+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Oblečení
Flíska do zimy? Clawgear Milvago
Není špatné počasí, jen špatné oblečení. To je stará známá pravda. To, jak se obléknete na konkrétní akci, do konkrétních podmínek, hodně ovlivní váš výkon. Každý už také jistě slyšel o metodě vrstveného oblékání. Nic nového. Ale funguje to. První sací vrstva na tělo, druhá izolační, pak krycí proti nepřízni počasí. V této recenzi se mrkneme na jednu z možností druhé, tedy izolační vrstvy.
Foto: Clawgear Milvago / SOLDATO Team
Protože vojáci tráví většinu času venku, rychle pochopili výhody vrstveného oblékání. Mají však jedno výrazné omezení. Jako horní vrstvu musí použít maskovaný materiál, v našem případě samozřejmě vz. 95. Kvalitních svrchních bund v tomto maskáči moc nenajdete. O to více tedy záleží na tom, co si obléknete pod vojenskou blůzu.
Pokud se bavíme o izolační vrstvě, máte (zjednodušeně) na výběr ze dvou základních možností - duté vlákno a fleece. Jako u většiny vybavení mají i tyto možnosti své výhody a nevýhody, své fanoušky i odpůrce. Rovnou se tedy omlouvám fanouškům dutého vlákna a podíváme se společně na fleecovou bundu, kterou jsem si proklepl přes zimní měsíce.
Foto: Milvago je vhodná jako druhá či třetí vrstva / SOLDATO Team
Řeč je o bundě Clawgear Milvago. Znáte značku Clawgear? Tato švýcarská firma si v military komunitě již vydobyla své místo a nabízí různé taktické oblečení, vhodné i do civilního prostředí. Její produkty jsou oblíbené nejen mezi vojáky, ale i mezi military příznivci, a to musí mít nějaký důvod. Jaký důvod to je, jsem se rozhodl vyzkoušet doslova na vlastní kůži. A to díky majitelům Top-ArmyShop, kteří mi dali ze svého nepřeberného portoflia na výběr z několika kusů zajímavého vybavení, mezi nimiž "flíska" od Clawgearu také figurovala. Dlouho jsem tedy nepřemýšlel a šáhl po ni.
Poté, co jsem otevřel balík, jsem začal bundu podrobně zkoumat. V ruce jsem měl olivově zelenou fleecovou bundu. Olivově zelená (u Clawgear označená jako RAL7013, tedy hnědošedá) je samozřejmě do armádního prostředí nejlepší. Na výběr je ale i černá, béžová a v současnosti velmi moderní šedá, která v civilu udělá velkou parádu. Charakteristická fleecová huňatost je na omak příjemná, stejně jako první pocit z této bundy. Prostě pěkný kus oblečení.
Foto: Celkový pohled na bundu / SOLDATO Team
Hodně povedený se zdá anatomický střih, kdy bunda kopíruje linky těla - široká ramena, užší pas a mírně rozšířená spodní část. Zkrátím to. Na těle prostě sedí jak ulitá. Což je mimochodem u druhé vrstvy oblečení velmi důležitá skutečnost. K zapnutí, respektive k rozepnutí bundy slouží spirálový zip, který je po celé délce bundy. Jezdce jsou vybaveny šňůrkou s umělohmotnou koncovkou (a znakem firmy). Úchop je perfektní, a to i v rukavicích. To, že je zip dvoucestný, a dá se tedy rozepínat jak z horní, tak i spodní části, je u podobných typů bund již standardem. Jeho hlavní výhoda u bundy Milvago mi ale došla až později při testování. Další zipy kryjí dvě boční a dvě rukávové kapsy. Jasně, že všechny zipy jsou ikonické YKK.
Foto: Trefit se zipem do obou jezdců je někdy probém / SOLDATO Team
Zbývá ještě doplnit dva důležité údaje. Materiál této silné fleecové bundy je 100% polyester. Udáváná hmotnost je 570g, a to u velikosti "M". Moje "elko" má po pár měsících nošení a vyprání nějakých 650g.
Zajímavostí může být pro někoho to, že se bunda vyrábí i ve variantě s kapucí. Milvago Hoody. To mi ale přijde pro armádní použití, kdy budu bundu využívat jen jako izolant, a vždy na ní budu mít další vrstvu, zbytečné. Kdybych si však bundu vybíral do civilu, hodně bych tuto variantu zvažoval.
Zkušenosti z používání
Bundu jsme si prohlédli, představili. Je čas na praktickou část, reálné poznatky z terénu. Jak jsem už předeslal, první obléknutí je příjemné a od počátku mám pocit, že je bunda šitá přímo na mě. Při oblékání jsem ale občas trochu zápasil se zapínáním. Je třeba se trefit koncem zipu do obou jezdců, a ne vždy se to povede na první dobrou. Horní část zipu je krytá, neškrábe tak do krku. Jo, taky si neskřípnete vousy. Límeček je spíše střední velikosti. Zdá se to jako rozumný kompromis, kdy ještě kryje krk, přesto nijak zásadně nepřekáží v pohybu hlavy.
Jednou z problematických částí bund je stahování obecně. Stáhnutí límce v oblasti krku Milvago neřeší. Je zde pouze pružný lem. Ten jakž takž drží tvar límce a kopíruje velikost krku, aniž by nějak škrtil a obtěžoval. Díky pružnosti není problém mít na krku nákrčník a přesto bundu pohodlně zapnout. Nevýhodou ale je, že (hlavně v zadní části) lem mírně sjíždí a odhaluje tak nechráněnou pokožku. Možná je to individuální problém, ale není to úplně příjemné. Nějaký systém stahování by to možná vyřešil.
Foto: Stačí zatáhnout... / SOLDATO Team
Další stahování většinou najdeme na koncích rukávů. Ani tady ale Milvago nenabízí žádné sofistikované řešení. Znovu jen pružný lem, stejný jako na krku. Tady ale funguje perfektně a rozhodně je to lepší volba než různé sucháče či knoflíky. Drží rukávy na správném místě, přesto je lem dostatečně pružný a umožní vám například pohodlně mrknout na hodinky. Pokud si rukávy náhodou vyhrnete, drží na místě. Tady není co vytknout.
Kde tedy stahování vlastně je? U Clawgear Milvago si můžete stáhnout pouze jedno místo. Spodní část celé bundy. Je to vcelku logické. Bundu ve spodní části stáhnete a udržíte si tak lépe vnitřní klima. Nebude vám tam proudit studený vzduch. Stahování se provádí z bočních kapes a systém patří k tomu nejlepšímu, s čím jsem se setkal. Nic převratného, brzdička a gumicuk. Ale prostě to funguje. Stačí sáhnout do kapsy, nahmatat konec gumicuku a zatáhnout. Pro povolení stačí přes bundu nahmatat brzdičky, zmáčknout a povolit. Hotovo. Jednoduché a funkční detaily. O tom to celé je.
Foto: ...a tento jednoduchý system se postará o zbytek / SOLDATO Team
Další pěkný detail? Osobně jsem ho nějak moc nevyužíval, ale pro někoho může být zajímavý. Řeč je o vývodu pro sluchátka z levé vnější boční kapsy přes vnitřní kapsu do vnitřku bundy. Tento systém je ještě doplněn o poutku v oblasti krku, které je určeno pro fixaci kabeláže. Jak říkám, někomu se to může hodit.
Trochu sporná je délka bundy, hlavně tedy její zádové části. Zpočátku se mi zdála dost krátká, bál jsem se odhalování zad při ohýbání. To se mi potvrdilo částečně. Pokud je spodní část povolená, občas se bunda vyhrnula. Při utáhnutí spodního stahování to problém nebyl. Hodně také záleží na způsobu oblékání. Jestli nosíte bundu v kalhotách, nebo volně přes kalhoty. Naopak výborná je délka rukávů. Hodně se to projevuje při lezeckých a střeleckých polohách. I díky již zmíněným lemům není s délkou rukávů sebemenší problém.
Foto: Pod blůzou Milvago zahřeje / SOLDATO Team
Milvago izolant
Bunda tedy až na pár drobností sedí suprově. To je ale jen jeden z aspektů. Tuhle bundu si člověk hlavně kupuje proto, aby ho zahřála. Jak si tady Clawgear Milvago vede? Jednoduchá odpověď: Dobře. Tak jednoduché to ale není, takže si to dáme trochu podrobněji. Když byla fakt zima (teploty od nuly do mínusových hodnot) a věděl jsem, že se nebudu moc hýbat (však víte, nástupy a tak...), nosil jsem bundu jako třetí vrstvu. Nejdříve lehké termo, na tom silnější mikina, pak flíska Milvago a nakonec samozřejmě blůza vz. 95. Příjemné teplo. Ale ať se bunda snaží sebevíc, profoukne. To je v zimě problém a pocitová teplota letí dolů. Je tedy třeba řešit nějakou windblock vrstvu. Nebo volit jiné svrchní oblečení. "Softšelka" nebo "goráčovka" tomu hodně pomůžou.
Foto: Něco mi tady chybí / SOLDATO Team
Často jsem nosil Milvago jako druhou vrstvu. Pokud nebyla zima tak třeskutá (0+). A samozřejmě při aktivitách, kdy se snadno můžete přehřát (mrkněte, jak se nejen v zimě neuvařit). V takových případech jsem si vzal jen lehké termo, Milvago a blůzu. Při lehké až středně náročné aktivitě to ještě jakž takž jde. Bunda dobře odvádí vlhkost, vše se zdá v pořádku. Při vyšší zátěži se ale už ukazuje, že bunda na velký pohyb není uzpůsobená. Předně, zjistíte že nemá odvětrávání v podpaždí, které v těchto situacích vcelku osvědčeně funguje. Jasně, u klasické blůzy také není. Ale například u fasované softsheelky už ano. Na řadu tedy přichází dvojcestný zip. Vzpomínáte jak jsem se o tom zmiňoval v úvodu? Bundu tedy rozepínám jak z vrchu, tak zespodu. Trochu to pomáhá, ale prostě to není ono. Sumasumárum. Zdá se, že paropropustnost není špatná, ale rozhodně má svoje limity. Odvětrávání v podpaží by si bunda rozhodně zasloužila.
Po výkonu je velkou výhodou rychlé schnutí bundy. Není ani nutné bundu z těla sundávat. Pokud ovšem máte kvalitní základní vrstvu. Pak v tomto směru Milvago v roli druhé vrstvy rozhodně nezklame. Stále hřeje a i na těle po relativně krátké době uschne. Pokud ji přehodíte přes sušák (ano, gumicuk mezi dvěma béčky lze považovat za sušák...), celý proces se v závislosti na okolní teplotě urychlí.
Foto: Bočním kapsám není co vytknout / SOLDATO Team
Co rozvržení kapes? Clawgear Milvago mám primárně jako vrstvu oblečení, na které vždy ještě něco mám. Kapsy tedy vlastně nepoužívám. Přesto se na ně podíváme trochu blíže. To pro případ, že byste si pořizovali bundu i jako svrchní vrstvu. Milvago je totiž takhle samotnou firmou prezentována.
Boční kapsy jsou opravdu velké. Respektive jejich vstup, samotné kapsy zas tak velké nejsou. Kapsy začínají zhruba v polovině bundy a pokračují téměř až do její spodní části. Jsou mimochodem také vybaveny dvěma jezdci, tentokrát však souběžnými. Otvor kapsy si tak "vytvoříte" přesně tam, kde potřebujete. Máte bederák? Fajn, rozepnete horní část. Nebo si chcete pohodlně strčit ruce do kapsy? Tak si otevřete spodek. Zbytek je vždy zapnutý.
Foto: Rukávová kapsa neurazí / SOLDATO Team
Rukávové kapsy nejsou nabírané, ale pěkně ukryté v rukávu. A to je dobře. Nepřekáží tak další vrstvě oblečení. Přesto. Pokud potřebujete, nějaké ty drobnosti se tam v pohodě vejdou. Zapínání zipem je běné, stejně jako trochu problematické zapínání tohoto typu kapes. Je dobré si rukáv našponovat, popřípadě použít "píďalkovité" zapínání.
Na obou rukávech je panel suchého zipu. Jeho použití je tak trochu... No, prostě tam je a bunda je ještě více "taktická". Alespoň mě potěšilo, že je použit jemný a poddajný sucháč. Nemám rád takové ty panely, co nejdou skoro ani zlomit. Blbě se to balí. Malý čtvereček sucháčku je ještě v zadu pod krkem. O jeho využití můžeme jen spekulovat, pravděpodobně to bude na nějakou identifikaci.
Foto: Bez tohoto sucháče bych se asi obešel / SOLDATO Team
Bunda skrývá ještě dvě vnitřní kapsy. Ty přesně kopírují tvar těch bočních a přístupné jsou z vnitřku, horním vstupem. Osobně jejich reálné využití moc nevidím, ale třeba to budete mít jinak a na něco je využijete. Třeba na malou láhev?
Pokud nebudete mít Clawgear Milvago na sobě, bude pravděpodobně sbalená v batohu jako pojistka. Vězte tedy, že se dá sbalit do ruličky cca 28 x 15 cm veliké. Nějaké místo tedy v batohu jistě zabere. Bunda ještě může viset ve skříni, poutko na to má.
Foto: Při balení nějaké místo v batohu zabere / SOLDATO Team
Jdeme do finále a už jistě tušíte, co nás čeká. Celkové zpracování a odolnost. Clawgear Milvago je bezesporu kvalitně zpracovaná bunda. Sem tam čouhá nějaká niť (no vážně jsem dvě našel...), ale koho tohle zajímá. Pro mě je důležité, že se nikde nic nepáře, šití je kvalitní, vše vypadá tak jak má. Častým problémem u fleecového typu bundy je žmolkování. Materiál vypadá trochu jinak než u nové bundy, ale je to v normě. Také vnitřní část (která má trochu jiný barevný odstín) nevykazuje žádné abnormální opotřebení. Jasně, tři měsíce nošení není tak dlouho. Zásadní problémy by se ale asi projevily. Zatím tedy mohu říci, že Clawgear Milvago se mnou nějakou dobu jistě vydrží.
Foto: Milvago může být pro vojáky dobrá volba / SOLDATO Team
Verdikt
Robustní fleecová bunda, ideální jako izolační vrstva pod svrchní oblečení. S cenovkou 2590,-. To je Clawgear Milvago. Pokud hledáte teplou vrstvu a rozhodli jste se pro fleece, je tahle bunda jednou z mnoha možností. A rozhodně to není špatná volba. Spíše naopak. Jen se musíte smířit s tím, že fleece jako takový profoukne, a Clawgear nedal této bundě odvětrávání. V prvním případě můžete prochladnout, ve druhém se naopak snáze uvaříte.
Pak tu ale máme perfektní, dobře padnoucí střih a výborné izolační schopnosti. To ocení každý voják, který hledá teplou vrstvu pod blůzu. Kvalita provedení jen potvrzuje, že firma Clawgear oblečení pro vojáky opravdu umí.
Klady |
|
+ |
Izolační schopnosti |
+ |
Anatomický střih |
+ |
Příjemná na nošení |
Zápory |
|
- |
Chybí větrání v podpaží |
- |
Profoukne |
- |
Kratší zádová část |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz