Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Vybavení, co není pro každého

Datum přidání 23.02.2020   Přečteš za... Přečteš za 5 min.   komentáře 0 komentářů   

Patří k nejčastěji soukromě pořizovaným kusům vybavení. Proč? Nejspíše je to tím, že každému sedí něco trochu jiného. Každý má také trochu jiné vstupní požadavky. Dalším důvodem může být i relativně nízká cena. Respektive velké cenové rozpětí, které se pohybuje od pár stovek do několika tisícovek. V neposlední řadě je faktem, že tohoto vybavení je spousta různých typů. A má ho téměř každý voják. Asi tušíte správně...

Jak správně vybrat pouzdro na pistoli?

 

 

Jestli jste si tipli, že se jedná o pistolové pouzdro, tak máte pravdu. Je to samozřejmě jen můj názor, ale vzhledem k tomu, kolik různých pouzder kolem sebe vídím, si myslím, že je vcelku opodstatněný. Tak jako tak – pouzdro na pistoli prostě voják potřebuje. Pokud má tedy záložní zbraň... Jestli-že vám vyhovuje to fasované, které je jistě použitelné, nemusíte číst dál... 

 

My ostatní se na to ale podíváme trochu detailněji. Jak jsem již zmínil, je toto vybavení vcelku rozšířené. Přesto mám pocit, že se ne úplně dobře shání. Nebo vojáci nosí pouzdra, které ne úplně dobře fungují. 

 

Než však budu pokračovat, je dobré si hned na úvod říci "Proč". Proč vlastně potřebuji kvalitní a bezpečné pouzdro na pistoli? Jasně, protože mám pistoli a potřebuji ji nosit... Je tu ale ještě jeden zásadní faktor, na který se dost často zapomíná. Tím je ochrana pistole. A to jak proti ztrátě (k tomu slouží pojistka pouzdra), tak i proti poškození (a tady se musíme dívat na tvar a velikost pouzdra).

 

Takže jak se nenapálit při koupi toho správného pouzdra? 

 

Předně. Musíme si vyjasnit pár zásadních věcí: 

 

  • Typ pistole. To je vcelku logické. Když mám sedmnáctku Glocka, nebudu kupovat pouzdro na Phantoma... Pokud tedy nešáhnu po univerzálním pouzdře, což tak nějak nedoporučuji.
  • Způsob použití, respektive nošení. Musím prostě vědět KDE a JAK budu pistoli nosit. Bude to na vestě? Na opasku? Nebo raději na steheňáku? Každé řešení má své pro a proti, a dokonce i každá specializace preferuje něco jiného. Vyplývá z toho ale jedno důležité zjištění, a tím je systém upínání pouzdra.
  • Když už jsem nakousl ty specializace... Určitý typ vojáků preferuje pistoli se svítilnou. Není to pro každého, ale jestli ty patříš mezi ty, co ji potřebují, musíš hledat trochu jiná pouzdra. Kompatibilní s tvojí svítilnou.
  • Cena. Už jsem to zmínil v úvodu. Chci nějaké obyč pouzdro, protože mám pistoli jen proto, že ji mám? Tak mě bude stačit pár stovek. Ale jestli pistoli aktivně používám (a navíc mám i tu svítilnu), budu muset sáhnout hlouběji do kapsy...

OK, tak snad máme jasno. Jdem tedy mrknout do nějakého shopu. 

 

A hned tu máme první úskalí, související s bodem 2. Pouzdra jsou totiž buď s MOLLE vazbou, nebo "navlékací" na opasek. Volte opravdu podle toho, jaký opasek máte a jak pistoli budete nosit. Za mě ideál klasický střelecký opasek (jeden a půl vazby) a na to pouzdro navlékací. Na vestě už moc místa není (navíc se to hodí asi jen pro řidiče). A klasický steheňák se pro vojáky moc nehodí. Ale možnost to samozřejmě je. Pokud máte velký bojový opasek, tak potom budete asi muset vzít pouzdro na MOLLE.

 

Ještě tu je jedno specifikum. Tzv. snížené opaskové pouzdro. Něco mezi opaskovým a stehením pouzdrem. Myslím, že pro většinu vojáků je toto ta správná volba, která řeší problémy obou výše zmíněných pouzder. Problém je, že se to většinou řeší přídavnou platformou, kterou přimontujete ke stávajícímu pouzdru. Kde je problém? Samozřejmě cena, protože platformu kupujete zvlášť. Ale určitě to stojí za to.

 

Materiál. Další věc, kterou je asi potřeba pořešit. I když oni to výrobci více méně řeší za nás. Jak to myslím? No, pokud chcete pouzdro na určitý typ zbraně, bude to s největší pravděpodobností plastové pouzdro. Naopak univerzální pouzdra jsou většinou z nějaké látky (Cordura). Jsou samozřejmě i výjimky, ale většinou to tak je. Pak tu máme ještě kombinaci plastu a látky. Většinou se jedná o látkové pouzdro s plastovým vedením zbraně. Každý materiál má svá pro i proti. A popravdě na tom až tak nezáleží. Jak jsem říkal, většinou za vás tohle dilema vyřeší výrobce... Vy se dívejte po důležitějších parametrech.

 

Jako je třeba celkový tvar. Ten má zásadní vliv na tasení pistole. Už při prvním nahmátnutí musíte mít jistý úchop. Pak jste schopni zbraň rychle a efektivně použít. I dnes jsou ještě vidět pouzdra s chlopní. Má to své opodstatění (pro určitý typ vojska), ale osobně doporučuji se takovému pouzdru vyhnout.

 

Tvar má také vliv na ochranu zbraně. Čím je pouzdro minimalističtější, tím víc je pistole odhalená. A tím víc hrozí její poškození, ušpinění. Na druhou stranu musíme brát v potaz i předchozí odstavec. Takže je to o takovém kompromisu. Úchopová část snadno přístupná, zbytek pistole (hlavně hlaveň...) schovaná. Jinými slovy – osobně bych se vyhýbal takovým těm mini pouzdýrkům (které jsou ale u některých vojáků velmi oblíbené).

 

K ochraně proti ztrátě slouží pojistka pouzdra. To už víme. Jsou různé typy, které zde nemá smysl všechny vyjmenovávat. Takže to zkrátím. Čím jednodušší, tím lepší. Čím víc tam bude různých hejblátek, tlačítek a dalších serepetiček, tím víc hrozí, že se v kritické situaci zaseknete. A to nechcete. Také se tam může dostat prach, bláto, sníh... To potom některé pojistky nefungují vůbec. A k pistoli se tak také nedostanete vůbec...

 

Samostatnou kapitolou jsou samosvorná pouzdra. No, co k tomu říci. Pro skryté nošení do civilu super. Ale jako voják bych se jim vyhnul. Nějaký typ pojistky je pro mě, jako vojáka, prostě jistota.

 

A je to. Teď bych asi měl říci "Kupte si pouzdro to a to, protože je nejlepší." Ale neřeknu. Protože každý opravdu potřebuje pouzdro, které bude splňovat jeho konkrétní specifikace. A to bude to nejlepší. Samozřejmě tento článek není vyčerpávající. Jestli tedy máte pocit, že tu něco důležitého chybí, určitě se o to podělte s ostatními v komentářích. Děláme to pro sebe, no ne...?!

 

Každopádně nezapomeňte na tyto čtyři zásady:

  1. Správné pouzdro musí zbraň ochránit proti ztrátě a zničení;
  2. Správné pouzdro musí umožnit bezpečné a pohotové vytáhnutí zbraně;
  3. Správné pouzdro musí jít umístit tam, kam potřebuji;
  4. Správné pouzdro musí být kompatibilní s mojí zbraní a jejími doplňky.

Při dodržení těchto zásad byste se při koupi neměli spálit. 

 

Pouzdro na pistoli není pro každého. Ale když už pistoli mám a nosím ji, tak ve správném a kvalitním pouzdře. A to mi musí sloužit. Protože když na to přijde, může být každá vteřina prodlení osudová. Kvalitní pouzdro mi tak vlastně může zachránit i život.

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava