Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Recenze svítilny NightStick TWM-350S: Robustní pomocník

Datum přidání 29.06.2019   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Je kategorie světel, která jsou vhodná pro každého. To jsou klasické ruční svítilny. Už méně lidí využije další typ svítilen – čelovky. To už musíte vědět, proč ji chcete. Nakonec je tu speciální kategorie světel, pro jejichž využití potřebujete mít i jiné vybavení. Ano, světla na zbraně jsou velmi specifická a rozhodně nejsou pro každého. Jsou jen pro toho, kdo má zbraň. A přesně pro tyto lidi je dnešní recenze.

Test svítilny NightStick TWM-350S

Foto: NightStick TWM-350S / SOLDATO team

 

Recenze vybavení, které se dá rozdělit na dvě podkategorie. Světlo na dlouhou zbraň, a světlo na krátkou zbraň. Tedy pistoli. Tato recenze je na světlo, spadající do té druhé kategorie. Než ale začnu, je třeba si říci, že používat pistoli, a při tom si svítit, lze různými způsoby. Jasně, že to jde i s klasickou ruční svítilnou. A pro mnohé je to i nejlepší řešení. Ale naše recenze jsou zaměřeny na vybavení vhodné hlavně pro vojáky. A ti chtějí vždy něco více. Nechtějí vytáhnout zbraň, pak svítilnu a používat to dohromady. Chtějí držet jen pistoli. A svítit. K tomu jsou určeny svítilny, uzpůsobené k montáži na pistolové raily. Takové, které najdete na většině moderních služebních pistolí.


Jakou svítilnu na Glocka?

Foto: NightStick není zrovna nejmenší  / SOLDATO team


Trochu neznámý NightStick

I když se to nezdá, je tato kategorie světel vcelku dost rozšířená. Zájem uživatelů o tato světla tu je, a různí výrobci se jim snaží vyhovět. O tom nás přesvědčili i pánové ze společnosti ArmyPol. Neznáte? A co když vám řeknu název NightStick... Společnost ze severního Texasu, která se celosvětově specializuje na všechno, co svítí. Kromě různých světel pro všechna možná odvětví se samozřejmě nevyhnuli ani vojenským svítílnám a světlům na zbraně. A ArmyPol má u nás pro NightStick výhradní zastoupení.


Z jejich opravdu velké nabídky různých světel jsme si mohli vybrat vhodnou svítilnu sami. Ale volbu jsme nakonec nechali na nich. A byl jsem opravdu zvědavý, co nám pošlou. Zadání bylo vcelku jednoduché. Musí to být světlo cenově přijatelné. Ne každý voják chce dát za svítilnu deset tisíc... Dále musí jít svítilna namontovat na náš oblíbený Glock 17. Jo, a musí to něco vydržet...


Jejich volba nakonec padla na model NightStick TWM-350S, který by mohl naše požadavky přesně splňovat.


Na první pohled je to standardní pistolová svítilna. Trochu větší. A delší. Devět centimetrů má na délku. Aniž bych zatím světlo montoval na pistoli, je mi jasné, že bude přesahovat přes hlaveň. Tělo samo o sobě má vcelku kompaktní rozměr. Svítilnu ale prodlužuje reflektor. To teoreticky zaručuje vysokou svítilnost. Ale nepředbíhejme...


Problematika svítilen na zbraně

Foto: A na zbrani jej rozhodně nepřehlídnete / SOLDATO team


Vcelku standardem je oboustranné ovládání. Na svítilně je vidět vodící lišta s poměrně velkým šroubem pro utažení. Celé tělo je v černé barvě, kterou narušují jen kovově lesklé šrouby. A také bílé nápisy NightStick na obou bocích těla svítilny. Chápu, že to asi jinak nejde, značka prostě musí být vidět, ale obešel bych se bez nich.


Beru svítilnu do ruky. A všímám si ne úplně malé hmotnosti. Ta je i s bateriemi 131 gramů (na webu výrobce je 155g)... To už je pořádný macek, který bude na pistoli cítit. Je to trochu daň za materiál, ze kterého je svítilna vyrobena. Poctivá slitina leteckého hliníku 6061-T6, který něco vydrží. Celé tělo tak vypadá opravdu nezničitelně. Jediné plastové díly jsou ty ovládací.


Svítilna je od toho, aby svítila. Mrknu se tedy ještě v rychlosti na papírové výkony. Dosvit 215 metrů a výkon 350 lumenů je na tento typ více než dostatečný. Pokud by se vám to zdálo málo, je tu verze s výkonem 850 lm. Celé to obstarává jedna dioda CREE LED. Ta je napájena hned dvěma články CR123A. To je další z důvodů poměrně vysoké hmotnosti. Znovu je to něco za něco. Deklarovaná doba svitu je totiž 2,5 hodiny svícení. Takže výměna baterek není tak častá.


Výkonná svítilna na zbraň

Foto: Kvalitní LED je základ / SOLDATO team


A to je dobře. Protože vložit či vyměnit baterky je u toho modelu trochu složitější. Baterie se vkládají ze zadní části. Není to ale nějaké cvak cvak páčky, a dostanete se k baterkám. Musíte povolit jeden kombinovaný šroub, umístěný na zádech svítilny, čímž si otevřete dvířka k bateriím. Jo, potřebujete k tomu šroubovák. A zabere to nějaký čas. Na druhou stranu se vám fakt nestane, že si omylem bateriák otevřete v té nejméně vhodné chvíli. Takže jo, výměna baterií není na hop. A samozřejmě musíte svítilnu sundat ze zbraně.


Baterie CR123A

Foto: Povolit šroub, bez toho to nejde / SOLDATO team


Zkušenosti z používání

Když už jsem si pohrál s krytem baterie, nastává další zábava. Aby totiž svítilna držela na konkrétním typu zbraně, je třeba ji vybavit tím správným adaptérem. Adaptér je titěrný kousek kovu, který se přichytí dvěma titěrnými imbusky. A bez návodu se neobejdete. V balení je totiž adaptérů více. Stejně tak jako je více možností jeho montáže. Je třeba podle návodu vybrat ten správný adaptér a vložit ho do té správné drážky.

 

CZ P10 a vhodná svítina

Foto: S P10C si také rozumí. Jen přesah je ještě větší / SOLDATO team

 

Jo, super je, že díky tomu jde svítilna připevnit na nejpoužívanější typy (namátkou Glock, některé modely Beretty, CZ, pistole se standardní 1913 drážkou...). Ale jinak je to fakt opruz. Nic pro neohrabané vojenské ruce. Po pár minutách usilovné práce doprovázené nevybíravými slovy na stranu výrobce, je konečně vše připraveno k nasunutí na zbraň.


Montáž na pistol

Foto: Nasadit adaptér je takřka hodinářská práce / SOLDATO team


Tedy, ono nejde vlastně o nasunutí. Je potřeba povolit utahovací šroub, zmáčkutím na něj roztáhnout lyžiny, a svítilnu nasadit na zbraň tak, aby adaptér zapadl do drážky ve zbrani. Pak konečně šroub utáhnout. Hlava šroubu má obloukovitou drážku s vodícími kolíky. To je fajn třeba v případě, kdy chcete povolit šroub mincí. Ale pokud to děláte šroubovákem multitoolu, tak už to není úplně ono. Plochý šroubovák prostě v zakulacené drážce proklouzává a hlava šroubu tím dost trpí. Ale multitool mám přeci jen u sebe častěji než minci...


Jak nasadit svítilnu na pistoli

Foto: Při nasazování to chce trochu grif / SOLDATO team


Nakonec je vše na svém místě. Svítilna nedoléhá přímo na lučík, je tam malá mezera. Dobrá zpráva je, že svítilna drží jako přibitá bez sebemenší vůle. V podstatě se stala součástí zbraně. Dá se tedy říci, že všechno zlé je k něčemu dobré. Na nějaké časté předělávání to ale není.

 

Zbraňové svítilny pro Glock

Foto: A pořádně utáhnout šroub / SOLDATO team


Než začnu svítilnu na zbrani plnohodnotně používat, je třeba vyřešit ještě jeden malý, ale zásadní problém. Asi tušíte. Ano, je to vhodné pouzdro. Vcelku logicky se tvar pistole po nasazení výrazně změní. Na standardní pouzdra určené jen pro pistoli tedy rovnou zapomeňte. Je potřeba si najít takové, které je určené na pistoli s integrovanou svítilnou. A i potom je třeba vyzkoušet, jestli tam pistole sedí. Další možností je si nechat udělat pouzdro na zakázku pro přesnou konfiguraci vaší zbraně a svítilny. Tohle je třeba si vyjasnit dříve, než si svítilnu pořídíte.


Pouzdro RH Holsters

Foto: Vhodné pouzdro to chce hledat / SOLDATO team


Konečně mám tedy baterky ve svítilně, svítilnu na zbrani a zbraň uloženou ve vhodném pouzdře. Je tedy čas vyrazit na střelnici. A na CQB výcvik.


Aby svítilna mohla svítit, je potřeba ji zapnout. Oboustranné ovládání tu je, praváci i leváci to tedy mají stejné. Kolébkový spínač má dvě polohy. Posunem nahoru dojde ke stálému svícení. Páčka v horní poloze drží, pro vypnutí je třeba ji vrátit zpět. Pokud páčku stlačíte dolů a držíte ji, aktivujete momentální svit. Tlak povolíte a nesvítíte. Jednoduché. Je tu ještě jedna funkce. Když dvakrát páčku namáčknete dolů (a pak držíte), spustíte strobo. To se taky hodí.


Jak zapínat svítilnu

Foto: Oboustranné kolébkové spínání / SOLDATO team


Strobo je účinné. Frekvence se mi zdá tak akorát. Nesplývá v jeden paprsek, ani není příliš pomalé. V reálu dokáže potenciálního protivníka nepříjemně rozhodit.

 

Světelný kužel NightStick

Foto: Světelný kužel je vcelku v pohodě / SOLDATO team


Při normálním svícení je výkon více než dostatečný. Dosvit překonává reálnou vzdálenost použití zbraně. Paprsek má výraznější střed, okrajový prstenec je viditelný a trochu rušivý. Zorné pole je ale prosvíceno celé, takže máte přehled i o tom, co se děje kolem vás. Ke svítivosti nemám sebemenších výtek, tohle je opravdu pořádné svícení.


Účinnost strobo při sebeobraně

Foto: A 350 lumenů se zdá také dostatečných / SOLDATO team


U pistole ale záleží i na celkovém chování. Svítilna totiž dokáže rozhodit pistoli mnohem více než pušku. Jak to je u NightSticku?


Úchop jako takový ovlivněn není. Na hmotnost se dá poměrně rychle zvyknout. Vyvážení zbraně je i se svítilnou stále v pohodě. Dokonce se některým střelcům může subjektivně zdát, že hmotnost svítilny pozitivně vyvažuje hmotnost zbraně a její zpětný ráz.


Svítilna pro pistoli

Foto: NightStick se stává takřka součástí zbraně / SOLDATO team


Spínání při střelbě. Na páčku není problém palcem dosáhnout. Stačí sjet trochu níže a intuitivně na páčku narazíte. Její chod je ale trochu tužší. Je třeba překonat odpor, trochu více zabrat. To už vás docela dost rozhodí. Není to příjemné, ale pokud se rozhodnete pro tuto svítilnu, dá se to asi sušením a cvičením doladit.


Jak se zapíná svítilna na zbrani

Foto: Na spínač není problém dosáhnout / SOLDATO team


Zajímavá je pak samotná střelba s nasazenou svítilnou. Svítilna má výraznější přesah přes hlaveň. U G17 téměř dva centimetry. Plyny z hlavně se střetávají se svítilnou, která jim „zavazí". Pak je to už jen fyzika... Ale je to trochu složitější. A je to teorie... Plyny možná tlačí na svítilnu, a tím i na celou zbraň. Ale zároveň se tím kompenzuje pohyb závěru, který také zbraň při výstřelu rozhodí... Teoreticky by k nějakému ovlivnění asi docházet mělo. Otázkou je, jestli k negativnímu nebo pozitivnímu.


Většina střelců u nás, co tuhle svítilnu zkoušela, s tím ale problém neměla. A hlavně. Každý střelec se k tomu bude nejspíše stavět jinak. Někdo to dokáže korigovat, jiný s tím bude mít velké problémy. Někdo je vystřílený více, jiný méně... Do jaké kategorie patříte vy, a jak moc vás to ovlivní nevím. Tohle si prostě každý musí zkusit sám. Osobně jsem velký rozdíl nezaznamenal. 


Střelba na terč se svítilnou

Foto: Rozdíl ve střelbě s/bez svítilny je minimální / SOLDATO team


Odolnost a zpracování

Svítilna NightStick je opravdu pořádný kus vybavení. Je to pracovní nástroj. A jako takový pár šrámů vždycky utrží. Občasným pádům či nárazům se prostě nevyhnete. Svítilna ale odolává velmi dobře. Nejvíce je odřená hrana reflektoru svítilny. Samotnou svítilnu to ale neovlivňuje. Navíc je konec hlavy svítilny opatřen krytkou, která se dá odmontovat a vyměnit. O sklíčko ale strach nemám. Je zapuštěno a dobře chráněno. Rozbít ho tak může jen přímý náraz do něj. Horší je to s jeho zašpiněním při střelbě. Povýstřelové zplodiny nejsou nejčistší a tak se nevyhnete čas od času tomu, že je třeba sklíčko pořádně vyleštit. Ale i tady se to dá řešit elegantněji. Stačí na sklíčko nalepit ochrannou fólii, a po střelbě ji zase sloupnout. Prý to funguje dobře.


Odolnost zbraňových svítilen

Foto: Pár oděrek se najde... / SOLDATO team


Problematickou částí se zdají šrouby. Je jich na můj vkus na svítilně až moc (přesněji šest). Nejde jen o to, že se mohou dost opotřebovat (a na utahovacím šroubu je to už trochu vidět), ale i o to, že jejich používáním se sedře původní povrchová úprava a šrouby trochu svítí...


Utahování svítilny na zbraň

Foto: A šroub vcelku odchází... / SOLDATO team


Odolnost proti prachu i vodě je v pořádku. Normu IP-X7 si svítilna udrží. Vstupy do svítilny jsou opatřeny těsněním. To v reflektoru je skryto pod závitem a není vidět. Těsnění v zadní části ale vidět je. A také je vidět, jak se odírá. Zvláště v horní části. Je to stále v mezích normy a při běžném používání voda do svítilny nepronikne. Stejně tak ani prach. Ten se ale s dalšími nečistotami vcelku výrazně usazuje v prostoru spínačů. Ani tady se občasnému čištění nevyhnete. To ale pro střelce není nic, co by neznali. Jsou zvyklí se starat o svoji zbraň, i o své další vybavení.


Svítilna NightStick na Glock 17

Foto: Pořádná svítilna se na zbrani vždycky hodí / SOLDATO team

 

Verdikt

Pistolová svítilna NightStick je masivní taktická svítilna, určená pro služební použití na zbrani. Její výhodou je možnost montáže na více typů pistolí. I když se cena 3790,- může zdát vysoká, řadí se NightStick TWM-350S do kategorie levnějších svítilen. V tomto tedy dokonbale splňuje naše zadání. Po trochu zdlouhavé přípravě v podobě vkládání baterií a montáže na zbraň se stává nedílnou součástí zbraně, na které drží velmi dobře. Nabízí výborné světelné vlastnosti doplněné dobře dostupným oboustranným ovládáním. Samotné spínání je trochu tužší a pro nezkušené střelce může představovat problém při samotné střelbě. I zkušené střelce pak může překvapit chování zbraně ovlivněné přesahem svítilny. Jestli se se svítilnou sžijete a dokážete ji zkrotit, stane se dobrým pomocníkem vaší pistole pro temné mise.

 

 

 

Líbí se nám:

+

Dobrá svítivost

+

Robustní konstrukce

+

Pevné uchycení

Nelíbí se nám:

-

Komplikovanější uchycení na zbraň

-

Odolnost utahovacího šroubu

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

 

Zapůjčil:

 

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava