Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Hodinky Traser P6600 Type 6 Mil-G

Datum přidání 02.12.2013   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 2 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Voják vždy potřeboval vědět kolik je hodin. Přijít někam pozdě, nebo naopak moc brzy, mít špatně načasovanou akci, to vše může být otázkou života a smrti. Proto si vojáci vždy velmi pečlivě vybírali hodinky. V minulosti to bylo asi složitější a vybrat si kvalitní a odolný model, na který se můžete spolehnout za jakýchkoliv podmínek, muselo být náročné. Zkuste si ale představit, že byste na své akci hodinky neměli…

Traser P6600 Type 6 Mil-G

Foto: Kontrastní černobílé provedení je elegantní. / SOLDATO Team

 

Proto na rukou vojáků vždy nějaké hodinky uvidíte. Nehledě na to, že koupit si ty správné hodinky je dnes mnohem jednodušší. Stačí si jen ujasnit, jaký typ hodinek chcete a pak si jen vybrat z nepřeberného množství modelů, které na trhu jsou. Pro vojáky jsou samozřejmě nejvhodnější odolné a vodotěsné modely, vhodné do náročnějších podmínek. I takových se dá najít mnoho a dají se rozdělit do tří základních proudů – „oldschool“, klasické a Hi-Tech (viz FaceBook SOLDATO Teamu).

 

Jak vidno, je z čeho vybírat a každý zájemce si jistě vybere dle svých preferencí. V neposlední řadě u výběru hodinek hraje velkou roli i design. Hodinky máte na ruce celý den, používáte je velmi často a asi se nechcete dívat na něco, co se vám opravdu nelíbí. Přesto všechno však nezapomínejte na jednu věc, která zde už byla zmíněna. Odolnost. Ta by mělo být základním kritériem pro váš výběr hodinek do military prostředí.

 

Specialisté z Helveti

Na světě je několik výrobců hodinek, které se specializují na čistě armádní modely a které jsou mezi military příznivci známé a oblíbené. V dnešní první hodinkové recenzi vám chceme představit hodinky, které spadají do „oldschool“ proudu. Oslovili jsme proto českou firmu Helveti, která se mimo jiné specializuje na osvědčenou značku Traser. Pánové z Helveti jsou do hodinek opravdu zapálení, snaží se jim porozumět do hloubky. Jen tak jim mohou věřit na 100 % a jen tak je mohou s klidným svědomím nabízet svým zákazníkům.

 

Traser P6600 Type 6 Mil-G  Foto: Korunka je šroubovací. / SOLDATO Team

 

Traser

Švýcarské hodinky Traser není lidem z military komunity asi třeba dlouze představovat. Traser již mnoho let vyrábí hodinky, které jsou přímo určené pro vojáky. Kromě military designu, vysoké odolnosti a vodotěsnosti se hodinky Traser vyznačují ještě jednou specialitou, kterou kromě Traserů nabízí jen pár dalších výrobců (namátkou Luminox, Marathon, Vostok…). Jedná se o speciální tritiový osvit vyvinutý firmou mb-microtech. Tato technologie je u značky Traser označována „H3“ a zaručuje výborný odečet času i v naprosté tmě bez nutnosti předchozího nasvícení.

 

Švýcarská armádní kvalita

Pojďme se ale už konečně podívat na testovaný model hodinek Traser. Konkrétně to jsou hodinky Traser P6600 Type 6 MIL-G. Na první pohled vás zaujme kontrastní černo-bílá kombinace. Celé hodinky jsou matně černé, bílé jsou pak číselné indexy, stupnice a ručky. Celé to působí opravdu elegantně. Hodinky jsou středně velké a budou tak dobře sedět na většině rukou. U námi testovaného provedení byl řemínek silikonový se standardní nerezovou jazýčkovou sponou. Podle zástupců firmy Helveti je samozřejmé si tyto hodinky zakoupit i s textilním řemínkem.

 

Traser P6600 Type 6 Mil-G  Foto: Boční průžezy jsou elegantní, ale mohou chytat nečistoty. / SOLDATO Team

 

Pouzdro hodinek je řešeno vcelku netradičně. Skládá se totiž ze dvou vrstev. Vnitřní ocelové pouzdro (v němž „tiká“ quartzový strojek Ronda 517.6DD)je ukryto ve vnějším plastovém pouzdře vyztuženým carbonovými vlákny. Plastové pouzdro má po stranách výrazné prořezávání. Toto řešení celou konstrukci zpevňuje (dvě pouzdra) a zároveň je přijatelně lehké. Vypadá to i hezky, přesto se najde jedno negativum. Malé průřezy totiž tak trochu slouží jako lapače různých nečistot. Černá korunka, zčásti zapuštěná v pouzdře, je šroubovací. To je pozitivní zjištění, vyhnete se tak nechtěnému přetočení času.

 

Luneta je ocelová s PVD úpravou a bílými časovými indexy 1-11 (na pozici 12 je kapsle s tritiem). Má nepříliš výrazné zoubkování, je oboustranně otočná a hladký chod je doprovázený výrazným charakteristickým klikáním. Sklíčko hodinek je minerální a neznatelně vystupuje nad lunetu. To není do military prostředí úplně ideální a poškrábání skla se asi časem nevyhnete. Firma Helveti je však schopna zařídit výměnu za safírové sklo, což určitě doporučujeme. Další možností je vybrat si model Traser P6600 Sand, který má safírové sklíčko v základu.

 

Pod sklíčkem jsou dvě číselné stupnice. Hlavní se značením 1-12 a vnitřní s typicky vojenským označením 13-24 (jen na pozici 15 je datumové okénko a okénko s označením dne). Poslední čeho si lze na ciferníku všimnout je označení H3 a značka radioaktivity. Označení Swiss made je už trochu nevýrazné. Trochu zvláštní je absence nápisu Traser. Celkově jsou hodinky zpracovány velmi precizně a plně se zde projevuje ona pověstná švýcarská kvalita.

 

Traser P6600 Type 6 Mil-G  Foto: Pro noc jsou Traser stvořené. / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Díky silikonovému řemínku je trochu problém při nasazování hodinek, respektive s posuvem dvou pojistných oček. Ty se při zapnutém pásku jen těžko posouvají a nasazení hodinek vám bude pravděpodobně trvat déle než normálně. Pokud však překonáte tuto svízel, je samotné nošení velmi komfortní. Hodinky na ruce dobře sedí a menší rozestupy děr v řemínku umožňují nastavení ideální velikosti. Díky rozumné hmotnosti a nepříliš vysokému profilu tak hodinky na ruce téměř necítíte

 

I když námi byly hodinky testovány „jen při běžném užívání“ (neprováděli jsme destruktivní test), tak ze zkušeností víme, že odolnost je příkladná. Je to díky zodolněnému strojku, dvojitému pouzdru a kvalitním materiálům. Hodinky splňují armádní specifikaci MIL-PRF-46374G, což také o něčem svědčí. Některé hodinky, respektive jejich strojky, jsou velmi zranitelné při silných otřesech (sekání, střelba atd.), kdy dochází k poškození strojku. Tuto činnost jsme vynechat nemohli, ale u Traser P6600 jsme žádný problém nezaznamenali.

 

Hodinky máme hlavně pro to, abychom snadno zjistili kolik je hodin. Strojek je přesný a týdenní odchylka je minimální. Odečítání času ve dne je díky černo-bílému kontrastnímu provedení bezproblémové. Minutová stupnice je dobře viditelná a poměrně přesná pro tenkou vteřinovou ručičku. Minutová ručka je širší, svoji délkou překrývá minutové značky a svým zkosením ukazuje až za ně.

 

Traser P6600 Type 6 Mil-G  Foto: Na ruce sedí P6600 velmi dobře. / SOLDATO Team

 

Teprve v noci však pochopíte oblíbenost hodinek s technologií H3. Tritiový osvit je něco, co se musí vidět na vlastní oči. Svit není příliš silný, ale je stálý. Už v šeru napomáhá odečtu času a v naprosté tmě se ještě zvýrazní. Ve tmě je osvit viditelný jen na pár kroků a při průzkumných operacích by vás neměl prozradit. Nespornou výhodou je to, že nemusíte spouštět žádné světlo, mačkat nějaké tlačítko. V noci prostě na hodinky mrknete, a hned víte, kolik je hodin.

 

Kapsle s tritiovým plynem jsou u každého hodinového indexu a v noci mají zelené zbarvení. Jedinou výjimkou je barva u pozice dvanáct, která je oranžová. A jak už bylo zmíněno, jedna kapsle se zeleným osvitem je na otočné lunetě v místě dvanáctky. Poslední dvě zeleně svítící kapsle naleznete na ručkách. Konkrétně na hodinové a minutové. Vteřinovou ručku v noci neuvidíte, což pro někoho může být problém. Životnost svitu se udává 20 let, což je více než dostatečná doba.

 

Verdikt

Pokud si u firmy Helveti za cenu 8080 Kč zakoupíte Traser P6600 Type 6 MIL-G máte dvě jistoty. První je, že obdržíte military model hodinek, se kterým si však neuděláte ostudu ani v „civilizované“ společnosti. Druhou jistotou je, že získáte opravdu kvalitní a odolné hodinky. Jako bonus získáte v současnosti asi nejlepší technologii osvitu pro odečet času v noci a také malý dárek (nůž Wenger, zapalovač Zippo…), který společnost Helveti ke svým hodinkám dává. Jediné naše doporučení je, abyste zvážili výměnu minerálního sklíčka za safírové. Jaký zvolit řemínek je už na vás, nám se však silikonový moc nezamlouval. Pokud se vám tedy design Traser P6600,který je někde mezi armádními a civilními hodinkami líbí, není o čem přemýšlet.

 

 

Klady

+

Odolnost

+

H3 technologie

+

Kontrastní provedení

Zápory

-

Minerální sklo

-

Silikonový řemínek

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Helveti


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tomáš Kučera Datum: 05.06.2018 Čas: 11:42

Já mám zkušenost s Hardlex sklíčky, ty jsou odolné proti poškrábání i tlaku. Tvrzené a vodotěsné. Kdyby někdo hledal super hodinky za dobrou cenu našel jsem značku Gtup u které kupuju druhé hodinky. První byly gtup 1040, které jsem si vybral v pískové barvě, ale teď na paintball potřebuji army styl, tak koupím ty stejné ale v tmavě zelené.

Kdyby někdo hledal koupí je tady https://www.eshophodinek.cz/sportovni-hodinky/hodinky-gtup-1040-ks/ vyzkoušejte je taky. Já s nimi skáču i do vody v mokřadech a v pohodě vydrží.

avatar
stencek Datum: 25.12.2013 Čas: 10:45

Děkujeme za skvělou recenzi. Pokud byste měli zájem o hodinky se safírovým sklíčkem, tak můžu doporučit zmíněný model P6600 Sand http://www.hodinkytraser.cz/traser-p-6600-sand/ a automaty P6600 Automatic Pro http://www.hodinkytraser.cz/traser-p-6600-automatic-pro/.
Safírovém sklíčko bude mít také novinka pro rok 2014 P6600 Red Combat http://www.hodinkytraser.cz/traser-p6600-red-combat/

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava