajímalo. Po dlouhém čekání jsme se totiž dočkali IR svítilny z produkce Fenix. Vlnová délka 850 nm je s běžně používanými přístroji nočního vidění kompatibilní, a proto dobře použitelná. Zajímavé je použití dvou výkonů intenzity IR světla, které mohou mít své opodstatnění. Prvním je šetření baterií. Druhým pak snížení viditelného jasu IR diod.


Infračervené světlo v nočním vidění

Foto: IR světlo vám opravdu může pomoci / SOLDATO Team


Nejdříve se však podíváme na viditelnost a svítivost IR světla v přístrojích nočního vidění. Jedním slovem - perfektní. IR svítilna významným způsobem zvyšuje viditelný dosah nočního přístroje. V místech, kde je jen minimální, nebo žádné zbytkové světlo, a ve standardním režimu PNO není takřka nic vidět, dokáže svítilna velmi účinně prosvětlit dostatečně velký prostor a umožnit tak dalšímu pozorovaní pomocí PNO.


Druhou věcí jsou demaskující příznaky IR diod. Vzhledem k použité vlnové délce jsou diody samozřejmě viditelné i pouhým okem, což může mít v určitých případech za následek odhalení uživatele svítilny. Záleží ale na způsobu použití svítilny, tedy jestli používáte svítilnu v uzavřených místnostech nebo ve volném prostoru.


Infrared light in action

Foto: ...ale může vás také prozradit. Používej s rozmyslem / SOLDATO Team


V prvním případě (tedy použití v budově na velmi krátkou vzdálenost – CQB) nemá smysl demaskující příznaky vůbec řešit. Pokud červené světlo diod někdo uvidí, bývá to většinou na tak krátkou vzdálenost, že mě prozradí samotný pohyb, a dotyčného stejně musím nějakým způsobem řešit. Takže v podmínkách CQB není viditelná svítivost IR diod problém.


Pokud se bavíme o venkovním použití, kdy jsou vzdálenosti mnohem větší, bylo zjištěno, že v ideálních podmínkách je světlo vyzařované diodami viditelné pouhým okem až na 150m. To už samozřejmě může být problém a musí se na to myslet. Zajímavé je, že stačí změnit úhel pohledu, pod kterým se na svítilnu díváme (například mírné sklonění zbraně k zemi), a viditelnost se rázem zmenší na cca 50m. Každopádně je pravdou, že diody vidět pouhým okem jsou, a musí se tomu přizpůsobit taktické použití svítilny.


LED diody Cree

Foto: Výrazně velká hlava ukrývá dvojici LED diod / SOLDATO Team

Ovládání

Pokud pominu hlavní benefit celé svítilny, tedy IR světlo, patří umístění a řešení ovládacích prvků k druhému největšímu pozitivu celé svítilny. Samotný hlavní spínač je standardně proveden a ani jeho použití nepřináší nic nového. Při lehkém a tichém namáčknutí se svítilna okamžitě rozsvítí, jakmile tlak povolíte, zhasíná. Při silném zmáčknutí spínače, které je doprovázeno slyšitelným lupnutím, svítíte trvale. Standardní a stále dobré řešení.


Jak se ovládá svítilna Fenix na zbrani

Foto: Veškeré ovládání máte na dosah palce / SOLDATO Team

 

Hlavní změnou je ale umístění přepínače režimů světla. To je konečně umístěno v zadní části svítilny a je tak umožněno jeho pohotové ovládání i na zbrani. Jeho umístění na sešikmené části, což ho fyzicky odděluje od hlavního spínače, úspěšně eliminuje jeho nechtěné zmáčknutí při zapínání. Zároveň je dobře hmatný v případě, kdy ho chci použít. Systém přepínání režimů je už klasika, kdy postupně dokolečka přeblikáváte mezi všemi dostupnými výkony.


Z mého pohledu je obrovským pozitivem vyřešení spouštění režimu stroboskopu. To je nyní možné již zmíněným samostatným spínačem umístěným v zadní části, a to i z vypnuté svítilny. Tohle řešení je už plně použitelné i v taktických podmínkách k rychlému osvícení protivníka stroboskopem a jeho dočasné dezorientaci.


Zajímavě je vyřešeno přepínání mezi IR a viditelným světlem. To se provádí otočením hlavy svítilny, a to na jakoukoliv stranu. Na čtyřech pozicích se vždy střídá IR a viditelné světlo. Na hlavě svítilny je to vždy vyznačeno (písmeny W a IR), na těle je pak malá bílá tečka, značící právě zvolený režim. Toto značení je jakž takž vidět i ze zadní části. Pokud tedy máte svítilnu na zbrani, stačí jedno mrknutí a víte, v jakém režimu svítilnu spustíte. Bohužel to ale poznáte jen ve dne. V noci to poznáte až zapnutím, což může být problém.


Jak se ovládá svítilna Fenix TK25 IR

Foto: Z viditelného do neviditelného přepnete otočením hlavy / SOLDATO Team


Pokud bych měl shrnout změny v ovládacích prvcích nové svítilny Fenix, tak bych řekl, že tohle je naprosto dokonalé řešení pro vojenské použití, a ideálně by se mělo objevit na všech svítilnách řady TK.


Kromě nošení na zbrani jsem samozřejmě zkusil i držení v ruce. To je relativně v pořádku, a to i za předpokladu, že na svítilně máte trvale nasazen držák na zbraň (protože tak se vojenská svítilna nosí v sumce). Co mě ale trochu zklamalo je deklarované "Svítilna díky svému designu neprokluzuje v ruce a neotáčí se při položení". Neklouzání je díky drážkování těla ok. Kutálení je ale horší. Miniaturní plošky na hlavě svítilny si svou prací moc jisté nejsou a zaskočí je i mírně nakloněná rovina. Svítilna mi díky tomu párkrát ujela a gravitace pak dokonala své. I proto je lepší svítilnu nosit s nasazenou montáží...


Odolnost

Po více než roce aktivního používání mohu směle prohlásit, že s odolností nebudete mít u svítilny Fenix TK25IR žádný problém. Ne, nehledal jsem její limity. Prostě jsem ji běžně a často používal. Namontovaná na zbrani, strčená v sumce s ostatním harampádím. Občas mi spadla, občas jsem s ní škrábl při CQB o zeď. Povrch je sice udávaný jako "Type III Hard adonized", ale poškrábat lze. Nic vážného to není. Se svítilnou jsem neplaval, bežné namočení ale přestála bez problému. To, že si s ní lehnete do kaluže tedy fakt řešit nemusíte. Oba pogumované spínače/přepínače nevykazují výrazné opotřebení a jejich stisk je stále jistý.


Infrasvětlo na taktické svítilně

Foto: Písmeno a bílý puntík napoví... / SOLDATO Team


K odolnosti tak trochu patří i zahřívání, respektive přehřívání svítilny. Nebudeme si nic nalhávat, pokud delší dobu svítíte výkonem 1000 lumenů, tak i přes poměrně velkou hlavu (což znamená lepší odvod tepla) se svítilna dost zahřeje. Stále ji však (při troše snahy a využití úsloví "dobrého nepálí"...) udržíte v ruce. Naštěstí je vybavena ochranou proti přehřátí a po 20ti minutách se z nejvyššího výkonu přepne do slabšího.


Samostatnou kapitolou je výdrž baterií. Upřímně, neměřil jsem to. Subjektivně mohu říci, že se nijak extrémně nevybíjí a při běžném používání vydrží to, co potřebuji. Náhradní CR123A mám pak při akci tak jako tak stále u sebe. Vzhledem ke zkušenostem se časům udávaným výrobcem dá věřit.


Foto: Jo, Fenix TK25 IR budu i nadále používat / SOLDATO Team


Verdikt

Svítilna Fenix TK25IR se opravdu povedla a je to něco, co v nabídce firmy Fenix dlouho chybělo. Aktuální cena 2899,- vás opravdu nezruinuje a v segmentu IR světel patří k těm nižším. Mezi hlavní negativa patří velikost hlavy reflektoru a z toho vyplívající celková hmotnost svítilny. Časem se na velikost ale dá zvyknout a ten rozdíl 15ti gramů oproti například TK20 je také zanedbatelný. K hlavním pozitivům této svítilny patří samozřejmě výkonné IR světlo. Nemalou inovací je ale také nová pozice přepínače režimů světla v zadní části části svítilny a možnost samostatného spuštění stroboskopického režimu světla. Celkově jsem se svítilnou nadmíru spokojen a i přes zmíněná negativa ji mohu doporučit k používání na zbrani v taktických bojových podmínkách, kde vám posvítí viditelně i neviditelně.

 

 

 

Líbí se nám: 

+

IR světlo

+

Zadní přepínač režimů

+

Použitelnost na zbrani

Nelíbí se nám: 

-

Výrazně velká hlava svítilny

-

Viditelnost zapnutých IR diod

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  

metál Armádních novin

metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

 

 SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

 

 

Šarže Kvality


Zapůjčil:

Kronium.cz

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava