Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Oblečení

Více než rok ve Scutum Wear. Tady jsou naše postřehy

Datum přidání 14.09.2017   Rubrika rubrika: Oblečení    komentáře 1 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Není špatné počasí, jen špatné oblečení. A protože vojáci jako jedni z mála pracují v jakémkoliv, i opravdu hnusném počasí, musí si to správné oblečení vybírat s velkým rozmyslem. Funkční oblečení a správné vrstvení je základ jak u profi horolezců, tak i u profi vojáků. Ne vše je ale pro vojáky vhodné. V této recenzi se znovu podíváme na termoprádlo z české produkce - Scutum Wear. Jak si toto prádlo vedlo ve více než ročním testu?

České termoprádlo Scutum Wear  

 Foto: Termoprádlo Scutum Wear / SOLDATO Team

 

Jistě si pamatujete, že termoprádlo Scutum Wear jsme začali díky HQH SYSTEM testovat loni v létě. A asi touto dobou, ale před rokem, vyšel první díl recenze tohoto oblečení. Než budete pokračovat, doporučuji si první díl přečíst.


Dozvíte se tam, že je to termoprádlo navržené přímo pro vojáky, že má kompresní a dobře padnoucí střih, a také to, že jsme ho testovali převážně v horkém podnebí Afghanistánu. Co jsme však zjistili při dalším testování?


V prvé řadě jsme si ujasnili, že oblečení Scutum Wear je, dle našeho mínění, třísezónní produkt. V létě to fakt není úplně ono. Ale jaro, podzim a zima, to jsou období, kdy nošení tohoto termoprádla dává smysl.

 

Scutum Wear a reální zkušenosti s ním

Foto: Dlouhá kombinace v zelené... / SOLDATO Team


V chladnějším počasí totiž potřebuji kvalitní spodní vrstvu, která všechen pot bude odvádět dál od těla, udržovat mě v suchu a tedy i v relativním teple. Vojáci jsou ale dost specifická skupina s hodně specifickým chováním a odvod potu tedy není tím jediným požadavkem.

 

Termoprádlo do přírody Scutum Wear

Foto: ...a krátká v černé / SOLDATO Team


Požadavky vojáků vyplývají z dlouhodobé zkušenosti s oblékáním v taktických podmínkách. Zapomeňtě na to, že se řídíte pravidlem vrstveného oblékání: "je ti teplo - uber vrstvu; je ti zima - přidej vrstvu". Skutečnost je taková, že voják se oblékne na spodní hranici tepelného komfortu, hodí na sebe bojovou blůzu, na to taktickou vestu a v této konfiguraci funguje několik hodin až dní. V bojovém prostředí prostě příliš prostoru na neustálé převlékání není.


Takže. Proč chceme pohodlí při nošení? Protože se do toho oblékneme a nosíme to, dokud neskončí akce. Proč máme požadavek na rychlé schnutí, především na těle? Protože to na sobě máme fakt dlouho. Proč prodloužený střih? Protože děláme psí kusy a štve nás vyhrnující se triko. Proč chceme zvýšenou mechanickou odolnost? Protože se s oblečením nemazlíme.


Podle HQH SYSTEM jsou všechny tyto požadavky v oblečení Scutum Wear zahrnuty. Je tomu ale skutečně tak?


Zkušenosti z dlouhodobého používání

Nejdříve nošení. Oblečení Scutum Wear je na těle opravdu velmi příjemné. Zvláště pokud nosíte (stejně jako my) na termoprádle další vrstvy. Nejdůležitější je, že nikde nic netlačí ani neomezuje. Na kompresní, respektive spíše elastický střih si možná budete chvíli zvykat, ale ne dlouho. Po chvíli nošení máte téměř pocit, jako byste na sobě žádnou spodní vrstvu neměli. Ploché švy, které jsou tam kde mají být, necítíte. Na ramenou (která jsou pod neustálou zátěží vesty a batohu) žádné šití nenajdete, a je tak konec obtisklých švů v kůži. Velkou roli zde hraje i materiál, který je na nošení fakt příjemný a dost se liší od jakéhokoliv termoprádla, které jsme kdy měli. Není to jako umělotina, ale ani se to nepodobá Merinu.


I boxerky se nosí dobře. V pase neškrtí, široká guma je z vnitřní části příjemná na tělo, mezi stehny nedochází k nepříjemnému tření (alespoň ne u mě). Jen v oblasti zadní části nohavic dochází při delším pochodu k nepříjemnému tlaku v přechodu mezi zadkem a stehnem. Je to ale možná jen subjektivní pocit a nejsem schopen říci, jestli to tak cítí i někdo jiný – boxerky jsme měli v testu jen jedny a moc jsme si je na rozdíl od trik nestřídali... Co se týká dlouhých podvlíkaček, tak těm není více méně co vytknout. Dobře se oblékají, dobře sedí na těle. Jejich elastický a trochu užší střih není na škodu. Spíše naopak. Pod maskáče téměř ideální.

 

Je to opravdu funkční?

Ano, zdá se že ano. Subjektivně to vypadá, že oblečení Scutum Wear funguje. Ale pozor. Každý to bude mít možná trochu jinak. Každý má jinou tepelnou regulaci, má jinou kombinaci oblečení. Je v jiných podmínkách. Popisujeme naše zkušenosti, jiný to může vidět opačně.


Z našeho testování vyplynulo, že jak materiál, tak i panely k regulaci tělesné teploty dělají svou práci relativně dobře. Nejlépe to pochopíte při zátěži, kdy makáte a opravdu se potíte. Pot se sice objevuje v typických místech, jako třeba v kříži podél páteře. Když si však triko po chvíli sundáte, vaše pokožka je už téměř suchá.  


Samotné triko samozřejmě vlhké je. Ale při aktivním nošení jsme zjistili, že trika vcelku dobře a relativně rychle usychají. Klasická situace. Po zvýšené fyzické zátěži jste propoceni jak... Však víte jak se to říká. Ale převlíknout se je to poslední, o co se zajímáte. Takže na sobě necháte co máte a věnujete se důležitějším věcem. Časem to ani nevnímáte, že jste propocení. A pomalu sami schnete... Pokud máte triko v kombinaci s balistikou, je to ale úplně jiný level. Tady nepomůže asi nic a pod pláty jste prostě splaveni snad ve všem... Sušení propoceného termoprádla jinde než na těle je rychlé, zvláště na ostrém afghánském slunci. Ani v běžných podmínkách, ve srubu na parašňůře, to zásadní problém není.

 

Scutum Wear a zkušenosti s ním

Foto: Pod balistiku a v létě? Fakt ne / SOLDATO Team


To, že termoprádlo funguje, má jeden přidaný efekt. Nelepí se na tělo. Kromě toho, že se cítíte v pohodě, to usnadňuje i vysvlékání. Rychlost vysvlékání přináší čas navíc, který se vždy hodí.


U funkčnosti bych se ještě rád v rychlosti zastavil u panelů, které jsou na oblečení umístěny. Jejich rozložení u triček je na první pohled logické, ale opravdu se potvrzuje to, čeho jsme si všimli hned v první recenzi. Umístění v podpaží úplně nesedí a bylo by vhodné se nad jejich umístěním znovu zamyslet. Šev vedoucí přímo podpažní jamkou nemusí být příjemný. Jinak nemáme k panelům, co se týká funkčnosti, výhrad.

 

Funguje termoprádlo?

Foto: Do posky super / SOLDATO Team


Co prodloužený střih?

Ano, ten obě trika mají. Nicméně se nám znovu potvrdilo to, co jsme říkali již v prvním díle recenze. Triko s krátkým rukávem se zdá ok. Na rukáv zasahující téměř do ohbí lokte se dá zvyknout. Nepřekáží. Spodní část je dlouhá dostatečně. Triko s dlouhým rukávem je však trochu problematičtější. Rukávy jsou opravdu přehnané. Pokud chcete vidět například na hodinky, máte triko už hodně nařasené. Jednou z možností je rukáv ohrnout, čímž ale dojde ke zdvojení matriálu kolem zápěstí. A to není příjemné.

 

Scutum Wear

Foto: Obě velikost L, přesto jedno delší... / SOLDATO Team


Stejně tak platí i zjištní o spodní délce tohoto trika. Těch pět (nebo i více) cenťáků navíc by mu jen prospělo a zároveň by vyrovnalo i svého sourozence s krátkým rukávem. Nejsem si jistý, jestli to tak výrobce Scutum Wear zamýšlel, nebo je to anomálie způsobená nějakými vnějšími vlivy při nošení. Ale aby triko s krátkým rukávem velikosti "L" bylo dole delší, než triko stejné velikosti s dlouhým rukávem, je trochu zarážející.


Když už jsme u toho prodlužování, ani boxerkám by mírné prodloužení nohavic neuškodilo. Všeobecně se ví, že vojáci dávají přednost delším nohavicím, protože si tím chrání rozedírání stehen při delších pochodech. U boxerek Scutum Wear je to na hraně a bude tak hodně záležet na vaší postavě. Ale jak říkám, pět čísel navíc by celou věc vyřešilo lépe. Dlouhým podvlíkačkám nemám co vytknout. Délka je tak akorát. Nevyhrnují se, ale ani se nikde zbytečně nevrství. Zdají se tedy v pohodě.

 

Spodní termoprádlo

Foto: Nošení těchto boxerek jsem si oblíbil / SOLDATO Team

 

 

A co to všechno vydrží

Začneme jednou hodně vyzdvihovanou skutečností. Oblečení Scutum Wear je namáčeno v roztoku s ionty stříbra, mělo by tedy více odolávat zápachu. Z počátku to tak i možná je. Po pár vypráních se ale zdá vše v normálu. Nedá se říci, že by po delším používání oblečení smrdělo více nebo méně než jiné funkční oblečení. Navíc je to i hodně individuální záležitost. Například po prvním oblečení jsem měl na sobě boxerky nonstop téměř 14 dní. Jo, jakž takž to šlo. Stříbro asi ještě pracovalo. Nyní bych do toho už asi nešel...


Důležitou oblastí odolnosti je kvalita šití. Na oblečení Scutum Wear jsou použity ploché švy, které se na funkční prádlo ideálně hodí. Kvalita šití se zdá téměř všude v pořádku. Jen u dlouhého trika došlo na spodní boční straně k částečnému vypárání jednoho stehu. Nic zásadního to ale není, spoj stále drží.

 

 Odolnost termoprádla po roce

Foto: Žmolkování v oblasti břicha. Asi sucháč / SOLDATO Team


I mechanická odolnost je dobrá, především u hlavního materiálu. Je trochu silnější, takže i na oděr se zdá více odolný. Přesto se na dlouhém triku v přední části vytvořilo pásmo mírného žmolkování. Nic dramatického, ale je to vidět. Vzniklo to pravděpodobně oděrem o suchý zip bojových maskáčů.


Znovu ale upozorňuji, že jsme trika nosili především pod nějakým dalším oblečením. Pokud se nosilo jako jediná vrchní vrstva, tak jen v posilovně nebo při běhu. Jestli budete nosit v létě triko jako horní vrstvu, a na tom batoh, tak dřív nebo později k nějaké viditelné změně pravděpodobně dojde.


Boční panely jsou hodně pevné a jako celek je jen tak neprotrhnete. Přesto mají jedno slabé místo, které se kupodivu znovu projevilo u dlouhého trika. V zeslabených „dírkách" došlo na třech místech k protržení, a místo optického otvoru se tak vytvořil otvor skutečný. Nejpravděpodobněji k tomu došlo kombinací napínání materiálu a širokých ramen testera.

 

Odolnost termoprádla Scutum Wear

Foto: Materiál je odolný, přesto se to stalo / SOLDATO Team

 


U termoprádla obecně hodně záleží na tom, jak se k němu chováte, respektive jak ho perete. Bohužel voják na misi většinou nemá speciální roztoky ani pračky s přesnou teplotou. Buď to hodí do prádelny na základně (kde oblečení dostává dost zabrat) nebo si to raději přepere v rukách a kbelíku. V tomto ohledu je Scutum Wear hodně vojákuvzdorné a nevykazuje žádné zásadní změny ani po ne úplně správné údržbě. Přesto se sušičce vyhýbejte.


Odolnost proti ohni. Další vlastnost, která se zdá v taktickém prostředí důležitá a neměla by se opomíjet. Na druhou stranu by se neměla tato otázka přeceňovat a vyžadovat vše bezpodmínečně nehořlavé. Ono je to to totiž celé trochu složitější a existují různé normy a stupně nehořlavosti. Je jasné, že při správné teplotě shoří vše. Jde ale o to, jak se oblečení chová při kontaktu s ohněm. Bohužel jsme k tomuto testu neměli podmínky a jsme dalece od toho, abychom zkoušeli ohnivzdornost trika nad zapalovačem... Možná se k tomu ale ještě časem dostaneme. Takže bych otázku ohnivzdornosti uzavřel s tím, že pro běžného uživatele, a to i vojáka, bych neměl obavy. Profíci pracující s ohněm mají buď své předepsané a prověřené oblečení, nebo si testnou Scutum Wear sami...


Zdá se tedy, že se funkční prádlo Scutum Wear pro vojáky hodí. Funguje. Co více si od funkčního oblečení přát. Navíc je ve fajn zelené barvě, která nebudí takový rozruch. Pro vojenské použití bych ale volil méně výrazné logo. Také je škoda, že jsme se ještě stále nedočkali i béžového provedení. Podle nejnovějších informací přímo od výrobce je to kvůli vývoji druhé vrstvy, a také lehčího trika do horkého počasí. Snad se všeho brzy dočkáme.


Pokud bych to měl tedy shrnout. Krátké triko jménem Erik je dobré, přesto si jeho využití, vzhledem k tepelným vlastnostem materiálu a krátkému rukávu, budete muset jako voják trochu obhájit. Triko s dlouhým rukávem a názvem Alex má největší potenciál, bohužel se u něj také objevilo nejvíce problémů. Krátké boxerky Trey jsou fajn. Navíc se podle slov výrobce už maká na jejich mírně prodloužené verzi. Což je super zpráva. A dlouhé spodky Trever jsou oblečením, které neurazí a využijete je především ve větší zimě. Jinak po roce používání - spokojenost. A to není zrovna málo.

 

Recenze termoprádla Scutum Wear

Foto: Na termoprádlo Scutum Wear je nejlepší si udělat svůj názor. Z nás dobrý / SOLDATO Team


Verdikt

Funkční oblečení Scutum Wear je navrženo přímo pro vojáky. Po více než roce používání mohu s klidem prohlásit, že se dá ve vojenském prostředí využít. A to jak při výcviku či sportu, tak i v ostrém nasazení. Protože odolné triko, které sedí na těle a dobře se nosí díky použitému materiálu a střihu obepínající tělo, dokáží vojáci ocenit. Zvláště když funguje. Cena? Z důvodu zvýšených nákladů tu máme mírné zdražení. Krátký rukáv 1250,-, dlouhý 1550,-. Dlouhé spodky taktéž 1550,- a krátké boxerky 650,- a tudíž jediné beze změny.


Přesto, že je to dobré oblečení, pár nedostatků se najde. Především by chtělo poladit triko s dlouhým rukávem. To nám úplně nesedlo, a je to škoda, protože má větší potenciál na užívání, než triko s krátkým rukávem. Trochu lépe umístěné panely bychom také ocenili. Jinak bych neměnil nic a uvidíme, jak se bude materiál chovat i při dalším používání. Osobně si dokáži oblečení Scutum Wear ve své skříni, vlastně i na sobě, představit. V testování oblečení, zvláště funkčního, je to ale hodně individuální, takže si to raději zkuste sami. Myslím, že litovat nebudete.

 

Klady

+

Příjemný a funkční materiál

+

Dobře padnoucí střih

+

Khaki barva

Zápory

-

Příliš dlouhý rukáv trika Alex

-

Příliš krátký spodek trika Alex

-

Špatné umístění panelů v podpaží 

 

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

 

Zapůjčil:

 

 HQH SYSTEM

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Heklen Datum: 12.07.2018 Čas: 20:06

H

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava