Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Recenze svítilny Streamlight Sidewinder Compact II: Pořádná vojenská (ne)čelovka

Datum přidání 12.05.2022   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Svítilny máme různé. Stejně jako jsou různé potřeby jednotlivých uživatelů. Vojáky nevyjímaje. Někdo potřebuje jen jednoduchou čelovku. Jiný k ní musí mít ještě svítilnu na pušku či pistoli. Také tu máme přilbové svítilny. A to jsme teprve u způsobu nošení. Co barvy světla? Stačí vám bílá? Nebo k ní potřebujete ještě červenou? Co takhle rovnou RGB? No a pro odborníky tu máme IR světlo. Není toho málo, což? V následující recenzi si řekneme jak to dopadne, když téměř tohle všechno vměstnáte do jednoho produktu.

Streamlight Sidewinder Compact II pohledem SOLDATO team

Foto: Streamlight Sidewinder Compact II / SOLDATO Team

 

Když se nad tím tak zamyslíte, máte svítilny specializované, tedy určené výhradně na jednu specifickou činnost. Pak tu máme různé svítilny univerzální, které zastoupí dvě či více různých typů světla. Něco smysl dává, něco méně. Například spojení puškové a taktické svítilny je vcelku běžné. Kombinaci pistolové svítilny a čelovky téměř jistě nenajdete. Je to prostě blbost.

 

Čelovka Streamlight Sidewinder v ostrém testu

Foto: Čelovka je to jistě zajímavá / SOLDATO Team

 

Co ale blbost není jsou kombinace čelových svítilen. Jejich primární použití je samozřejmě na hlavě tak, abyste měli volné ruce. Má ale smysl ji třeba u vojáků zkusit dát i na přilbu, protože ji mají na hlavě poměrně často? Nebo ji dát i jinam na výstroj, když máme to MOLLE? Nad tím se zamyslela firma Streamlight a ukázala světu svůj nápad.

 

Jaká je čelovka Streamlight Sidewinder?

Foto: Tak tohle je kompaktní tělo čelovky Sidewinder / SOLDATO Team

 

Streamlight 

Slyšeli jste už o Streamlight? Pokud jste voják, hasič, lovec nebo záchranář, tak pravděpodobně ano. Americká firma Streamlight totiž hlavně (ale nejen) pro tyto profese vyrábí inovativní ruční svítilny už od roku 1973. O světle by tedy měli něco vědět... A pokud po celou tu dobu naslouchají svým zákazníkům, což je jedno z jejich kréd, tak by měli vyrábět přesně to, co chceme.

 

A to co chceme je jasné. Jen to nejlepší. No, a taky by to mělo být zajímavé, funkční. To vše jsme probírali s "vyslancem" firmy Eurolamp, která u nás Streamlight zastupuje. Tam jsem mu říkal, že už s čelovkama končím, že hledání "ideální vojenské čelovky" mě už vyčerpalo. No, a on mi tam ukázal univerzální vojenskou čelovku Streamlight Sidewinder Compact II. Vsadím se, že byste taky neodolali... Takže jsem ji do testu vzal. Co už...

 

Velká čelovka Streamlight Sidewinder

Foto: Sidewinder nepatří mezi nejmenší no hand svítilny / SOLDATO Team

 

První pohled na Sidewinder

Když jsem si tak trochu detailněji probíral funkcionalitu této čelovky, mimoděk mě napadlo, jak tato svítilna asi vznikla. Podle mě jim vojáci řekli co chtějí – čelovku, přilbovou svítilnu, svítilnu na výstroj, bílé, červené, modré světlo. A trochu infra... Tak to Streamlight všechno vzal, promíchal, netřepal, nacpal to do odolného, hnědě kojotího těla a bylo to. Co ale vzniklo?

 

Samotné tělo svítilny je poměrně ploché (konkrétně 2,7 cm), s několika výstupky - ovládací kolečko, vstup na baterii. Šířka 7,6 cm je ve světě čelovek rozumný údaj. Zato hloubka, tedy rozměr jakým je svítilna vzdálena od hlavy, je dost netypický. Je to celých 5,2 cm. Uvidíme co to udělá v praxi. Hmotnost svítilny včetně zdroje CR123A je sympatických 68 gramů.

 

Jakou svítilnu na vojenskou přilbu?

Foto: Nejzajímavější použití tohoto univerzála je bezesporu na přilbě / SOLDATO Team

 

Na čelovce Sidewinder Compact mě hned zaujaly dvě věci. První je opravdu velká přední plocha (4x1,7 cm), která kromě hlavního reflektoru skrývá i tři další diody a... Tomu je těžké uvěřit... Ale je to tak... Návod k použití. Uff. Druhou věcí je kovový klips na zadní straně, jehož využití a praktičnost ocením později.

 

Svítilna Streamlight Sidewinder pohledem vojáka

Foto: Téměř celá přední plocha je kryta sklem / SOLDATO Team

 

V balení kromě čelovky samotné najdeme ještě čelový pásek a adaptér na přilbu. Od Eurolampu jsme ale dostali i další příslušenství. Adaptér pro picatinna rail a montáž na přilbu do NVG slotu. Tím pádem máme pokryto všechno možné umístění této (ne)čelovky.

 

Možnosti uchycení svítilny Streamlight Sidewinder

Foto: Od Eurolamp jsme dostali i další adaptéry  / SOLDATO Team

 

Co mě zajímá vždy u jakékoliv svítilny je její výkon. Ten není u Sidewinder papírově nijak oslnivý. Stejně jako informace o něm. Na stránkách je jen jeden údaj. 55 lumenů. OK, nebudu to řešit, uvidíme v praxi co uvidíme...

 

Závěrem této kapitolky se mrkneme na barvu. Ta je pěkná, vojenská. Coyote. A také na materiál čelovky. Tělo je, jak píše výrobce, vyrobeno z vysoce odolného nylonu. Ten doplňuje guma ovládacího kroužku a kov zadního klipsu. Asi nejkřehčí na celé čelovce bude už zmíněné přední sklíčko.

 

Na první pohled vypadá čelovka Streamlight Sidewinder opravdu zajímavě. Teoretické možnosti jejího praktického použití jsou neméně zajímavé, nicméně následující řádky z praxe ukáží, jestli si tato svítilna zaslouží vaši pozornost.

 

Streamlight Sidewinder ve vojenském prostředí

Foto: Do vojenského prostředí se Sidewinder bezesporu hodí / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Pokud chceme, aby nám jakékoliv elektronické vybavení fungovalo, musíme tam vložit zdroj. Ten se u Sidewinder vkládá po odšroubování poměrně velkého a nepřehlédnutelného krytu vstupu baterie. Nejde to moc dobře, hlavně vinou plastového spojení těla a samotného víčka. Ale nakonec se mi víko podařilo odšroubovat. Chvíli jsem hledal obrázek jak baterii vložit. Nic. Tak jsem ji tam tak nějak intuitivně dal pluskem dolů. Zavření víka je stejně otravné jako jeho otevření. Nakonec je vše ok a jdu zkusit, jestli jsem baterii vložil správně.

 

Baterie do svítilny

Foto: Jako zdroj slouží primárně jeden CR123A článek / SOLDATO Team

 

Zapínám...

 

Jak vkládat baterii do svítilny

Foto: Ale lze použít i AA baterii / SOLDATO Team

 

A nebo ještě ne. Musím se podělit o jednu "fíčuru" kterou tato čelovka má, a která se týká právě baterií. Standardně se tam láduje CR123A, se kterou se voják potkává u většiny vybavení (namátkou nokťák, DBAL...). Co ale dělat, když není "céerko" po ruce? A máte alespoň standardní a dostupnější AA článek? No problem. Dejte ho tam. Nepotřebujete žádnou redukci, nic. Prostě jej tam vložíte, dno se posune a je to. Funguje to perfektně a je to opravdu užitečná vychytávka.

 

Znova. Zapínám.

 

Barevné světlo na čelovce

Foto: Přepínací kolečko je dobře zpracované / SOLDATO Team

 

Tak zase ne. Než svítilnu zapnu, musím si totiž pomocí otočného knoflíku spínače nastavit to, co chci, aby mi vlastně svítilo. Na výběr jsou čtyři možnosti. Všechny označeny písmeny vyrytými ve spínači. W - bílé světlo, R - červené světlo, B - modré světlo, IR - infračervené světlo. Pěkné, co více se přát.

 

Přepínání se provede povytáhnutím kolečka a jeho otočením. To písmeno, které má svítit, ukazuje dopředu. A abyste si náhodou něco v taktické situaci nepodělali a nezapnuli si omylem viditelné světlo, tak je IR přísvit označen zobáčkem. Taky vcelku praktická vychytávka. Jen trochu déle trvá, než se naučíte kde které světlo je. Pak je to brnkačka.

 

Jak zapínat čelovku  

Foto: Spínání je tiché a rychlé / SOLDATO Team  

Tak už? Jo, zapínám.

 

 

Výkon světla čelovky Streamlight Sidewinder

Foto: Světlo je velmi příjemné / SOLDATO Team

 

Krátký rychlý stisk. Neslyšný. A světlo okamžitě svítí. Slabě, na nejnižší výkon. Další stisk, světlo zhasne. Aha, takže ovládání svítilny je děláno do taktického prostředí, kdy nechcete nějakým omylem (nebo díky paměti poslední intenzity světla) ozářit celé okolí. Světlo se vždy zapne na nejnižší intenzitu.

 

Jak výkonnou čelovku si zakoupit

Foto: Zapnutí v nejnižší intenzitě má své výhody / SOLDATO Team

 

Pokud chcete světla více, stačí spínač podržet. Svítilna začne cyklicky procházet jednotlivé světelné výkony (celkem jsou čtyři), od nejnižšího po nejvyšší. A pak zase zpět. Tak dlouho, dokud spínač nepustíte a některý si nevyberete. Stiskem svítilnu zase zhasnete. Jak již bylo řečeno, svítilna nemá zcela záměrně paměť na posledně zvolený režim, takže při dalším zapnutí je tu zase nejnižší režim. To se mi zdá u čistě vojenské čelovky vcelku rozumné.

 

Je tu ještě funkce majáčku. Pokud spínač zmáčknete dvakrát rychle za sebou, začne rytmicky blikat. Ne, není to vyloženě strobo. Ale jako upozornění to určitě postačí. Zvláště když se zapne v nejvyšší intenzitě. Majáček samozřejmě funguje ve všech barvách včetně IR.

 

Intenzita světla

Foto: Ostrý střed a prosvícená periferie. Dobré / SOLDATO Team

 

Fajn, tak teď se mrkneme na jednotlivé barvy světla. Začneme hezky bílou. C4 LED dioda je utopena dost hluboko v hlavní parabole. To má za následek poměrně ostrý střed, který ale dosvítí vcelku daleko. Reálně kolem 50 metrů, což je vzhledem k nízkému světelnému toku poměrně slušný údaj. Periférie je také velmi dobře prosvícena, takže neztrácíte přehled o tom, co se děje kolem. I periférní prosvícení má viditelné ohraničení.

 

Jak daleko dosvítí čelovka Streamlight Sidewinder

Foto: Vzhledem k určení svítilny je dosvit dostatečný / SOLDATO Team

 

Teplota světla je pocitově příjemně neutrální, reálnost barev pod světlem je velmi dobrá. Celkově se mi podání světla vcelku líbí. Jediné na co jsem si musel chvíli zvykat je ten ostřejší střed. Pokud jsem si chtěl posvítit na něco konkrétního, musel jsem si na to svítilnou najet. Ten přechod mezi středem a periférií je opravdu výrazný.

 

Streamlight Sidewinder a její světlo

Foto: Ostrý střed je někdy nepříjemný / SOLDATO Team

 

OK, to hlavní máme. Mrkneme na další barvy. Barevné 5mm diody jsou trojúhelníkově umístěny nad hlavní parabolou. Spínání všech barev je stejné jako u bílé, tzn. vždy v nejslabším režimu. A stejně jako u bílé tu máme vždy čtyři intenzity světelného toku.

 

Proč červené světlo

Foto: Červené světlo je u vojáků nutnost / SOLDATO Team

 

Červené světlo. Hodí se když nechcete oslepovat okolí nebo sami sebe. Červenému světlu se lidské oko, respektive čočka, nemusí přizpůsobovat. Je také dost nenápadné, takže se používá v taktické situaci. Jinými slovy, vojáci červené světlo používají velmi často. Proto na této svítilně nechybí.

 

Kdy používat červené světlo

Foto: Hodí se když chcete být nenápadní / SOLDATO Team

 

Nejnižší intenzita je opravdu nenápadná bludička, která vám posvítí tak akorát pod ruky. Ale stačí to a je to opravdu nenápadné světlo. Postupným zvyšováním výkonu si můžete upravit jas dle aktuální potřeby. Nejnižší třeba na čtení mapy při taktickém přesunu, nejvyšší při přesunu ve stanu, abyste nebudili kolegy.

 

Kdy používat modré světlo

Foto: Modré světlo využijete třeba v první pomoci / SOLDATO Team

 

Modré světlo. Co dělá? Svítí modře. To se hodí třeba v mlze, protože u modrého světlo oko rozlišuje přesněji. A protože svou frekvencí spadá do kategorie ultrafialového světla, tak se hodí na identifikaci krevních skvrn. To se v bojových situacích určitě hodí. Viditelně prosvítí okolí více než červená dioda, je proto méně nenápadné. Zdá se také více prosvícené v celé ploše. Nevyužívá se tak často jako červené světlo, ale když na to přijde, tak se opravdu hodí.

 

Kdy používat infračervené světlo

Foto: IR světlo se na čelovce jen tak nevidí / SOLDATO Team

 

IR světlo. Infračervené světlo je něco, co na běžné čelovce prostě nenajdete. Pro vojáky je ale za určitých podmínek naprosto nepostradatelné. Typicky v nějakém sklepě bez oken, kde je tak nízké zbytkové světlo, že už jej ani NVG nevidí... Zde se IR přísvit více než hodí. A pokud můžu porovnat ze tří zdrojů IR světla, které u sebe voják může mít, vychází mi Sidewinder nejlépe. IR na NVG je takové nevýrazné, slabé a nemá moc prosvícenou periferii. Oproti tomu je IR na puškové svítilně až moc silné, ostré, s velmi výrazným středem.

 

Sidewinder má IR světlo velmi hezky rozptýlené, takž v opravdové temnotě prosvítí vše kolem a v NVG vlastně ani nepoznáte, že máte nějaký IR přísvit zapnutý. Co se týká intenzity, tak první dvě jsou opravdu nedostatečné a reálně jsem je ani nepoužíval. Smysl mi dávají až vyšší stupně, které opravdu svítí velmi dobře a pro činnost s NVG jsou velkým pomocníkem. Super, IR světlo by mohlo být tím rozhodujícím na pomyslné misce vah.

 

K čemu se hodí IR světlo

Foto: U Sidewinder je velmi dobré a opravdu pomáhá / SOLDATO Team

 

Svítíme. A teď kam s tím...?

Co to je za otázku, říkáte si? No, hned uvidíte. Kouzlo svítilny Streamlight Sidewinder totiž tkví v její univerzálnosti. Spojovacím prvkem všech možností nošení je zadní kovový klips s otvorem. Pomocí něj si svítilnu připnete k různým redukcím. Nebo si za něj svítilnu můžete pověsit třeba na MOLLE vazbu u vesty. To je vcelku zajímavý způsob nošení, který někomu může vyhovovat. Svítilnu lze umístit jak svisle, tak vodorovně (dle vazby), a natáčet ji lze v rozmezí 180º. Jedinou nevýhodou může být, že si ji ve většině případů zakrýváte rukama se zbraní.

 

Uchycení svítilny na MOLLE vazbu

Foto: Uchycení na MOLLE vazbu může mít své výhody / SOLDATO Team

 

Pokud chcete Sidewinder využít jako klasickou čelovku, není nic jednoduššího než ji připevnit k čelovému pásku. Velmi snadno nasunete klips na čelovou podložku a hotovo. Pásek samotný je stejné barvy jako svítilna a bez jakýchkoliv reklamních nápisů (děkuji). Jeho obvodové nastavení je standardní a není s ním žádný problém.

 

Ideální vojenská čelovka

Foto: Sidewinder je primárně čelovka, ale má to své mouchy / SOLDATO Team

 

Nošení Sidewinderu jako čelovky je takové... No, trochu divné. A musíte si na to zvyknout. Je to dáno především hloubkou čelovky, která tak od hlavy už dost odstává. Ale není to nic hrozného. Výhodou je vysoký rozsah naklopení čelovky, kdy si můžete svítit pod nohy, nebo k nebi. Také otočení čelovky tak, aby byl spínač vlevo nebo vpravo může být pro někoho zajímavou volbou. Po chvíli nošení jsem si na čelovku jako takovou zvykl. Ale pocitově mi to prostě nesedí...

 

Čelová svítilna Streamlight Sidewinder v akci

Foto: Ta hloubka je na čelovku opravdu nepříjemná / SOLDATO Team

 

Hlavním tahákem u této čelovky je dle mého názoru možnost připevnění na přilbu. Tak se mrkneme, jaké možnosti tu máme. Hlavní roli tu znovu hraje železný klips, který se svým otvorem vsune do různých adaptérů. Sympatické řešení.

 

Začnu tím nejdivnějším. Adaptér do držáku NVG. S trochou fantazie si možná dovedu představit situaci, kdy bych tam svítilnu chtěl mít. Tak ne, nedovedu si to ani představit. Do držáku NVG patří NVG. I ve dne by měl být připraven pro NVG, protože když se dostanete třeba do temného sklepa, tak si tam dáte NVG. Ne svítilnu. Proto máte NVG a ten má na přilbě svoje místo. Takže tohle asi fakt ne.

 

Umístění čelovky na přilbu

Foto: Sidewinder v držáku NVG? Opravdu ne / SOLDATO Team

 

Montáž na rail přilby už dává větší smysl. Říkal jsem si. Ale jen do té doby, než jsme jej chtěl na přilbu nasadit. Ono to tak trochu nejde. Potřebujete k tomu totiž přechodku. Tu není problém sehnat. Ale celý set neúměrně zvětšuje šířku montáže, takže svítilna už poměrně výrazně odstává od přilby. Ono takhle z boku to ani nevypadá, ale když se na to podíváte z jiného úhlu, tak zjistíte, že máte svítilnu od přilby téměř 6 cm daleko. Tím pádem je větší šance, že se s ní o něco "šprajcnete". Kdyby byl adaptér řešen jako montáž sluchátek, bylo by to určitě lepší...

 

Streamlight Sidewinder na picatinna rail

Foto: Na railu přilby je Sidewinder už hodně odsazený / SOLDATO Team

 

Druhá potíž může nastat s místem na railu. Pokud na něm totiž sluchátka máte, už tam moc místa nezbývá. A i když má adaptér necelé 4 cm, tak montáž na přilbu atakuje 5cm. To taky náladu nezlepší. No, ale nebudeme tady brečet. Nakonec se tam adaptér i s montáží nějak vejde. Není to kdo ví co, ale jde to. Dokonce se dá dát až za montáž sluchátek, které díky velkému odsazení od přilby přesvítí. Přední poloha je ale přeci jen lepší.

 

Jak nasadit čelovku na přilbu

Foto: Dá se použít i za držákem sluchátek / SOLDATO Team

 

Svítilnu si na adaptéru můžete natáčet jak horizontálne, tak vertikálně. Můžete si i vybrat, jestli chcete mít spínač dole či nahoře. Obě varianty jsou možné. Po chvíli si člověk na svítilnu zvykne, ale pocitově mi stále vadí, jak moc je od přilby odsazená. Nějak to není ono.

 

Streamlight Sidewinder na vojenské přilbě

Foto: Před sluchátky je to ale přeci jen lepší / SOLDATO Team

 

V zoufalství tedy sahám po poslední možnosti. Tou je montáž na přilbu. Na okraj přilby. Výhodou je, že lze použít i na přilbu bez railu. Adaptér jednoduše připevníte na hranu přilby, dotáhnete pomocí dvou šroubů a hotovo. Adaptér drží jako přibitý a i s nasazenou svítilnou nevykazuje žádnou nestabilitu. Po všech těch peripetiích se tohle jeví jako ideální umístění svítilny Sidewinder na přilbu. Přesto je i tady svítilna dost velká. Pokud si ji otočíte spínačem nahoru, tak vám víko vstupu baterie navíc zasahuje do periférního výhledu.

 

Ideální nošení svítilny Streamlight Sidewinder

Foto: Dle mého názoru je toto ideální uchycení na přilbu  / SOLDATO Team

 

Přesto ano. Tady si svítilnu už nechám. Pokud ji sundám, adaptér ničemu nezavazí a může být na přilbě nasazen trvale. Když potřebuji, svítilnu tam snadno nasunu a mohu ji používat. Naštěstí i tento adaptér umožňuje otáčení svítilny ve všech směrech, nastavení paprsku světla tam kam potřebujete je tak velmi snadné. Zároveň to je ideální místo pro osvětlení prostoru jak před tělem, tak i na blízko před hlavou. Vítězná kombinace, která je naštěstí v základním balení.

 

Ideální kombinace čelovky a přilby

Foto: Tahle kombinace sloužila opravdu nejlépe / SOLDATO Team

 

Příslovečná vojenská odolnost

V odolnosti nemá Sidewinder, až na jeden zádrhel, žádný problém. Tím zádrhelem je přední ochranné sklo. To, čeho jsem se obával, se stalo skutečností. Upřímně ani nevím jak se to stalo, ale na skle je prasklina. Ta naštěstí nezasahuje do prostoru hlavního světla, okrajově však lízla otvor červené diody. Není nijak výrazná, ale mám obavu, že vlhkost by už přes ni pronikla...

 

Odolnost svítilny Streamlight Sidewinder

Foto: Prasklinka není moc vidět, ale je tam / SOLDATO Team

 

Jinak je na tom svítilna s odolností opravdu velmi dobře. Sidewinder splňuje standard MIL-STD-810F a stupeň odolnosti IPX7 říká, že svítilna vydrží půl hodiny metr pod vodou. Prach a jemný písek svítilna také zvládá bez problémů. Jediný vstup je řádně utěsněn.

 

Odolnost vojenské čelovky

Foto: Jinak nemá Sidewinder s odolností problém / SOLDATO Team

 

Tělo svítilny nevykazuje sebemenší náznak opotřebení. Tady opravdu problém není. Také železný klips je v naprosté pohodě. Ve spínači se trochu drží špína, ale pravidelná údržba ji jistě zlikviduje. Pokud si tedy budete svítilnu při přenášení hlídat a nepraskne vám přední sklo, můžete si být jisti, že vám vydrží velmi dlouho. Toho sklíčka je fakt škoda.

 

Recenze Streamlight Sidewinder od profesionálů

Foto: Streamlight Sidewinder Compact II je svítilna, ke které si musíte najít cestu SOLDATO Team

 

Verdikt

Streamlight Sidewinder Compact II je ultra-kompaktní výkonná svítilna s více zdroji světla. Cenovka této svítilny 4151 Kč ji řadí do vyšší třídy čelovek. Po poměrně dlouhém testování a sžívání se s touto svítilnou si dovolím druhý pohled. Papírově svítilna nabízí přesně to, co by voják od takovéto svítilny potřeboval. Také možnosti umístění svítilny nejsou špatné.

 

Reálně to je ale vše zabaleno do poměrně velkého a neforemného těla, které máte tak trochu problém někam umístit. Záleží pak na vašich preferencích. Jako univerzální svítilna není rozhodně špatná, ale prostě počítejte s tím, že jako univerzál má ve všech bodech nějaké omezení. Jako světlo na přilbu je to horší, ale pokud potřebuji IR přísvit, který je tady opravdu výborný, tak bych ji bral. Pokud si na ni zvyknete a odpustíte ji její nedostatky, bude vás věrně provázet na vašich misích. Tak jako spoustu dalších vojáků, kteří ji ve světě používají.

 

 

Líbí se nám:

+

IR světlo

+

Více barev v jednom těle

+

Systém spínání

Nelíbí se nám:

-

Umístění na rail přilby

-

Velké přední sklíčko

-

Tvar těla svítilny

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme? 

 

 

 

Zapůjčil:

Eurolamp - svítilny pro profesionály

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava