+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Outdoorové vybavení
Hodinky Clawgear Mission Sensor II
11.05.2015
rubrika:
Outdoorové vybavení
0
komentářů
autor:
SOLDATO Team
Čas se lidé snaží měřit snad od počátků věků. První kapesní hodiny vznikají kolem roku 1500, a počátkem dvacátého století se začínají vyrábět první náramkové hodinky. Hodinek si začali všímat i vojáci, a od 1. Světové války je začínají masivněji používat. Od poloviny dvacátého století se pak začínají objevovat hodinky digitální. Ty zprvu ukazují klasicky čas, přidává se datum. Ovšem s miniaturizací elektronických součástek se začínají objevovat další funkce, tu více, tu méně využitelné. Vzpomeňte například na hodinky s kalkulačkou.
Foto: Clawgear Mission Sensor II / SOLDATO Team
Ale uživatelé (asi) chtěli více a více, a různí výrobci se je snaží uspokojit. Takže se nám objevují hodinky s výškoměrem, teploměrem, barometrem, kompasem, GPS navigací, měřičem tepové frekvence a kdo ví čím ještě. Tyto funkce ne každý využije, ale každý je chce.
V současné době se dají označit tři hlavní proudy vojenských hodinek. „Oldschool“, - ručičkové hodinky, které vám prostě ukazují kolik je hodin; „Klasické“ - relativně levné a odolné hodinky s dalšími funkcemi v digitálním, analogovém nebo kombinovaném provedení; „Hi-Tech“ - digitální hodinky s mnoha nadstandardními funkcemi. A právě o hodinkách poslední kategorie bude naše dnešní recenze.
Co nabídne Marines-shop
Když jsme s pražským armyshopem Marines-shop probírali co otestovat (a že toho mají v nabídce opravdu hodně. Navíc vybavení značkové, kvalitní a většinou prověřené), padla řeč i na hodinky. Samozřejmě na hodinky, které výrobce označuje jako „for military“. Slovo dalo slovo a k testu nám doputovaly hodinky…
Clawgear
…Clawgear. Clawgear jako firma se primárně zaměřuje na military oblečení. A ne ledajaké, ale jedno z nejlepších. O tom svědčí i fakt, že na oblečení Clawgear přešla rakouská armáda, která do té doby používala Arc´teryx. Jak tomu tak v módním odvětví bývá, začal Clawgear nabízet pro své zákazníky další módní doplňky, mezi které hodinky samozřejmě patří. Konkrétně to jsou hodinky Mission Sensor II, nabízené v černém, pouštním a oranžovém rescue provedení.
Foto: Ovládání v taktických rukavicích bez problémů. / SOLDATO Team
…a první dojem z Mission Sensor II
My jsme testovali hodinky klasicky černé. Při vybalení z krabičky vypadl i návod k použití, u kterého jsem se trochu vyděsil. Nic, co má více jak jednu stránku návodu nemůže být uživatelsky přívětivé. Naštěstí je vše vcelku srozumitelné a doplněné obrázky. Ovládání hodinek pak poměrně logické, a tak je po přečtení prvních stran vše jasné.
MS II jsou kulaté hodinky o průměru cca 5cm (a výšce 14mm) vyrobené z polykarbonátu. Sklíčko je akrylátové, řemínek gumový s černou hliníkovou přezkou. Záda hodinek jsou standardně z nerezové oceli. Příjemná je hmotnost, která u poměrně masivních hodinek činí 60g . Vcelku zarážející je voděodolnost, která je pouze 30m, což je podle tabulek pouze odolnost proti dešti a stříkající vodě. To je do military prostředí opravdu málo…
Při prvním pohledu si samozřejmě všimnete displeje. Kontrast nazelenalých číslic na černém pozadí není příliš vysoký a při prvních pohledech se musíte trochu soustředit, abyste vůbec zjistili kolik je hodin. Časem si na to však zvyknete. Hlavní údaje jsou vždy ve středním a největším řádku, doplňkové pak v horní a spodní části.
Tlačítka jsou rozmístěny vcelku standardně, tedy vždy po dvou na bocích hodinek v horní a spodní třetině. Hned mě trochu vyděsilo vystouplé tlačítko „Sensor“ (levé horní), které nevzbuzuje příliš důvěry. V pravé střední části je ještě mírně zapuštěné tlačítko pro zapínání osvětlení.
Foto: Tlačítko "sensor" je více vystouple. / SOLDATO Team
Rychlý přehled funkcí
Jak jsme již uvedli na začátku, spadají MS II do kategorie Hi-Tech a měly by tedy mít nadstandardní funkce. Čas ale nesmí chybět, a základní obrazovka patří právě jemu. Doplňují jej datum ve spodní části a označení dne (nebo teplota) v části horní. Levým spodním tlačítkem „Mode“ přepínáte mezi dalšími obrazovkami – denní alarm, stopky, odpočet a druhé časové pásmo. Tedy klasické funkce.
Tlačítkem „Sensor“ přepnete z jakékoliv obrazovky do „Hi-Tech“ funkcí – výškoměr, trekování, barometr a digitální kompas. Samozřejmostí je pak různé nastavení, jako určení 12/24 režimu času, zvuky tlačítek, hodinové pípání či nastavení jednotek.
Zkušenosti z používání
Při prvním nasazení na ruku a zapnutí přezky si všimnete mírného zobáčku na konci řemínku, který zabraňuje vyklouznutí konce řemínku z pojistného očka. Funkční maličkost. Nošení je samozřejmě velice individuální a subjektivní záležitost, nicméně oba testeři SOLDATO teamu, kteří tyto hodinky měli v užívání, se shodli na tom, že je nošení příjemné a není problém nosit hodinky nonstop. Určitě ale doporučujeme vždy hodinky zkusit na vlastní ruce, zde vám žádná recenze nepomůže.
Přesnost hodinek je celkem v pořádku s průměrnou denní odchylkou – 0,21s/den. Nazelenalé číslice na displeji nejsou příliš kontrastní. Když k tomu přidáte poměrně lesklý displej tak zjistíte, že odečet času není úplně komfortní. Ještě horší je to v šeru, kdy už se na hodinky musíte hodně soustředit. I když je displej z úhlu dost lesklý, žádná velká „prasátka“ neháže. I tak je ale lepší si to hlídat a při maskování na to (jako i na další lesklé věci vaší výstroje) myslet.
Při odečtu v šeru či tmě už musíte využít podsvícení. Zelená iluminace vám krásně podsvítí všechny symboly a není problém cokoliv na hodinkách zjistit. Svit trvá cca 4 sekundy a automaticky se prodlužuje při používání funkčních tlačítek. Nicméně musíte přijmout fakt, že použijete k sepnutí tlačítka osvitu druhou ruku.
Když už jsme u tlačítek, tak jejich reakce je výborná a není problém tlačítka přepínat i v taktických rukavicích. Tedy kromě tlačítka osvětlení, kde to občas problém být může. Vystouplé tlačítko „Sensor“ se nakonec ukázalo jako poměrně odolné a ani jeho tvarování nevedlo k zachycení za cokoliv a následnému urvání tlačítka. Občas došlo k nechtěnému sepnutí tlačítka „Sensor“ (typicky při ohnutí ruce v zápěstí).
Foto: Pozorovací úhly displeje nejsou příliš dobré . / SOLDATO Team
Funkce hodinek – co využiji a co ne
Nejdříve se podíváme na standardní funkce. Budík je dobrá věc. Máte jít na hlídku a buddy vás nemusí budit. Hlasitost budíku je tak akorát a měl by vás spolehlivě vzbudit. Tedy alespoň většinou. Budíky navíc máte dva. Také stopky jsou standardní s možností měřit jednotlivá kola. Při tréninku na fyzické přezkoušení určitě využijete.
Využít byste mohli i odpočet. Nastavení je jednoduché a už od jedné sekundy (?), maximální čas odpočtu je 100hodin. Problémem v taktické situaci může být, že při odpočtu vám hodinky každou minutu pípnou, poslední minutu pípají po deseti sekundách a posledních pět sekund po sekundě. Nakonec oznamují opakovaným trojpípáním konec odpočtu. Při kroužení na ovále je to super. Škoda jen, že toto pípání nejde vypnout a omezuje tak použití odpočtu v taktické situaci. Mimochodem, na obrazovce odpočtu se vám ve spodním řádku zobrazuje aktuální čas.
Využití druhého časového pásma je jasné. Jste na misi, a kdykoliv víte kolik hodin je doma. Nestane se vám tak, že po snídani voláte domů a teprve z rozespalého hlasu manželky si vzpomenete, že doma je trochu jiný čas…
A nyní se konečně mrkneme na reálné využití funkcí tlačítka „Sensor“. Pod tímto tlačítkem se ukrývají funkce, díky kterým MS II řadíme do kategorie Hi-Tech. Začátkem je třeba říci, že po prvním vybalení je vhodné hodinky překalibrovat. Vše je vcelku jasně popsáno v návodu. Také v průběhu používání je čas od času nutné kalibrování provést.
Na první obrazovce je výškoměr. Vědět, jak vysoko se nacházím, se může hodit. Máte tu i historii. Použití je však více méně orientační. Jestli vám tedy nevadí, že přesnost kolísá v desítkách metrů, tak výškoměr využijete. Na další obrazovce je navazující funkce trekování, neboli měření celkového stoupání a klesání na trase. Nastavíte si výchozí bod, a pak jen sledujete, kolik metrů jste celkově vystoupali nebo sklesali. I zde je samozřejmostí historie měření. Údaje se zobrazují bez zbytečných prodlev a vše vcelku rozumně funguje.
Další obrazovka patří barometru, tedy ukazateli okolního tlaku redukovaného na hladinu moře. Údaje hodně závisí na tom, jak dlouho se v dané oblasti pohybujete, celkově je však barometr poměrně přesný. Taktéž zde je historie a vývoj tlaku. Většině uživatelů však hodnoty hPa nic neřeknou, a tak je tu jedna navazující a vcelku zajímavá funkce. Na displeji se vám v levé horní části ukazuje symbol, který předpovídá, jaké bude počasí.
Foto: Ani v civilním prostředí neuděláte s hodinkami ostudu. / SOLDATO Team
A dokonce to i vcelku funguje. Při slunečném počasí byl na hodinkách symbol deště a v noci pak skutečně pršelo (a nebyl to ojedinělý případ). Informace o změnách počasí se pro vojáky vždy hodí. Hodinky mají i teploměr. Ten je jako obvykle nepoužitelný při nošení na ruce. Pokud ale hodinky na nějakou dobu odložíte, tak vám orientačně okolní teplotu ukazují. Využití teploměr ale moc nemá (až na pár výjimek, že ano odstřelovači) a jestli je zima nebo teplo poznám i jinak…
Zajímavou funkcí je digitální kompas. Jenže i po kalibraci neukazuje příliš přesně. Vzhledem ke konstrukci hodně závisí, jak máte hodinky nakloněné. Kupodivu (i když vcelku logicky) jsou nejlepší výsledky v poloze, ve které se na hodinky přirozeně díváte. Přesto průměrná nejmenší odchylka azimutu byla kolem 10°. Využití je tedy opravdu jen v tom, abyste zhruba věděli, na jakou světovou stranu jdete a netočili se v kruhu. Neboli jak praví klasik: „Jdu na sever, a jdu na jih…“.
Obrazovka kompasu se po minutě uspí, a následné probuzení musíte provést zmáčknutím tlačítka. Sice to šetří baterku, ale praktické to příliš není. Další způsob jak baterku šetřit je uvedení hodinek do úsporného režimu. Prostě vypnete displej. Baterii se nám vybít nepodařilo a dle zkušeností odhadujeme její životnost na rok až dva dle způsobu používání. MS II mají navíc indikátor slabé baterie, takže by vás nemělo v tomto ohledu nic překvapit.
Co nás asi nejvíce zajímalo? Samozřejmě odolnost. Čistě „náhodou“ nám hodinky při nasazování párkrát spadly na tvrdý povrch a přestály to bez viditelné úhony. Poškrábání pouzdra zatím žádné, nicméně se poměrně rychle odřel povrch písmen (konkrétně západ a východ) na lunetě, takže jsou teď tyto písmena (respektive jejich anglické ekvivalenty - W a E) šedé.
Displej kryje tvrzené akrylátové sklíčko, které je standardní kvality. Je méně odolné než minerální sklo a malý nerušivý škrábanec se na něm již „objevil“. Časem by asi přibily i další. Na vnitřní otřesy jsou hodinky vcelku odolné a při různých testech nevykazovaly žádnou viditelnou změnu. Nemusíte se tak bát sekání ani střelby.
Jediným vážnějším problémem v oblasti odolnosti tak může být voděodolnost. Přeci jen vojenské hodinky by měly vydržet trochu víc než jen náhodné setkání s deštěm. Navíc i vedení Marines-shopu chtělo pořádně ověřit kvalitu nabízených produktů, a tak hodinky putovaly do bazénu. Skoky z můstku, pár bazénů různým stylem, maximální ponor do 1,85m. Prostě klasické plavání. No, a hodinky…
…a hodinky přežily bez újmy. Každopádně výrazně doporučujeme raději dbát údaje výrobce a zbytečně hodinky nevystavovat dlouhodobému styku s vodou. Jistota je jistota a reklamace by vám asi nebyla uznána. Pokud se však do vody dostanete, tak se můžete v klidu starat o jiné věci než o to, abyste MS II udržely na suchu.
Foto: Pod vodou nakonec vydržely bez problémů . / SOLDATO Team
Verdikt
Multifunkční hodinky v líbivém military stylu, to jsou Clawgear Mission Sensor II. Kromě standardních funkcí nabízejí i něco navíc. Jenže to něco navíc není většinou úplně spolehlivé a přesné. Kdyby si hodinky nehrály na Hi-Tech, bylo by to možná lepší. Odstranit „Sensor“ funkce, trochu zapracovat na odolnosti a hned by to bylo o něčem jiném. Velkou váhu tak bude mít cena 2900 kč. A ta už stojí za popřemýšlení a možná i vyzkoušení.
Musíte si tedy opravdu ujasnit, kde a jak chcete hodinky Mission Sensor II používat. „Budu mít pěkné hodinky, které mají všechny standardní funkce. A že ty nadstandardní nejsou úplně přesné? No a?! Za ty prachy?! Ale jsou tam a je to cool“, řekne si možná hodně military nadšenci… no, a profík se pousměje a vybere si do akce jiné hodinky.
Klady |
|
+ |
Military design |
+ |
Cena |
Zápory |
|
- |
Udávaná voděodolnost |
- |
„Sensor“ funkce |
- |
Odečet času |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zapůjčil:
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz