Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Nože

Gerber LMF II Survival A.S.E.K.

Datum přidání 18.12.2012   Rubrika rubrika: Nože    komentáře 14 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Nůž je jedním z nejstarších nástrojů, které lidstvo doposud používá. Za tisíce let vývoje se základní provedení až tak moc nezměnilo a nůž se stal nepostradatelným pomocníkem při nejrůznějších činnostech. Všude kde se pohybujete (ať už je to městské prostředí, výlet do lesa nebo bojové nasazení) se kvalitní nůž vždycky hodí.  Každý od nože však očekává něco jiného a tak je jeho správný výběr velmi důležitý.

 

Gerber LMF II Survival A.S.E.KFoto: Pomocí nože Gerber LMF II Survival A.S.E.K. lze zhotovit i  improvizované kopí / SOLDATO Team

 

Armyshop Armed nám zapůjčil k týdennímu testování jeden z mnoha nožů ze své nabídky. V týmu army a outdoor shopu Armed, který na českém trhu funguje od roku 2007, jsou bývalí vojáci (mimo jiné i z dnes už zaniklé jednotky SOG), kteří tak své bohaté zkušenosti využívají k tomu, aby svým zákazníkům nabízeli jen to nejlepší zboží od těch nejlepších výrobců. Je vidět, že se ve svém novém řemesle vyznají, a tak nám ne náhodou zapůjčili k testování produkt jednoho světoznámého výrobce nožů.

 

Konkrétně se jedná o nůž LMF II Survival A.S.E.K. od firmy Gerber. Americkou firmu Gerber snad netřeba dlouze představovat.  Snad jen připomeneme, že se jedná o jednoho z největších výrobců nožů na světě, který vyrábí velmi kvalitní nože už od roku 1939, a mezi jejichž výrobky patří klasiky jako Applegate – Fairbairn nebo řada Bear Grylls.  

 

Výborné zpracování

Gerber LMF II (Lightweight Multi-function) je na první pohled velmi odolný nůž. Se svou délkou 27 cm (přičemž čepel měří 12,5 cm) a váhou 340 g už patří mezi větší (nebo spíše středně velké) nože. Čepel je typu Drop-point s konvexním výbrusem, díky čemuž je čepel robustní a zároveň perfektně ostrá.

 

Gerber LMF II Survival A.S.E.K.Foto: Gerber LMF II Survival A.S.E.K. je opravdu výborný nůž / SOLDATO Team

 

Je zhotovena z oceli 420HC (můžete se setkat i s 12C27, která byla použita na starších modelech). Výhodou použité oceli je vcelku dobrá stabilita ostří a snadné broušení. Na druhou stranu není tak tvrdá a odolná jako dříve používaná ocel.

 

Celá čepel je černěná, ale počítejte s tím, že časem se černění místy sedře. LMF II se vyrábí pouze s kombinovaným ostřím.  Právě použití „serrated“ (zubatá) čepele je trochu diskutabilní. Vynechejme polemiku, jestli „zoubky“ ano nebo ne. Obě varianty mají své zaryté zastánce i odpůrce stejně jako své výhody a nevýhody.

 Gerber LMF II Survival A.S.E.K.Foto: Sekání mu nedělá žádný problém / SOLDATO Team

 

I když já serrated čepel většinou nepreferuji, pro tento typ nože se vcelku hodí. Na LMF II ale zabírá téměř polovinu délky čepele, a to už je možná trochu moc. Kdyby byla tak o centimetr kratší, bylo by to dle mého názoru praktičtější.

 

Rukojeť je tvořena ze slitiny nylonu vyztuženého skelným vláknem a v případě námi testovaného nože má barvu „Coyote Brown“. Celá rukojeť je poměrně plochá, ale přesto se drží příjemně. Materiál je však relativně měkký, a při opravdu hrubém zacházení může dojít k mírnému poškození. K úplnému zničení však pravděpodobně nedojde. Rukojeť je zakončena masivní ocelovou hruškou, která je uzpůsobena k rozbíjení skel či k zatloukání kolíků.

 

LMF II se dodává s univerzálním multifunkčním pouzdrem, ve kterém nůž perfektně sedí, aniž by docházelo k nějakému zbytečnému pohybu. Pouzdro je opravdu velmi variabilní a nabízí mnoho způsobů nošení, včetně uchycení na MOLLE vazbě. Příjemnou drobností je integrovaný brousek, který se však hodí spíše na nouzové ostření nože. Celkově se mi pouzdro hodně zamlouvá. K noži se ještě dodává řezák popruhů, který má své vlastní pouzdro.

 

Gerber LMF II Survival A.S.E.K.Foto: Na ostření kůlů se více hodí hladká čepel / SOLDATO Team

 

Survival…?

LMF II má v označení Survival A.S.E.K. (Aircrew Survival and Egrees Knife). Výrobce ho tedy definuje jako nůž pro přežití, takže jsme k němu tak i přistupovali. Osobně si myslím, že už se jedná o maximální velikost nože pro přežití.

 

Nůž je skvěle vyvážen a dobře sedí v ruce. Při technikách sekání nebyl problém ani s většími průměry suchého tvrdého dřeva. Při správné technice seká až překvapivě dobře. Jen ostrý konec hrušky nepříjemně tlačil do dlaně.

 

Gerber LMF II Survival A.S.E.K.Foto: Při zatloukání ideálně využijete ocelovou hrušku / SOLDATO Team

 

Nůž je poměrně široký, takže se dá dobře použít i na štípání větších špalků, kdy do nože tlučete jiným polínkem (tzv. batoning). Další věcí, kterou jsem zkoušel, bylo ostření kůlů. Zde se částečně projevila zbytečná délka zubaté části ostří. Ta se na ořezávání dřeva příliš nehodí (i když to s ní také samozřejmě jde). Pokud jsem ale chtěl řezat jen hladkou čepelí, nůž se dostal do takového úhlu, kdy už byl na ruku vytvářen nepříjemný tlak. Ten šel naštěstí částečně eliminovat zapřením rukojeti palcem.

 

Na druhou stranu je zubatá čepel ideální na řezání lan a provazů. Tuto práci dělá výborně a zde je naopak délka zubaté části výhodou. Velkou předností LMF II je rozhodně pevnost a odolnost celé čepele, která Vás nezklame ani při opravdu tvrdé práci (včetně vylamování nebo páčení). Zajímavostí jsou tři otvory v rukojeti. Díky nim a kousku paracordu můžete nůž připevnit k delší holi a vytvořit tak improvizované kopí. Kupodivu to i vcelku dobře funguje.

 

Gerber LMF II Survival A.S.E.K.Foto: Jeden z možných způsobů nošení / SOLDATO Team

 

K zatloukání kolíků se skvěle hodí už výše zmiňovaná ocelová hruška na konci rukojeti. Její horní část je plochá a vzhledem k její váze se s ní zatlouká opravdu dobře. Celkově se LMF II dost dobře osvědčil při všech činnostech, ke kterým nůž většinou používáme.  

  

Verdikt

Gerber LMF II Survival A.S.E.K. je bezesporu vynikající nůž a dobrý pracant. Robustní čepel, dobře vyvážený, odolný, dobře držící ostří a s vynikajícím pouzdrem. Pro mě zbytečně dlouhá zubatá čepel může být pro jiné naopak výhodou. Jen bych byl opatrnější u označení „Survival“. Ano, dá se na techniky přežití určitě použít, ale osobně bych pro tuto činnost asi volil menší nůž. Pokud tedy hledáte univerzální, taktický bojový nůž s variabilním pouzdrem, rozhodně Gerber LMF II zvolte a budete naprosto spokojeni.

 

Klady

+

Celkové provedení čepele

+

Dobrá odolnost ostří

+

Vynikající univerzální pouzdro

Zápory

-

Přehnaná délka serrated čepele

-

Menší odolnost materiálu rukojeti 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  

Jak a proč testujeme? 

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

Zapůjčil

Armed

Vyrábí

Gerber

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
fenri Datum: 12.12.2015 Čas: 22:11

Myslím, že finské Sissipuukko je za stejnou/nižší cenu výrazně lepší nůž, i když nevypadá tak tacticool.

avatar
mart Datum: 02.05.2014 Čas: 15:08

jirkario:
Díky za názor. Tohle se určitě může stát, že s výrobkem, který my hodnotíme kladně nebude někdo spokojen. Naše testy vycházejí z našich zkušeností s konkrétní věcí, ale také ze zkušenosti uživatelů v našem okolí, a těch je opravdu hodně ;-)
Každopádně díky za přízeň a doufám, že s dalšími recenzemi (nebo spíše testovanými výrobky) budete spokojen více.

avatar
jirkario Datum: 30.04.2014 Čas: 05:00

zdravím netuším kde se na tento nůž bere tolik chvály podle mého je na tomhle noži povedené jen pouzdro mám ho zhruba rok ani ho moc nepoužívám hruška se začala viklat i čepel má vůli při hrubším zacházení plast ve kterém je čepel uchycena praskne znova bych si ho nekoupil

avatar
macinkonius Datum: 18.10.2013 Čas: 05:04

zdravim zbieranie nozov patry medzi moje uchylky a nie konicky...mam noze od 5euro po 1200euro heh.LMF II mam uz par rokov ,prezil somnov niekolko misii a tak isto ho pouzivam aj doma v prirode. nemozem mu nic vytknut,mozno jedine trosku maksiu ocel. ale pokial hladate noz na hrubu robotu tak toto je ten pravy.u mna zazil naozaj neopatrne zaobchadzanie a napriek tomu mu nic nie je. vystrbenu cepel si lahko naosrite bruskou priamo v puzdre.a pri tejto makkosti oceli aspon neryskujete ze ho zlomite. kludne mozem poskytnut fotky :D ...a myslim si ze uz ani cena nie je taka premrstena

avatar
mart Datum: 27.08.2013 Čas: 19:11

Quintus Dias:
Že se LMF II nedělá s hladkým ostřím je opravdu škoda. Ale jinak bych tak kritický nebyl. ESEE jsou rozhodně kvalitní nože, „uhlíkovka“1095 výborná ocel. Jestli je ideální nebo lepší se ale asi neshodneme (tedy nejen my dva ;-), diskuze na toto téma jsou nekonečné…). Pro někoho také může být problém dát za nůž cca 4500,- místo cca 2500,-. Každopádně díky za názor.

A rozhodně každý má na nůž jiné nároky a požadavky. Na tom se asi shodneme.

avatar
Quintus Dias Datum: 25.08.2013 Čas: 16:51

Na tomhle noži bych chválil akorát pouzdro...nůž je neohrabaný a padá na "zadek", ocel je tragická, ale aspoň se dá brousit...Možná bych jím rozmnožil svou sbírku v případě, kdyby se vyráběl ve formě plain edge (hladké ostří), mám nůž ESEE 5, který váží 450 gramů, ale zachází se s ním mnohem lépe, než s LMF II

avatar
Lesan Datum: 17.05.2013 Čas: 13:39

Vlastním tento nůž už nějaký rok. Celkově ho můžu pochválit jako nůž na velmi hrubou práci. Jak už tu bylo zmíněno ta rukojeť není nejtrvanlivější ale nerozpadá se. Akorád mi vadila váha nože a ta poměrně ostrá a zbytečně robustní hlavice, kde jsem to vyřešil tak že jsem to zbrousil a ubral trochu materiálu.Nůž tím získal lepší těžiště. A pouzdro je opravdu velmi dobře zpracované.

avatar
Michal Voska Datum: 16.05.2013 Čas: 18:52

Marte,
vezmu to z meho pohledu:

1) hmotnost, pocita se kazdy gram
2) rukojet by mela byt zpracovana lepe, pri poceni rukou klouze a to beru za pomerne podstatne

jinak celkove skvele noze, o tom zadna, ale toto by mi pomerne vadilo. Nuz ,,do terenu" pouzivam glock, temer neznicitelny a s dobrou cenou.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 15.05.2013 Čas: 19:32

Michal Voska:
těžko říci, jak definovat nemalou cenu... ;-)
Zrovna tento nůž si myslím že patří do té levnější kategorie... Srovnej třeba s pevnými noži Chrise Reeva...
Mohl by jsi nám rozepsat ty "podstatné mouchy"? Spoustu lidí to bude určitě zajímat.

avatar
Peter Datum: 15.05.2013 Čas: 12:24

mam tento noz uz nejaku dobu a zatial spokojnost...i ked nebolo moc prilezitosti ho pouzit...ale je lepsie ho mat a nepouzit ako nemat a potrebovat :) par krat vyuzity ako sekerka a stale ako novy takze u mna kupa ktoru nelutujem :)

avatar
Michal Voska Datum: 15.05.2013 Čas: 00:00

Nůž bych rád odzkoušel, Gerbery znám dobře, skvělé nože, ale fakt je, že i přes nemalou cenu mají své mouchy, mnohdy dost podstatné...

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 20.12.2012 Čas: 21:17

Už jsem to psal na FB. Ta ocel rozhodně není špatná. Těžko říct, co Gerber vedlo k té změně... Korozní odolnost mají stejnou, 12C27 má o něco lepší odolnost proti opotřebení, na druhou stranu se 420HC lépe brousí. Každopádně na testu byl celý nůž hodně přesvědčivý. V téhle cenové kategorii bych neváhal...

avatar
asdf Datum: 20.12.2012 Čas: 14:54

po tom co nahradili 12c27 420 sem se rozhodl nekoupit... jestli nekdo vite o shopu kde maj 12c27 jakejkoliv gerber dejte vedet... velikostne jako testovany...

avatar
Danny Datum: 19.12.2012 Čas: 09:26

Mám tento nůž a už nějakou dobu ho používám. Chtěl bych doplnit fakt, že nůž v pouzdře drží občas až moc. Stává se tak dost velký problém ho rychle tasit a nepořezat se u toho, nebo v případě upnutí pouzda na MOLLE celé pouzdro z vazby nevyrvat. S menší odolností rukojeti souhlasím, v místě spony pouzdra guma rukojeti "chlupatí".

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava