Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Zdravotní vybavení

Balíček proti masivnímu krvácení BL Kit

Datum přidání 23.06.2015   Rubrika rubrika: Zdravotní vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Catastrophic hemorrhage. Dle posledních poznatků zbytečně umírá na masivní, život ohrožující krvácení kolem 90% vojáků. Některá zranění jsou bohužel neslučitelná se životem, s tím se musíme smířit. Ale některým úmrtím lze zabránit a zde bychom pro záchranu měli udělat vše, co je v našich silách. Pokud tedy víme, že převažující problém je právě v masivním krvácení, je dobré se na to adekvátně připravit.

BL Kit

Foto: BL Kit na opasku nepřekáží. / SOLDATO Team  

 

Naprostým základem je samozřejmě mít správný a dostatečný výcvik. Metodika TCCC (Tactical Combat Casualty Carre – taktická péče o raněného v boji) je poměrně jasná a i v našich končinách už kvalitně vyučována. Zde je tedy první krok, který musíme učinit – absolvovat kurz, kde bychom se měli pod vedením zkušených instruktorů naučit to nejdůležitější – jak zachránit život v případech, kdy je to možné.

 

Dalším krokem je na to mít správné zdravotní vybavení. Samozřejmě záleží na situaci, v jaké se budete nacházet. Jiné zdravotní vybavení má voják na misi, jiné máte ve vozidle a jiné budete mít doma (jen tak pro zajímavost – kolik máte ve své domácí lékárně prostředků na stavění masivního, život ohrožujícího krvácení...?! A přitom ostrých kuchyňských nožů pár máte, že ano...?!).

 

Zapomeňte nyní na poučky ze školy. Tepenné krvácení je světlé a stříká, žilní tmavé a teče. My se bavíme o situaci, kdy jde o masivní krvácení, které je většinou jak žilní, tak i tepenné (žíly i tepny vedou poměrně blízko sebe a při větším zranění jsou poškozeny obě tyto cévy). Krev se valí z rány a na stavění krvácení máte vteřiny. Proto musí být stavění tohoto krvácení jak rychlé, tak i účinné a spolehlivé.

 

BL KitFoto: BL Kit. / SOLDATO Team 

 

Proto je nutné mít ze zdravotního vybavení nějaké funkční škrtidlo - turniket. Dají se sehnat opravdu kvalitní turnikety, které používají především vojáci. A mimochodem, jeden je opravdu málo... Dále jsou vhodné hemostatické materiály – prášky (granule) nebo gázy s obsahem prášku, které při kontaktu s tekutinou (krví) vytváří pevnou sraženinu stavějící krvácení. Jako poslední je dobré mít nějaký ten obvaz. Pokud jde upravit na tlakový obvaz, je to určitě lepší.

 

No, a nyní jde o to, kam to všechno uložit. I zde je spousta možností, které jsou odvislé od vaší činnosti a vašich preferencí. Ale protože se naše recenze zaměřují na military scénu, tak se samozřejmě budeme bavit o nějaké osobní lékárně – IFAKu (Individual First Aid Kit). Vlastně v případě této recenze o BL Kitu (Bleeder kit) od FENIX Protector.

 

FENIX Protector

Že vám název této společnosti nic neříká? A co ALP army? To už je lepší, že? FENIX Protector je společnost, jejíž součástí právě ALP army je. Poslední dobou by se nezasvěceným mohlo zdát, že ALP army (která je českým vojákům a military nadšencům velmi dobře známá už od roku 1995) usnula, a ničeho nového se od ní už nedočkáme. Opak je ale pravdou. Firma ve spolupráci s profesionály různých oborů intenzivně vyvíjí nové taktické vybavení, které postupně začíná zveřejňovat. Jako takovou první vlaštovkou je právě BL kit.

 

BL Kit

Foto:Asi nejtypičtější umístění BL Kitu. / SOLDATO Team 

 

Bleeder kit místo osobní lékárny

Filozofie BL kitu je jasná. Mít po ruce k okamžitému použití prostředky na zástavu masivního krvácení. Tedy zdravotní vybavení na to, co momentálně vojáky v operacích nejvíce ohrožuje na životě. Dále mít možnost variability upevnění na výstroj a samozřejmě snadnou dostupnost k vybavení uvnitř kitu.

 

Když jsem poprvé BL kit spatřil, napadlo mě, že v něčem tak malém toho moc nebude. Na první pohled totiž není BL kit o nic větší než sumka na zásobníky. Také vám zabere stejný počet polí na vazbě, tedy dvě. Konkrétní čísla – šíře cca 9 cm a výška necelých 20 cm. Hloubka, tedy vzdálenost od vazby, je nějakých 9 cm. Rozměry to jsou opravdu minimalistické (tedy na osobní lékárnu).

 

Druhý pohled odhalí další důležitou skutečnost, kterou by měla splňovat každá osobní lékárnička – tělo s vybavením lze oddělit od platformy, která zůstává na vazbě vesty či opasku. To je nesmírně užitečná vlastnost. Platforma se na vazbu upíná pomocí dvou popruhů ukončených typickým ALPáckým řešením – párem přezek. Celé to zaručuje opravdu pevné spojení s vestou/opaskem.

 

BL Kit

Foto: Rozepnutí... / SOLDATO Team 

 

Ještě než se vůbec do obalu podíváte, tak na platformě zaregistrujete dvě věci. Pod víkem se nachází gumový pásek s chirurgickými rukavicemi. Druhou věcí jsou záchranářské nůžky, které jsou zastrčeny za popruhem suchého zipu platformy. Nůžky i rukavice, které se hodí ještě před tím, než začnete se samotným ošetřením, tak máte okamžitě k dispozici. Chytré.

 

Nyní tedy nadchází čas se podívat do útrob BL kitu. Otevírání obalu se provádí zipem. Máme zde dva jezdce, oba opatřeny parašňůrou. Zip je téměř po celém obvodu těla, jen ve spodní části jsou cca tři centimetry materiálu, který spojuje obě poloviny k sobě. Díky tomuto řešení není problém celý obal plně otevřít a získat tak přístup k vybavení uvnitř.

 

Po otevření se obal rozdělí na dvě poloviny. První obsahuje dvě síťované kapsičky (každá zabírá polovinu výšky obalu), druhá pak velkou síťovanou kapsu, na které jsou dvě pruženky. V horní části této poloviny je další pruženka. Toto vnitřní uspořádání je přesně navrženo na jasně definované zdravotnické vybavení, které si popíšeme později. To ovšem neznamená, že si tam nemůžete dát cokoliv jiného dle vašeho uvážení.

 

Foto: ...odejmutí... / SOLDATO Team 

 

Zkušenosti z používání

BL kit (BLk) lze připevnit velmi snadno, a to několika způsoby. Nejtypičtější bude připevnění na vazbu pomocí upínacích popruhů. BLk vám svou velikostí nebude nikde příliš překážet. Samotné připevnění je bezproblémové a fungovalo nám na všechny námi používané typy vazeb. Ve spodní části platformy se zdá, že chybí jedno pole vazby pro úplné uchycení. Nic závažného a dle našich informací by měla být vazba přidána.

 

Dalším způsobem je možnost umístit samotné tělo lékárničky přímo na opasek. To lze provést jak horizontálně, tak i vertikálně. Použít lze opasky do šíře 5 cm. Při použití tohoto způsobu se samozřejmě zbavujete možnosti rychlého oddělení a pohodlné manipulace s obalem. Každopádně to je další možnost jak BLk používat a někomu se tento způsob uchycení může hodit. Mimochodem, i při uchycení na opasku si do BLk můžete strčit záchranářské nůžky a mít je tak neustále po ruce.

 

Jednou z velkých kladů BLk je možnost oddělit obal s vybavením od nosné platformy. To má několik nesporných výhod. Pokud na vestě či opasku nosím IFAK v místech ne příliš dobře přístupných (a to je ve většině případů, protože na těch přístupných místech mám vybavení k boji), tak v případě pevného IFAKu ztrácím přehled o vybavení a nemám k němu dobrý přístup.

 

BL KitFoto: ... a vše mám před očima. / SOLDATO Team 

 

Pokud však mohu IFAK odtrhnout, tak mám poté vše doslova před očima. Další výhodou je to, že v případě potřeby mohu zdravotnické vybavení jako celek rychle přerozdělit. Jednoduše jej hodím tam, kam potřebuji. V reálných situacích je tato možnost opravdu výhodou.

 

BLk je k nosné platformě připevněn pomocí velcro panelu, navíc je ve správné poloze fixován a jištěn umělohmotným trnem. Celý obal je pak ještě překryt víkem a zapnutý na klasický trojzubec. Riziko samovolného uvolnění je tedy maximálně minimalizováno, a za celou dobu se nám nestalo, že by nám tělo BLk odpadlo.

 

I když nemá BLk žádné velké madlo nebo ucho, není problém ho díky velikosti chytit a od platformy jednoduše oddělit. Díky absenci ucha se také nikde nic nezachytává. Horší je to s rychlým zpětným připevněním. Využít trn se vám asi nepovede (znovu záleží na umístění BLk), takže obal „přilepíte" na sucháč, překryjete víkem a zacvaknete trojzubec. Po troše cviku to jde. Hodila by se ale i možnost samotný obal umístit třeba na nějakou přezku.

 

Otvírání je díky dvou jezdcům bezproblémové. Při otevření však velmi často narazíte na jednu nepříjemnost. Chirurgické rukavice umístěné uvnitř se vám budou zachytávat do zipu, a hrozí tak jejich protržení, což není ideální stav. Mírně pomůže lepší sbalení rukavic. Přesto je zde místo na malý upgrade.

 

BL KitFoto: Vše podstatné je uvnitř. / SOLDATO Team 

 

Jakmile máte BLk plně rozevřený, nic vám nebrání v manipulaci s obsahem. Rozložení zdravotní výbavy je logické a přehledné. Protože je celkové provedení opravdu minimalistické, tak i obsah je uvnitř poměrně namačkán. Při vytahování toho kterého vybavení hodně pomůže ohnutí bočnic či různé „lámání" celého obalu. Chce se to s BLk trochu sžít a manipulaci nadrilovat. Celkově se dá říci, že vytáhnutí potřebného vybavení z BLk je rychlé, relativně snadné a intuitivní.


Zdravotnické vybavení v BL kitu

Jak již bylo řečeno, můžete si BLk vybavit dle svého vážení. Vhodnější je ale dát na výrobce a využít BL kit tak, jak byl navržen. FENIX Protector v této oblasti spolupracuje s e-shopem specializovaným na zdravotnické vybavení – Rescue4you. Zde najdete přesně to, co má v BLk být. A samozřejmě nejen to.

 

Kam tedy co v BLk patří? V menších kapsičkách máte umístěnou QuitClot gázu a H&H kompresní gázu. Na druhé polovině pak máte ve velké kapse Izraelský tlakový obvaz, ve dvou velkých pruženkách je SWAT turniket. V poslední malé pružence máte umístěn další pár chirurgických rukavic.

 

BL KitFoto: Při manipulaci si můžu různě pomoci. / SOLDATO Team 

 

Nic víc, nic míň. Dle našeho názoru dostatečné, a hlavně kvalitní a v boji ověřené zdravotnické vybavení ideální k zástavě masivního, život ohrožujícího krvácení. Ale ne vždy jde jen o krvácení. Někdy je třeba řešit i další život ohrožující stavy, hlavně zprůchodnit dýchací cesty a vyřešit tenzní PNO.

 

Takže jsme chtěli vyzkoušet, jestli jde BL kit využít i jako plnohodnotný IFAK. Vejde se tam něco víc, než „jen" vybavení k zástavě krvácení? Šlo nám jen o to nejzákladnější zdravotní vybavení k řešení Airways a Breathing dle TCCC. Konkrétně jsme do BL kitu chtěli navíc dát nosní vzduchovod, dekompresní jehlu a nějaké krytí hrudníku.

 

A všechno se nám tam vešlo, aniž by BLk nějak brutálně zmohutněl. Pruženky jsou dostatečně velké, aby toto vybavení ještě obsáhly. Ani přehlednost nijak zvlášť neutrpěla. Dekompresní jehlu a vzduchovod jsme umístili na boky a krytí hrudníku pak pod SWAT turniket. Takže ano, BL kit od FENIX Protector jde využít i jako plnohodnotnou osobní lékárnu.

 

BL KitFoto: A dostanu se ke všemu. / SOLDATO Team 


Verdikt

BL kit je úzce specializovaná lékárnička k zástavě masivního krvácení. Ale pokud potřebujete, tak do něj dostanete i další zdravotnickou výbavu. Cena bez vybavení je aktuálně 1231 kč. Ideální velikost pro nošení na vestě a možnost jej oddělit řadí BL kit mezi vybavení, které chceme i nadále používat. Větší negativa jsme nenalezli, snad jen úprava pruženky na vnitřní rukavice by prospěla. BL kit je opravdu dobře promyšlen a je to po delší době vybavení, které můžeme doporučit, a jehož používání vám (nebo vašim kamarádům) může zachránit život.

 

Klady

+

Velikost

+

Možnost oddělení od nosné platformy

+

Celková promyšlenost

Zápory

-

Vnitřní pruženka na rukavice

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

FENIX PROTECTION


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava