Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Recenze svítilny Surefire M300V IR Scout: Světlo pro profíky

Datum přidání 21.02.2022   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Pokud přemýšlíte nad svítilnou pro svoji útočnou pušku, máte v podstatě dvě možnosti. V prvním případě si seženete univerzální taktickou svítilnu, ke které doplníte upínací montáž na rail. Jedná se o poměrně levné a oblíbené řešení, které je často využívané. Můžete si ale pořídit i specializovanou puškovou svítilnu. Ta je většinou konstruována tak, aby bezchybně plnila svůj účel - držela na zbrani a v případě potřeby svítila. Jaké jsou klady a zápory takového řešení se podíváme v recenzi svítilny, která patří ke špičce ve svém segmentu.

SureFire M300V IR Scout Review

Foto: SureFire M300V IR Scout / SOLDATO Team

 

Je potřeba si říci, že obě řešení mají jak své plusy, tak i své minusy. Většinou to tak bývá u všeho vybavení, kde máte možnost volby. Málokdy je něco naprosto ideální a dokonalé... A pokud už to tak náhodou je (a určitě se najdou takové výrobky), tak si sáhnete dost hluboko do peněženky.

 

SureFire M300V IR Scout profesionální recenze

Foto: M300 je typická pušková svítilna / SOLDATO Team

 

Univerzální taktickou svítilnu tu nechci příliš rozebírat. Pár jsme jich už testovali, tak mrkněte na nějakou recenzi a uvidíte. Přesto nějaké klady a zápory tady zmíním, aby bylo s čím porovnávat.

 

Univerzální svítilny mívají kompaktní velikost, velmi dobrou svítivost s několika světelnými módy, nezřídka jsou vybaveny i IR světlem. Mezi klady rozhodně patří to, že takovou svítilnu můžete velmi dobře používat i v ruce. Vlastně je k tomu primárně uzpůsobena. Pokud máte vhodnou montáž, dá se svítilna i velmi rychle sundat jak ze zbraně, tak i z montáže. S tím ale také souvisí největší zápor univerzálních taktických svítilen. Použití na zbrani se nebere jako primární, takže se často setkáte s nekvalitní montáží, ze které svítilna padá, nebo montáž na zbrani nedrží...

 

Jak upevnit puškovou svítilnu

Foto: Tělo svítilny je spojeno s kvalitní montáží / SOLDATO Team

 

Což je přesný opak toho, jak se chová pravověrná pušková svítilna. U takových svítilen je montáž na rail většinou součástí těla svítilny. Proto na zbrani drží... No, jako přibitá... Ale zas ji nesundáte (nebo jen obtížně) a nebudete ji využívat na svícení v ruce... Jak jsem říkal, vše má své pro a proti.

 

V téměř každém odvětví výstroje a výzbroje je nějaký etalon kvality (nebo oblíbenosti), jehož název se pak mezi vojáky používá pro všechny typově stejné produkty, i když jiné značky. Málokdo řekne hydrovak, ale "kamlbek" má každý... V zimě zas na sobě všichni mají "snagpek". Když někdo řekne nářaďové kleště, voják řekne "letrmen" (dobře, nebo "gerbr"...).

 

No, a když se bavíme o puškových svítilnách, tak se v mysli vojáků zjeví jméno...

 

SureFire M300V IR Scout v testu SOLDATO team

Foto: SureFire je ikonou na poli taktických svítilen / SOLDATO Team

 

Surefire

Ano, dá se říci, že Surefire je ikonickou značkou v oblasti puškových svítilen. A jsem opravdu rád, že jsme konečně k testu nějakou sehnali. Protože tohle jsou přesně ty svítilny, které vidíte na většině fotek z reálného nasazení profíků celého světa.

 

SureFire M300V IR Scout v rukou profesionálů

Foto: Pořádnou svítilnu by měl mít každý profík / SOLDATO Team

 

Historie firmy SureFire se datuje do roku 1969, kdy se mladý dr. John Matthews, vynikající fyzik a nadšenec do střelectví, začal zajímat o laserové technologie. Roku 1979 představil první laserový zaměřovač na zbraně. Postupem času si začal uvědomovat potenciál této technologie, založil společnost Laser Products, která se později přejmenovala na SureFire. Roku 1985 firma představila první puškovou svítilnu - ikonický Model 300 - vyznačující se robustním držákem či unikátní zadní krytkou. Puškové svítilny SureFire se ihned staly velmi populární mezi mnoha policejními, vojenskými a speciálními jednotkami. A tato popularita, založena především na špičkových výkonech a kvalitním provedení, přetrvává dodnes.

 

Když mi tedy na jedné schůzce zástupce firmy Eurolamp nabídl k testu svítilnu SureFire M300V IR Scout, neváhal jsem ani okamžik. Věděl jsem, stejně jako on, že tohle je přesně to světlo, které by chtěl každý voják, který to se svou prací myslí vážně. Jakmile jsem měl balení v ruce, hned jsem pochopil, že tohle není jen tak obyčejná svítilna. Také pohled na cenovku mě o tom ujistil...

 

Příslušenství svítilny SureFire M300

Foto: Z Eurolamp přišla kompletní sada / SOLDATO Team

 

První pohled na M300

Základní balení obsahuje svítilnu s montáží. K tomu jsem od Eurolamp dostal ještě dálkový spínač a sníženou montáž. Když jsem si sečetl hodnotu těchto tří produktů, trochu se mi protočily panenky... „Sakra, za ty prachy bych asi sehnal novou pušku..." Jo, tohle není vybavení pro každého. Tohle je pro profíky, které práce opravdu živí. Nebo pro velké střelecké nadšence.

 

Kvalitní pušková svítilna

Foto: Ne, tohle není svítilna pro každého / SOLDATO Team

 

Ale zpět k prvnímu pohledu na svítilnu. M300 je příjemně malá kompaktní svítilna. První půlka svítilny tvoří větší otočná hlava, na kterou navazuje tělo s integrovaným držákem. Na konci je potom uzávěr se zapuštěným spínačem. Proč je hlava otočná naznačují bíle vyvedené zkratky OFF, IR a WH. Otáčením hlavy můžete přepínat mezi vypnutou svítilnou, bílým světlem a infračerveným světlem. Super, co více si přát.

 

Režim světla svítilny SureFire M300V IR Scout

Foto: Označení režimů světla je přehledné / SOLDATO Team

 

Mrkneme na technické parametry. Svítilna je dlouhá 10,5 cm a průměr hlavy je 2,7 cm. Hmotnost s montáží a baterií CR123A činí 113g. Set se sníženou montáží a dálkovým spínačem pak zvedne hmotnost zbraně o 141 gramů. Jak je vidět, jedná se opravu o kompaktní svítilnu. Tomu odpovídá i výkon 250 lumenů, který není nijak závratný, ale na daný účel dostačující, zvláště když uvážíte, že udávaný dosvit je 190 metrů. Ještě tu máme IR světlo, takže se sluší doplnit i jeho výkon. Ten je 100mW.

 

Kompaktní pušková svítilna SureFire

Foto: Přes kompaktní rozměry nabízí M300 dostatečný výkon / SOLDATO Team

 

Materiálově SureFire to nejlepší, co se v daném segmentu nabízí. Svítilna je vyrobena z vysoce odolného eloxovaného leteckého hliníku. Čočka je tvrzená s ochranou vrstvou. A barvy? Černá a písková. Víc asi není potřeba. A když, tak Krylon to jistí.

 

Základní sada SureFire M300V IR Scout

Foto: Základní montáž i spínač stačí / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Než svítilnu nasadím na zbraň, zkontroluji baterii. Ta se vkládá z přední části svítilny. Díky tomu lze baterii snadno vyměnit i když je svítilna na zbrani, a je k ní připojen dálkový spínač. Když už jsme u té baterie. Ono zas tak často ji měnit nebudete. Samozřejmě závisí jak moc svítíte, o tom bez debat. Ale musím říci, že mě výdrž více než překvapila. Při běžném používání vám jedna baterie vydrží fakt dlouho. Troufám si tvrdit, že v součtu mi baterie vydržela o hodně déle, než deklarovaných 75 minut. Jednoduchý test to poté potvrdil. V ideálních podmínkách atakovala svítilna tři hodiny. Slušný.

 

Baterie CR123A pro puškovou svítilnu

Foto: Výměna baterie je bezproblémová / SOLDATO Team

 

Tak, a jdu svítilnu upnout na zbraň. Za dobu testování jsem vyzkoušel různé pozice. A zcela určitě si vystačíte se základní montáží. Záleží jen na preferencích a typu zbraně. Montáž lze snadno nasadit na rail, dotáhnutí poměrně velkým šroubem je dílem okamžiku. Velikost šroubu a příkladné zdrsnění umožňuje utáhnutí i pouhou rukou. Přesto doporučuji využít drážku ve šroubu a pořádně svítilnu dotáhnout. Vyhnete se nepříjemnostem s možným odpadnutím při střelbě. Po řádném připevnění ale svítilna drží jako přibitá a k žádným nepříjemnostem nedošlo. Takže ano, základní montáž je v pohodě a nemusíte dál investovat.

 

Připevnění svítilny na zbraň

Foto: Šroub na základní montáži je docela robustní / SOLDATO Team

 

Také absence dálkového spínače lze zkousnout. Při vhodné poloze se svítilna i v taktických podmínkách dá docela dobře a bez problémů ovládat.

 

Výrazně zdrsněný gumový spínač je velmi dobře ukryt na konci svítilny, takže nehrozí nechtěné spuštění svítilny. Zároveň je kolem něj dost místa, spuštění tak nečiní problém ani v taktické rukavici. Namáčknutí k okamžitému rozsvícení svítilny klade příkladný odpor, a je dost dlouhé, abyste si svítilnu nezapnuli do režimu stálého svícení. Povolením tlaku svítilna zhasne. Pokud spínač domáčknete, což je doprovázeno hlasitějším lupnutím, svítilna je v režimu stálého svícení. Zhasnutí provedete znovu zmáčknutím spínače. Ovládání je naprosto intuitivní a bezproblémové.

 

Zapínání svítilny SureFire M300V IR Scout

Foto: Spínač na zadní části svítilny je přikladně zapuštěn / SOLDATO Team

 

Přesto. Pokud to myslíte se svou prací alespoň trochu vážně, pravděpodobně se dříve nebo později dopracujete k tomu, že si pořídíte dálkový spínač. A osobně doporučuji i sníženou montáž. Je to velká investice? Ano, o tom asi není pochyb. Nějakých šest tisíc není úplně málo. Ale vyplatí se. Po různých pokusech s uchycením na zbrani jsem za ni nakonec byl rád. Svítilna tolik neodstává od profilu zbraně, zapadá totiž krásně mezi lišty railu. Získáte také trochu větší variabilitu uchycení a můžete ještě více experimentovat. To vše se hodí, pokud toho na railu máte trochu více. Což pravděpodobně mít budete, jinak byste si nepořizovali takovouhle svítilnu. Nakonec ale tu ideální pozici nejspíš najdete, a můžete svítilnu vesele používat.

 

Kam umístit na pušku svítilnu

Foto: Snížená montáž nabízi větší variabilitu / SOLDATO Team

 

Předělání montáže není nijak složité. Tohle má Surefire zmáknuté velmi dobře. Možná trochu zamrzí možnost montáže bez použití nářadí. Snížená montáž má totiž klasický malý dotahovací šroub, který fakt bez šroubováku neutáhnete. Na druhou stranu – nikde nic nezavazí. A upřímně. Vlastně jsem nenašel důvod svítilnu po instalaci na zbraň sundávat.

 

Ideální místo pro svíitlnu

Foto: Spojení je pevné a není třeba svítilnu sundávat / SOLDATO Team

 

O spínání spínačem svítilny jsem již mluvil, takže v rychlosti mrkneme na spínání dálkovým ovládáním. To má dva režimy, respektive dva spínače. První, podlouhlý a velmi snadno přístupný, je tlakový k okamžitému svícení. Druhý, menší a kulatý, je výrazně vystouplý a schovaný v okruží. Ten samozřejmě slouží ke stálému svícení. I tento, podobně jako na základním spínači, je potřeba domáčknout, což je znovu doprovázeno slabým lupnutím. Oba spínače jsou hladké. Jejich ovládání je také naprosto intuitivní a bezproblémové. Tady není co řešit. K ovládání svítilny nemám sebemenších výtek.

 

Proč používat dálkový spínač svítilny

Foto: Dálkový spínač je dobře přístupný / SOLDATO Team

 

Spojení svítilny s ovladačem je zajištěno 15 cm dlouhým, dost bytelným káblem. Na straně svítilny jej lze díky konektoru vytáhnout. Káblík je opravdu odolný. Na obou koncích, kde může docházet (a dochází) k velkým ohybů, je pružné odsazení. A i když jsem kábl dost namáhal a různě schovával kolem railu, nedošlo za celou dobu testování k jeho poškození. Toto opravdu kvituji s povděkem, protože jsem se intuitivně obával o odolnost této části. Naštěstí to byla obava zbytečná.

 

Kabeláž svítilny na zbrani

Foto: Káblík dálkového spínače je překvapivě odolný / SOLDATO Team

 

Jak to svítí

Svítilnu kupujete hlavně kvůli světlu. Takže jak tento kompaktní Surefire svítí? Jednoduše dobře. Ale vezmeme to postupně. V prvé řadě je potřeba si zvolit režim světla, což se provede otáčením hlavy svítilny.

 

Jsou tu tři polohy, označené bíle zvýrazněným gravírováním. Prostřední poloha je OFF. Svítilna je vypnutá. A je super, že na to Surefire nezapomněl. V mnoha případech opravdu nechcete, aby se svítilna nějakým omylem a nechtěným zavaděním o spínač zapnula. Poloha OFF to jistí. Vlevo od této polohy je bílé světlo. Vpravo pak IR. Aktuální polohu lze snadno poznat díky bílé tečce pod hlavou. Samozřejmě v noci to poznáte jen protočením do správné polohy. Otáčení klade ten správný odpor a celý systém se rychle vryje do paměti.

 

SureFire M300V IR Scout a CZ Bren 2

Foto: Při troše cviku je ovládání režimů snadno zapamatovatelné / SOLDATO Team

 

Bílé světlo. Papírově se nezdá výkon 250 lumenů nic moc. Ale na práci, pro kterou je svítilna určena je naprosto dostatečný. Kužel světla (Surefire používá technologii TIR, která by měla zaručovat ideální světelný kužel...) je dostatečně široký, takže si v pohodě osvítíte i periférii. Zároveň tu je silný střed, umožňující jak bodové svícení, tak i možné oslepení případného protivníka.

 

Jak svítí SureFire M300V IR Scout

Foto: Při CQB je světlo téměř dokonalé / SOLDATO Team

 

 

Výkon svítilny SureFire

Foto: Světelný kužel má jasný střed a dostatečné prosvětlenou periferii / SOLDATO Team

 

On ten výkon 250 lumenů je vlastně docela dobře zvolený. Při CQB totiž nedochází k vlastnímu oslnění (pokud si třeba posvítíte na zeď před sebe). Zároveň Surefire dosáhl díky tvaru a vnitřnímu provedení paraboly udávaný dosvit 190 metrů. To se v praxi plus mínus potvrdilo a je to dosvit naprosto dostačující. Pokud by vám to bylo málo, můžete sáhnout třeba po větším bratříčkovy z produkce SureFire - M600V s udávaným dosvitem 225 metrů.

 

Maximální dosvit puškové svítilny

Foto: Dosvit je pro taktické potřeby dostatečný / SOLDATO Team

 

Otáčím hlavu svítilny a vnitřní mechanismus mi do středu paraboly přesune IR diodu. Nebudu tu řešit taktické situace, kdy je nebo není vhodné použít IR přísvit. Ale pokud jste někde, kde je opravdu tma, kterou už ani NVG neprojde (prostě tam není zbytkové světlo), je IR světlo něco, co u sebe prostě chcete mít.

 

IR světlo v NVG

Foto: IR světlo se pro NVG někdy opravdu hodí / SOLDATO Team

 

Infra má poměrně ostrý, dobře viditelný kužel. To v praxi znamená velmi slušný přísvit v NVG, kterého si v nokťáku určitě všimnete. Jak již bylo řečeno, IR má u této svítilny výkon 100 mW, s vlnovou délkou 860nm (lidské oko umožňuje vidění IR světla o vlnové délce do 780nm). Světlo tedy vidět není, ale červený zdroj IR světla v reflektoru lze vidět i pouhým okem. A to na vzdálenost několika desítek metrů. Tak to prostě je a fyzika moc změnit nejde. Je dobré si to vyzkoušet a při situacích, kdy využíváte IR (v reálných situacích) na to myslet. Pořád platí, že je to jen nástroj s nějakými vlastnostmi. Velmi dobrými vlastnostmi. Zbytek je na uživateli.

 

IR světlo na puškové svítilně

Foto: Jen je potřeba myslet na prozrazení / SOLDATO Team

 

Celkově je jak přepínání režimu světla, tak samotné svícení velmi příjemné, a nemám k němu žádných výhrad. V tomto ohledu plní svítilna Surefire M300 Scout mé nároky a svítí přesně tak, jak bych očekával. Surefire prostě světlo umí. O tom není pochyb.

 

Kvalitní pušková svítilna recenze

Foto: SureFire světlo umí, to je bez debat / SOLDATO Team

 

Umí ale i vojákuvzdornou svítilnu?

To je otázka, na kterou se nyní pokusím odpovědět. Celkové provedení je na velmi dobré řemeslné úrovni. Svítilna je opravdu kvalitně zpracovaná, veškeré závity přesně dosedají, vše vypadá dokonale. Zvolený materiál je standardní u podobného typu vybavení, naprosto dostatečný. Přesto je jasné, že při používání v budovách, kdy na vybavení opravdu ohled neberete, k nehodám dojít může. V mém případě jsou to nehody kosmetického rázu, kdy došlo k oděrkám na tělu svítilny. Tyto oděrky samozřejmě nemají na chod svítilny jako takové pražádný vliv.

 

Odolnost puškové svítilny

Foto: Oděrkům se prostě neubráníte / SOLDATO Team

 

Sklo čočky je také velmi odolné, dle výrobce je zde ještě ochranná vrstva. Hlavní ale dle mého názoru je fakt, že je sklo v hlavě svítilny zapuštěno téměř centimetr hluboko. Díky tomu je dost znemožněno, aby se dostalo do kontaktu s nějakým předmětem. A mohu potvrdit, že je stále dokonale čisté.

 

4očka svítilny SureFire M300V IR Scout

Foto: Hlavní část - čočka - je však stále bez poskvrny / SOLDATO Team

 

Oba vstupy se závity jsou opatřeny těsnícím kroužkem, který zabezpečuje prachu a voděodolnost. Udávaný standard je IPX7. Svítilnu lze bez obav použít i velmi prašném prostředí. Stejně tak je zbytečná obava z vody. Svítilna vše ustojí s přehledem. Tak jak se od vojenské svítilny očekává.

 

IPX7 na puškové svítilně

Foto: Zpracování je na opravdu dobré úrovni / SOLDATO Team

 

Baterie je na obou stranách jištěna přes pružiny, což zase zvyšuje odolnost při rázech způsobených střelbou. Ani tady nedošlo k žádnému problému a při střelbě nedochází k výpadku světla.

 

Perfektní dílenské zpracování se tak podepisuje na opravdu dobré odolnosti této svítilny, kterou tak nemusíte mít obavy mít na zbrani jak při výcviku, tak i v reálném nasazení.

 

SureFire M300V IR Scout test a recenze

Foto: SureFire M300V IR Scout je svítilna pro profesionály / SOLDATO Team

 

Verdikt

Surefire M300 IR Scout je výkonná a kompaktní svítilna poskytující dva druhy světla. Není to však žádná hobby svítilna. Tato svítilna je zcela jednoznačně určena pro profíky, kteří si díky své náročné práci dokáží obhájit ne zrovna nízkou cenu. Cenovka 18674 kč je pro běžné smrtelníky opravdu vysoká. Když si k tomu ještě připočtete sníženou montáž a dálkové ovládání, dostanete se na cenu, za kterou si v pohodě můžete pořídit novou útočnou pušku. Určitě se dají sehnat i levnější svítilny. Přesto si myslím, že se tato investice vyplatí. Získáte velmi odolnou a relativně malou svítilnu, která vás bude doprovázet při vašich akcích velmi dlouho. Jo, a je to Surefire. Tuto značku byste prostě alespoň jednou za život měli zkusit. Je to legenda.

 

 

Líbí se nám:

+

Kompaktní velikost

+

Dva režimy světla

+

OFF režim

Nelíbí se nám:

-

Cena

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

 

Eurolamp

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava