Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Recenze svítilny Streamlight Sidewinder Stalk: To nejlepší na vaši přilbu

Datum přidání 15.12.2023   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Asi není potřeba opakovat, že voják nějakou svítilnu potřebuje. Situací, kdy světlo využije, je celá řada. Také je jasné, že jednou z těch svítilen by měla být čelovka, která při práci v temnotě zaručuje volnost rukou. Na našich stránkách jste si mohli přečíst celou řadu recenzí čelovek různých výrobců. Jednou ze specifických kategorií čelovek je i tzv. přilbová svítilna. Oproti čelovkám, kterých je opravdu mnoho, je toto odvětví trochu opomíjeno. Přilbových svítilen zas tolik není, přitom je to vojáky velmi vyhledávané taktické vybavení. Proč? A co má navíc oproti klasickým čelovkám? Na to se podíváme v této recenzi.

Streamlight Sidewinder Stalk v testu SOLDATO team

Foto: Streamlight Sidewinder Stalk Wifi Foto

 

Co to je vlastně přilbová svítilna? A co by měla umět? Na to je poměrně jednoduchá odpověď. Přilbová svítilna je jednoduše svítilna, kterou lze pomocí montáže připevnit na balistickou přilbu vojáka. To, že jde použít i jako samostatná čelovka, je pak příjemný bonus. Dále by měla mít různé režimy světla (bílé, červené, IR) a v neposlední řadě by měla být malá a lehká. Na přilbě, která je sama o sobě už dost těžká, je spousta dalšího vybavení (sluchátka, noktovizor…) a to vše musí váš krk unést. I když i klasickou čelovku lze pomocí pásku na přilbu upevnit, není to úplně ono. Doménou přilbové svítilny je právě snadné umístění na přilbu. 

 

Test a recenze Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Stalk je primárně přilbová svítilna SOLDATO Team

 

Profíci na svítilny

Jak již bylo řečeno, čelovek jsme již testovali hodně. I jednu přilbovou svítilnu jste již v našich recenzích mohli vidět. Když mě ale zástupce firmy Eurolamp řekl, že má pro mě k testu nejlepší přilbovou svítilnu, nebylo o čem přemýšlet. Společnost Eurolamp totiž nabízí svítilny od těch nejlepších světových značek, takže toto tvrzení nebylo možné brát na lehkou váhu. A samozřejmě jsem si chtěl udělat vlastní názor. Rád testuju to nejlepší…

 

Srovnání Sidewinder Stalk a Compact

Foto: Dva zástupci klanu Sidewinder SOLDATO Team

 

OK, tak co to je?“ řekl jsem hned na naší schůzce. Když jsem slyšel, že se jedná o svítilnu Streamlight Sidewinder, byl jsem trochu zaražený. Sidewindera jsme přeci již testovali. Že by tedy novinka od Streamlight? Vím, že společnost Streamlight, která se svítilnám věnuje 50 let, svítilnám opravdu rozumí. Jejich rodina svítilen Sidewinder není moc velká, ale o to je zajímavější. Nejsou to obyčejné svítilny. Takže jsem byl opravdu zvědavý na nový produkt této řady. „Tohle je Stalk“, povídá Petr s úsměvem a podává mi nevelkou krabičku. Trochu jsme nad svítilnou pokecali a já se těšil na další zajímavý test. Test svítilny Streamlight Sidewinder Stalk.

 

Co všechno umí Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Relativně kompaktní tělo toho ukrývá hodně SOLDATO Team

 

První pohled

Po rozbalení mám v ruce trochu futuristickou svítilnu, která na první pohled zapadá do militry světa. Její barva i ostré rysy napovídají, že tento produkt je určený speciálně pro vojáky. Členité tělo svítilny, které je v mé oblíbené kojotí hnědé barvě (k dispozici je ještě černá), je doplněno o krátký černý „husí krk“, na jehož konci je nevelký reflektor téže barvy. Celá jedna strana svítilny je zakryta plíškem s otvorem, o jehož poslání není třeba spekulovat. Ano, jedná se o univerzální montážní díl rodiny Sidewinder.  Na první pohled je to opravdu zajímavý a hezký kus vybavení. 

 

První pohled na Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Stalk je na první pohled drsňácká svítilna SOLDATO Team

 

Horní straně dominuje otáčecí kolečko, kterým lze volit různé režimy svícení. Má čtyři polohy označené W (bílé světlo), C (barevné světlo), IR (infračervené světlo) a OFF (vypnuto). V návodu jsem si ještě přečetl, že barevné světlo může být červené, modré nebo zelené (RGB). Na tohle jsem opravdu hodně zvědavý. V relativně malém těle se tak skrývá celá paleta světla, kterou voják může potřebovat.

 

Jak se ovládá svítilna Streamlight Stalk

Foto: Přepínač režimů světla je dobře přístupný SOLDATO Team

 

Vedle ovládacího kolečka je pak umístěn mírně vystouplý malý pogumovaný spínač s vyraženým logem Streamlight. Už teď je vidět, že je dobře umístěný a s jeho nahmatáním by neměl být žádný problém. Jestli to tak ale opravdu je, ukáže až ostré testování.

 

Jak se zapíná svítilna Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: A nahmátnutí spínače je opravdu intuitivní SOLDATO Team

 

V zadní části se pak nachází vstup pro baterie. A hned nad ním malá posuvná páčka s označením IFF. Že by další funkce? Jsem opravdu zvědavý, čím mě ještě tato svítilna překvapí. Na to, jak je malá, toho papírově umí opravdu hodně. Teď je jen otázka, jestli to bude praktické a funkční.

 

Jakou svítilnu na helmu

Foto: Ten zobáček drží celé víko vstupu baterie Wifi Foto

 

Jako již tradičně patří závěr této kapitoly TTD. Tady jsou: hmotnost svítilny je včetně baterie CR123A 71 gramů. Udávaná výdrž baterie je v plném výkonu pět a půl hodiny, ve sníženém pak krásných 95 hodin.  Rozměry těla, vyrobeného z vysoce odolného nylonu, jsou zhruba 8 x 4 x 2 cm, husí krk má včetně reflektoru délku 7 cm. Nejvyšší světelný tok je 76 lumenů, svítivost 200 candela a dosvit 28 metrů. Svítilna se pyšní odolností IP67.

 

Jak se pozná voděodolnost IP67

Foto: S odolností nemá Stalk problém SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Svítilnu jsme prozkoumali, jdeme ji zprovoznit. To v prvé řadě vyžaduje vložení baterie. Vstup najdeme na zadní straně těla svítilny. Ale kdo by se snažil zadní část odšroubovat, neuspěl by. Víko krytu baterie je totiž zajištěno pouze kovovým háčkem, který drží víko v příslušné poloze. Odcvaknutím háčku lze víko okamžitě a jednoduše odklopit. Hodně netradiční řešení, které je opravdu rychlé a pohodlné. Je ale i bezpečné? V rámci testování se mi ani jednou nestalo, že by se víko samovolně otevřelo. Takže snad ano. Přesto bych tady asi volil klasický závit. Jistota je jistota.

 

Jakou baterii do Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Žádný závit, jen odcvaknout a odklopit SOLDATO Team

 

Po odklopení víka již nic nebrání vložit pro vojáky standardní baterii CR123A. Vyobrazení polarity jsem nikde nenašel, takže trochu intuitivně vkládám baterii plusem dopředu. A je to ok. A teď pozor, přichází za mě geniální věc. Jestli náhodou zrovna nemáte CR123A, tak vězte, že Stalk schroustne bez jakéhokoliv adaptéru i AA baterii. To je vychytávka, která se fakt hodí. Jen musíte počítat se snížením svítivosti na hodnoty 57 lm a 130cd. Což je pořád vcelku fajn. Na druhou stranu. CR123A mám u sebe vždy, takže v reálu jsem tuto vychytávku nikdy nevyužil. Ale kdyby náhodou, je tam. A to se počítá. 

 

Jakou baterii vložit do svítilny Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Stalk si poradí s CR123A i s AA baterií SOLDATO Team

 

Jedná se primárně o přilbovou svítilnu, takže by bylo fajn ji na přilbu upevnit. Jenže jak? Streamlight nabízí několik možností, takže vybírat je z čeho. Férově je ale potřeba říci, že jednotlivé montáže si musíte zakoupit, přičemž cena se u všech pohybuje kolem tisícovky. Obecně můžete volit umístění do slotu NVG, na rail přilby, pomocí suchého zipu na plochu přilby nebo na hranu přilby. Každému bude asi vyhovovat něco jiného, a taky hodně záleží na typu přilby. V rychlosti tedy mrkneme na jednotlivá řešení.

 

Co zakoupit ke Stalkovi

Foto: Malá ukázka bohatého příslušenství ke svítilně SOLDATO Team

 

Před tím se ale podíváme, jak lze tuto svítilnu použít jinde než na přilbě. Kromě umístění na přilbu lze totiž Stalka používat i jako klasickou čelovku. Tedy za předpokladu, že si dokoupíte pásek. Osobně tohle moc neřeším, mám sólo čelovku. Ale ta možnost tady je. Druhu možností, jak Stalka používat, je na molle vazbě. Zde hlavní roli znovu hraje klip na svítilně, díky kterému svítilnu připevníte tam, kam potřebujete. Určitě zajímavá možnost, která nabízí různé využití.

 

Umístění Sidewinder na MOLLE

Foto: Stalk je univerzální svítilna SOLDATO Team

 

Každopádně je Stalk primárně přilbová svítilna a na přilbě mi také dává největší smysl. Kam tedy s ní na přilbě?

 

Streamlight Sidewinder Stalk na přilbě

Foto: Ale na přilbě prostě dává Stalk největší smysl SOLDATO Team

 

Montáž do slotu NVG rovnou zavrhuji. Tam patří nokťák a nic jiného. Pokud byste se z nějakého důvodu pro toto řešení rozhodli, je montáž snadná. Svítilnu do montáže a montáž do slotu. Jen počítejte se „zlomením“ husího krku do pravého úhlu. Nic, s čím by si neporadil a bez problémů v této poloze drží.

 

NVG a Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Do slotu NVG prostě Stalk nepatří SOLDATO Team

 

Umístění na rail přilby mi dává největší smysl. Řešení s adaptérem na picatinna rail jsem ale zavrhl. Je k němu totiž třeba ještě přikoupit montáž na helmu VariArc (oboje pak vychází přes 2k). Výsledná montáž je ale opravdu velká, takže se hodně perete se sluchátky a také výsledný odskok od přilby je až moc velký. Mnohem jednodušším řešením je dokoupit adaptér ARC Rail CLip (713,-), který vyměníte za standardní montážní plíšek na Stalkovi. Takto upravenou svítilnu pak jednoduše do railu na přilbě vsadíte, přičemž si zachováte nízký profil. Pořád tu sice trochu zavazí sluchátka, ale při troše dobré vůle se tam vejde oboje a výsledek je prakticky použitelný. Nevýhodou zůstává fakt, že díky vyměněné montáži už Stalka nemůžete sekundárně použít jako čelovku, nebo ho rychle umístit na moléčko.

 

Kam umístit Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Stalk na railu přilby je asi ideální volba SOLDATO Team

 

Oblíbeným řešením je umístění na suchý zip, který je nalepený na přilbě. Pro tuto variantu nabízí Streamlight montáž se suchým zipem a již zmíněný adaptér ARC Rail Clip (oboje vás vyjde do dvou tisíc). Adaptér znovu namontujete na Stalka, a takto upraveného ho pak jednoduše umístíte do montáže. Celek pak připevníte na sucháč přilby. Pěkné řešení, které je veskrze funkční. Jedno omezení tu ale je. Pokud, stejně jako já, máte na přilbě maskovací potah, máte trochu smolíka. Respektive by to asi vyřešit šlo (našití sucháče na potah, vyříznutí otvoru v potahu…), touto cestou jsem ale jít nechtěl.

 

Streamlight Sidewinder Stalk umístěný na helmě

Foto: I takhle se dá Stalk nosit SOLDATO Team

 

Univerzální a jednoduché řešení je montáž na okraj přilby. S touto montáží jsem měl už zkušenost z testování svítilny Sidewinder Compact II, kde mi vyhovovala nejvíce. Montáž jednoduše připevníte na okraj přilby a pomocí klipu do něj vsadíte svítilnu. Ta ničemu nezavazí a je v celkem dobré pozici pro svícení. Zůstává i možnost Stalka rychle z helmy sejmout a použít jako čelovku či umístit na vestu.

 

Svítilna na přilbu test a recenze

Foto: Montáž na okraji přilby mi taky seděla SOLDATO Team

 

Jak je vidět, možností je opravdu spousta a určitě si to pravé pro vás vyberete. Já osobně jsem používal buď montáž na okraji přilby nebo jsem Stalka nosil uchyceného v railu přilby.

 

Variabilita svítilen Streamlight

Foto: Ať tam nebo tak, Stalk je vhodný doplněk každé přilby Wifi Foto

 

Stalka tedy máme na přilbě, jdeme ho zkusit. Pro svícení je nutné si nejprve zvolit režim svícení. To se jednoduše dělá pomocí ovládacího kolečka, na kterém jsou jednotlivé světelné režimy znázorněny písmeny. Dobrá vychytávka je, že u IR světla je na kolečku malý výstupek, takže i po hmatu víte, že máte svítilnu v režimu IR. Respektive, za předpokladu že si zapamatujete jednotlivé pozice, jste díky tomuto výstupku schopni si nastavit světelný režim, i když se na svítilnu nedíváte. Což je v případě, kdy máte svítilnu na přilbě, dobré řešení. Kolečko je zdrsněné a manipulace s ním naprosto bezproblémová.

 

Jaké režimy světla má Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Ani v rukavících není s přepínáním režimů problém SOLDATO Team

 

Vcelku užitečná možnost je přepnout ovladač do polohy vypnuto. Zabráníte tak náhodnému spuštění v situacích, kdy víte, že svítilnu nebudete potřebovat. Ono tedy k náhodnému zapnutí dojde jen těžko, ale třeba při převážení helmy s nasazenou svítilnou v batohu se to hodí. Máte pak větší klid. 

 

Jak přenášet svítilny

Foto: Poloha OFF je prostě jistota SOLDATO Team

 

Pokud tedy máte nastavený vybraný režim, stačí lehce zmáčknout malý spínač před ovládacím kolečkem a svítilna se zapne. V jakémkoliv režimu se Stalk spustí vždy na nejslabší režim. Vcelku rozumné opatření do taktických podmínek. Pro zvolení silnějšího světla pak stačí spínač podržet a svítilna se cyklicky zesiluje a následně zeslabuje, celkem ve třech světelných intenzitách. Spínací tlačítko je velmi dobře umístěno a jeho nahmatání je intuitivní. Není příliš velké, ale ani ovládání v taktických rukavicích nepředstavuje žádný problém.

 

Streamlight Sidewinder Stalk military lights

Foto: Stalk je prostě military, takže ovládání v rukavicích se očekává Wifi Foto

 

Spínací tlačítko má kromě své primární funkce ještě dvě možnosti. První je zapnutí strobo režimu. Ono se tedy spíše jedná o rytmické blikání s rychlostí 60bpm (60 bliknutí za minutu, tj. jedno bliknutí za vteřinu). Tuto funkci jednoduše zapnete rychlým dvojklikem. U bílého světla to moc nevyužijete, ale u červeného, jako výstražné znamení, se to hodit může.

 

RGB svítilna Stalk

Foto: Červená blikačka se hodí třeba na pochodu SOLDATO Team

 

Dále se spínací tlačítko používá pro změnu barevného světla. Pokud máte ovládací kolečko v poloze „color“, stačí 5x rychle zmáčknout spínač, přičemž u posledního zmáčknutí je nutné spínač držet. Svítilna začne problikávat mezi červenou, modrou a zelenou barvou. U zvolené barvy pak spínač pustíte a tím si barvu aktivujete. Tohle se mi zdá jako opravdu dobré řešení, protože nejen červená barva má v taktických podmínkách své využití. To, že Stalk v tak kompaktním těle nabízí RGB, je opravdu povedené.

 

RGB kapesní svítilna

Foto: I zelená má v military prostředí své místo SOLDATO Team

 

Jak je na tom Stalk se samotným svícením? Prvně je potřeba si správně nastavit husí krk s reflektorem tak, aby vám paprsek světla směřoval přesně tam, kam chcete. I když je husí krk poměrně krátký, manipulace s ním je bezproblémová a dokáže se ohnout i do pravého úhlu (což se hodí při umístění svítilny třeba na vestě). Dobré zjištění je, že ve zvolené poloze dobře drží a nemá tendenci polohu samovolně měnit. Ani po delším užívání se navíc nezdá, že by jeho pevnost povolovala. Takže ok.

 

Nastavení paprsku světla

Foto: Nastavení světelného kužele je díky husímu krku bezproblémové SOLDATO Team

 

Samotné bílé světlo je na nejmenší intenzitu opravdu bludička. Tady je ale třeba si uvědomit, že tohle je svítilna primárně pro svícení si pod ruce. Nechce konkurovat 1000 lumenovým bestiím.

 

Svítilna Stalk

Foto: Stalk je díky výkonu nenápadná svítilna SOLDATO Team

 

Při zvolení nejvyššího výkonu ale ostudu nedělá a dobře vám prosvítí okolní prostor. Také udávaný dosvit do 30 metrů je reálný.

 

Jak svítí v reálu Streamlight Sidewinder Stalk

Foto: Tři stupně intenzity a super výdrž Wifi Foto

 

Velmi zajímavý je světelný projev Stalka. Sklo reflektoru je totiž pokryto „kapkami“, vytvářející efekt difuzoru.

 

Difuzor na svítilně

Foto: Sklo Stalka je pokryto "kapičkami" SOLDATO Team

 

Díky tomu je světlo hodně rozptýlené. Má ale výraznější střed a ve vyšších intenzitách se projevuje kaleidoskopický efekt. Okraje jsou hodně roztrhané s viditelnými dělícími stíny. To se projevuje i u barevných světel. Je vidět, že Streamlight chtěl svítilnu, která je primárně určena na blízké svícení v nižších intenzitách. I když pro nenápadné svícení pod ruky je světelný kužel ospravedlnitelný, asi bych byl raději za něco méně rušivého.

 

Světelný kužel svítilny Stalk

Foto: Světelný projev je opravdu zajímavý SOLDATO Team

 

Co je game changer, díky čemuž je tato svítilna výjimečná a měli byste ji jako profíci věnovat pozornost? Infračevené světlo. Ne každá svítilna je totiž vybavena IR světlem (o čelovkách ani nemluvě). Stalk IR světlo umí. A to dokonce dvěma způsoby. Prvním je IR přísvit z hlavního reflektoru. Jak již bylo řečeno, ovládací kolečko je v pozici IR označeno malým výstupkem, díky čemuž máte neustálý přehled o zvolení IR a nemělo by se tak stát, že si omylem bliknete bílým světlem ve chvíli, kdy to fakt nechcete. Samotná 940nm IR dioda má intenzitu 5 lmW/sr (min). Taky vám tento údaj nic neříká? Nevadí, hlavní je, že IR světlo je dostatečně silné na to, aby vám „rozsvítilo“ nokťák i v místech, kde zbytkové světlo není.

 

IR svítilna do akce

Foto: Streamlight Sidewinder Stalk nezapomíná na IR SOLDATO Team

 

Druhá možnost použití infračerveného světla je IR maják. Samotná dioda se nachází uprostřed ovládacího kolečka a bliká rychlostí 50bpm. Aktivace majáčku se provádí odjištěním a posunutím páčky IFF, která se nachází za ovládacím kolečkem. Svítilna pro aktivaci IR majáku musí být v režimu IR, přičemž světlo ale nemusí být zapnuté, maják funguje i samostatně. V bílém nebo barevném režimu IR maják nespustíte. IR maják najde uplatnění jak pro označení své pozice pro letectvo nebo drony, využít se dá i pro označení např. velitele, přičemž blikání majáku není pro ostatní výrazně rušící. I když je IR světlo v určitých situacích nebezpečné, své využití na současném bojišti stále má a je dobře, že je jím Streamlight Sidewinder Stalk vybaven.

 

IR IFF maják

Foto: Drobná vychytávka v podobě IR majáčku SOLDATO Team

 

Odolnost

Co se může na Stalkovi rozbít? Tělo svítilny je dostatečně odolné a ani po více jak roce testování (kromě jednoho vrypu) nevykazuje žádnou vadu. Sklo reflektoru je zapuštěné, jeho poškrábání či rozbití je tedy minimální. Jak jsem již zmínil, ani husí krk nevykazuje žádné vady a stále plní svoji funkci tak jak má. Ovládací kolečko se nevyviklalo a jednotlivé režimy snadno navolíte, aniž byste ztráceli jistotu. Největší strach jsem měl ze systému zavírání víka baterií, ale naštěstí se mé obavy nepotvrdily a víko stále díky kovovému zobáčku drží na svém místě. Výborné dílenské zpracování a deklarovaná výdrž třicet minut v jednom metru hloubky vody plus pád ze tří metrů jen podtrhuje příslovečnou vojenskou odolnost této vynikající taktické svítilny.

 

Svítilna pro profesionály

Foto: Streamlight Sidewinder Stalk - asi to nejlepší světlo na vaši přilbu SOLDATO Team Wifi Foto

 

Verdikt

Streamlight Sidewinder Stalk je multifunkční výkonná svítilna s více zdroji světla a IR světlem. To vše dostanete v poměrně malém a lehkém těle za 5281 Kč. I když to není nejvýkonnější svítilna na trhu, svítivost je pro dané určení v pořádku. Také na světelný kužel, který je trochu „roztrahný“, se dá v pohodě zvyknout a celkovému světelnému projevu, hlavně na blízko, zas tolik nevadí. Je skoro až neuvěřitelné, že se do kompaktního těla Stalka vešlo bílé, RGB a IR světlo, to vše ještě doplněné o IR maják. Když si k tomu připočtete celou škálu možností uchycení nejen na přilbu, ale i na výstroj nebo hlavový popruh a celkovou odolnost svítilny, tak vám vyjde, že Streamlight Sidewinder Stalk je nekompromisní taktická svítilna určená pro profesionály, kteří dokáží využít její plný potenciál. Jo, a za mě je to nejlepší přilbová svítilna, kterou nyní můžete pořídit.

 

 

 

Líbí se nám:

+

IR světlo

+

RGB světlo 

+

Možnosti upnutí na přilbu 

Nelíbí se nám:

-

Světelný kužel 

 

Hodnocení SOLDATO teamu 

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

SOLDATO Team tento produkt testoval a doporučuje jej

 

Šarže Kvality

 

 

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

 

Eurolamp

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava