Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Nože

Recenze Leatherman MUT EOD - II. díl: Specialista pro specialisty

Datum přidání 27.11.2017   Rubrika rubrika: Nože    komentáře 4 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Jsou nástroje univerzální. A pak ty úzce specializované. První kategorii využije kde kdo na kde co. Tu druhou kategorii nástrojů však využije jen hrstka uživatelů. Ostatní budou jen přemýšlet, co s tím. Má však takhle úzce zaměřený nástroj využití i pro ostatní uživatele? Nebo jeho speciální nástroje opravdu využijí jen ti, pro které je určen? Na to se pokusíme odpovědět v druhém dílu recenze, která je už čistě pohledem vojáka. Jaký to je pohled?

Multifunkční nástroj pro vojáky

Foto: Leatherman MUT EOD Black / SOLDATO Team

 

V prvním díle recenze jste se mohli dozvědět, jaké má Leatherman MUT EOD univerzální použití. Není to vůbec špatné. Dají se tu nalézt běžné nástroje, ale i takové, které jinde jen těžko pohledáte. Přesto je dokáže smysluplně využít většina uživatelů. Na mysli mám kromě obligátního nože a pilky třeba tlouk nebo řezač pásů.


Také jste si mohli přečíst, že MUT EOD vychází ze střeleckého speciálu Leatherman MUT. Pěknou recenzi tohoto multitoolu, kde si můžete přečíst i "civilnější" využití specializovaných nástrojů si můžete přečíst zde


V prvním díle naší recenze jsme se s MUT EOD rozloučili po prozkoumání mohutného zobáku, charakteristického to prvku MUTů. Budeme tedy pokračovat právě tam, u vytahovače zaseklých nábojnic.


MUT EOD jako úzce specializovaný nástroj

Nejprve mrkneme na nástroje, které jsou shodné s Leatherman MUT, tedy MT určeným pro střelce. Již zmíněný vytahovač nábojnic se dá využít při vzpříčené nábojnici, tzv. "Double Feed". Občas dojde k takovému zaseknutí, že lze jen s velkými obtížemi stáhnout závěr dozadu pomocí napínací páky a závadu tak odstranit. V drtivé většině příadů lze ale závadu odstranit standardním způsobem. Pokud ale vše ostatní selže, je použití zobáku na stažení závěru zajímavou alternativou, kterou lze zkusit. Úchop MT při této činnosti je vcelku pevný, hrozí však zklouznutí a ostrouhání si kloubů ruky o zbraň.

 

Využití Leatherman MUT v praxi

 Foto: Pomůcka k odstranění závad funguje, ale... / SOLDATO Team


Nabízí se také myšlenka, že by zobák posloužil k "vyšťourání" nábojnic ze závěru. K tomu je, alespoň v případě Brenu, příliš krátky. Sečteno a podtrženo, MUT lze využít jako pomocníka při závadě na zbrani, ale opodstatněné to příliš není. Prostě se bez něj v těchto případech spíše obejdete.


Další pomůckou na MT je bronzová škrabka pro odstranění karbonu na částech zbraní. Znovu nástroj, který ne každý a vždy využije. Ale pokud už zbraň budete čistit, tato škrabka se hodí. Zahodit tak můžete různé brusné pomůcky, které zbrani akorát ubližují. Shrnutí - škrabka na MUTu je jednoduchý a funkční nástroj, který voják využije dost často.

 

Jak používat multitool

 Foto: Voják čistí zbraň často. A škrabku využije.  / SOLDATO Team


Pomocníkem na čištění je i další nástroj. Vlastně, ono ani tak nejde o nástroj. Leatherman MUT i EOD má v těle díru se závitem, do které lze našroubovat tyčka na čištění hlavně. Funguje to, a to i s čištěním na Brena. Úchop je znovu jistější, než při použití samotné tyčky. Ale asi bych se bez toho obešel. Snake je snake...

 

Reálné využití multitoolu v armádě

 Foto: Jako vytěrák se dá MUT také použít / SOLDATO Team


A konečně MUT jako specialista EOD

Jdeme do finále a konečně se podíváme na to, co dělá z Leathermana MUT EOD tak zajímavé vybavení. Proč je to multifunkční nástroj, který se hodí pro pyrotechniky.


K jednomu z těch specializovaných kusů se lze dostat ještě při zavřených kleštích. Je to čtvrtý a poslední nástroj, který je ukrytý v bocích rukojetí. Jedná se o jímkovač, tedy ostrou špici (fakt ostrou), která slouží k vytvoření jímky v plastické trhavině, do které se vkládá rozbuška. Jímkovač je připevněný k MT závitem a lze tedy snadno sundat. Nevýhodou je, že se občas sám povolí. Ale nikdy ne tak, abych ho ztratil. Mimochodem, původní MUT má na tomto místě kolík pro vyrážení čepů zbraně, a jestli vám toto nářadí vyhovuje více, neměl by být problém jej vyměnit. Jinak se dá jímkovač využít i jako ukazovátko na mapě. A po vyšroubování jej lze zajímavě využít v kombinaci s tloukem.

 

Pro ostatní EOD nástroje (tedy vlastně už nástroj jen jeden...) je už nutné kleště rozevřít. To jde poměrně snadno a rychle. Důležité z mého pohledu je, že to lze provést i jen jednou rukou. Stačí si kleště palcem "navolnit" (pootevřít) a pak je prudkým švihnutím celé rozevřít. Při troše cviku je to rychlé a efektivní otevření tohoto MT. Jen to občas schytají klouby na ruce...


Velmi dobrý je také úchop. Boky rukojetí jsou příjemně zaoblené, alespoň na většině plochy. Tohle může být trochu individuální, ale mě úchop prostě vyhovoval. Kleště celkově sedí dobře v ruce, čemuž určitě napomáhá právě jejich velikost. Tuhost otvírání kleští se zdá tak akorát.


Když tedy kleště otevřete, první, na co padne váš pohled, jsou masivní čelisti s poměrně úzkou špičkou. A to rozhodně nemyslím jako negativum, naopak. Špička kleští je precizně zpracována a nemá problém ani s jemnější prací. Pracovní plocha kleští je dlouhá nějaké 2 cm a na různé úchopy, dotahování čehokoliv a další práci je plně dostatečná.

 

Leatherman MUT EOD v praxi pyrotechniků

 Foto: Rozbuškové kleštš jsou v US stylu / SOLDATO Team


Pyrotechnici teď zbystří pozornost. Pod toutou plochou se totiž ukrývají čelisti, které slouží k pevnému a vodotěsnému spojení rozbušky se zápalnicí, tedy k vytvoření tzv. časového rozněcovače. Tedy, měly by sloužit. "Rozbuškové kleště" jsou v americkém stylu a jsou prostě jiné, než české rozbuškové kleště. Ty jsou mnohem sofistikovanější.


Problém rozbuškových kleští na Leathermanu v českých podmínkách je ten, že české rozbušky mají trochu jiné rozměry, než jejich americké sestry. Hlavním problémem je průměr. Americká rozbuška je užší. Takže při práci s americkým materiálem by mělo být vše v pořádku. S českým je to už horší. Ano, jakýž takýž spoj uděláte. Je to i funkční. Ale prostě to není ono. Je to takové "sežvejklé". A pravděpodobně nebude zaručen ani vodotěsný spoj. Je to tedy pro nás spíše nouzové řešení.


A to je z EOD pomůcek vlastně všechno. Další nástoj v čelistech kleští je totiž zase už univerzálnějšího použití. Je jím střihač drátů. Ten se hodí jak na stříhnutí zápalnice v místech, kam se nedostanete nožem, tak samozřejmě i na stříhání různých drátů. Zkoušeli jsme jeho limity a ne, hřebíky nedá. Respektive nakonec nějak jo, ale na břitech štípaček, které jsou z oceli 154CM, se už objevily zřetelné zuby. Limity tedy střihač má, ale pokud na ně narazíte a břity si poškodíte, nemusíte zoufat. Jsou totiž výměnné. A to je něco, co opravdu oceňuji. V reálu není čas přemýšlet, jestli zrovna "tenhle" drát střihnete. Prostě to uděláte. A pokud se zuby objeví, nemusíte měnit celý nástroj. Stačí břit. Super a díky za tohle.


Na opasek nebo do kapsy?

Leatherman MUT EOD je poměrně velký nástroj. To jsme si už vysvětlili. Přesto by měl logicky patřit do kategorie EDC (every day carry). Je to ale reálně možné? Ano, je. MUTa můžete nosit dvěma způsoby (pokud pominu nošení na karabině). Buď pomocí klipu (který lze oddělat), nebo v pouzdře, jež dostanete v balení (což jsem zapomněl na začátku zmínit). V prvém případě se MUT nosí až překvapivě pohodlně. I přes svoji váhu není v kapse zásadně omezující. Časem si na něj zvyknete a přestanete ho vnímat. Jedinou výhradu bych měl k samotnému klipu. Ten je opravdu masivní (hodí se tak k celkovému designu) a pevný. Občas jsem však narazil na problém, že šel MUT dost těžko zasunout či naopak vytáhnout do/z kapsy. Hodně záleží i na samotné kapse. Ale jak jsem říkal. Přes potáční obavy jde MUT EOD nosit v kapse every day.

 

Jak nosit multitool Leatherman

 Foto: I přes svoji velikost se v kalhotách nosí překvapivě dobře / SOLDATO Team


Co pouzdro? To je vcelku standardní, v černém nylonovém provedení s chlopní na suchý zip. Dá se nosit jak na opasku do max. šíře 5cm, tak samozřejmě i na MOLLE vazbě. Leatherman MUT EOD se do něj krásně vleze a pokud jste zastánci nošení multitoolu na opasku, budete nejspíše spokojeni.


Ještě se sluší podotknout, že v pouzdře je v zadní části úzká kapsička. A v ní další nástroj. Dva v jednom, tedy klíč 3/8" a pomůcka k seřízení mušky. Pokud tedy víte k čemu tyto nástroje využijete, můžete je mít u sebe. Ale jen v pouzdře. A k jejich použití vlastně MUT EOD vůbec nepotřebujete.


V obou případech nošení můžete použít i pojistku proti samovolnému otevření kleští. Nebo také nemusíte. Pojistka se dá totiž složit tak, že nezavazí když se nepoužívá. Osobně se mě nestalo, že by se mi kleště samovolně otvíraly. Ale stát se to (zvlaště s přibývajícím časem užívání) může, především pokud byste nosili MT zavěšený pomocí karabiny třeba na vestě. Pojistka funguje tak, že při zavřeném MT u sebe drží obě ramena kleští. A dělá to sakra pevně. Tak pevně, že je dost problematické ji oteřít. Je tvořena malým zobáčkem, jehož pracovní plocha, tedy ta část, za kterou musíte zabrat abyste ji povolili, je hodně titěrná. Takže to palec dost bolí. Pojistku jsem tedy zkoušel jen v rámci likvidace palce, jinak jsem ji raději nepoužíval. Je na šroubu, takže by asi měla jít sundat. Moc hmotnosti tím ale neušetříte.


Kus železa nerozbiješ

Leatherman MUT EOD toho vydrží hodně. Fakt že jo. Dá si ledacos líbit a není tam moc věcí, co by se měly pokazit. Je to prostě kus poctivýho železa. Dobrý je také chod kloubů. V otevřeném stavu absolutně bez vůle, v zavřeném jen téměř neznatelný pohyb. Prostě perfektní řemeslá práce.


Oba břity (štípačky a řezák), které utrpěly nešetrným zacházením, lze bez problémů vyměnit. Takže ani tady se problém nekoná. Nůž si drží své oboustraně broušené ostří poměrně dlouho. Přebroušení není problém. Ten nastává až u broušení zoubků, které už vyžadují specializovanější nástroje. Častá potíž u Leathermanů jsou drobné skvrnky rzi, a ani čepel nože MUTa toho nezůstala ušetřena.


Tím jak je MUT EOD členitý, najde se spousta míst, kde se drží nepořádek. Asi nejviditelnější je to v oblasti řezáku a karabiny. Tady je třeba občas trochu čištění. Údržba je tedy o něco náročnější, ale zas by to nemělo být nic, co by zodpovědný voják nezvládl. A pokud se na to přeci jen vykašlete, vlastně se až tak moc neděje. MUT EOD bude v klidu fungovat i tak.


Co mi chybí u EOD speciálu?

Multitool Leatherman MUT EOD je určen převážně pro pyrotechniky a střelce. Neboli vojáky. Co mě tedy na něm z pohledu vojáka chybí? Třeba měřítko, které se nachází na jiných modelech. Občas je prostě potřeba něco změřit přesněji. Na druhou stranu je otázka, jak přesnější by to s 23cm stupnicí (což je délka plně rozevřeného nástroje) na rukojetích bylo.


Dalším nezbytným doplňkem pro vojáky je otvírák na konzervy. Nevím, jestli už amíci konzervy nefasují. My občas jo. A nepřál bych vám tu bezmoc, když jsem měl u sebe jen MUTa, konzervu a hlad... Takže pokud jedete do pole, máte jen MUTa, nezapomeňte k němu nějaký otvírák přibalit. Opruz...


Nůžky. Další doplněk, na který jsem si u MT zvykl. Zvláště vhodné, když jste venku na delší dobu. To se pak naučíte balit co nejmíň vybavení. Ostříhat si nehty je v rámci hygieny nutnost. Proč tahat další nůžky, když je můžu mít na MT? A nůžky se občas hodí i na jiné stříhání.


Posledním nástrojem, který mě na MUTovi trochu chybí, je pilník. Ne že bych ho potřeboval každý den. To fakt ne. Ale zase je to věc, která se hodí a normálně ji u sebe nemáte. Možná by také na armádním speciálu být mohla.


Jenže.


Jenže tohle jsou věci, které mají univerzálnější využití. A přiznejme si, že všechno na multitool prostě dostat nejde. Proto je tolik variant Leathermanů. Aby si každý mohl vybrat to, co mu vyhovuje. A tím se vlastně dostávám k závěru a podstatě celé recenze.


Na Leathermana MUT EOD se musím dívat dvěma pohledy. Ten první je pohled obyčejného vojáka. Prvků, které jsou určeny čistě pro střelbu zas tolik není a dokáži si představit, že se bez nich obejdu. Z univerzálních nástrojů mi tam chybí pár věcí, které možná potřebuji víc než vytahovač nábojnic. Takže sáhnu po jiném modelu z nabídky Leatherman. A ne, není to jen o ceně. Přesto i pro obyčejného vojcla má MUT své kouzlo. Ale spíše emociální než praktické.


Druhý pohled je pyrotechnikův. Ten už dokáže využít specializované nástroje obsažené v MUTu EOD. Má jeden nástroj, kterým zastane většinu toho, co potřebuje. Dobře se s ním pracuje a může ho mít neustále u sebe. To je důležité. Pokud je to specialista americký, asi není co řešit. U toho českého je to ale trohu horší. Hlavní přednost, na kterou jsme z počátku hodně sázeli, tedy náhrada rozbuškových kleští, splnil MUT EOD jen částečně. Jde to, ale spíše jako nouzovka v misi. Doma raději ne...


Leatherman MUT EOD prostě není pro každého. Většina si vystačí s nějakým "obyčejnějším" a univerzálnějším modelem. Pokud však víte, že specializované nástroje v tomto multitoolu dokážete využít, neváhejte ani vteřinu a běžte do něj. Až ho budete mít v ruce, pochopíte.

 

Recenze armádního specialisty Leatherman MUT EOD

 Foto: Pokud víte co chcete, je Leatherman MUT EOD dobrá volba / SOLDATO Team


Verdikt

Leatherman MUT EOD je totiž rozhodně dobrý, úzce specializovaný multitool za cenu 6790kč. Je určený na přesně definované použití a musíte se tak na něj dívat. Nedělá kompromisi a na nic si nehraje. A takoví budou asi i jeho majitelé. Specialisté EOD. Pyrotechnici. Ti vědí, že to je poctivě zpracovaný multitool, který nabízí to, co oni potřebují. Mohou se na něj spolehnout v krizových situacích, které zná většina lidí jen z televize. V situacích, kdy jde bez nadsázky o život.

 

 

Klady

+

Celkové zpracování

+

Nástroje, které jinde nenajdete

+

OHO nůž

Zápory

-

Horší použití rozbuškových kleští v českých podmínkách

-

Tvrdá pojistka proti otevření

-

Vyosení bitů při používání

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Zapůjčil:

 Kde koupit kvalitní multitool?

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 17.11.2018 Čas: 16:14

Smurf:
Super, díky za pochvalu. Je to vždycky super zjištění, když se naše recenze shodují i s názory jiných uživatelů a vlastníků. Aspoň je vidět, že si to necucáme z prstu... ;-)

avatar
Smurf Datum: 16.10.2018 Čas: 20:15

Díky za recenzi. Ztotoznuji se s vasimi nazory. Mám oba MUT i Charge AL. Charge je naprosto genialni edc, ktere jsem se opravdu naucil nosit. Mnozstvi bitů, kleště na jemnou mechaniku, vytáhnutí třísky, pilník na nehty :-) prostě praktická záležitost.

MUT mám pořád na plate carrieru. Já mám s kleštěmi opačnou zkušenost a že snesou fakt nálož, 17 matka. Prostříhat se plotem z pletiva je hračka. Používání bitů je hrůza a děs. Dost využívám tyčku na piny nebo rozebrání magů, když jsou třeba od písků. Poměr výkon x cena —- nízký.

Btw. při zničení bitů se mi osvědčilo koupit běžné 6-ti hranné bity, ale kvalitní (würth, hitachi atp ...)
a na brusce opatrně a jemně za častého chlazení zabrousit do podoby leatherman bitů. Protože jsou zpravidla určeny do výkonných akumulátorových nářadí vydrží víc.

avatar
mart Datum: 12.12.2017 Čas: 17:51

tomdes: Jsme rádi že se recenze líbí a hlavně že tak nějak odpovídá i zkušenostem dalších uživatelů.

S komentářem se nedá než souhlasit. Osobně se mi MUT EOD líbí, ale zůstávám u Charge Black. Jen ty nůžky mi tam chybí...

avatar
tomdes Datum: 10.12.2017 Čas: 10:56

Dik za peknou recenzi. Dost s ni souhlasim. Zrovna pred nedavnem jsem stal pred rozhodnutim, jaky Leatherman poridit. Zvazoval jsem MUT, nebo Charge ALX black. Naknec jsem zvolil Charge.
Kdyz to vezmu ciste prakticky. Funkce, ktere MUT ma, jsou dle meho nazoru dost prekombinovane.

- Skrabka a moznos pouzit jako rukojet vyteraku mi prijde dost mimo. Kdyz uz cistim zbran, tak mam kompletni cisteni, olej, vyterak i s rukojeti a kartacek.
- Kleste jsou u verze MUT dost prekombinovane a prakticky ne moc pouzitelne. Naopak jejich konstrukce pri hrubsi oraci nachylna na poskozeni.
- Pomucka pri odstraneni zavad je naprosto zbytecna. To s vami souhlasim.
- Kombinovane ostri noze neni stastny napad. Je to dost popularni, protoze to dobre vypada. Nicmene ostrit takovou cepel je zazitek. Mimochodem Charge to ma krasne vyresene. Ma cepele dve. Jednu hladkou, druhou zubatou.

No a kdyz to vezmu, tak krome tactic cool vzhledu je MUT takovy krasny, bitelny, ale celkem zbytecny. Ciste prakticky. Kde je otvirak na konzervy? Jasne MRE netreba, ale pro ceske BDP, kdyz se ulomi otvirak na konzerve. I kdyz kleste i se do ni taky dostanete.

Jak jsem psal zvolil jsem model charge a k nemu dokoupil par bitu s nadstavcem. Paradni je, ze nadstavec je kompatibilni s normalnim rozmerem bitu i s zpmensim, ktery pouziva Leatherman. Rovnez ocenuji dve cepele s ruznum ostrim, Jedine, co mi na tom modelu schazi jsou nuzky. Jinak uzitna hodnota pro prakticke pouziti v dennim zivote, ale i takticke, mi osobne prijde mnohem lepsi u Charge, nez u modelu MUT.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava