Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Zdravotní vybavení

Zdravotnický řezák Rip Shears

Datum přidání 27.05.2013   Rubrika rubrika: Zdravotní vybavení    komentáře 7 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

V sortimentu zdravotnického vybavení je stále co vylepšovat a stále se objevují i nějaké novinky. Vzhledem k množství probíhajících bojových operací na celém světě to není až tak s podivem. Vývoj zdravotnického vybavení proto postupuje vpřed závratným tempem a nemusí jít vždy jen o sofistikovaná řešení.

Nůžky s řezákemFoto: Použití řezáku Rip Shears je opravdu rychlé / SOLDATO Team

 

Nezbytné maličkosti

Čas od času se nám do rukou dostane vybavení, které jsme do té doby nepotřebovali. Po jeho odzkoušení si ale už práci bez něj nedokážeme představit. Většinou se jedná o drobnosti, maličkosti, které přidáte ke svému stávajícímu vybavení a tím výrazně znásobíte jeho užité vlastnosti.

 

Přesně do této kategorie zapadá i řezák Rip Shears, který nám k testování poskytl MESS GEAR. Tento malý e-shop je v ČR tak trochu zvláštní. Nenabízí kvanta všemožných výrobků různých značek. Jde trochu jinou cestou a specializuje se na v České republice ne příliš známé, ale o to kvalitnější výrobce, jako například High Speed Gear, Blue Force Gear nebo právě Rip Shears. Výrobky těchto amerických firem na českém trhu jinak dost těžko seženete a opravdoví znalci tak přítomnost MESS GEAR ocení. 

 

Řezák vs. nůžky

Různých řezáků pásů je velké množství. Jedná se o velmi užitečnou pomůcku, která urychluje přístup k poraněnému místu na těle. Ve většině případů to jsou však řezáky samostatné nebo integrované v záchranářském noži.

 

Nůžky s řezákemFoto: Řezák Rip Shears / SOLDATO Team

 

I když je řezák výborná pomůcka, s některými materiály může mít problémy. Jde hlavně o silnější části výstroje, antišokové vložky atd.  Zde na řadu přichází osvědčené záchranářské nůžky. I ty však mají své nevýhody. Kombinace těchto dvou produktů v jeden celek se tak jeví jako výborný nápad a právě to Rip Shears nabízí.  

 

Rip Shears

Tělo řezáku Rip Shears je vyrobené z plastu, samotné břity pak z chirurgické nerezové oceli 440A. Břity jsou v těle zapuštěné a v žádném případě tak nehrozí pořezání. Z tohoto důvodu je řezák bezpečný i ve stresových situacích, což zcela jistě reálné použití řezáku na poraněné osobě je.

 

Nůžky s řezákem

Foto: Měkký plast zamrzí... / SOLDATO Team

 

Montáž řezáku je velmi jednoduchá. Povolením tří šroubů sundáte vrchní část, nasadíte na rukojeť nůžek a vše znovu sešroubujete dohromady. Při opakovaných montážích řezáku se však vyskytl jeden problém. Matice šroubů jsou šestihranné, stejně jako vybrání v plastovém těle. Použitý plast je však vcelku měkký, a tak časem dochází k protáčení matic, což může mít za následek neúplné dotáhnutí k rukojeti nůžek. Nedoporučujeme proto řezák z nůžek příliš často sundávat. Ono je to vlastně i vcelku zbytečné.

 

Zkušenosti z používání

Samotný řezák v kombinaci s nůžkami funguje přesně tak, jak bychom očekávali. Řezák je možné otočit dvěma způsoby. První je ten, kdy břit směřuje stejným směrem jako břit nůžek. Při ostrém použití, kdy nejdříve materiál nastřihnete nůžkami a poté dokončíte řezákem, se vyhnete zbytečnému otáčení nůžek v ruce. Jen musíte být opatrnější, abyste hrotem nůžek nezpůsobili nějaké sekundární zranění, zvláště při dojezdu.

 Nůžky s řezákem

Foto: Bezpečnější způsob řezání. Jen se nevyhnete přetáčení ruky / SOLDATO Team

 

Druhou možností je mít řezák opačně než nůžky. Tím zajistíte naprostou bezpečnost i ve stresových situacích, ale nevyhnete se otáčení ruky nebo přehazování nůžek v ruce. Je dobré si vyzkoušet oba způsoby a poté si sami zvolit ten, který vám bude více vyhovovat. Obě varianty jsou použitelné, ale vzhledem k bezpečnosti doporučujeme druhý způsob.

 

I když řezáku nedělali problémy ani různé pásy na výstroji (kde jsou ale nůžky stále vhodnější i rychlejší), jeho síla spočívá především v dlouhých rovných řezech (kde naopak nůžky ztrácejí na rychlosti). V přímém srovnání, kdy jsme potřebovali odhalit horní končetinu, a řezali/stříhali jsme rukáv standardní ripstop blůzy, byl řezák přesvědčivě rychlejší. Konkrétně s nůžkami nám to v průměru trvalo 11 s, s řezákem Rip Shears pak 4-5 s. Časový rozdíl cca sedmi sekund se nemusí zdát velký, ale v situacích, kdy jde o život, se opravdu počítá každá vteřina.

 

Řezák není příliš velký, ale přeci jen nějaké místo zabere a někomu tak tato kombinace nemusí vyhovovat. Velikost se projeví i při držení nůžek, kdy vás hrana řezáku trochu nepříjemně tlačí do prstu (záleží samozřejmě také na velikosti ruky). Při nošení nůžek společně s řezákem na taktické výstroji jsme však závažnější problém neshledali.

 

Nůžky s řezákemFoto: Na taktické vestě nezabírá o mnoho více místa / SOLDATO Team

 

Verdikt

Řezák Rip Shears je velmi zajímavý počin na poli záchranářského vybavení, který vhodně spojuje do té doby dvě samostatně používané pomůcky. Možná se bez něj obejdete. Ale až ho vyzkoušíte, pravděpodobně si ho oblíbíte a zařadíte Rip Shears do své výbavy. Škoda jen měkčího plastu, ze kterého je vyrobené tělo řezáku. Podle aktuálních informací, které máme od MESS GEAR a Rip Shears k dispozici, však právě probíhá modernizace řezáku.

 

Nový model by měl být vyroben z kvalitnějšího plastu a hlavně by se měly objevit kovové „domečky“, které eliminují protáčení matic a šroubů v plastovém těle. Tento nový model by tak dostal minimálně o hvězdičku lepší hodnocení. Ale i tak je za cenu 450,-kč (respektive 650,- kč v sadě s nůžkami) řezák Rip Shears nezbytná pomůcka pro CLS a profesionální zdravotníky. Pro ostatní velmi vhodný doplněk zdravotního vybavení.

 

Klady

+

funkční spojení řezáku a nůžek

+

snadnost a rychlost použití

+

bezpečnost

Zápory

-

velikost nemusí vyhovovat všem

-

měkčí plastové tělo

-

při častějším sundávání protáčející se šrouby

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin    metál Armádních novin    metál Armádních novin    metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

Mess Gear


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 17.06.2013 Čas: 00:27

George:
hmm, to je opravdu zajímavé. Máme naprosto odlišné zkušenosti. Právě na krátké popruhy se nám líp osvědčily nůžky, kdy stačí střihnout a je hotovo (ať už pásy v autě nebo popruhy taktických vest atd). Že by s tím měly nůžky jakýkoliv problém jsme nezaznamenali (a to nejen při tomhle testování...)
Řezák pak (jak už bylo několikrát napsáno) se zdá ideální na dlouhé řezy oblečení. Například při řezání nohavic nebo rukávu se nůžky, co se rychlosti týká, nechytaly.

Každopádně dík za názor, je to zajímavé.
Na závěr malou otázku: jaký typ nůžek používáte?
Díky za info

avatar
Samo Datum: 31.05.2013 Čas: 15:38

Tomáš: Taky ale záchranáři většinou nepřijdou do styku s ripstopem či podobnou látkou na zraněným, bavlnu nastřihneš a trháš. u maskáčů už je opravdu asi lepší použít řezák

avatar
Tomáš Datum: 29.05.2013 Čas: 12:48

GEORGE:

"Konkrétně s nůžkami nám to v průměru trvalo 11 s, s řezákem Rip Shears pak 4-5 s". To na nějaké velké zdržování nevypadá ;)

avatar
George Datum: 28.05.2013 Čas: 18:11

U nás záchranářů používáme tento řezák v různých variantách především na bezpečnostní pásy ve vozidlech a na různé popruhy, které právě nůžky nezvládají. Základem je, že řezaný materiál je pevnější a pro nůžky tuhý. To znamená o větším průměru (popruhy, opasek apod.), kdy už je to pro nůžky problém. Na oblečení stačí právě nůžky. Z řezákem to na oblečení vidím jako zdržování.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 27.05.2013 Čas: 16:08

katka:
tak to netuším. A osobně bych to i požadoval za fake... I když je možné, že opravdu existují.

Jirka:
Opravdu nejde o to, že by s nůžkami byl problém něco rozstřihnout a proto bych měl použít řezák. Síla řezáku (jak je v recenzi napsáno...) je v rychlosti. Ten rozdíl tam opravdu je. Také si troufám tvrdit, že je bezpečnější. Alespoň u netrénovaných uživatelů.

avatar
Jirka Datum: 27.05.2013 Čas: 15:11

Zajímá mne, v čem je ten řezák lepší oproti nůžkám? Vždycky jsem používal jen nůžky a stačili mi. Neměl jsem problém něco rozstříhnout. Tím řezák nějak neodsuzuji. Jen mne zajímá, kdy by byla šance ho třeba použít místo nůžek? Zdá se mi tam totiž tak nějak navíc.

avatar
katka Datum: 27.05.2013 Čas: 13:41

Dobrý den, hezká recenze. Zajímá mě ještě jedna věc, viděla jsem někde na videu zdravotnické nůžky, které přestřihnou i minci. Zajímá mě kde takové nůžky zakoupit. děkuji

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava