Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

8 aspektů, které bys měl zvážit před koupí vojenského batohu

Datum přidání 20.09.2017   Přečteš za... Přečteš za 5 min.   komentáře 0 komentářů   

Poslední dobou mě dost lidí žádá o radu s výběrem vhodného vojenského batohu. A řeknu vám, je to těžké takhle někomu radit. Proč? Protože každý má jiné nároky a požadavky, které samozřejmě většinou hned neznám. Nastává tedy období vyptávání. Je totiž několik důležitých aspektů, nad kterými se vždy zamýšlím než si troufnu někomu poradit. Cílem je samozřejmě vybrat ten správný batoh, který bude přesně vyhovovat požadavkům svého majitele. Na co se tedy ptám a co zvažuji?

Rady profesionálů jak vybrat vojenksý batoh

 

Než se začnu skutečně ptát, je třeba si odpovědět na banální otázku "Proč". Proč potřebuješ nový batoh? Kde a k čemu ho budeš používat? Tohle je třeba si v hlavě ujasnit a s tímto ti nikdo nepomůže.

 

1. - První skutečná otázka je většinou na cenu. Kolik do toho chceš investovat? Podle toho se pak hledá v jednotlivých rybníčích. Doporučuji vyhýbat se těm úplně nejlevnějším batohům. Ty si také najdou své kupce, ale na opravdové používání to není. Pravdou však také je, že i ty nejdražší batohy jsou pro většinu vojáků zbytečné. V dané kategorii jdou téměř vždy sehnat i levnější prémiové batohy. Spíše než na cenu bych se tak soustředil na to, aby se jednalo o prověřenou značku.

 

2. - Objem, a od toho se odvíjející velikost. Znalost této veličiny už pomalu maluje výsledný produkt. Odvíjí se od účelu použití a většinou se dostaneme do tří kategorií. Ty jsou mimo jiné obvyklé i na většině shopů s army vybavením. Pro rychlé útočné akce a jako GrabBag se hodí batohy s objemem kolem 20ti litrů. Batohy s objemem 35-40 litrů jsou nejvíce univerzální. Dají se použít jak na rychlou akci, tak se do nich v pohodě vejde vybavení na den, a dle povahy operace i na více dní. Jsou také označovány jako "třídeňáky". No, a na patrolovací činnost která trvá více dní, nebo kde potřebujete mít u sebe více vybavení, se hodí batohy s objemem 60-75 litrů. Ty se také používají jako tranportní zavazadla když jedete třeba na cvičení.

 

U objemu pozor na jednu skutečnost. Není totiž objem jako objem. Většina výrobců si objem počítá svým způsobem a bohužel neexistuje žádná mezinárodní norma, která by tohle hlídala. Takže batoh 35litrů výrobce X může mít absolutně jiné rozměry než batoh téhož objemu výrobce Y. Objem tak berte jen jako určité měřítko, které napovídá do jaké kategorie je batoh určen.

 

3. - Když znám objem, zajímá mě jakou preferuješ základní konstrukci. Máš raději komín? Vadí ti zipy? Nebo se nebojíš moderní konstrukce a chceš plně rozepínatelný batoh. V každé objemové kategorii se dají najít jak zástupci klasické komínové konstrukce, tak i zipem otvíraných batohů. Také ale platí, že pro každý účel už se nějaké provedení osvědčilo. Například pro GrabBag se komín příliš nehodí, zatímco na dlouhé operace s ním probém není. A kdyby bylo nejhůř, máme tu hybridy, které kombinují výhody (i nevýhody) obou základní kategorií.

 

4. - Zádový systém. Tím myslím vše, co je na zadní části batohu. Polstrování je ok, pokud nosíš batoh převážně bez vesty. Pokud makáš ve vestě, je ti polstrování spíš na obtíž. Pokud máš mezi zády a batohem keramickou desku, je ti sebelepší systém odvětrávání k prdu. To si potom vem raději batoh s absolutně jednoduchými zády, který ti bude sedět na vestě a co nejblíž k tělu.

 

Mnohem důležitější než polstrován je tak třeba možnost nastavení velikosti, které může drasticky ovlivnit to, jak se ti batoh bude nosit. Tomuto věnuj pozornost zvláště pokud nemáš "typizovanou" postavu.

 

Ramenní tráky a celý jejich systém je také velmi důležitý. Tráky musí být dostatečně dlouhé, plně stavitelné. Fajn je, když mají rychloodhoz. A také systém na rychlé povolení. Neměly by se zařezávat do podpaždí, když máš na sobě vestu. Mimochodem. Když už si batoh zkoušíš, rozhodně ho zkus i když máš na sobě svoji taktickou vestu. Nebudeš pak zklamán.

 

Poslední co k zádovému systému patří je bederák a prsák. Prsák se hodí u každé velikosti batohu. Zvláště v kombinaci batoh - vesta se jedná o nepostradatelnou součást. Jen je třeba, aby byl dobře stavitelný a spolehlivý. S bederákem je to složitější. U menších batohů se bez něj obejdeš. Přesto se občas hodí. Takže je fajn, pokud je odnímatelný. A nemusí být ani nijak složitý a pevný. U větších batohů se už bez něj prakticky neobejdeš. Zvláště na dlouhých pochodech. Ano, jsou jednotky, kde se bederák zakazuje. A má to v určitých případech své opodstatnění. Pokud ale bezprostředně nehrozí kontakt, je nesení batohu se zapnutým bederákem mnohem méně vyčerpávající.

 

5. - Vojenský batoh. Ok, takže to chce MOLLE vazbu. Nebo nesouhlasíš? Fajn, ale podle mě by ji měl vojenský batoh mít. Samozřejmě s rozumem rozmístěnou. Občas ji také vidím tam, kde to smysl nedává. A proč ji tedy chtít? V pravé řadě je to možnost rozšíření o další kapsy. A tím pádem i lepší administraci vybavení. Druhým aspektem je maskování. Různé přehozy jsou sice dobré, ale přírodní maskování je přírodní maskování. Takže vojenský batoh a MOLLE vazba k sobě prostě patří.

 

6. - Potřebuješ, aby to bylo kompatibilní s hydrovakem? Pokud jsi voják, tak je to většinou zbytečná otázka. Hydrovak se totiž v taktickém prostředí opravdu hodí. Naštěstí už většina výrobců na tohle pamatuje. Takže si jen pohlídej to, jak je celý systém zpracovaný a že to funguje s tvým hydrovakem.

 

7. - Hmotnost je důležitý aspekt. Každý gram navíc se hrozně pronese. Zásadou je tedy hledat co nejlehčí řešení v dané kategorii. Nesmí to ale být na úkor kvality. Velkou roli zde hrají použité materiály, ale také střih batohu a množství serepetiček (třeba právě MOLLE vazba na nelogických místech, absurdně dlouhé popruhy atd.).

 

8. - Co mě zajímá naposledy? Ano, je to maskovací potisk. Pokud nutně potřebuješ vz. 95, tak se nám výběr dost zužuje. Přesto se v každé objemové kategorii už dají najít dobré a použitelné batohy. Jinak je dobrým řešením mít batoh jednobarevný. Zelený nebo béžový, dle prostředí kde ho budeš primárně používat. Spousta věcí se dá také řešit maskovacím přehozem v tom správném potisku. Sice to není příliš praktické, ale občas se to hodí. Navíc to trochu pomáhá i proti prachu.

 

Tohle je 8 základních otázek, nad kterými je potřeba se zamyslet. A pak jen hledat a hledat. Dívat se kolem sebe. Ptát se kámošů. Číst správné recenze. Vždy ale vybírej s rozvahou, protože batoh kupuješ většinou na více než jen na jednu sezónu. A také do toho investuješ dost peněz. Jo, možná jsem zapomněl na jednu věc, kterou si ale každý musí zvážit sám. Batoh by se ti měl líbit.

 

Tak jako tak, vybírej pečlivě. Protože batohy patří do kategorie vybavení, které když selže, může tě to stát hodně. V krajním případě třeba i život.

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava