Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Balíme se do mise IV. – Batohy na záda…

Datum přidání 13.05.2016   Přečteš za... Přečteš za 4 min.   komentáře 4 komentářů   

Je jen málo profesí, které využívají batoh tak často jako vojáci. Ať už je to malý batoh pro každodenní používání nebo velký patrolovací batoh, tak nějaký bágl na zádech má voják takřka denně. A nejen díky tomu by měl výběru batohu věnovat dostatečnou pozornost. Málo co vám totiž dokáže znepříjemnit patrolu nebo odrovnat záda tak jako špatný batoh. Pokud vybíráte batoh do mise, tak to platí dvojnásob. Co si tedy pohlídat?

Batohy

 

K čemu voják batoh využívá je nasnadě. Pro plnění úkolů (zvláště pak těch dlouhodobých) má voják k dispozici celou řadu vybavení, které se na vestu nevejde. Dále má nějakou zásobu jídla, vody, náhradní oblečení. Samozřejmostí je i náhradní munice. Možná radiostanice. No, kolem a kolem, není toho zrovna málo. A to vše musí mít voják – pěšák u sebe.


S tím co budete mít u sebe souvisí i to, jaké úkoly budete v misi plnit. To může být naprosto zásadní zjištění, od kterého se odvíjí vše ostatní. Pokud ale vezmeme v úvahu všechny možné typy operací, do kterých se můžete dostat, tak si dost dobře vystačíte se třemi typy batohů. Velký patrolovací batoh o objemu cca 65 litrů, poté tzv. „3day assault bag" kolem 35 litrů a konečně grab bag do obejmu 20ti litrů. Kombinací těchto tří různých batohů by vás neměla překvapit žádná operace.


Pokud to shrneme. Než se vůbec pustíte do vybírání konkrétního modelu, tak je potřeba si odpovědět na pět otázek:
1. Co v batohu budu nosit a při jakém typu operací?
2. Dostanu se snadno a rychle ke všemu potřebnému?
3. Jak se batoh nosí na mojí taktické vestě?
4. Potřebuji oficiální maskovací vzor?
5. Kolik chci do batohu investovat?

 

Ad 1: Poměrně triviální, ale zásadní otázka. Každá specializace to má trochu jinak, každý voják má trochu jiné požadavky (i když základ bude asi stejný). Není nic jednoduššího, než si vše co budeš tahat rozložit před sebou. Nezapomeň však, že pokud vybíráš batoh do mise, budeš mít pravděpodobně vybavení, které doma běžně nenosíš. A ber opravdu jen to, co potřebuješ. V tomto případě je méně více.


Ad 2: Trochu to souvisí s předešlým odstavcem. V batohu by mělo mít vše své místo. Když je potřeba, musíš se ke všemu rychle a bez rozmýšlení dostat a nahmátnout na první dobrou. To nám trochu znevýhodňuje klasickou komínovou konstrukci a pro kratší akce je tak lepší assault bag na zip. Na druhou stranu, při delších patrolách, kdy se k většině věcí potřebuješ dostat jednou za den (a ostatní máš v bočních kapsách), je komínovka s vazbou „všude možně" asi stále vhodnější.


Ad 3: Že batoh v misi budeš nosit jen na balistice je jasný. Tak s tím předem počítej a batoh si zkus na svoji vestu. On totiž batoh, který ti díky polstrování normálně perfektně sedí na zádech, se na balistické vestě chová najednou jinak. Je dál od zad, posouvá se těžiště. U batohu na balistiku nemá polstrování smysl moc řešit. Naopak, čím tenčí záda jsou, tím lépe. Důležitější je anatomie ramenních tráků, zádové části a celkové možnosti nastavení. Pozor také na kompatibilitu bederáku a bojového opasku. Většinou to moc nejde. Pokud budeš mít batoh na patrole jen na pár kiláků, dá se to přežít. Ale při dlouhodobém patrolování při desítce kilometrů denně už to hodně bolí...


Ad 4: Pokud si tady odpovíš ano, tak se ti dost radikálně zúží možnosti. Ale i u (dvou) českých výrobců se dají sehnat nositelné a funkční batohy. Naštěstí se v misi dá vcelku běžně nosit jak multicam, tak i kojotí hnědá. A pokud bys přeci jen chtěl mít zahraniční batoh a být kompletně v českém potisku, tak se to dá vyřešit maskovacím potahem. Má to sice svoje omezení, ale funguje to, a navíc se ti na batoh nedostane tolik prachu.
Ad 5: Nejzásadnější a nejvíce problémová otázka. Někomu stačí „jakožebatoh" za litr a je spokojenej. Jakmile ale začneš batoh opravdu nosit, tak se smiř s tím, že se pod tři tisíce těžko dostaneš. A u velkých patroláků je spodní hranice asi pět tisíc. Tak to prostě je. Je jen na tobě, jestli chceš do svých zad něco investovat. Postupem času k tomu stejně dospěješ, tak proč si od začátku ty záda kurvit...


Rada závěrem. Na zádech se počítá každé kilo. A každé kilo se hodně pronese. A hodně bolí. Vybrat si tedy batoh, který prázdný sám o sobě váží stejně jako zbytek tvojí výbavy je nesmysl. Pozor tedy na tzv. suchou hmotnost batohu. Batoh musí být kvalitní a odolný, ale také lehký.


A dál je to už jednoduché. Mrknout na net nebo se stavit do pořádnýho shopu, a z nepřeberné nabídky si vybrat ten správný, který bude splňovat daná kritéria (a který se ti bude také líbit). Pokud je to kvalitní batoh, vydrží ti i několik let. A tahle investice se ti několikanásobně vrátí v podobě klidu na patrolách. Ve stáří to pak zcela jistě ocení tvoje záda. Vybírej tedy ten svůj batoh pořádně.

 

Tahat se s ním budeš totiž jen ty!

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 12.07.2016 Čas: 06:01

Kristian Korizek:
Asi raději žádný... ;-)

avatar
Kristian Korizek Datum: 11.07.2016 Čas: 21:55

Zdravím, jaký máte názor na Batoh USMC - ILBE Main Pack. Marpat.

avatar
mart Datum: 19.05.2016 Čas: 08:18

Zdravím,
to je poměrně jednoduché. Stačí si pročíst naši recenzi tohoto batohu.
http://recenze.armadninoviny.cz/batohy-tactical-pro-tactical-gen-ii.html

avatar
Vaclav001 Datum: 18.05.2016 Čas: 09:37

Zdravím, jaký názor máte na batoh TacticalPro 30 II. ?

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava