+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Zavíráky pro vojáky
23.11.2020 Přečteš za 5 min. 2 komentářů
Správný muž má v kapse nůž. To je stará známá pravda. Malý a šikovný zavírací nůž, známý i pod zkratkou EDC, se hodí pro spoustu činností. Tu něco uříznout, tam něco ořezat… K práci, k jídlu. Osobně si vlastně už ani nedokáži představit, že bych v kapse nějaký nožík neměl. A pokud se tak stane, jsem z toho dost nervózní. Většina mých kolegů to má nastaveno podobně. Jo, jako vojáci nůž potřebujeme. Jaký je pro nás ten nejlepší? To je otázka, na kterou se pokusím odpovědět v závěru tohoto článku.
K čemu jako voják vlastně takový nůž používám? Konkrétně? No, trochu se zamyslím... Tak nějak ke všemu. Faktem je, že většinu času jej mám v kapse, kde čeká na svoji chvíli.
Schválně jsem si jeden den dal tu práci, a zkusil jsem vysledovat, k čemu nůž opravdu používám. Ráno jsem si s jeho pomocí rozdělal pytlík müsli na snídani a otevřel mléko. Pak jsem měl nějaké úředničení a ořezal jsem si tužku. Nožíkem jsem si také otevřel dopisní obálku s nějakým hrozně důležitým dokumentem. Na střelbách jsem pomocí nože vytahal staré rýsováčky z terčů. A po nafasování nábojů jsem si s ním otevřel krabičky od nábojů. V pauze na svačinu jsem svůj nůž použil při jídle. Jo, a zítra jdeme skákat. Nesmím zapomenout si ho vzít. Při balení padáků s ním řežu trhačku. Malý univerzální nožík (jak již bylo řečeno: EDC - Everyday Carry) se mi prostě v práci hodí, a je fajn nějaký mít.
Pár základních kritérií. Které ANO a které NE?
Podle čeho lze nože do práce vybírat? Zkusím vypíchnout pár kritérií, podle kterých se nože dají vybírat. Něco je důležité, na něčem naopak nesejde. Každý to má samozřejmě nastaveno jinak, ale myslím, že tohe je takový univerzální návod jak se k tomu postavit. Jdem na to.
Výrobce
Jsem přesvědčen o tom, že nemá cenu kupovat "noname" nože. I u renomovaných výrobců a značek se dají sehnat kvalitní nože za velice rozumné peníze. Takže pokud nůž, tak značkový. Přes to vlak nejede.
Cena
Už to bylo nakousnuto výše. V současnosti se dají sehnat použitelné nože za pár stovek, ale i za pár tisíc. Je tedy jen na vás, kolik do svého nože chcete investovat. Pravda je, že mám zavírák za téměř deset tisíc, a používám jej vyjímečně. Takže rada u ceny je jednoduchá. O zavírák dražší než 1500,- se budete strachovat a používat jej nebudete... O levnější se bát nebudete.
Ocel
Tady není moc co přemýšlet. Úplně nemá smysl ztrácet čas tím, co která ocel umí líp, co je lepší atd... V dané cenové kategorii stejně žádnou špičku nečekejte. To, co výrobci na nože používají, je kompromis mezi kvalitou a cenou. To je prostě fakt. Takže podle oceli se má smysl řídit, jen pokud se v tom fakt orientujete... (Jo, teď mě znalci nožů asi ukamenují ubodají, ale opravdu si myslím, že tohle není pro většinové rozhodování kritérium).
Typ pojistky
Určitě to nějakou pojistku chce. To je bez debat. Fajn je, aby šla pojistka ovládat jednou rukou, což usnadní práci s nožem. Na nožích, o kterých se bavíme, najdete nejčastěji pojistky typu Linerlock, Framelock nebo Backlock. Každá má své pro a proti, všechny jsou ale dostatečně funkční. Nějaké exotické pojistky nečekejte, a ani nehledejte. Nemá to smysl. Se základními typy pojistek si bohatě vystačíte. Důležité je, aby tam nějaká pojistka proti samovolnému zavření byla. A fungovala.
Klips
Musíte vědět, jak a kde budete takový nůž nosit. Nejčastější a nejoblíběnější řešení je mít nůž v kapse kalhot, uchycený pomocí klipsu. Takže jestli nůž chcete nosit takhle, a určitě to doporučuji, hledejte nože s klipsem. O alternativách si řekneme za chvíli.
Způsob otvírání
OneHand. Určitě jste už tento pojem slyšely. Jde o to, ža takový nůž otevřete jen jednou rukou (pokud se tedy bavíme o zavíracích nožích, protože jako EDC se dá využít i pevná čepel), a to se sakra hodí. Jsou zavíráky, které ale jednou rukou neotevřete. Těm bych se raději vyhnul. OneHand je pro mě důležitá vlastnost.
Velikost
Bavíme se o EDC. Tím nám odpadá Rambo nůž... I když znám lidi, co i takový kousek nosí každý den... No, ale normální voják si vystačí s něčím, co se mu vejde do kapsy. Dá se říci, že taková optimální délka čepele je + - 9 cm. Dá se sehnat i větší zavírák, ale takový už supluje plnohodnotnou čepel. A samozřejmě cokoliv pod 5 cm je sice roztomilý, ale už s tím nic moc neuděláte. Znáte to o tom kašpárkovi a divadle...
Barva
Jsme vojáci, takže se bavíme o vojensky neutrálních barvách. Černá, khaki, coyote... Otázkou do pranice, která ale dle mého nemá jasnou odpověď, je barva (repsektive povrchová úprava) čepele. Osobně bych u takového nože neřešil, jestli je černěná nebo lesklá. Fakt je to u těchto nožů jedno.
Design
Jako vždy naprosto individuální záležitost. Tak jako tak by mělo jít o to, aby byl nůž funkční. Dobře se držel, dobře se s ním manipulovalo a pracovalo. Bacha tedy na to, aby zvítězil design nad funkčností. Zejména u zpracování rukojeti (ale i čepele), kde jsou občas vidět zajímavé výstřelky, je to důležité. No, a pak jde o to, aby se vám nůž jako celek líbil. Těžko říci, co to je military vzhled, ale hodí se.
Jsou alternativy?
Určitě ano. Už asi tušíte, jak si představuji ideální vojenský EDC. Ale někomu může sedět i něco jiného. Proč ne. Nad jakými jinými noži má smysl se zamyslet?
Tak třeba multitool. Fajn věc, která splňuje i některá výše uvedená kritéria (onehand, velikost, klips). Multitool je určitě fajn, a dá se i říci, že pro vojáka nutnost. Ale osobně jej beru spíše jako doplněk k EDC a pevnému noži. Může to však být adekvátní náhrada.
Pak tu máme staré známé švýcaráky. Kdo by neznal tyto legendární multifunkční švýcarské armádní nože. A někdy nějaký neměl, že? Některé modely jsou i docela velké, a dokonce jdou otevřít i jednou rukou. Ale jinak se jedná o dost malé čepele, které navíc nosíte „pohozené" v kapse, nebo v pouzdře na opasku. Pokud se líbí, proč ne. Ale jinak bych šel jinou cestou.
Nakonec tu máme EDC pevné nože. Ano, i takové se dají najít. Malý pevný nožík, který je v pouzdře na opasku. Nebo na krku. Je to použitelné? Určitě ano. Problémem je právě to nošení v pouzdře. Celé kombo je potom už vcelku neohrabané, a také těžké. Prostě do kapsy to nestrčíte.
Určitě by mě zajímalo, jakému EDC noži dáváte přednost vy. Napište mi do komentářů a klidně se pochlubte i fotkou.
Sečteno a podtrženo
Vojenský EDC nůž si vybírám od značkového výrobce, chci aby se dal otevřít jednou rukou a měl klips, díky čemuž jej mohu nosit v kapse kalhot. I z tohoto důvodu hledám velikost zavřeného nože do 13 cm. Požaduji funkční pojistku, nenápadnou barvu a vyhýbám se serrated čepeli. Cenovou hladinu si hlídám tak do patnácti stovek. Celkově se mě nůž musí líbit. A to je asi tak vše.
Co je však úplně nejvíc nejdůležitější? Nosit svůj nůž u sebe. Hodí se takřka každý den, zvláště pro vojáky. Nůž který u sebe nemám když jej potřebuji, jako by neexistoval.
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Luboš Datum: 01.11.2021 Čas: 14:48 |
Ahoj, já používám Cold Steel Mini Recon 1. Je to zavírák s klipsem - délka čepele cca 8 cm, délka zavřeného nože cca 10 cm. Používám ho už skoro dva roky a jsem s ním velmi spokojený - lehký, dobře se drží v ruce a má kvalitní pojistku, která nůž pevně uzmakne a není tam, i po těch dvou letech používání, žádný vakl. Cena se pohybuje 1500 - 2000,-
|
|
0 0 |
Hondero Datum: 04.02.2021 Čas: 09:40 |
Já osobně používám dost levný Mil-Tec za 330 Kč celý s kamufláží "Metro". Nyní bych si koupil jinou barvu, ale délka čepele 8cm, sklopený 12cm. Je sice celokovový, ale nikdy mi neklouzal. Protože levný, tak se mu trochu povolovaly šroubky a i čepový šroub. Vše vyřešilo pár kapak epoxidu a už jsem pár let nemusel na něj šáhnout. Jen občas nabrousím. Vydržel zatím vše. Jeho hlavní devizou je hmotnost a hlavně je velmi tenký - bez klipsny 1 cm.
|
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz