Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Taktická svítilna Fenix TK22

Datum přidání 10.02.2013   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 4 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Aby voják viděl, potřebuje světlo. Nebo přístroj nočního vidění. Ten má ale svoje omezení a rozhodně nepatří ke standardní výbavě každého vojáka. Co by ale k této výbavě patřit rozhodně mělo, je kvalitní taktická svítilna.

 Fenix TK22

 Foto: Na zbrani seTK22 chová velmi dobře / SOLDATO Team

Světlo nejen pro vojáky

Voják má na každé vybavení trochu jiné požadavky než běžný občan, a nejinak je to i se svítilnami. Váha a odolnost jsou těmi běžnými, pak také určitě síla světla a v neposlední řadě možnost připevnění na zbraň. Nebudeme se tedy teď bavit o různých čelovkách, svítilnách na přilbu nebo o léty prověřené „fajfce“. Podíváme se na jednu novinku mezi klasickými taktickými svítilnami od firmy Fenix.

 

Taktickou svítilnu Fenix TK22 nám k testování zapůjčila společnost Ariga, která je výhradním distributorem svítilen Fenix. Na trhu působí od roku 2006 a nabízí celé spektrum různých typů svítilen, od těch pro běžné domácí použití až po TOP modely, které užijí především profesionálové.  Nabídka je to opravdu široká, vybere si téměř každý a svítilny Fenix se staly mezi uživateli velmi oblíbenými.

 

Fenix TK22

 Foto: Fenix TK22 / SOLDATO Team

První seznámení s TK22

Námi testovaná svítilna Fenix TK22 je určena především právě pro profesionály. Její odolná konstrukce z hliníkové slitiny skrývá LED diodu XM-L U2 americké společnosti Cree, která má světelný tok až 650 lumenů a reálný dosvit něco málo přes 200m. Je standardně napájena dvěma články CR123A, nebo je možné použít přímo akumulátor Fenix. S tímto akumulátorem nám svítilna na nejvyšší úroveň vydržela svítit kolem dvou hodin, poté se automaticky začala přepínat do nižších režimů intenzity.

 

TK22 má totiž čtyři režimy intenzity světla a stroboskopické záblesky. Vše je regulováno digitálně. Svítilna si tak udržuje stálý světelný výkon, i když se baterie postupně vybíjí. Při vypnutí a opětovném zapnutí si svítilna pamatuje posledně nastavenou intenzitu. To bohužel neplatí pro strobo záblesky, ty musíte po zapnutí znovu aktivovat.

 

Fenix TK22

Foto: Delší kabel a nemožnost připnutí spínače jsou hlavní nevýhody dálkového spínašče / SOLDATO Team

 

Celá svítilna je černé barvy, kromě měniče intenzity světla a obvodového ráfku reflektoru, které jsou stříbřitě šedé. Vojenské svítilně tenhle výstřelek rozhodně nesluší a působí to trochu rušivě. Jinak je design povedený a svítilna je velmi kompaktní. Voděodolnost je u této kategorie samozřejmostí a svítilna vydržela i v opravdu nepříznivém počasí. Pro vojáka je určitě důležitá i váha, která činí 260 gramů, včetně montáže a akumulátoru.  

 

Fenix TK22 jako taktická svítilna na zbrani

Svítilnu Fenix TK22 jsme primárně testovali při použití na dlouhé zbrani. K svítilně lze zakoupit i originální příslušenství Fenix a my jsme tak využili montáž na RIS lištu a kabelový spínač. Montáž drží svítilnu dost pevně a nesetkali jsme se s povolováním nebo dokonce odpadnutím. Zamrzela jen absence rychlo povolovacího systému. Ne vždy chci mít svítilnu na zbrani a hledat pokaždé imbusový klíč, abych mohl svítilnu sundat nebo připevnit je přeci jen dost otravné.

 

Fenix TK22

Foto: Svítilna ma široký světelný kužel se silnějším středem / SOLDATO Team

 

Taktický kabelový spínač funguje velmi dobře. Jedná se o spínač tlakový, ke svícení je třeba ho neustále držet stisknutý. Samozřejmě nechybí ani klasický spínač, který je na kovové koncovce kabelového spínače a svítilna tak může být zapnuta trvale.  Kabel je svinutý, přesto je možná zbytečně dlouhý a může tak překážet. Co nám ale hodně vadilo, byla špatná možnost připevnění samotného spínače na taktickou rukojeť. Spínač nemá žádný pásek suchého zipu ani jiný systém připevnění, a spínač si tak musíte připevnit svépomocí.

 

Fenix TK22

 Foto: Celkový pohled ukazuje kompaktní tvar / SOLDATO Team

 

Svítilna byla používána na zbraních ráže 5,56 a 7,62 mm a nevykazovala při střelbě žádné problémy. Mírně se odřela vrchní část hlavy, která se díky svému většímu průměru dotýkala RIS lišty. Určitě by bylo možné průměr zmenšit, tím by se ale zase omezily světelné schopnosti a bylo by to tak trochu kontraproduktivní.  Baterie ani LED dioda neutrpěly při střelbě a zpětných rázech zbraně žádnou újmu.

 

Nutno říci, že Fenix TK22 se hodí i pro střelbu z pistole či na běžné svícení z ruky. Lze ji také použít při sebeobraně, kdy se dá využít nejen již zmíněný stroboskop, ale hlavně úderové plochy na čele a zádi svítilny. Svítilna se tak dá použít jako kubotan a zvýší razanci vašich úderů.

 

Fenix TK22

 Foto: Větší průměr hlavy svítilny má své výhody i nevýhody / SOLDATO Team

Verdikt

Svítilně Fenix TK22 není mnoho co vytýkat. Má odolnou konstrukci s kompaktními rozměry a velmi slušným světelným tokem. Pro mě jako vojáka by mohlo určitou roli při výběru hrát to, že ji nelze použít jako IR světlo, což je ale dáno použitou technologií (bílé LED diody totiž v IR spektru nevyzařují). Také bych asi zvolil jiné příslušenství, konkrétně jinou montáž na RIS lištu. Pro někoho bude rozhodující i cena, která je 2299,- a TK22 tak patří ke středně drahým svítilnám, avšak s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Jinak se nám svítilna Fenix TK22 velmi zamlouvá. Jsme přesvědčeni, že pro běžné použití, při CQB nebo i jiných taktických činnostech Vám bude plně vyhovovat.  

 

 

Klady

+

Odolná konstrukce

+

Velmi dobrý světelný výkon

+

Bohaté příslušenství

Zápory

-

Větší průměr hlavy svítilny

-

Nemožnost použití jako IR světla

-

Absence rychlo povolovacího systému u originální montáže

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 


SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

 

 

Šarže Kvality


Zapůjčil:

Kronium.cz


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tom Datum: 03.03.2013 Čas: 14:27

mam velmi podobnu konfiguraciu na V-AR. len ju mam na pravej strane pre lepsi balanc zbrane a spinac mam sprava na gripe

jedna vec ktora mi v clanku chyba je info o moznych farebnych filtroch, s cervenym sa velmi dobre pracuje, ak nepotrebuje ciel maximalne oslepit a pripadne sameho seba oslepit (pri pouziti maximalneho vykonu na bielu stenu je reflekcia docela neprijemna a oslepujuca).

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 12.02.2013 Čas: 20:01

danny:
Foto doplníme.
CO se týká problematiky samozapínání svítilny. Fenix TK22 má spínač zapuštěný jen částečně (jak bude na fotografii vidět). Takže je možné, že v určitých situacích se může svítilna sama zapnout.
Jsou dva jednoduché postupy, jak toto minimalizovat:
1. Pořádné balení. Svítilnu většinou nosím v pouzdře na vestě, kde je uložená jako poslední a spínačem nahoru.
2. Způsob který se nejvíc osvědčil je následující. Stačí uzávěr svítilny povolit o čtvrt otáčky, dojde k přerušení kontaktu s baterií a svítilna se nezapne. Jednoduše prosté.;-)

avatar
Rori Datum: 12.02.2013 Čas: 14:33

Mám tuhle svítilnu už pár měsíců a jsem s ní spokojený. Jedinou nevýhodou je poměrně velký průměr hlavy. Jako policista v přímém výkonu jí nosím na opasku v pistolové sumce a trochu vyčnívá. CO se týče výkonu je naprosto skvělý strčí do kapsy i monstrózní svítilny které nám pořídil "zaměstnavatel". Pokud bych se rozhodoval dnes sáhnul bych spíše po modelu Fenix PD32, má větší výkon a menší hlavu. (v době kdy jsem si kupoval svítilnu ještě nebyl tento model v nabídce). Jinak mám od Fenixe ještě čelovku a taky spokojenost.
Někdo možná řekne proč si kupovat svítilnu za 2.200,- když může mít LED svítilnu za 300,- někde z Tesca. Ten důvod je vidět až když tu svítilnu vidíte svítit v noci na vlastní oči. :D

avatar
danny Datum: 11.02.2013 Čas: 17:21

Článek je to dobrý a pomohli mi, už nějakou dobu přemýšlím na koupí nějaké svítilní Fenix. Co by se ale mohlo doplnit je zadní obrázek na tlačítko, tento pohled je pro mě při výběru svítilny a její montáže na zbraň velice důležitý. Mám svítilnu ESP Helios 3W, která nemá tlačítko "utopené" a již několikrát jsem si vysvítil zdroje, když se svítilna samočinně zapla zavazadle a já si toho nevšiml.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava