Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Zdravotní vybavení

Sorudo EDC kit

Datum přidání 11.09.2014   Rubrika rubrika: Zdravotní vybavení    komentáře 1 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Je večer a vracím se parkem domů. Najednou uvidím před sebou postavu, mladého muže, který leží v kaluži krve a sténá. Zaženu nával paniky, vzpomenu na kurz první pomoci, který jsem kdysi absolvoval a dám se do zachraňování. Všude je krev. A taky je šero, moc toho nevidím. Tak alespoň kapesníkem obvážu krvácející ránu, zjistím, že muž dýchá a zavolám sanitku. Nevím, jestli jsem vše udělal správně. Sanitka za chvíli dojede. Zároveň s policií. Předám na sebe policistům kontakt a jdu domů. Dám si panáka na oslavu, právě jsem někomu zachránil život…

EDC Kit

Foto: Přídomek EDC si kapsička zaslouží. / SOLDATO Team  

 

Zdánlivě dobrý konec, řeknete si. Jenže příběh má dohru. Další den přijede policie, prý aby udělali výslech. Dojede také doktor. Oznámí mi, že ten muž měl žloutenku typu C. Možná i něco horšího. Prý bych ji mohl dostat, protože jsem se nechránil. Zítra jdu do nemocnice na vyšetření. Jsem nervózní, co když jsem něco chytl…

 

První pomoc

Přitom stačilo mít u sebe naprosté maličkosti. Pár chirurgických rukavic, které by měly být na rukou vždy, když pracuji s někým zraněným. Dýchací rouška, pokud bych prováděl KPR (Kardiopulmonální resuscitace). Hodila by se i nějaká svítilna. Možná bych si tak všiml injekční stříkačky poblíž toho mladíka…

 

Základem každé první pomoci je totiž především brát ohledy sám na sebe. Možná to zní trochu sobecky, ale má to své důvody. Pokud se mi při záchraně jiného něco stane, nemusí být v okolí už nikdo další, kdo by nám pomohl. A není to jen o tom si nasadit rukavice. Při autonehodě je primární zajistit dopravu, při ošetření napadeného člověka je dobré se ujistit, že útočník nečeká v křoví atd. Taková technická první pomoc.

 

Nosit potřebné věci jen tak po kapsách není asi tou pravou cestou. Dát je do peněženky je sice o něco lepší, ale stále to nebylo ono. Kam tedy s tím naprostým základem pro první pomoc? Nad touto otázku se zamyslela společnost Sorudo, a nabídla nám k testování svůj EDC Sorudo kit. Malá kapsička obsahující to nejzákladnější. Význam zkratky EDC je jasný. Balíček je natolik malý, že se dá pohodlně nosit každý den…

 

EDC Kit

Foto: SOLDATO Team  

 

Sorudo

Co vlastně je Sorudo? Vše začalo roku 1999, kdy Bc. Petr Moučka vyvinul systém reálné sebeobrany. A protože chtěl, aby byl systém opravdu reálný a komplexní, přidal k sebeobraně i kurzy první pomoci, verbální sebeobranu a také se zaměřuje na právní dohru případného konfliktu. V Sorudu se tak naučíte vše, co v reálném konfliktu opravdu potřebujete.

 

Postupem času začalo Sorudo provozovat i eshop. Jenže se zjistilo, že některé položky nevyhovují filozofii Soruda, a tak začali navrhovat a vyrábět vlastní produkty. Za zmínku stojí hlavně autolékárnička, která se velmi liší od té, kterou všichni musíme ve svém vozidle mít. Hlavně v tom, že je skutečně užitečná…

 

EDC Sorudou kit

My se však v dnešní recenzi podíváme na něco menšího pro první pomoc. EDC Sorudo kit, který obsahuje jen tři položky – chirurgické rukavice, dýchací roušku a jako bonus, který se bezesporu hodí, je malá svítilna.

 

Samotný obal je tak jednoduchý, jak jen to jde. Malá kapsička z české tkaniny Betexin o gramáži 295 g/m2 má hydrofobní úpravu a jeví se poměrně odolně. Kapsička je uzavíratelná chlopní na suchý zip. Rozměry jsou zhruba 6×5 cm a výška asi 3 cm. Vzhledem k obsahu je balíček poddajný, tudíž se nemusíte bát mačkání, dupání, prostě nešetrného zacházení.

 

EDC Kit

Foto: Manipulace v rukavicích je bezproblémová. / SOLDATO Team  

 

Kapsička je celá černá se stylizovaným logem Sorudo a červeného kříže. Dalším červeným prvkem je asi 2,5 cm dlouhé poutko pro zavěšení (ideálně na klíče), které je vyrobeno z pružného paracordu. Celé to vypadá kompaktně. Časem se nám začaly trochu odchlipovat rohy chlopně, což ale vůbec ničemu nevadí.

 

Obal je sice důležitý, neméně důležitý je však obsah. Dodávané chirurgické rukavice jsou standardní kvality vyrobené z měkčeného latexu. Jsou dostatečně pevné a s jejich rychlým nasazením není žádný problém. Nic samozřejmě nebrání tomu je vyměnit za jiný model, ale není k tomu opravdu žádný důvod – pokud je tedy nepoužijete...

 

Na dně balíčku je schovaná dýchací rouška firmy Laerdal o rozměrech 32×19cm. I přes nápis „This side up“ je rouška oboustranná, průchod vzduchu je stejný z každé strany. To má samozřejmě své výhody, ve stresu a tmě neřešíte, kterou stranu dát nahoru. Pozor si musíte dát jen na to, aby byl dýchací otvor umístěn na ústech.

 

Tento dýchací otvor je dostatečně velký, takže s jeho umístěním problém není. Odpor proudícího vzduchu je minimální. Celkově je jak materiál průduchu, tak i samotné roušky pevný a odolný, a k nežádoucímu doteku s postiženým nedochází. Stejně jako rukavice je i rouška jednorázová, a je tak nutné ji po případném užití vyměnit za novou.

 

Foto: Rouška je dostatečně velká a pevná. / SOLDATO Team  

 

Poslední položkou, která však není určena k první pomoci, ale která se vždy hodí, je malá svítilna Led Lenser K1. I přes svoje minimalistické rozměry (délka 4,5 a průměr 1 cm) má výkon 17 lumenů a reálný dosvit kolem 15 metrů. Vyrobena je z černě eloxovaného duralu. Celkově kvalitní zpracování a odolnost jsme u tak malé svítilny nečekali.

 

Zapnutí a vypnutí svítilny se provádí otočením zadního konce, a při troše cviku se dá provést i jednou rukou. U vypínání je třeba si dát trochu pozor. Spínač musíte otočit alespoň o půl otáčky, jinak se vám svítilna může tlakem sama zapnout a hrozí její vysvícení.

 

Svítilna je k EDC kitu připevněna klasickým kroužkem. Zde bychom měli menší výhradu. Pokud jsme chtěli svítilnu použít zvlášť, nebo si ji třeba strčit do úst a mít tak volné obě ruce, tak jsme museli svítilnu složitě sundávat (nebo se nám u úst houpal celý obal…). Malá karabinka by zde byla jistě více než vhodná. Zase to ale není nic, co bychom si nemohli sami vyměnit.

 

EDC Kit

Foto: Jednou rukou to ještě jde. / SOLDATO Team  

 

A to je vše. Nic víc a nic míň. Chybí mi v Sorudo EDC kitu něco? Možná by se hodil malý nožík (např. Byrd Finch), který si svoje opodstatnění najde vždy. Na druhou stranu mám ale téměř neustále nějaký EDC zavírák v kapse, takže je to spíše otázka výběru (a poté samozřejmě výsledné ceny celého balíčku). Jinak Sorudo kit obsahuje přesně to, co jsem ještě ochotný neustále nosit u sebe, a co mi může zachránit i život.

 

Verdikt

EDC Sorudo kit je malý kompaktní balíček obsahující to nejnutnější k ochraně vašeho zdraví, o které by vám mělo jít především. Solidně zpracovaný a na pohled i hezký (nejen díky pěknému logu). Rukavice i roušku si můžete vyměnit (a po použití je to samozřejmost), svítilna je šikovný doplněk. Cena 600,- kč je vzhledem k tomu, že samotná svítilna stojí cca 200,- přiměřená.

 

EDC Sorudo kit je přesně ta věc, kterou nepotřebujete, dokud se něco nestane. Řeknete si: „Zbytečnost, kterou možná nikdy nevyužiji…“. Ale taky ji možná jednou potřebovat budete. A pak ji buď máte, a budete v klidu. Nebo u sebe EDC Sorudo kit mít nebudete, a následky mohou být fatální. Jako vždy, volba je jen na vás… !

 

Klady

+

Kompaktní velikost

+

Kvalitní zpracování

+

Svítilna

Zápory

-

Karabinka

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

SORUDO

 


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Malld Datum: 02.06.2017 Čas: 16:19

Sorudo je společnost, která dělá byznys a jde jí to velice dobře.

Rukavice jsou prima, ale když jsem byl na kurzu, měli tam soruďáci rukavice z vinylu (teda pro použití hlavně v potravinářství).
Rouška pro dýchání z úst do úst se dnes už nepoužívá. Nefunguje.

A cena 600,-????? To by za to snad nikdo nedal.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava