Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Vodní filtry Sawyer

Datum přidání 16.07.2014   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Nikdy bych nevěřil, že se to stane…

Po napadení naší kolony nás protivník rozprášil. Myslím, že většina kluků zůstala pohromadě. Já jsem to štěstí neměl… Teď už jsem druhý den sám v nepřátelském prostředí a snažím se přežít. Vím, že mě hledají a doufám, že najdou. Kurz SERE mám naštěstí za sebou, takže vím jak se o sebe postarat. Dnes večer si musím obstarat vodu. Hlavou mi běží obrázky různých improvizovaných filtračních zařízení a přemýšlím, který bude nejvhodnější. Pak si na něco vzpomenu a zašátrám v GrabBagu. Ano, je tam. Malý vodní filtr Sawyer. Problém je vyřešen. Teď už jen najít nějakou tu vodu…

Foto: Kompletní přehled testovaných výrobků Sawyer. / SOLDATO TeamFoto: Kompletní přehled testovaných výrobků Sawyer. / SOLDATO Team

 

Survival, Evasion, Resistance, ExtractionSERE je soubor taktik, činností a postupů, které učí izolované osoby přežít v jakémkoliv prostředí a vyhnout se zajetí. Každý voják AČR, který vyjíždí do zahraniční operace, musí kurzem SERE projít a tyto postupy znát. V případě, že se dostane z jakéhokoliv důvodu do izolace, mu můžou tyto vědomosti zachránit život. A jak všichni víme, „Připravení mají větší šanci“.

 

Jednou z věcí, kterou se naučí hned ze začátku je to, že bez vody to prostě nejde. To je všeobecně známá věc. Proto se v kurzu učí různé způsoby získání vody z okolního prostředí či její filtrace z vodních toků a ploch. Získání vody například z rosy nebo odpařováním je velmi zdlouhavé a výsledek je často pochybný. Ideální je najít nějaký větší zdroj vody. I zde je však riziko – neprověřená voda může být plná bakterií. Ty vám velmi pravděpodobně způsobí urputné střevní potíže, které vám nedovolí jakoukoliv další činnost. Ke slovu tak přichází filtrace vody.

 

Filtrace vody

Základem je znát improvizované možnosti filtrace vody. Druhou možností je použít komerční filtr vody. Ať už ale máte improvizovaný nebo komerční filtr, tak nezapomeňte, že potřebujete to nejdůležitější – vodu! Jsou však i jiná negativa. U improvizovaných filtrů je to především čas ke stavbě filtračního zařízení (pokud už jste tedy měli to štěstí, že jste našli potřebný materiál) a také samotný čas filtrace. U komerčních filtrů jde pak především o velikost filtru a většinou také o nutnost pumpování. Zajímavou variantou jsou UV filtry, které vám sice odstraní bakterie, ale ne mechanické nečistoty. Nám se však do ruky dostaly filtry, které jsou malé a přesto účinné, a které odstraní jak bakterie, tak i různé znečištění. Jedná se o filtry americké firmy Sawyer, které k nám dováží Bushcraftshop.cz.

 

Bushcraftshop.cz

Tento poměrně mladý shop (spuštěn byl teprve v roce 2013) vznikl v návaznosti na projekt BUSHCRAFTportal.cz. Na tomto webu se mimo jiné dozvíte různé tipy a triky na přežití v přírodě, včetně návodů jak si vyrobit primitivní vybavení. Lidé kolem tohoto portálu sami také různé vybavení na přežití používají, a začali ho tak logicky nabízet právě na Bushcraftshop.cz. Tím to ale nekončí. Zakladatelé Bushcraftportalu zřizují také například Bushcraft oddíly pro děti. Cílem těchto oddílů je dostat děti od počítačů a tabletů k souznění s přírodou, což je určitě chvályhodné.

 

Foto: Vlajková loď Sawyer Squezee. / SOLDATO Team

Foto: Vlajková loď Sawyer Squezee. / SOLDATO Team

SAWYER

V roce 2014 získal Bushcraftshop.cz výhradní zastoupení americké firmy SAWYER pro Českou a Slovenskou republiku. Sawyer už od roku 1984 nabízí velmi kvalitní produkty na ochranu před hmyzem, sluncem a také produkty na filtraci vody. Zaměřuje se tedy mimo jiné na dva největší zabijáky na světě – špatnou vodu a bodnutí komárem. Sawyer také spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a podporuje různé nezávislé organizace a projekty po celém světě.

 

My se zaměříme právě na přípravky k filtraci vody. V čem jsou tedy filtry Sawyer jiné než ostatní? Nebudeme vás zatěžovat povídáním o tom, že filtry mají póry velikosti 0,1 absolutního mikronu a že tak zachytí 99.99999% škodlivých bakterií, prvoků nebo cyst. V případě technologie Sawyer Point ZeroTWO™ je to dokonce 0,02 absolutního mikronu. V tomto případě tak jde o první přenosné čistící zařízení, které fyzicky odstraňuje i viry, a filtrace dosahuje hodnoty 99,9997%, což převyšuje doporučení EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí).

 

Tyto skutečnosti se dozvíte v oficiálních informacích na stránkách Bushcraftshopu nebo v jiných recenzích. My se na tyto výrobky už tradičně podíváme trochu jinýma očima – očima vojáka. Tyto filtry se totiž hned zalíbily jak odstřelovačům, tak i členům průzkumné čety 43. výsadkového praporu. Právě tyto dvě specifické vojenské odbornosti tráví na území protivníka více času než kdokoliv jiný, a každá „vychytávka“, která jim umožní pohodlněji splnit úkol, se u nich cení.

 

Podíváme se tedy, co jsme měli k dispozici. Bushcraftshop.cz nám poskytl k testu víceméně celý sortiment Sawyer. Především šlo o vodní cestovní filtr Sawyer SP128 Mini Filter, Sawyer SP129 Squeeze Filter a cestovní filtrační láhev Sawyer Personal Water Bottle with Filter. Dále jsme zkoušeli nástavec pro vodovodní kohoutky a nástavec pro použití s hydratačním vakem.

 

Foto: Nabírání vody do sáčku není zrovna pohodlné. / SOLDATO TeamFoto: Nabírání vody do sáčku není zrovna pohodlné. / SOLDATO Team

Zkušenosti z používání

Co se týká kvality filtrace, tak musíme říci, že filtry opravdu fungují. Používali jsme vodu jak z potoků a řek, tak i ze stojatých vod či kaluží. Vodu vždy pilo několik osob a nedošlo k žádným výrazným střevním potížím. Chuť vody byla ve většině případů neutrální, někdy byla cítit pachuť daná specifickou vodní plochou. Vzhledem k tomu, že filtry nevyužívají žádnou chemii, tak samozřejmě nebyla cítit žádná chlorová příchuť, kterou známe při použití tablet pro úpravu vody. Takže po této stránce hodnotíme všechny námi testované filtry, které používají stejnou technologii PointONE™, kladně.

 

Dalším plusem je, že není třeba nic pumpovat. Většina lidí, která s vodními filtry má nějakou zkušenost, pumpu očekává. Pro tyto lidi je tak název „pumpička“ synonym právě pro vodní filtraci. U filtrů Sawyer však nic takového nenajdete. Stačí jen mačkat zásobník vody nebo rovnou sát pomocí trubičky například z kaluže. Voda se filtruje i samospádem, takže stačí filtr s rezervoárem zavěsit a čekat. Toto je ale pomalejší způsob. Tlakové filtrování je mnohem rychlejší.

 

Všechny filtry jsou také velmi odolné. Samotné zpracování je opravdu kvalitní. Zásadní jsou použité matriály. Odolný plast se jen tak nerozbije a filtrům nevadí i drsnější zacházení. Stejně je to se samotným filtrem, tedy membránou z dutých vláken. Ta musí vydržet zpětný proplach, kterým se filtr čistí. K tomu se používají stříkačky, které jsou obsahem každého balení. Díky tomuto čištění, které se samozřejmě musí provádět čistou (přefiltrovanou) vodou, je životnost filtrů téměř neuvěřitelných 3 miliony litrů vody.

 

Jsou tu ale samozřejmě i nějaká negativa. Jak jsme již zmínili, tak filtry se musí ideálně po každém použití vyčistit propláchnutím. Nejedná se tedy o bezúdržbový výrobek. Postup čištění je v návodu vcelku srozumitelně vysvětlen a není to nic složitého. Jen na to musíte myslet, což se nám ne vždy podařilo… Dalším specifikem u těchto (respektive u všech porézních filtrů) je to, že nesmí po použití zmrznout. Membrána by se tím nenávratně poškodila.

 

Foto: Samotné pití i kvalita filtrace je však už bez problémů. / SOLDATO TeamFoto: Samotné pití i kvalita filtrace je však už bez problémů. / SOLDATO Team

 

Je škoda, že Sawyer nenabízí military verzi svých filtrů. Takhle nezbývá nic jiného, než použít sprej na zbraně, strhnout modré nálepky a filtry si upravit k obrazu svému. Dalším mínusem je nepřítomnost krycích víček na všechny otvory filtru. Tím pádem se musíte k jinak odolným filtrům chovat trochu slušněji a dávat pozor, aby se vám při transportu či při používání nezanesly nějakou nečistotou. Poslední výtka je k sáčkům Sawyer. Pravda je, že jsou lehké a skladné. Ale nabírání vody do plného objemu je u nich (a zvláště v malých potůčcích) trochu nešikovné.

 

Pozor si musíte dát při výběru vody. Je třeba si uvědomit, že použitá technologie není schopná přefiltrovat chemikálie, pesticidy, těžké kovy atd. Nabírat si tak vodu v blízkosti města nebo chemicky ošetřovaného pole není nejlepší nápad… V neobydlených částech, kde také filtr pravděpodobně nejvíc budete využívat, můžete být vcelku v klidu. Bakterie, řasy, sinice i nejrůznější špínu Sawyer s přehledem odfiltruje.

 

Sawyer SP129 Squeeze Filter

Vlajková loď Sawyer má rozměry 145 x 45 mm a hmotnost kolem 85g. Horní část, kterou pijete je opatřena vytahovacím náustkem, který znáte z cyklistických lahví. Ten se dá sundat a nahradit například přechodkou na hydrovak. Pití je bezproblémové s průtokem necelých 2l/min.

 

Spodní část, kterou vtéká špinavá voda, je opatřena závitem, který sedí jak na dodávané plastové sáčky, tak i na standardní PET láhev. Hodila by se i redukce na široká hrdla oblíbených lahví Nalgene, v nabídce však momentálně není. Spodní část není opatřena žádnou krytkou, a tak se může v drsnějších podmínkách velmi snadno zanést nečistotami.

 

Sawyer SP128 Mini Filter

Nejmenší a nejlehčí z celé řady filtrů Sawyer. Velikost je samozřejmě něčím vykoupena. Mini má tak od svého většího bratra garantovanou životnost „jen“ 378.000 litrů a také průtok je o něco menší. Reálně to ale asi nepoznáte. Název Mini je opravdu příhodný. S velikostí 100 x 35 mm a hmotností 65 g se tento mini filtr vejde nejen do grab bagu, ale také do vesty či kapsy kalhot. Můžete ho tak mít u sebe neustále.

 

Na spodní část se dá stejně jako u Squeeze našroubovat sáček nebo PET láhev. Velmi dobře se nám osvědčila i varianta, kdy pijete rovnou z vodního zdroje pomocí hadičky. Ty by mohly být měkčí, jejich nasazování není zrovna pohodlné. Filtr Sawyer Mini budeme i nadále testovat, a tak se můžete těšit na samostatnou recenzi.

 

Foto: Sawyer Mini lze použít jako filtrační brčko. / SOLDATO TeamFoto: Sawyer Mini lze použít jako filtrační brčko. / SOLDATO Team

 

Sawyer Personal Water Bottle with Filter

Jedná se spíše o nadstavbu filtru Sawyer Mini. Ten je uložen v odolné, modře zbarvené plastové láhvi o objemu jednoho litru. Vrchní část je opatřena šroubovacím uzávěrem s výklopnou trubičkou na pití. Díky tomuto elegantnímu řešení si sací trubičku neznečistíte.

 

Zevnitř uzávěru je pomocí krátké gumové hadičky nasazen již zmíněný filtr, který další hadičkou sahá na dno lahve. Filtr se dá samozřejmě sundat a používat i samostatně. I když je láhev zpracovaná dobře, přidaná hodnota není tak velká. Je tak jen na vás, jestli se vám láhev Sawyer líbí, nebo se bez ní obejdete a raději koupíte samostatný filtr.

 

Závěr

Vodní filtry Sawyer fungují. To už vědí lidé nejen v Africe. Jsou však vhodné i pro vojáky? Myslíme si, že ano. Můžete je použít nejen ve svém GrabBagu pro stav nouze, ale i jako vhodnou zálohu k zásobě nesené vody. Pokud navíc víte, že se v oblasti, kde budete operovat, nachází vhodné vodní zdroje, můžete nesenou zásobu vody zmenšit a vzít si právě filtr Sawyer. Za ušetřené kilogramy vám vaše záda a nohy poděkují.

 

Ideální se tyto filtry jeví pro jednotky, které dlouhodobě operují v týlu protivníka bez možnosti dozásobení. Zde se stávají opravdu neocenitelným pomocníkem. Cena 1790,- kč za model Squeeze (1090,- za Mini a 2290,- za láhev s filtrem) je vzhledem ke garantované životnosti přijatelná. Příjemné jsou také různé doplňky, zvláště pak nástavec na hydrovak. Nepotěší naopak nepřítomnost uzávěrů všech otvorů filtru a také „jen“ civilní provedení. Správný voják si však poradí nejen v této situaci.

 

A pokud bude mít ve výbavě vodní filtry Sawyer, bude to mít zase o něco snadnější v situacích, kdy bude mít akutní nedostatek čisté vody. Mohou mu tak zachránit i život…

 

Klady

+

 Velikost a hmotnost

+

 Kvalita filtrace

+

 Snadnost použití

Zápory

-

 Ochranné zátky

-

 Nepřítomnost military verze

 

Hodnocení Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

BUSHCRAFTshop.cz

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava