Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Zdravotní vybavení

Turniket SOF TT Wide

Datum přidání 04.12.2012   Rubrika rubrika: Zdravotní vybavení    komentáře 8 komentářů   autor autor: Soldato team

Správný výběr zdravotního vybavení je nesmírně důležitý. Když si vyberete třeba špatný batoh, budou Vás přinejhorším bolet záda. Pokud si ale vyberete cokoliv nekvalitního do své osobní lékárničky, může Vás to stát mnohem více – Váš život. Proto je nutné vybírat jen kvalitní a prověřené zdravotní vybavení. Nejlépe prověřené bojem…

Turniket SOF TT Wide Foto: Turniket SOF TT Wide / Tactical Medical Solutions

 

Proto se dnes podíváme na jednu z klíčových součástek zdravotní výbavy každého, kdo to se záchranou života myslí jen trochu vážně – turniket. O co se tedy jedná? Turniket (česky je asi zažitější název škrtidlo) slouží obecně k zastavení masivního, život ohrožujícího krvácení, a to na končetinách.

 

Bylo zjištěno, že až 60 % všech odvratitelných úmrtí v boji je zapříčiněno masivním vykrvácením z končetin. To vedlo k tomu, že se turnikety postupně dostaly do výbavy každého vojáka a do osnov zdravotní přípravy. Existuje jich celá řada, ale nejrozšířenější a nejpoužívanější jsou asi dva typy - SOF-TT a C.A.T.

 

SOF-TT Wide

My se podíváme na prvně jmenovaný, tedy na SOF-TT (tactical tourniquet) amerických Tactical Medical Solutions. Tato firma, založená bývalým medikem amerických speciálních sil, vyrábí celou škálu zdravotního vybavení. Mají tedy s tímto vybavením značné, a co je hlavní, tak i reálné zkušenosti. To je v tomto oboru zásadní.  

 

S nadsázkou by se dalo říci, že SOF TT gen 1 ukázal cestu této kategorii výrobků. První generace byla mírně inovovaná a nyní je v nabídce SOF TT gen2 a SOF TT Wide (Široký), přičemž posledně jmenovaný máme v dlouhodobém testu.

 

Turniket SOF TT Wide

Foto: Zleva SOF TT gen1, SOF TT gen2, SOF TT Wide / Soldato team

 

Základní koncept použití taktického turniketu je vcelku jednoduchý. Na končetinu se nasadí popruh, který je utahován vratidlem. Tím dochází k obvodovému tlaku na končetinu, kompresi cév a tím snížení až zastavení průtoku krve. K tomu je potřeba jak kvalitní popruh, tak i kvalitní vratidlo.   

 

Zpracování:

SOF TT W je tvořen popruhem širokým 3,7 cm a dlouhým 112 cm. Zásadní je zde právě šířka, protože ta ovlivňuje míru kompresního poškození končetiny. Celý popruh je vyroben z odolného černého nylonu (existuje i oranžová nebo modrá varianta), s kvalitním šitím. Na konci popruhu je nalepená bílá látka k zaznamenání času nasazení turniketu.

 

Popruh se dá rozdělit pomocí spony. To je vhodné v případech, kdy nemůžete dosáhnout na konec končetiny (například když je noha zaklíněná ve vozidle). Spona je vyrobena z pevné slitiny a je velmi odolná. Ze začátku se mi občas stalo, že se při nošení v kapse sama rozepnula. Těžko říci jestli to bylo chybou výroby nebo častým používáním při nácvicích. Každopádně skřípnutí zobáčku spony kleštěmi pomohlo a problém vyřešilo.

 

Dalším důležitým prvkem je vratidlo, vyrobené taktéž z velmi odolné slitiny. Je dlouhé 12,5 cm a na obou jeho koncích jsou výřezy, kterými se uchycuje do poslední součástky škrtidla, a sice do trojúhelníkového držáku vratidla. Vratidlo samotné je v podstatě nezničitelné, a ani při použití velké síly se nepodařilo ho zlomit.

 

Držák vratidla je vyroben z odolné plastové slitiny, která při běžném používání vydrží i hrubé zacházení. Pokud na ni ale například omylem dupnete, a trefíte se „na stojato“, tak praskne. To se mi ale za celou dobu, kdy SOF TT používám, stalo opravdu jen cíleně, kdy jsem položil turniket na tvrdou podlahu, trojúhelníkový držák postavil a dupl na něj. Praskl až na potřetí.

 

Dobré je, že je držák pohyblivý vpřed a vzad. Ne vždy totiž při utahování zůstane vratidlo ve stejné poloze, určitá vůle pohybu je tudíž žádoucí. Všechny součástky mají černou povrchovou úpravu. Celkově turniket jako celek působí hodně odolně a nenašel jsem žádné slabé místo, které by znemožňovalo správnou funkci turniketu.

  

Použití

Každý voják by měl používat dva turnikety. Jeden se nosí v kapse kalhot, druhý přidělaný na Vaší taktické vestě. U obou variant ale platí jedno důležité pravidlo. Turniket musí být snadno přístupný v jakékoliv situaci. Zároveň ale musí být připevněný tak, abyste ho neztratili. Skloubit tyto dvě věci není vždy úplně snadné.

 

Turniket SOF TT WideFoto: Turniket vložený do Admin panelu / Soldato team

 

Při nošení v kapse kalhot problém není. Výhodou je i nízký profil (v porovnání se SOF TT gen 2), není zde žádný šroub, který by tlačil do stehna. Rozhodně nedoporučuji turniket nějak v kapse zajišťovat gumičkou. Při použití, kdy jde o život, se Vám to může stát osudným. Naprosto stačí turniket složit, oko nechat tak na šíři průměru stehna a uložit do kapsy s ostatním zdravotním materiálem. Při uchycení na vestě je celá věc trochu složitější.  

 

Rozhodující je, aby byl turniket dosažitelný levou i pravou rukou. Nikdy dopředu nevíte, která ruka bude nepohyblivá. Logicky se tedy nabízí místo někde na středu vesty v její horní polovině. Zkoušel jsem dvě možnosti. Turniket přidělaný tlustou gumou k vazbě vesty a uložení do nějakého pouzdra či sumky. První řešení není špatné, turniket lze snadno vytáhnout a poté aplikovat.

 

Turniket SOF TT WideFoto: Turniket připevněný pomocí gumy / Soldato team

 

Co ale hrozí, je ztráta turniketu při plazení nebo podobné činnosti. Záleží na kvalitě použité gumy a způsobu uchycení. Druhá možnost je vložit turniket do nějakého pouzdra. Na trhu jsou již k dispozici speciální kapsy na turniket s MOLLE vazbou. Já jsem použil řešení, kdy jsem turniket vložil do Admin panelu od Warrioru. To se mi vcelku osvědčilo. Turniket je rychle k dispozici oběma rukama, možnost ztráty je minimální. Důležité je zjištění, že SOF TT Wide je na nošení přívětivější než klasický SOF TT.

 

Samotná aplikace turniketu je jednoduchá. Zde je ale třeba zdůraznit, že před samotným používáním je nutné projít minimálně základním výcvikem v první pomoci a samotné nasazování turniketu důkladně nacvičit. Včetně nasazení levou rukou či potmě. Turniket se na končetinu nasadí, utáhnutí na obvod končetiny je bezproblémové, nikde se nic nezasekává, vše jde plynule.

 

Konečné zaškrcení otáčením vratidla vyžaduje určitý nácvik, není to však nijak složitá činnost. V poslední fázi utahování je nutno použít už větší sílu, aby došlo k úplné zástavě krvácení. Vratidlo je potom třeba zajistit trojúhelníkovým držákem. To jediné může u necvičeného člověka dělat problém.

 

Turniket SOF TT WideFoto: Aplikace turníketů na dolní končetiny / Soldato team

 

Zvláště při použití jen jedné ruky je celá činnost trochu náročnější na koordinaci vratidla a držáku. Otázkou je, jak by se člověk choval, kdyby krvácel a upadal do šoku. Jsem ale přesvědčen, že dostatečným nácvikem se tato činnost dá v klidu zvládnout. Po aplikaci turniketu na končetinu vše pevně drží, nehrozí samovolné povolení turniketu.

 

Verdikt

Celkově lze říci, že turniket SOF TT W plní to co má. Zabránit vykrvácení z končetiny. A to v jakémkoliv klimatickém pásmu a v jakémkoliv prostředí. Nevýhodou může pro někoho být složitější manipulace vyžadující nácvik. Na druhou stranu není tento turniket určen laické veřejnosti, která o problematice první pomoci neví vůbec nic. Každému, kdo má alespoň základní povědomí o první pomoci, a věnuje trochu času správné manipulaci s turniketem, bude SOF TT Wide sloužit skvěle.

 

Klady

+

velmi pevné vratidlo

+

absence pojistného šroubu (v porovnání se SOF TT gen2)

+

funguje v jakýchkoliv podmínkách

Zápory

-

nutnost alespoň základního proškolení

-

 složitější zajištění vratidla

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin    metál Armádních novin    metál Armádních novin   

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

Zapůjčil:

Tactical Medical Solutions


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 30.12.2012 Čas: 11:47

Ace:
S tím nelze než souhlasit. Umístění turniketu by zcela určitě mělo být jednotné v rámci té které jednotky. Popsal jsem jen jak se to osvědčilo nám.
Na druhou stranu jsem viděl i různá, někdy dost divná, řešení, která byla v rozporu s TCCC. V tomhle směru je neustále prostor pro zdokonalování.

avatar
Ace Datum: 29.12.2012 Čas: 23:42

Pekna recenze, jen si dovolim jednu poznamku. Nechci rejpat, ale nemyslite, ze to, kde vojak TQ nosi, je spis veci SOP konkretni jednotky? Noseni na veste je jasne (i kdyz rekl bych spis prostor o tvaru trojuhelniku vzhuru nohama, nez jen vrsek), ale treba v americke armade je zvykem nosit TQ v rukavove kapse u bluzy, nikoliv v kalhotech.

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.12.2012 Čas: 20:46

Přesněji řečeno 3,7 cm širokým :)

avatar
Petr Datum: 17.12.2012 Čas: 20:11

Šířka popruhu rozhodně není 37centimetrů, spíš to byli milimetry :)

avatar
Jirka Datum: 17.12.2012 Čas: 15:25

Já doufám, že mě sloužit nebude. Nerad bych ho používal a nedej bože často. :c)

avatar
honza Datum: 16.12.2012 Čas: 21:36

zaškrcovadlo;-)

avatar
SOLDATO Datum: 14.12.2012 Čas: 23:01

Děkujeme.
Srovnání cen nebylo uvedeno záměrně.
Na stránkách TMS je cena 28,50$. V ČR lze tento turniket sehnat do tisícovky.

avatar
BorisTT Datum: 14.12.2012 Čas: 10:53

Velmi pekna recenzia. Len mi tam chyba cena, eventulne porovnanie s konkurenciu z hladiska ceny.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava