Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Nože

Univerzální obr: Recenze Leatherman MUT EOD - I. díl

Datum přidání 27.10.2017   Rubrika rubrika: Nože    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Na počátku byl nůž. Jenže to se někomu zdálo málo. Jedna čepel nestačí. A chtělo to i další nástroje. Tak vznikl švýcarák. Někomu ani to však nestačilo. Lidi chtěli víc. Chtěli multifunkční nůž, který obstará více práce. Chtěli mít v jednom nástroji kleště, pilu, šroubováky a já nevím co všechno ještě. A světlo světa spatřily multifunkční kleště. Na druhou stranu se ale říká, že co je multifunkční, neumí nakonec pořádně nic. Je tomu vážně tak?

Multifunkční nástroj pro vojáky

 Foto: Leatherman MUT EOD Black / SOLDATO Team

 

Sofistikovanější vybavení se každopádně ujalo a různí uživatelé si jej zamilovali. Mezi nimi i vojáci, kteří dokázali ocenit nástroj, který měl v sobě vše, co potřebují. Ale ani to nestačilo a vývoj šel ještě dál. Jak to myslím? Vznikly totiž nástroje, které se úzce specializovaly na určité profese. Takže tu jsou multifunkční kleště určené pro cyklisty, rybáře... 


... a třeba i střelce. Nebo pyrotechniky. Pro tyto specialisty se objevují multifunkční kleště, které mají klasické nástroje, jež jsou všeobecně použitelné. Mimo to ale obsahují i vybavení, které už ne každý využije. Jsou prostě určeny jen pro úzký okruh uživatelů a na zcela jasně definovanou práci. 


Specialista na univerální nástroje. To je Leatherman 

Takové jsou i multifunkční kleště (respektive multifunkční nástroj, chcete-li multitool), na které se v této recenzi podíváme. Tento MT vyrábí známá americká firma Leatherman, která se na MT specializuje od roku 1983. A hned na začátek musím přiznat, že zrovna multitooly od této léty prověřené firmy patří k mým nejoblíbenějším. Tato firma totiž vyrábí nástroje, které mají z mého pohledu jednu nespornou výhodu. Dostanu se k noži, aniž bych musel otvírat celý nástroj. To kadžý nemá. 


Proto jsem byl rád, že jsem se na jedné povedené akci dohodl s výhradním českým zastoupením Leathermanu, firmou MORIS design, na testování nějakého jejich nástroje. No, nakonec se mi dostal do rukou rovnou jeden z nejdražších v nabídce, Leatherman MUT EOD


Kdo se trochu vyzná ve vojenských zkratkách, hned je mu jasné, pro koho je tento MT především určen. Pro specialisty EOD, pyrotechniky či specialisty EOR. Lidé z Leatherman.cz moc dobře vědí, že takový typ nástroje, který nabízí něco víc než klasický MT, dokáží doopravdy ocenit a správně otestovat právě lidé z oboru. Takže kdo jiný by se měl MUTovi podívat na zoubek, než SOLDATO team, no ne...?! 

 

Čepel nože Leatherman

 Foto: Nůž mě hodně zajímal, škoda té kombinace / SOLDATO Team

MUT EOD není pro každého. Nebo ano? 

Když jsem poprvé vytáhl MUT EOD z krabičky, trochu jsem znejistěl. Na první pohled se totiž jedná o brutální a masivní MT, který bych asi nechtěl u sebe tahat každý den. Také poměrně nekompaktní provedení a velikost odrazuje, a těžko si takový nástroj lze představit jako EDC vybavení. Vždyť celý tento černě zbarvený MT váží solidních 317,5g. To byly ale první myšlenky a bylo mi jasné, že realitu musí ukázat až pořádné testování. 


Nejdříve ale jako vždy trochu suchých čísel. Kromě poměrně velké hmotnosti tu máme i větší rozměry. Konkrétně to je na délku necelých 13cm, průměr pak cca 2x4xcm. Takhle podle čísel to možná úplně nevypadá, ale stačí MUTa položit vedle mezi vojáky oblíbeného Leatherman Charge, a hned je vám jasné, že je MUT fakt velký nástroj. 


Kdo trochu zná nabídku firmy Leatherman, tak jistě ví, že firma nabízí model Leatherman MUT. Ten je určen pro střelce (nebo samozřejmě i vojáky, kteří zbraně používají). Verze EOD z tohoto MT vychází. Základ je však společný. 


Začal jsem tedy zkoumat, co všechno v sobě MUT EOD ukrývá. V podstatě se jedná o dvě kategorie nástrojů. Ty klasické, které se objevují na drtivé většině současných multitoolů, a pak ty úzce specializované, které jen těžko využijete na něco jiného, než na co jsou určeny. 

 

Pojistka note typ linerlock

 Foto: Pojistka je funkční / SOLDATO Team

 

MUT EOD jako univerzální nástroj 

Jako první mě samozřejmě zajímá nůž. Ten totiž asi využívám nejčastěji. Čepel nože, vyrobená z oceli 420HC, lze stejně jako u dalších modelů Leatherman otevřít bez nutnosti rozdělávání celých kleští. A to je opravdu dobré řešení. Navíc lze otevřít jen jednou rukou (tzv. One-Hand-Opened). Ale pozor, jedovatě ostrý břit v kombinaci s tvarem a umístěním otvíracího okénka zapříčiňuje jednu nepěknou vlastnost. Při otvírání mě dost často (tedy alespoň z počátku) čepel seřízla kůži z bříška palce. Postupem času jsem si vytvořil úchop, který to sice eliminuje, přesto občas o kus kůže přijdu. 


Po otevření mě čeká trochu zklamání. Čepel nože je totiž kombinovaná. Cca dvě třetiny hladké čepele doplňuje serrated ostří. Osobně nemám na takhle malých nožích (délka čepele je 7,6 cm) tuhle kombinaci rád a uvítal bych pouze hladkou čepel. Na druhou stranu je tohle jediný nůž na celém MT a zoubkované ostří své využití najde. 


Proti zavření je nůž zajištěn pojistkou typu liner lock, která je dostatečně pevná a po celou dobu při práci nedošlo k samovolnému zavření nože. Zároveň je dobře přístupná, a tak následné zavření nože nečiní problém, a to ani v taktických rukavicích. 

 

Je funkční pila na multitoolu?

Foto: Pilka se nezalekne ani většího průměru / SOLDATO Team


Dalším nástrojem, který je u MT klasikou, je pilka. Také ta je v provedení OHO, ale vzhledem k jejímu umístění a otevírání, to praváci nevyužijí (stejně jako leváci nevyužijí OHO u nože...). Pilka je jinak povedená, poměrně masivní a dostatečně dlouhá. Není to na žádnou velkou práci, ale jako nouzovka více než dostatečné. Pilka se nezalekla ani větších průměrů a celkově se s ní pracuje kupodivu dobře. I zde je samozřejmě pojistka. 


Dalším klasickým nástrojem jsou různé výměnné bity. Leatherman MUT EOD jich má v sobě poschovávaných několik, a je potřeba trochu hledat. Poté najdete tři nástroje. Nejviditelnější je krátký plochý a křížový šroubovák, umístěný na hřbetu ramena kleští. Zde je zasunut v lyžině a kupodivu v ní dobře drží. Vyjmutí je jednoduché, stačí zatlačit a vysunout. Tento malý bit je celý dlouhý 3cm a není problém jej mít uložen i v držáku bitů při zavřených kleštích. 

 

Držák bitů na Leatherman

 Foto: Držák bitů je jen jeden / SOLDATO Team


Další dva nástroje jsou ukryty poněkud důmyslněji. Oba jsou uschovány uvnitř jednoho z ramen, vždy na jedné jeho straně. Jedná se o plochý šroubovák spojený s křížákem. Druhý nástroj je v kombinaci imbus 7/64" a torx T15. Oba bity jsou dlouhé 6cm. Zajištěny jsou malým oboustranně posuvným čepem. Ten je potřeba před vyjmutím příslušného nástroje zatlačit a uvolnit místo příslušnému bitu, který pak stačí vyklepnout. Zajímavé, ale funkční řešení. Na čep se musí zatlačit poměrně ztuha, samovolně se ani po půl roce používání neotvírá. Přesto je možné, že se delším používáním více ochodí. 


Pokud tedy jednotlivé nástroje vytáhnete z ramen, stačí je zasunout do držáku bitů. Ten je pouze jeden, umístěný v horní části jednoho z ramen kleští. Ani jeden z bitů nelze používat při zavřených kleští. Respektive ne při úplně zavřených kleští. Abyste mohli s jednotlivými šroubováky pracovat, je nutné mít kleště rozevřené. A nebudeme si nic nalhávat, je to trochu nemotorné, dostáváte se do mimo-osového uspořádání. Ale znovu, na občasné nouzové povolení či přitáhnutí něčeho, se to dá dobře použít. 

 

Čím je Leatherman MUT EOD jiný

 Foto: Tenhle zobák má v sobě hned 5 nástrojů / SOLDATO Team


Poslední, co má v uzavřeném stavu univerzálnější použití, je horní zobák, který narušuje jinak kompaktní tvar MT. V něm se skrývá hned pět různých nástrojů. Ve spodní části je otvírák lahví, zkombinovaný s karabinou. Zajímavé řešení, které se u EOD může hodit. Pověsit si MUTa na vestu je v určitých situacích více než praktické. Horní část ukrývá řezák pásů. Je funkční, využití asi najde i v první pomoci. A úplně horní část slouží jako tlouk. A to poměrně účinný. Je to takové malé a dost pevné kladívko, se kterým se dá i reálně přitlouct hřebíček. Využít se dá ale v podstatě na cokoliv, co potřebujete silně "pobouchat"... 


Celý zobák má ale ještě jiné využití. Primárně má sloužit jako vytahovač zaseklých nábojnic. Tady se však už dostáváme ke specializovaným nástrojům, určeným především pro vojáky. Ty si ale představíme až v pokračování této rozsáhlé recenze, jejíž druhý díl už bude zaměřen více military a který si na našich stránkách budete moci přečíst zanedlouho.

 

Co v sobě ukrývá Leatherman MUT EOD

 Foto: Kompletní výbava Leatherman MUT EOD / SOLDATO Team

 

Do té doby budu rád za vaše komentáře k multitoolům obecně. Používáte je rádi? 

 

 

 

Jak a proč testujeme?

 

Zapůjčil:

 Kde koupit kvalitní multitool?

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava