Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Recenze svítilny Streamlight TLR-8 AG: Kompaktní dokonalost

Datum přidání 06.03.2023   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Práce v noci je hodně specifická. Nevidíte. Voják to řeší dvěma způsoby. Buď používá NVG (Night Vision Goggles - brýle pro noční vidění), nebo má vhodnou svítilnu. Svítilen má voják opravdu hodně: čelovka, svítilna na přilbu, taktická svítilna, svítilna na pušku, svítilna na pistoli… Ne každou potřebuje. Ale jsou situace, kdy prostě potřebujete mít volné ruce, a zároveň si svítit. Mezi takové situace bezesporu patří střelba z pistole za snížené viditelnosti. A proto se hodí mít pistolovou svítilnu.

Streamlight TLR-8 AG

Foto: Streamlight TLR-8 AG / SOLDATO Team

 

Samozřejmě se to dá řešit i jinak. Klasická taktická svítilna v kombinaci se specifickým úchopem zbraně. Není to ale ono. Mít na pistoli vhodnou svítilnu je prostě úplně jiný level. Neocení to jen vojáci, ale i policisté, a určitě se svítilna hodí i na pistoli pro sebeobranné použití. Pokud tedy pistoli aktivně využíváte, dříve nebo později na nutnost (a vhodnost) pistolové svítilny přijdete. 

 

Pistolová svítilna Streamlight TLR-8 AG v testu SOLDATO team

Foto: Svítilna na pistoli má jistě své využití / SOLDATO Team

 

Svítilen na pistole je celá řada. Co by nás tedy mělo zajímat? Určitě kompatibilita se zbraní. Dalším faktorem je svítivost jako taková. Nejde ani tak o výkon a dosvit, ale o prosvícení okolí. V neposlední řadě by nás měla zajímat kvalita, která jde většinou ruku v ruce s cenou. Vybírat je opravdu z čeho a trh nabízí mnoho možností. My se v dnešní recenzi podíváme do světa těch kvalitnějších (a dražších) svítilen.

 

Balení Streamlight TLR-8 AG

Foto: Balení svítilny je poměrně bohaté / SOLDATO Team

 

Specialisté na světlo

Americká společnost Streamligt působí na trhu už 50 let. Seznam jejich svítilen zahrnuje vše, co nejen vojáci potřebují. Ale protože jsme web zaměřený na vybavení vojáků, tak nás zajímají právě vojenské svítilny. Těch má Streamlight bezpočet. Od čelovek, přes taktické svítilny, svítilny na přilbu řady Sidewinder, puškové svítilny a pistolové svítilny řady TLR. Právě posledně jmenovaná řada nás bude zajímat.

 

Modelová řada Streamlight TLR

Foto: Řada TLR a modely TLR-1, TLR-7A a testovaný TLR-8 AG / SOLDATO Team

 

No, a když chce někdo profesionální svítilnu, měl by mrknout na Eurolamp. Tahle firma, která u nás působí od roku 1998, nabízí celou škálu různých svítilen. Vybrat si můžete z celé řady kvalitních produktů od světových firem. Mezi nimi samozřejmě nechybí ani právě testovaná svítilna Streamlight, konkrétně model TLR-8 AG.

 

Test a recenze Streamlight TLR-8 AG

Foto: Na první pohled se jedná o malou a kompaktní svítilnu / SOLDATO Team

 

První pohled

Už na první pohled se jedná o takového diblíka. Kompaktní tělo svítilny má rozměry 6,5 cm na délku, 3,7 cm na výšku a 2,9 cm na šířku. Hmotnost pak činní 75 gramů včetně baterie CR123A. Svítilna je vyrobena z černěné a velmi odolné slitiny leteckého hliníku.

 

Tak co tu máme dál? Montážní šroub je poměrně malý a údajně by měl jít použít i bez nářadí. Profil drážky v šroubu napovídá, že něco použít budeme muset, ale nářadí to asi opravdu nebude. Uvidíme při upnutí na zbraň. V balení je celá řada montáží na zbraně, takže si vybere asi každý. V tomhle by problém být neměl. Montáž na služební Glock 17 či P10 je základem.

 

Jak připevnit svítilnu na pistoli

Foto: Montážní podložky umožňují montáž snad na všechny typy vhodných pistolí / SOLDATO Team

 

Přední část zaujímá dominantní reflektor s LED diodou. Sklo je příkladně zapuštěno a chráněno tak proti oděru. Pod reflektorem se nachází miniaturní dioda laseru. Na výběr jsou dvě barvy laseru, červená a zelená. Tu druhou jsme měli v testu a později si řekneme praktické zkušenosti s laserem.

 

Reflektor svítilny

Foto: Reflektor je hlavní díl každé svítilny / SOLDATO Team


V zadní části se nachází oboustranný spínač, který lze také vyměnit. O tom ale později.

 

Celkově se jedná o velmi kompaktní a na první pohled odolnou pistolovou svítilnu. Už se těším, až ji namontuji na zbraň a vyzkouším v praxi.

 

Reálný test svítilny Streamlight TLR-8 AG

Foto: Streamlight TLR-8 AG sedí na G17 velmi dobře / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Než to ale udělám, tak musím vložit baterii. Jak již bylo řečeno, jedná se o standardní a mezi vojáky často používaný monočlánek CR123A. Vložení se provádí odšroubováním reflektoru, pod kterým se nachází vstup pro baterii. Na svítilně je na boku vyobrazení jak baterii vložit, takže nemusíte přemýšlet, jakým pólem baterii vložit. Velkou výhodou předního vstupu je, že baterii můžete vložit bez nutnosti sundávat svítilnu ze zbraně.

 

Jak měnit baterii na svítilně

Foto: Vložení baterie je hodně v pohodě / SOLDATO Team

 

No a když jsme u té baterie, tak se rovnou mrkneme na výdrž. Ta je udávána na 1,5 hodiny provozu. Jako vždy záleží na mnoha faktorech. Pocitově ale můžu říci, že udávaná výdrž je více než reálná. Vzhledem k tomu, jak se svítilna na pistoli používá (svítím, když potřebuji střílet), tak je výdrž naprosto dostatečná a baterii zas tak často měnit nebudete.

 

Kompatibilita pistolových svítilen

Foto: Nasadit na rail a do drážky. Žádný problém / SOLDATO Team

 

Fajn, baterie je uvnitř, teď je potřeba upevnit svítilnu na rail zbraně. Jak již bylo řečeno, balení obsahuje několik montážních podložek, které jsou označeny a určeny na jednotlivé typy pistolí. V základu je svítilna osazena podložkou s označením UNIV-1, která jde jak na Glock 17, tak i na CZ P10. Pokud by přesto bylo potřeba podložku vyměnit, je vše podrobně popsáno v návodu a samotné předělání nepředstavuje závažnější problém.

 

Streamlight TLR-8 AG a CZ P-10C

Foto: Streamlight TLR-8 AG nasazený na CZ P-10C / SOLDATO Team

 

Takže když máme vhodnou podložku, stačí jen povolit montážní šroub a svítilnu nasadit na rail tak, aby výčnělek na podložce zapadl do drážky pistole. Sedí to hezky. Dotáhneme šroub a hotovo. I když jde šroub dotáhnout rukou, tak finální upnutí je lepší něčím provést. Vyhnete se tak nepevnému dotažení a možné ztrátě svítilny. A protože výrobce slibuje utáhnutí bez použití nářadí, multitool ani nevytahuji. Drážka se svým profilem hodí na něco oválného. Může to být mince. Ale tu u sebe moc netahám. Takže si poradím jinak a zkusím to dnem nábojnice. Devítkovým nábojem, který mám při střelbě samozřejmě u sebe, to jde kupodivu dobře. Tohle je mazané...

 

Jak utahovat šroub na rail

Foto: K utažení opravdu nepotřebujete žádný nástroj  / SOLDATO Team

 

Hotovo, jdeme střílet? Chyba lávky. Ještě chybí jedna věc. Která? Vhodné pistolové pouzdro. Zkušení střelci vědí, že pistole se svítilnou vyžaduje kompatibilní pouzdro. Takže další investice. Ale bez toho se prostě neobejdete. To je jasné. Do běžného pouzdra prostě pistoli se svítilnou nedáte.

 

Pistolové svítilny a pouzdra

Foto: Bez kompatibilního pouzdra se prostě neobejdete / SOLDATO Team

 

Máme tedy vše připravené a jdeme na to. Svítilna je opravdu malá a na zbrani nijak výrazně nepřekáží. To je opravdu super. Ovládání je oboustranné, tedy vhodné jak pro praváky, tak i pro leváky, a není problém na něj bez problému dosáhnout.


Na svítilně je standardně nasazeno horní spínání, které mě osobně naprosto vyhovuje. Spínač je dobře umístěn a jeho nahmátnutí palcem slabé ruky je naprosto intuitivní. Samozřejmě je možné jej vyměnit i za spodní spínač, který je posazen asi o cenťák níže. Je k tomu ale potřeba vyměnit celou zadní část svítilny. Vše je znovu podrobně popsáno v návodu a i tato předělávka by neměla činit výrazné problémy.

 

Jak zapnout svítilnu

Foto: Spínače jsou jednou z velkých předností této svítilny / SOLDATO Team

 

Jaký je u svítilny Streamlight TLR-8 systém spínání světla? Poměrně logický a intuitivní. Stačí spínač zmáčknout, pustit a svítilna trvale svítí. Další zmáčknutí pak svítilnu vypne. Druhou možností je držení spínače, kdy svítilna svítí, a jakmile spínač pustíte, svítilna zhasne. Je jen na vašich preferencích a taktické situaci, kterou možnost si vyberete. Sepnutí spínače jde poměrně lehce a je doprovázeno jemným cvaknutím. Máte tak pěkný hmatový vjem sepnutí svítilny.

 

Oboustranné spínání pistolové svítilny

Foto: Kvalita spínačů je naprosto v pořádku / SOLDATO Team

 

Svítilna má i funkci strobo, kterou jednoduše sepnete tak, že dvakrát rychle za sebou sepnete spínač. Znovu jednoduché a zapamatovatelné. Strobo je poměrně agresivní a není opravdu příjemné se do něj dívat. V určitých situacích, a hlavně u policejních složek, může mít svoje opodstatnění. Pokud ale víte, že strobo potřebovat nebudete, není problém jej trvale deaktivovat. To je vcelku fajn.

 

Celkem dobrá vychytávka, kterou reálně využívám, je možnost vypnutí, respektive zamezení zapnutí svítilny. I když jsou spínače poměrně tuhé, jejich nechtěné sepnutí je možné. Nejen z tohoto důvodu lze otočením hlavy svítilny deaktivovat obvod a svítilnu tak nezapnete. Jen je na to potřeba myslet a při přípravě na noc si svítilnu znovu aktivovat.

 

Nechtěné zapnutí svítilny

Foto: Vypnuto, zapnuto a šipka jak otáčet. Vše jasné / SOLDATO Team

 

No, a jdeme do finále. Takže se podíváme na světelné vlastnosti této kompaktní svítilny. TLR-8 AG má výkon 500 lumenů, svítivost 5000 kandel a udávaný dosvit 140 metrů . Všechny hodnoty jsou na pistolovou svítilnu více než dostatečné. Důležitý tu je ale především světelný kužel.

 

Světelný kužel pistolové svítilny

Foto: Streamlight TLR-8 AG má jasný velký střed a dobře prosvétlenou periferii / SOLDATO Team

 

Ten se vyznačuje vcelku velkým a dobře prosvětleným středem, který je doplněn o poznání slabší, ale stále velmi prosvětlenou periférií. Dobře si tak osvítíte cíl, a zároveň neztrácíte povědomí o okolí. Což je zrovna u pistole, kterou používáte spíše na kontaktní vzdálenost, velmi dobré provedení. Ke svítivosti TLR-8 tak nemám sebemenších výtek a jsem s finálním osvětlením velmi spokojený.

 

Jak má správně svítit pistolová svítilna

Foto: Zásadní je dobře prosvícené okolí / SOLDATO Team

 

Kromě bílého světla je TLR-8 AG vybavena i laserovým paprskem. V našem případě zeleným. Varianta s červeným laserem má označení TLR-8 A. Viditelný laser na pistolové svítilně je spíše specifická záležitost, která rozhodně není pro každého. Na pudovou střelbu se moc nehodí, na označování cílů pro zbytek družstva (vzhledem k umístění na pistoli a její dostřel) také ne. K čemu tedy laser využít?

 

Laser na svítilně

Foto: Má viditelný laser na pistoli využití? / SOLDATO Team

 

Především se hodí na střelbu s NVG. Jasný, IR paprsek by byl vhodnější, to byste ale museli sáhnout třeba po modelu TLR-VIR (má jen IR přísvit) nebo TLR-VIR II (IR přísvit v kombinaci s IR laserem). U testované varianty je tak "pouze" viditelný laser, který se ale jako nouzovka dá s NVG vcelku s úspěchem použít. Jasný, prozradíte svoji pozici, ale vzhledem ke vzdálenostem, na které se pistole používá, je to asi irelevantní.

 

Laser se aktivuje poměrně jednoduše. Zmáčknete jeden ze spínačů, druhým si poté volíte světelný mód. Na výběr je pouze světlo, pouze laser, nebo kombinace světla a laseru. Samotné spuštění je po zvolení požadovaného módu už standardně jedním ze spínačů. Samotný laser je velmi výkonný a jeho dosvit je opravdu velký. V nouzi se tak dá použít jako taktické ukazovátko nebo jako naváděcí prostředek (pokud nemáte samostatný laser). Samozřejmostí je seřízení laseru, ke kterému slouží dva zapuštěné inbusy na boku svítilny.

 

Jak používat laser na pistolové svítilně

Foto: I bez NVG se dá laser využít / SOLDATO Team

 

Modely TLR-8 se dělají pouze s laserem. Pokud byste chtěli typově podobnou svítilnu bez laseru (a tím výrazně ušetřit), je tu model TLR-7A. Závěrem si mohu jen postesknout, že se model TLR-8 nedělá s IR laserem.

 

Řada pistolových svítilen TLR je velmi široká. Osmičkové modely patří k těm kompaktnějším. Navíc byla osmičková řada nedávno doplněna o modely Sub Gun, určené pro krátké pistole, jako třeba Glock 43X rail, Glock 48, SigSauer P365 nebo Hellcat. TLR-8 AG mi celkově vyhovuje hlavně svými kompaktními rozměry, díky kterým nenarušuje symetrii zbraně a výrazně nepřečnívá kolem těla pistole.

 

Reálné využití pistolové svítilny

Foto: Svítilna se na pistoli opravdu hodí. To je bez diskuze / SOLDATO Team

 

Odolnost

Tady se není o čem moc bavit. Svítilny Streamlight jsou obecně velmi odolné a model TLR-8 AG není výjimkou. Tělo vyrobené z odolné slitiny leteckého hliníku je sice místy mírně škráblé, ale to je vzhledem k používání naprosto normální a v žádném případě to neubírá na kvalitě svítilny. Umělohmotné spínače, a hlavně jejich spínání, nevykazují sebemenší znak poškození nebo nefunkčnosti.

 

Streamlight TLR-8 AG v reálném nasazení

Foto: Streamlight je svou kvalitou vcelku pověstný / SOLDATO Team

 

Mírné známky poškození vykazuje dotahovací šroub, respektive jeho drážka. Je to způsobeno použitím menšího šroubováku, když jsem si se svítilnou hrál a neměl po ruce náboj... I tak je ale šroub nadále funkční. A samozřejmě není problém šroub vyměnit, lze dokoupit jako náhradní díl.

 

Co mě opravdu velmi potěšilo, tak je odolnost a čistota skla čočky. Díky velikosti celé svítilny a jejího umístění na pistoli v podstatě nedochází k zašpinění skla povýstřelovými zplodinami. To je velmi pozitivní zpráva. Když vidím zašpinění skla na svítilnách, které končí před hlavní, tak jsem opravdu rád, že je TLR-8 AG tak kompaktní, a k zašpinění skla v podstatě nedochází.

 

Špinění skla pistolových svítilen

Foto: Že se nešpiní sklo opravdu kvituji s povděkem / SOLDATO Team

 

Voděodolnost je specifikovaná certifikací IPX4, což znamená, že je svítilna odolná proti stříkající vodě, a to ze všech úhlů. Svítilna tak není plně voděodolná, ale i tak to vzhledem k použití stačí a jakýkoliv déšť snesla svítilna bez sebemenších problémů.

 

S odolností je na tom tedy Streamlight TLR-8 AG velmi dobře a rozhodně se o ni nemusíte strachovat. Prostě ji jen namontujete na zbraň a používáte. Ideální stav a takhle nějak si představuji používání jakýchkoliv doplňků na zbraň. Vlastně by se tak mělo chovat veškeré vojenské vybavení. Co vydrží voják, musí vydržet i vybavení. U TLR-8 AG to platí beze zbytku.

 

Streamlight TLR-8 AG v nezávislé recenzi

Foto: Streamlight TLR-8 AG patří k tomu nejlepšímu, co si můžete na pistoli nasadit / SOLDATO Team

 

Verdikt

Světoznámá podvěsná svítilna řady TLR v novém kabátu. Taková je svítilna TLR-8 AG, která se vyznačuje inovovanými spínači, kdy si můžete zvolit horní nebo spodní spínač. Kromě běžného světla je "géčko" osmičkové řady doplněn zeleným laserem. To vše za 14 041 kč, což rozhodně není málo a tato svítilna tak jen potvrzuje, že není úplně pro každého. Je určena profíkům, kteří přesně vědí, co chtějí. A pokud hledají kompaktní svítilnu, která vydrží nešetrné zacházení, nabízí intuitivní, dobře dostupné spínání a poskytuje dokonalé světlo, tak už nemusí hledat jinde. TLR-8 AG jim nejen tohle všechno splňuje. Za mě osobně se jedná o naprosto ideální svítilnu na služební zbraň, na které je těžké hledat nějaká negativa. Dobrá práce, Streamlight.

 

 

Líbí se nám:

+

Kompaktní tělo

+

Nešpiní se sklo

+

Spínání

Nelíbí se nám:

-

Cena

-

Bez možnosti IR laseru 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

 

Eurolamp

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava