Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Svítilna Fenix TK15C

Datum přidání 22.07.2015   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Tma. Přesto potřebujete vidět. Je jedno, jestli jste v tmavém baráku nebo v lese. Na vaší zbrani musí být nějaká svítilna. Šero. Jste v patrol base a potřebujete dát signál. Bliknutí červeným světlem. A zase musíte mít nějakou svítilnu. Noc. Máte hlídku - stráž. V dáli mezi stromy se vám něco nezdá a potřebujete si tam posvítit. Zalovíte v pouzdře a vytáhnete zase svítilnu. Temno. A zase... A zase..

Foto: Svítilna Fenix TK15C

Foto: Svítilna Fenix TK15C / SOLDATO Team

 

Situací, kdy potřebujete kvalitní světlo, je více než dost. Ideálně svítilnu nějakou univerzální. Ať nemusíte mít na X situací X svítilen. Pamatujete na české trio? Nebo starou dobrou klasiku – US fajfku? U obou jste si mohli měnit barvu světla. Jenže zase nešly připevnit na zbraň. Každopádně mít svítilnu, která je jak do ruky, tak na zbraň a navíc umožňuje svítit více barvami, se může hodit.

 

Kronium a novinka od Fenix

Prohlíželi jsme webové stránky společnosti Kronium, který je náš dvorní dodavatel svítilen Fenix. Samozřejmě nás hlavně zajímala taktická řada těchto svítilen, která má označení TK a vyznačuje se solidní odolností a většinou i taktickým vzhledem. Hned nás zaujala novinka v podobě svítilny Fenix TK15C, a bylo jasné, že tuto svítilnu budeme chtít zkusit. Slovo dalo slovo a my si tak mohli svítilnu i se dvěma zbraňovými montážemi odvést. A samozřejmě pořádně otestovat.

 

Fenix TK15C

TK15 tu již byla, takže se jedná o druhou, vylepšenou generaci. Na první pohled je vidět, že design se nezměnil. Stále se jedná o kompaktní taktickou svítilnu s mírně rozšířeným a poměrně hlubokým reflektorem. Tvrzená skleněná čočka je zapuštěná a kolem ní si nelze nevšimnout mohutných ozubů. Na druhém konci se nachází taktický spínač.

 

Jak jsme již u Fenixu zvyklí, je celá svítilna vyrobena z tvrzeného leteckého hliníku v černém provedení, a jediným rušivým prvkem je tak stále světle šedý přepínač režimů umístěný v přední polovině svítilny. Proč se Fenix u taktické řady stále drží této barvy je nám záhadou. Materiál svítilny je samozřejmě odolný proti poškrábání.

 

Proč se jedná o kompaktní svítilnu, nám řeknou rozměry. Délka svítilny je příjemných 14,5 cm, její průměr těla cca 2,5 cm. Průměr reflektoru je pak necelých 3,5 cm (jeho hloubka malinko přes 2cm). Díky tomu je svítilna jak příjemná do ruky, tak i téměř ideálně velká na zbraň.

 

Foto: Stačí dobrá montáž a máte ideální doplněk ke zbrani. / SOLDATO Team

 

Ani hmotnost 120 gramů kompaktnímu provedení nic neubírá. K tomu si ovšem připočtěte hmotnost dvou CR123A zdrojů, které pro provoz svítilny potřebujete (nebo použijete vysokokapacitní li-ion akumulátor 18650). Zdroje se vkládají standardně odšroubováním zadní zátky. Díky solidnímu závitu to jde opravdu dobře. Před vložením baterií nepřehlédnete systém dvou pružin, díky čemuž se výrazně zvyšuje odolnost celé svítilny na zbrani.

 

Při pohledu do reflektoru si všimnete hlavního rozdílu oproti původní generaci (a i oproti většině taktických svítilen). TK15C má celkem tři diody. Prostřední LED Cree XP-G2 se stará o bílé světlo. Sekundují jí dvě barevné diody LED Philips Luxeon Z, které se starají o červené a zelené světlo.

 

Pokud se podíváme na lumeny, tak máme u bílého světla hodnoty 450lm - 150lm – 10lm, u zeleného světla 95lm a u červeného 40lm. Hodnoty to nejsou špatné, teprve praxe nám však ukáže pravou svítivost, která je ovlivněná i zpracováním reflektoru a čočky.

 

K svítilně se standardně dodávají doplňky v podobě poutka, klipsu, pouzdra atd. To využijí spíše policisté, nás více zajímaly montáže na zbraně. Zkoušeli jsme hned dvě, obě s rychloupínacím šroubem. K svítilně se dá samozřejmě použít i dálkový spínač, ten jsem však tentokrát odmítl. Nějak jsem si navykl spouštět svítilnu jen palcem. Navíc mít na zbrani dva dálkové spínače je už trochu moc (to je pro ty, kteří aktivně využívají D-BALL).

 

 Foto: Ostrý střed i dobře prosvětlené okolí. / SOLDATO Team


Zkušenosti z používání

V taktickém pouzdře si našla svítilna místo snadno. Díky velikosti nějak zásadně nepřekáží. Trochu horší je to s nasazenou montáží (a nebudeme si nic nalhávat, v našem případě svítilnu ani jinak nosit nebudeme), ale i tak svítilna příliš místa nezabere. Hodně záleží na typu použité montáže.

 

Častou bolestí podobných svítilen je jejich nechtěné sepnutí. I když je u TK15C taktický spínač mírně zapuštěný (respektive krytý vystouplými bočnicemi) a jeho sepnutí ne úplně lehké (což je dobře), je lepší si to pohlídat a dávat si bacha na to, jak svítilnu ukládáte. Při použití selského rozumu je samovolné zapnutí minimalizováno.

 

Pokud tedy už svítilnu chcete použít, je to pomocí taktického spínače snadné. Ten je spíše symbolicky zdrsněný a dobře hmatatelný i v rukavicích. Při lehkém (a naprosto bezhlučném) namáčknutí se svítilna poslušně sepne. Pokud tlak na spínač povolíte, svítilna zhasne. Pro trvalé zapnutí svítilny musíte spínač promáčknout, což je doprovázeno typickým cvaknutím.

 

Svícení v ruce je v pohodě. Svítilna do ruky krásně sedne, palcem ovládáte taktický spínač, malíčkem můžete přepínat režimy svícení. Jako doplněk k pistoli tedy ok. Vzhledem k průměru těla není problém ani u doutníkového úchopu. Tomu dopomáhá „taktický kroužek", tedy prstenec pro oporu prstů při této technice.

 

Tento taktický kroužek lze samozřejmě sundat. Ale pozor, prstenec má i další funkci. Díky němu se vám svítilna nebude po odložení kutálet. Pokud kroužek sundáte, měly by kutálení zabránit plošky po obvodu tubusu reflektoru, ty ale příliš nefungují. Kroužek na svítilně zas tolik nepřekáží, takže je asi lepší ho tam ponechat.

 

Fenix TK15C je předurčena pro upnutí na dlouhou zbraň. K tomu samozřejmě potřebujete taktickou montáž. Nejdříve jsme z nabídky Kronium vyzkoušeli montáž na hlaveň, respektive jeden její segment. Ten ale na railech našich zbraní příliš neseděl. Takže jsme se vrátili k druhému výrobku znyčky OEM, osvědčené stranové montáži. Zde už bylo vše v pořádku.

 

Foto: Taktický spínač je mírně schovaný.  / SOLDATO Team 

 

Svítilna tedy sedí jak v ruce, tak se hodí na krátkou i dlouhou zbraň. Jak ale svítí? Nepřekvapivě dobře. Světelný kužel má hodně ostrý střed, který se hodí pro vyhledávání na větší vzdálenosti a pro bodové svícení (ideál na CQB). Okolí středu je stále dosti osvícené, kužel však nepokryje úplně celé periferní vidění. Zásadně omezující to však není.

 

Hodně zajímavý je rozdíl mezi světelným kuželem červené a zelené LED diody. I když jsou umístěny po stranách hlavní LEDky téměř identicky, jejich světelný projev je dramaticky jiný. Pravděpodobně je to silnějším výkonem zeleného světla a sytostí světla červeného. Zatímco červené světlo je plné s téměř neznatelným středem, zelené má jasný střed s odstupujícími prstenci, kdy jeden je hodně tmavý.

 

Tři intenzity bílého světla jsou naprosto dostatečné a pokryjete jimi veškeré vaše požadavky. Přepínání, jak bylo již řečeno, provádíte šedým přepínačem v přední části svítilny. Pokud tento přepínač chvíli podržíte, dostanete se do bílého strobo režimu. Pokud ve strobu zmáčknete znovu přepínač, začne vám barevná hudba v podání červené a zelené LEDky. Zajímavá funkce pro signalizaci, těžko však říci, jak často ji využijete.

 

Je trochu škoda, že červené světlo nemá svůj samostatný spínač. To by se určitě hodilo více, než se k požadované barvě problikat. Naštěstí má svítilna alespoň paměť na posledně zvolený režim, takže pokud je potřeba svítit jen červeně, navolíte si tuto barvu jednou a máte ji poté při každém spuštění. Jo, a paměť nefunguje na strobo režim, což by se pro určité situace hodit mohlo.

 

Udávaný dosvit na nejvyšší výkon je udáván 200m. Reálně je to o trochu dál, záleží na okolních podmínkách. Výkon je to vzhledem k velikosti svítilny dostatečný. Stejně tak je dostatečná i výdrž baterií. Při běžném provozu na standardní CRka vám vydrží něco přes měsíc. Znovu záleží jak na zdroji, tak i na typu svícení a v neposlední řadě na okolním prostředí.

 

Foto: Svítilna Fenix TK15C mí i červené světo. / SOLDATO Team 

 

Jak jsme již u svítilen Fenix zvyklí, je tu spousta digitálních vychytávek – automatické přepnutí z nejvyššího výkonu jako ochrana proti přehřátí, regulace výkonu, signalizace stavu nabití a upozornění na vybité zdroje. Jsou to takové malé bonusy, nad kterými moc nepřemýšlíte.

 

Nad čím však popřemýšlíte, je odolnost svítilny TK15C. Je až překvapivé, kolik toho tato svítilna vydrží. Voděodolnost perfektní. I když vám náhodou svítilna upadne do vody, můžete zůstat v klidu. Déšť nebo plazení v mokré trávě nemá ani cenu řešit. Nárazuvzdornost (včetně otřesů při střelbě) bez problémů. Při pár „náhodných" vyklouznutích z ruky a dopadu na tvrdý povrch funguje svítilna dál. Destruktivní test jsme nedělali, při běžné činnosti však svítilna odolá většině nástrah.

 

I oděruvzdornost je v pořádku. Výrobce udává povrchovou úpravu jako Type III hard anodized. A opravdu se nám svítilna nijak zvlášť nepoškrábala. Jedinou výjimkou jsou hrany, kde se nám jak v přední, tak i v zadní části objevily malé plošky hliníku. Celkově patří odolnost svítilny k jejím hodně silným stránkám.

 

Verdikt

Svítilna Fenix TK15C je solidní taktická svítilna, která zastane více funkcí. Použít ji můžete jako hlavní zdroj světla do ruky, stejně jako doplněk k pistoli. Především se však výborně hodí na útočnou pušku. Jako bonus tu jsou i další barvy světla. Obzvláště červená je díky svým vlastnostem pro vojáky velmi vhodná.

 

Místo zelené bychom však raději viděli infračervenou diodu. To bychom se však asi nedostali na současnou cenu, která je 2199 Kč. U tohoto Fenixe se můžete spolehnout na dostatečný výkon a dobrý světelný projev stejně jako na  více než výbornou odolnost. Fenix TK15C se může stát výborným světelným společníkem do vašich temných taktických operací, a my se ho rozhodně nebojíme doporučit.

 

 

Klady

Odolnost

+

Kompaktní rozměry

+

Červené světlo

Zápory

-

Samostatný spínač červeného světla

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

Zapůjčil:

Svítilny Fenix

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava