Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Svítilny NexTorch

Datum přidání 19.12.2013   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Světlo člověk potřebuje od nepaměti. V noci, kdy se vše mění, je světlo neocenitelné. Každý, kdo je nucen často pracovat v noci venku to ví. A dřív nebo později si uvědomí, že mít kvalitní zdroj světla je opravdu výhodné. Doba smolných loučí a kahanů je již pryč a vybrat si v dnešní době svítilnu, která bude vyhovovat mým potřebám, není až takový problém.

 

Foto: T6L v taktickém módu bez dálkového spínače. / SOLDATO Team 

 

Svítilny se liší kvalitou zpracování, cenou, určením, použitou technologií atd. Pro někoho však může být velmi náročné se v nepřeberné nabídce orientovat. Navíc, jak jsme již několikrát v minulosti zmínili, tak nároky „obyčejných“ lidí a vojáků jsou většinou dosti rozdílné. A právě u svítilen je to velmi vidět. To, co například myslivcům na jejich lovecké zbraně plně vyhovuje, je pro vojáky nepřijatelné.

 

NexTorch a jejich svítilny

V dnešní recenzi si představíme svítilny NexTorch, které jsou sice původně určené pro ozbrojené složky, ale velkou oblibu si našly také u lovců. Firma NexTorch však nabízí celou řadu různých svítilen pro nejrůznější účely. A svým výrobkům zřejmě hodně věří., protože na ně poskytuje celoživotní záruku. Údaje o svých výrobcích uvádí dle US standardu ANSI/NEMA FL 1-2009, což uživatelům usnadňuje orientaci v parametrech jednotlivých svítilen. Podle tohoto standardu se mimo jiné měří světelný tok, doba provozu na baterie či nárazuvzdornost. Standard jasně definuje, jaké má mít ten který výrobek parametry a výrobci musí tuto normu dodržovat.

PeBois

Svítilny NexTorch každopádně vypadají velmi zajímavě a jsme proto rádi, že společnost PeBOIS, která je jejich oficiálním zástupcem v ČR, nám tyto svítilny nabídla k testování. PeBOIS se zabývá prodejem nejrůznějšího vybavení určené hlavně pro střelce, lovce či outdoorové aktivisty. Výhodou je možnost si zbraně či doplňky na ně zakoupené na prodejně ihned vyzkoušet na střelnici, což není úplně standardem a určitě to potěší.

 

 Foto: NexTorch má v nabídce pouze jednu montáž na picatinna lišty. / SOLDATO Team 

 

Od společnosti PeBOIS nám dorazil opravdu velký balík s řadou svítilen, určených většinou na taktické použití. V balíku byl také jeden unikát, který hned dostal přezdívku „mazlík“. Taktické svítilny zastupují modely TA3, T6L, P8A a svým vzhledem také RT3 a menší model MyTorch. Svíticí dělo má název Saint Torch 3.

 

Jako vždy se na celou řadu budeme dívat především očima vojáka. Taktické modely jsou totiž koncipované především pro služební použití (a to jak u bezpečnostních služeb, tak i u policie či armády), včetně použití na zbraních. Tím ovšem nechci říci, že by svoje využití v civilním prostředí nenašly, právě naopak. „Mazlík“ je pak kapitola sama pro sebe.

 

Ihned po vybalení svítilen jsem zaznamenal kvalitní dílenské zpracování. Svítilny jsou vyrobeny z materiálu Aluminium 6061 T-6, který je lehký a odolný. I díky tomu splňují normu výše uvedeného standardu v páduodolnosti. Svítilny jsou také voděodolné či vodotěsné a tak se nepříznivých podmínek jen tak nezaleknou.

 

U většiny modelů je použita kvalitní Led dioda CREE, model RT3 pak obsahuje klasickou xenonovou žárovku. Svítivost modelů vybavených led diodou je opravdu velmi dobrá a pocitově plně odpovídá udávaným parametrům. Světelný kužel všech svítilen je hodně podobný. Okrajově nevýrazný, ale silný střed doplňuje příjemně široký světelný okraj. Užitečná vlastnost je možnost vlastního nastavení svícení.

 

Některé modely totiž obsahují programovací technologii STT (Smart Torch Technology). Svítilnu si připojíte pomocí USB k počítači, a pomocí bezplatného programu Nextuner si upravíte například režim či intenzitu svícení. Program je uživatelsky intuitivní a nabízí toho opravdu hodně. Vybrané modely NexTorch (konkrétně my Torch, P8A a SaintTorch ) si tak můžete vyladit přesně pro své potřeby, což je opravdu zajímavá možnost.

 

 Foto: Testované svítilny NexTorch. / SOLDATO Team

 

NexTorch myTorch RC

Nejmenší ze zapůjčených svítilen. Klasická konstrukce, která je doplněna výrazným chromovaním v přední části a okolo spínače. Spínač je vystouplý, takže pokud nebudete mít svítilnu v nějakém speciálním pouzdře, velmi pravděpodobně se vám v batohu/sumce sama zapne. Nejvyšší svítivost je udávána 115 lumenů, což určitě neurazí. Svítilnu je možné nastavit přes PC a v základu nabízí čtyři režimy svícení, včetně stroboskopu.

 

Celkově se jedná o pěknou malou svítilnu, která nezabere příliš místa, a přesto disponuje dostatečným svitem. Je lehká, skladná a odolná. Škoda vystouplého spínače. Také blýskavé chromování není do taktických situací úplně ideální. Jako pohotovostní světlo v batohu, kabelce či autě však naprosto dostatečná.

 

NexTorch RT3

Tuto středně velkou svítilnu jsme obdrželi ve velkém „Hunting“ setu plném různých doplňků. Najdeme zde například dálkový spínač, barevné filtry, autonabíjčku či různá pouzdra. Samotná svítilna je kompaktního tvaru, kdy přední a zadní část je téměř stejně široká. Jako zdroj světla je zde použita xenonová žárovka. Protože se jedná o starší model, a pokrok jde nezadržitelně kupředu, lze už i tuto svítilnu zakoupit s LED diodou se svítivostí 320 lumenů. Spínač v zadní části je příkladně zapuštěný a náhodné sepnutí tak téměř nehrozí. Spínání je standardní – zapnuto/vypnuto.

 

Tato svítilna je téměř předurčena pro použití na dlouhé zbrani. Díky dodávanému dálkovému spínači není rozsvícení žádný problém. Horší to je ovšem s montáží na zbraň. V setu nalezneme pouze držák, pomocí kterého se svítilna montuje na hlaveň a jehož utahování je pomocí křídlové matky. Toto řešení je určitě vhodné pro lovce, nebo pro uživatele, kteří mají dlouhou zbraň bez taktické lišty. Tam totiž ani jiná možnost není. I tak bych ale raději zvolil montáž s rychloupínáním, která je taktéž v nabídce výrobce.

 

Foto: Kromě P8A se svítilny zapínají na zadní straně. / SOLDATO Team 

 

Jinak je RT3 rozumně zpracovaná svítilna s taktickými ambicemi, které však naplní pouze při zakoupení jiné taktické montáže na zbraně. Pokud si navíc seženete variantu s LED diodou, nemusí se jednat o špatnou volbu. Samotný set však bude vyhovovat jen zbraním bez picatinna lišty.

 

NexTorch TA3

Kompaktní svítilna s mírně rozšířenou přední částí, ve které je ukryta CREE led dioda o výkonu až 550 lumenů. Vcelku nadstandardní je přítomnost 6 módů svícení. Svítilna je vybavena klipsem, který jde samozřejmě sundat. Příjemně se drží v ruce a není problém ji použít s krátkou zbraní (např. při použití doutníkovým úchopem). Na tuto svítilnu pasuje originální montáž na picatinna lišty NexTorch RM25, a není tak problém svítilnu přidělat i na dlouhou zbraň. Přikoupit si můžete i dálkový spínač.

 

Standardní spínač je pogumovaný a mírně vystouplý, takže se vám může v sumce samovolně zapínat. Při zapnutí se vždy rozsvítí nejsilnější stupeň svitu, svítilna si totiž nepamatuje posledně zapnutý mód. Jinak není svítilně TA3 nic moc co vytýkat a po zakoupení doplňkového příslušenství ji lze považovat za rozumnou svítilnu pro taktické použití.

 

 

NexTorch T6L

I tato svítilna dorazila v setu označeném T6L R5 set. Jedná se o kompaktní taktickou svítilnu, která je designově téměř identická s modelem RT3. Zdrojem světla je zde led dioda CREE R5, která nabídne výkon 320 lumenů. V setu nalezneme i standardní xenonovou žárovku. Dále je v setu dálkový spínač a montáž na zbraň, znovu však pouze na hlaveň. Montáž je už trochu propracovanější a k utáhnutí slouží dva imbus šrouby. Naštěstí i na tuto svítilnu lze přidělat originální montáž RM25 na picatinna lišty.

 

Na této svítilně je trochu nezvyklé zapínání. Nabízí pouze možnost zapnuto/vypnuto, a to dnes již nepříliš používaným způsobem. Při vypnuté svítilně je zadní část povolená a zmáčknutím zadního spínače (potažmo zadní části těla svítilny) se rozsvítí. Pokud ovšem tlak povolíte, svítilna zhasne. Aby byla stále rozsvícená, je potřeba zadní část utáhnout.

 

Toto řešení není příliš vhodné pro spínání svítilny umístěné na dlouhé zbrani. Tam se opravdu více hodí klasický spínač. Na druhou stranu se jedná o tiché spínání, které je téměř nezničitelné. Je třeba si na toto řešení trochu zvyknout a své příznivce si pravděpodobně najde.

NexTorch P8A

Největší z taktických svítilen se vyznačuje výrazným přechodem mezi tělem a tubusem svítilny. Srdcem svítilny je špičková led dioda CREE XM-L U2 s maximálním výkonem 660 lumenů a dosvitem přes 170 metrů. P8A je vybavena technologií STT a tak si světelné módy můžete nastavit libovolně podle svých potřeb. Trochu zarážející je fakt, že si svítilna nepamatuje posledně zvolenou intenzitu svitu, a tak se po každém zapnutí musíte k požadovanému módu proklikat namačkáváním spínače.

 

Spínač je umístěn v přední části boku těla svítilny a je mírně vystouplý. Protože se jedná o taktickou svítilnu, je i zde možnost dokoupení příslušenství, především pak dálkové spouště a držáku na picatinna lišty. Díky tomu je nošení na dlouhé zbrani vcelku bezproblémové. Přes větší rozměry se dá stále ještě použít i jako doplněk k pistoli.

 

P8A je největší a také nejdražší z testovaných taktických svítilen NexTorch. Na trochu netradičně umístěný spínač se dá rychle zvyknout. P8A se svým solidním výkonem a dobrou odolností jeví jako nejlepší kandidát na taktickou svítilnu NexTorch.

 

Foto: Dosvit modelu Saint Torch 3 je impozantní. / SOLDATO Team 

 

NexTorch Saint Torch3

Nakonec tu máme velkou svítilnu Saint Torch 3 s hned třemi diodami CREE XM-L U2. Tato kombinaci uděluje svítilně impozantní světelný výkon 2600 lumenů. Nechybí ani technologie STT. Na svůj výkon je tělo svítilny relativně malé, lépe řečeno krátké. Tubus je pochopitelně širší. Protože tři diody už vydávají solidní teplo, je tubus designovaný pro lepší chlazení. Celkově se svítilna drží velmi příjemně - na svou velikost je přijatelně těžká a dobře vyvážená.

 

Obdélníkový spínač je na boční straně těla svítilny a hned vedle je ukazatel stavu baterie. V zadní a přední části jsou ocelová očka, díky kterým lze nosit svítilnu přes rameno, což je praktické. Světelný kužel svítilny má ostrý střed a široký okraj a jeho dosvit je opravdu výborný. Hodí se jako zdroj světla do automobilu a využití určitě najde i u pracovníků bezpečnostních služeb či záchranářů.

 

Verdikt

Čínská firma NexTorch ukázala, že dokáže vyrobit zajímavé svítilny, se kterými je schopna konkurovat na světovém trhu. Jsou dostatečně odolné a vybavené prémiovými CREE led diodami a tudíž i velmi dobrým světelným výkonem, což samo o sobě je pro většinu běžných uživatelů naprosto dostatečná kombinace. Pokud se budeme bavit o použití v taktických podmínkách, narazíme na dvě skutečnosti.

 

První je, že některé spínače nejsou dostatečně chráněné, hrozí tak nechtěné zapnutí svítilny. Druhou skutečností je nepříliš dobrá nabídka originálního příslušenství pro taktické situace (což ale nevypovídá nic o samotných svítilnách…). Naštěstí jdou oba problémy vcelku snadno řešit. U některých modelů (např.P8A či TA3) však klady převažují, zvláště pak pokud jsou vybaveny technologií STT. V tom případě mohou být svítilny NexTorch vcelku zajímavou volbou i pro taktické použití, která stojí za vyzkoušení. Jen musíte vědět, co od nich očekáváte.

 

Klady

+

CREE led diody 

+

Certifikované parametry 

+

Doživotní záruka 

Zápory

-

Provedení spínačů 

-

Montáže na dlouhé zbraně 

-

Paměť posledního světelného módu 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

B_O_I_S


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava