+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Bez vody ani ránu, aneb kam s vodou?
18.06.2017 Přečteš za 6 min. 2 komentářů
Žízeň, respektive dehydratace, je zabiják. To snad už každý ví. Bez jídla vydržíte poměrně dlouho. Bez vody ne. Pokud navíc plníte bojový úkol, máte na sobě plnou bojovou výbavu, klimatické podmínky jsou krajně nepříznivé a máte vysokou fyzickou aktivitu, je téměř jistota, že bez vhodné hydratace velmi brzy skončíte. Nemá smysl se o to přít. Prostě to tak je a přírodu jen těžko oblbnete. Otázkou ovšem může být, kde a jak by měl voják vodu nosit. Na první pohled možná banální otázka, která má však několik řešení. Jaké to jsou?
Z pohledu balení se na akci je voda hrozně problematická. Proč si to myslím? Předně je to poměrně velká zátěž. Jeden litr je jedno kilo hmotnosti, které si musíte odnést na zádech. Dalším problémem je objem. Voda prostě zabírá v batohu hodně místa. Bohužel ještě nikdo nevymyslel nějakou instantní vodu, takže při balení musíte počítat s tím, že nemalé místo zabere právě voda.
suma sumárum, na zádech unesete zásoby vody tak maximálně na tři dny. A to musíte dost šetřit. Jinak je nutné plánovat dozásobení, což ale ne vždy je možné. Je tu samozřejmě i možnost využití přírodních zdrojů. To má ale také svá specifika a problémy. Bez kvalitního filtru nebo/a tablet na úpravu vody se v tomto případě neobejdete.
Vodu je také nutné mít ve vhodném obalu. Nenalijete vodu jen tak do batohu. Musíte ji mít v něčem, v čem vydrží, a z čeho se nevylije. Protože riziko vylití při použití nevhodného obalu je vysoké. Možná jste to už zažili. Špatně zvolená nádoba nebo nekvalitní hydrovak se rovná všechno mokré v batohu. A taky žebrání vody od kolegů.
Kolik, a kam tedy s ní?
Na otázku kolik není až tak jednoznačná odpověď. Nejvíce záleží na klimatu a povaze operace. Také individuální potřeba se liší. Někomu stačí méně, někdo ví, že potřebuje pít více. V průměru se ale dá říci, že je to tak 4 až 6 litrů tekutin na den. Na třídenní akci to tak může být 12 litrů. To je 12 kilogramů zátěže a 12 litrů něčeho, co zabírá dost místa. Nic moc, co?
Pokud máte operaci na vozidlech, je to snadné. Auto toho uveze dost, a vy si tak vystačíte jen se zásobou toho, co máte u sebe. Blbý to ale mají pěšáci. Několika denní operace bez dozásobení je z pohledu hydratace fakt blbá. Pak si musíte rozdělit vodu na to, co máte u sebe – vesta, a to, co nesete v batohu.
V batohu si teoreticky vystačíte s petkou. Tedy s několika petkami. Na misi jsou k dispozici malé půllitrovky. Ty si vyskládáte do batohu a postupně využíváte. Výhodou je to, že je po vyprázdění „smuchláte". A šetříte místo. Také se osvědčilo si do některých namíchat ionťák. Petky jsou tedy levné a jednoduché řešení bez zásadních nedostatků. Snad jen to, že se víceméně jedná o jednorázové použití, nemusí někomu sedět.
Hodně oblíbené jsou v posledních letech umělohmotné láhve, hlavně Nalgenky. Různý objem, pohodový tvar. Ano, něco to stojí. Ale nemusíte stále hledat nějakou petku, abyste si ji naplnili. Riziko vylití vody do batohu minimální. Samozřejmě můžete použít i jakoukoliv jinou odolnou láhev, která vám vyhovuje. Například Hydrapak, který kombinuje výhody petky a Nalgenky.
Druhou variantou je hydrovak. Výhody jsou jasné. Můžete pít kdykoliv, aniž byste sundávali batoh. Většinou jsou objemu 2 až 3 litry. Je tu ale vyšší riziko vylití, způsobené ať už protržením samotného vaku, nebo nekvalitním zpracováním. Zde se nevyplatí experimentovat a rovnou můžete sáhnout po dvou nejvíce oblíbených a spolehlivých značkách. Source a Camelbak. Každý má své výhody i nevýhody, každému vyhovuje jiný model. Mít ale v batohu hydrovak je dnes u vojáků snad už standardem.
Pak tu máme vodu, kterou máte bezprostředně u sebe. Tedy se k ní dostanete, když odhodíte batoh. Přesně tak, třeba v kontaktu. Zde znovu nastupuje hydrovak. Můžete mít dva. Jeden v batohu, jeden na vestě. Je to sice trochu krkolomné, máte dvě hadičky, ale dá se to. Variantou pak je mít jen jeden hydrovak na vestě. Zde je samozřejmě problém jak s uchycením na vestu, tak kompatibilita s batohem na zádech. Prostě vás to nesmí srát. Znovu si myslím, že se to dá vyřešit. Jen je nutné použít vhodný, nízkoprofilový vak a dobré pouzdro k němu, které bude sedět na vaší vestě. Tady je třeba už trochu zkoušet a hledat vhodnou variantu. Osobně mám teď na vestě nízkoprofilák od Source a ani s batohem to problém není. Tak jako tak, znovu opakuji. Hydrovak je v podstatě u vojáků nutnost a řeší víc problémů, než kolik jich způsobuje.
Na vestě můžete mít samo sebou i nějakou láhev. Otázka ale je, jestli na ni máte ještě místo. Zásobníky, granáty, nějaká univerzálka, radiostanice, IFAK... Na vestě už toho je více než dost. Stejně tak na opasku. Pokud ale místo najdete, není problém tam pouzdro na láhev dát. Taková stará dobrá americká čutora stále svoji práci udělá. Dá se do ní schovat i pitítko. Dost často se už setkávám i s pouzdrem speciálně určeném pro Nalgenku. Proč ne. Dobrá a použitelná láhev, kterou tak máte u sebe. Jestli si tedy vyberete oldschool řešení nebo modernu, je na vás. Pokud to místo na vestě najdete, láhev s vodou se vždy hodí. Ale hydrovak je hydrovak...
Co říci závěrem. Vodu mít musíte. Možností kam s ní je více. Bohužel asi ani tady neexistuje ideální řešení. Každému může vyhovovat něco jiného, každý má svoje specifické požadavky. Výše uvedené věci (petka, Nalgenka, čutora, hydrovak...) jsou ale osvědčené a vyzkoušené mnohaletou praxí. Přesto se nebojte experimentovat a hledejte tu svoji ideální nádobu na přenášení vody do taktických a bojových podmínek.
Nebo už svoje ideální řešení kam s vodou máte? Super, napište to prosím do komentářů a podělte se tak o svoje zkušenosti s ostatními.
A pak, když už tu vodu máte, tak ji pijte. Správná hydratace je jedna z těch věcí, co vám mohou zachránit i život. A také si odlehčíte batoh...
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Marty81CZ Datum: 19.01.2019 Čas: 18:10 |
Zdar, ve vestě nosím klasickou čutoru s vodou, čajem, nebo nějakým instantním nápojem, je to někdy lepší než holá voda, kterou si nesu ve vaku na vodu buď na vestě na zádech, nebo v útočném báglu. Pokud musím bágl odhodit, zůstane mi aspoň ta čutora. |
|
0 0 |
Woxx Datum: 25.09.2018 Čas: 11:27 |
Camelbak za sebe doporučit nemůžu, čtyřikrát z pěti pokusů mi vytekl do batohu. Vždy v situaci, kdy ležel batoh na zádech. Zřejmě proteklo to víko s bajonetovým uzávěrem. Source proti tomu zatím drží bez komplikací... |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz