+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Outdoorové vybavení
Hodí se i pro vojáky? Recenze hodinek Garmin Fenix 3
27.11.2015
rubrika:
Outdoorové vybavení
2
komentářů
autor:
SOLDATO team
Všimli jste si někdy, co všechno vojáci při akci tahají?! Mají neskutečné množství vybavení, které jim pomáhá v bojových situacích. Nejde jen o oblečení a zbraně. Mají na těle, po kapsách či ve vestě spoustu maličkostí, které využívají. Multifunkční nůž, svítilna, přístroj nočního vidění, maskovací barvy, parašňůra, lightstick, pouta, strobo, mapa, GPS, buzola, hodinky, SERE vybavení... To je jen výčet toho nejpoužívanějšího, co voják u sebe má. Každý z vás si jistě vzpomene na další drobnosti, které používá.
Foto: Garmin Fenix 3 / SOLDATO Team
Je toho opravdu hodně. Každá z těch věcí má svoje opodstatnění a měla by vojákovi usnadnit pobyt v nepřátelském prostředí či mu s něčím pomoci. Stále se však na hmotnosti snažíme ušetřit a hledáme multifunkční vybavení, které dokáže nahradit několik jiných věcí.
Takže co takhle spojit hodinky, GPS a buzolu v jedno zařízení – multifunkční hodinky? Už delší dobu se mezi vojáky tyto hodinky různých výrobců objevují a s také různými úspěchy využívají.
Foto: Safír s gumovým řemínkem a minerální sklo s řemínkem NATO. / SOLDATO Team
Garmin
Pokud mluvíme o GPS, většině vojáků vyvstane na mysli Garmin. Již téměř kultovní „džípka" řady eTrex nebo Foretrex s námi prošly nasazeními v bývalé Jugoslávii, Iráku, Afghanistánu i Africe. A nejen s námi.
Pokud vidíte fotografii vojáka, který má na ruce nějaký GPS přístroj, můžete si být téměř jistí, že to bude Garmin. Jinými slovy, Garmin je světoznámá a v military komunitě velmi oblíbená firma, která je lídrem na poli GPS.
A nejen na poli GPS, ale také na poli sporttesterů, které využívají především běžci. I těchhle zařízení u Garminů naleznete celou řadu, a to nejen na již zmíněný běh. Takže máme GPS, máme sporttester.
Přidáme smartwatch funkce (které jsou díky obrovskému nástupu chytrých telefonů čím dál žádanější) a pak takovou maličkost jako klasické hodinky. Celé to zabalíme do pěkného designu a máme tu.
Foto: Výměna řemínku je otázkou okamžiku. / SOLDATO Team
Garmin Fenix 3
Nekompromisní GPS sportovní hodinky, jak se píše na webu Garmin.cz. A dle různých recenzí, ale i podle slov lidí z Garmin.cz to nejlepší, co se v této kategorii dá nyní sehnat. Silná slova. Jestli tomu tak skutečně je, a jestli jsou vhodné do military prostředí se pokusíme poodhalit v této recenzi hodinek Garmin Fenix 3, které jsme měli v provedení Gray a Saphire Performer.
Při vybalení z pěkné krabice vidíte typické Hi-tech hodinky. Masivní tělo s oválným ciferníkem (tedy spíše barevným TFT displejem o rozlišení 218x218 px) vypadá na první pohled líbivě. A to i díky tmavě šedému provedení, které krásně zapadá do military prostředí.
Průměr hodinek je cca 5 cm, hloubka malinko přes 1,5 cm. I přes poměrně masivní tělo zarazí hmotnost 82 g, která vám takhle napsaná nic neřekne, ale jakmile vezmete hodinky do ruky tak pochopíte. Jsou překvapivě lehké.
Při bližším průzkumu vám neuniknou mírně vystouplá tlačítka, tři na levé a dvě na pravé straně hodinek. Na zadní straně se nachází konektor nabíjení (ano, hodinky se musí nabíjet) a několik standardních nápisů (jako že použitá ocel je 316 nerezovka, dalším materiálem je odolný polymer, že voděodolnost je 100m atd).
Na první i druhý pohled se dá říci, že hodinky jsou designově velmi povedené a neuděláte s nimi ostudu jak na patrole v lese, tak ani při jednání s velitelem v kanceláři.
Materiál hodinek jsme již zmínili. Jedná se o kombinaci nízkouhlíkové nerezové oceli 316 a fiber-reinforced polymeru. To při poměrně nízké hmotnosti zaručuje dobrou odolnost. Sklo hodinek, které je v lunetě mírně zapuštěné, můžete mít jak minerální, tak i safírové. My měli v testu obě a ke srovnání se dostaneme později. Řemínků máte na výběr celou řadu, jak klasický gumový a ocelový, tak i typicky vojenský nylonový NATO strap.
Foto: V posilovně využití určitě najdou... / SOLDATO Team
Multifunkce
Popsat všechny funkce by zabralo hodně stránek. A stejně bychom asi nezmínili vše. Pravdou totiž je, že většina uživatelů ani všechny možnosti nevyužije. Takže se jen zběžně podíváme na „okruhy" těchto Garminů a funkce, které jsme nejvíce využili, zmíníme v praktických zkušenostech.
V prvé řadě by to měly být stále hodinky. Takže kromě ukazatele času (a to jak v digitálním, tak i „analogovém" provedení) tu máme klasické funkce – budík, časovač, stopky. Vše dobře funkční a použitelné s různou měrou nastavení.
Další kategorií jsou tzv. widgets, tedy jakési doplňky. Sem patří výškoměr, barometr, teplota, ale i měřič denní aktivity, kompas či ukazatel stavu baterie apod. I zde si můžete nahrát další více či méně povedené doplňky.
Aktivity jsou dalším okruhem. V podstatě jsou to aplikace připravené pro různé sporty (běh, jízda na kole, plavání atd.) Aktivity v sobě ukrývají datová pole, kde si nastavíte, co všechno chcete při dané aktivitě sledovat. Jak datová pole, tak i další aktivity/aplikace si můžete stáhnout a rozšířit si hodinky například o aplikaci workout, adresář, mapu hvězdné oblohy a dokonce i nějaké hry.
Poslední funkcí je využití hodinek jako smartwatch. Propojíte hodinky s vaším mobilním telefonem a poté si můžete na displeji číst zprávy, maily, přijímat hovory nebo ovládat hudbu, aniž byste museli na mobil šahat. Spárování probíhá přes Bluetooth.
Jak sami vidíte, tak označení multifunkční hodinky si Garmin Fenix 3 plně zaslouží. Probádat všechny možnosti zabere dost času a s hodinkami si budete hodně dlouho hrát a vychytávat všechny jejich funkce.
Foto: ...stejně tak v bazénu. / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
Začneme tím prvním, co s hodinkami budete dělat, tedy s jejich nastavením a ovládáním. K tomu budete používat pět tlačítek. Vlevo jsou tři – pohyb v menu nahoru a dolů a aktivace osvětlení. Vpravo pak dvě – start/stop a zpět.
To je jen základ. Aby to nebylo tak jednoduché, mají některá tlačítka svoji speciální funkci při dlouhém stisku. Do menu se třeba dostanete dlouhým stiskem tlačítka Up.
Rozepisovat se celým menu nemá smysl. Zprvu se budete asi těžko orientovat. Po přečtení (97 stránkového) českého návodu a pár minutách pokusů však do logiky celého systému snadno proniknete, a pochopíte, jak je vše myšleno, a že jsou vlastně hodinky na ovládání docela přívětivé.
Šipkami si listujete, start používáte jako enter a všechno jím vesele potvrzujete, tlačítkem zpátky se vracíte na předešlou obrazovku. Odezva poměrně svižná, i když čas od času se kraťoučká prodleva vyskytne (většinou v závislosti na rychlosti listování).
Foto: Ovládání v rukovacích je bez problémů. / SOLDATO Team
Zmínit musíme základní zkušenost s aplikací Garmin Connect™. Ta slouží k nastavení a synchronizaci hodinek, ukládání vašich výkonů a ke stahování dalších aplikací, widgetů a jiných vychytávek z obchodu Garmin Connect IQ™. Aplikace Connect v průběhu našeho testování prošla rozsáhlým upgradem (v. 3.1.1.5), který změnil její celkový vzhled.
Aplikace je nyní v hodně tmavém designu, který se do prostředí iOS příliš nehodí. Také přehled a orientace v aplikaci není příliš intuitivní. Aplikace také občas spadne. To vše je jen otázkou odladění softwaru a Garmin na aplikaci očividně pracuje.
Synchronizace mezi telefonem a hodinkami ale funguje stále velmi dobře. Zde je jen jeden (pro někoho možná zásadní) problém. Apka neumí synchronizovat, pokud jste mimo GSM signál. Bohužel zrovna vojáci se velmi často pohybují v prostorech, kde signál prostě není. Takže hodinky využít můžete, ale na synchronizaci s telefonem v tu chvíli zapomeňte.
Pár zkušeností se softwarem a funkcemi menu z praxe. Funkce hodinek - budík, stopky atd. Pokud se k těmto funkcím chcete dostat, zabere vám to čtyři zmáčknutí tlačítka. To se dá ještě tolerovat. Pokud ale například zapnete časovač a vrátíte se na hlavní obrazovku, tak pro vyvolání a kontrolu časovače zase musíte přes čtyři zmáčknutí, což není moc pohodlné. Také na hlavním displeji neuvidíte ikonu spuštěného časovače (budík ano - dle typu ciferníku).
Hodinky mají možnost „hot key". Dlouhým zmáčknutím tlačítka start nebo zpět zvolíte nadefinovanou zkratku. Super věc když se potřebujete rychle k něčemu dostat. Možnosti nastavení jsou ale žalostně malé. Nastavit si můžete jen časovač, stopky, aktivaci bluetooth a uložení aktuální polohy (zaplaťpánbůh za to...). Určitě i zde je prostor pro zlepšení.
Foto: Uvodní obrazovka mobilní aplikace "Connect". / SOLDATO Team
Voják jako sportovec
Profese vojáka je (tedy alespoň někde) fyzicky velmi namáhavá. Není tedy divu, že vojáci na své fyzičce musejí tvrdě pracovat. Běh, posilovna, plavání, crossfit. To jsou jen některé aktivity, které voják makající na své fyzičce využívá. Někdo si jede jen podle sebe – pocitově, jiný si vše zapisuje a někteří k tréninku využívají sporttestery. Garmin Fenix 3 si tedy vzal do parády voják – sportovec a snažil se zhodnotit tyto hodinky jako pomůcku pro svůj trénink.
Zde je několik jeho postřehů:
V prvé řadě mě ohromila hmotnost a pohodlí při nošení. Hodinky na zápěstí vlastně necítíte a ani poněkud větší tělo hodinek není na překážku. Ke sportování se asi nejvíce hodí gumový řemínek. Není problém s potem, můžete ho namáčet a dobře se čistí.
Super vychytávka je uzamknutí tlačítek. Podržením tlačítka osvětlení dojde k uzamčení, a vy tak nemusíte řešit náhodné přepínání obrazovek. To se totiž při kruhovém tréninku – speciálně u kliků – občas stává. Odemknutí znovu provedete dlouhým stiskem světla a potvrzením.
Hodinky jsem testoval především při crossfitu. Není žádným tajemstvím, že tento nový sportovní trend dorazil z USA a nabírá na popularitě i u nás. A právě tady vidím možnost pro další vývoj nových aplikací v obchodě Garmin Connect IQ™. Osobně jsem využíval aplikaci workout, která počítá jednotlivá kola, pauzy mezi koly a lze si ji (jako ostatně většinu aplikací) individuálně nastavit.
Foto: Obrazovka běhu v aplikace "Connect". / SOLDATO Team
Máte tak přehled o zbývajícím čase, počtu kol, vaší tepovce a dalších údajích, které si nastavíte a které vás zajímají. Skvělé na tom je, že pokud jste opravdu unavení, tak vibrace a alarm hodinek vás vždy dostanou zpět do hry.
Co vidím jako nepříjemné mínus je dodávaný hrudní pás HRM-Run. Hodinky nemají vlastní snímač a veškeré údaje o srdeční činnosti tak jdou přes hrudní pás. Ten se ale již po druhém tréninku nepříjemně zkroutil a začal řezat v oblastech velkého zádového svalu.
Materiál pásu by mohl být určitě kvalitnější a možná širší. Chápu, že u běžců s postavou typu ektomorf problém asi nevystane, ale pro řadu svalově silnějších sportovců toto zjištění nebude dobrou zprávou. Naštěstí hodinky fungují i s jinými TF měřiči.
Před čím musím smeknout je konektivita hodinek s mobilním telefonem. Tady palec nahoru, protože spárování s „jablkem" probíhá bezchybně. Výsledky tréninku si můžete v mobilu ukládat, vyhodnocovat a plánovat si tak další trénink. Smartwatch funkce a především ovládání hudby z hodinek je pomyslnou třešničkou na dortu.
Závěrem lze tedy konstatovat, že tyto hodinky se skvěle hodí pro příznivce aktivního životního stylu, u nichž sport a pohybová aktivita patří ke každodenním zvyklostem. Využití hodinek z pohledu sportovce je perfektní, a každý (ať profesionál nebo amatér) si najde v Garmin Fenix 3 skvělého parťáka pro svůj trénink.
Foto: Hodinky někdy působí jako zrcadlo. / SOLDATO Team
Voják jako voják a hodinky jako hodinky
Pro sport se hodinky tedy hodí dokonale, na to jsou totiž hlavně dělané. Využijeme je ale i při taktických činnostech? To už bude náročnější, protože do tohoto prostředí nejsou hodinky primárně určeny. Zajímat nás budou jak klasické funkce hodinek, které prostě potřebujeme, tak ale i GPS funkce, pohodlí při nošení, odolnost a výdrž baterie.
Fenix 3 jako hodinky. Přesnost nemá cenu řešit – je řízena GPS. Co ale řešit musím je odečet času. Displej je poměrně hodně lesklý, takže dost záleží na okolním prostředí, co na hodinkách uvidíte (čas nebo odlesk okolí). Pozitivní je, že si můžete nastavit jak analogový, tak i digitální vzhled, a u obou máte (mimo jiné) možnost si vybrat tmavé nebo světlé pozadí.
Zde se vyplatí si s hodinkami vyhrát a najít si pro sebe tu správnou sestavu pro usnadnění zjištění aktuálního času (aktuálně využívám a doporučuji přímo od Garminu vzhled Pointer).
Ještě horší situace je v šeru. Tam kde na „oldschool" analogy v klidu vidíte, máte u Fenix 3 smůlu a musíte použít tlačítko osvětlení. Nebo si zapnout funkci automatického osvětlení, kdy se vám specifický
pohybem ruky světlo zapne. Ono se ale občas zapne, i když nechcete, takže tuto funkci jsem po krátké zkoušce deaktivoval.
Po aktivaci osvětlení je čitelnost displeje výborná. Dobu osvitu si můžete nastavit nebo zvolit možnost nechat zapnuto a displej si vždy manuálně vypnout. Stejně tak si můžete procentuálně nastavit jas, kdy 10% do taktického prostředí plně dostačuje. Čitelnost přes PNV není dobrá, ale při analogovém vzhledu a troše snahy alespoň poznáte kolik je hodin.
Pokud to shrneme, tak odečet času není velkou předností hodinek Garmin Fenix 3 a stále se nám potvrzuje, že digitální displej zatím nenahradí analogovou klasiku s tritiem.
Z dalších hodinových funkcí jsem nejvíce využíval budík a odečet. Oboje při dlouhodobém patrolování jistě využijete. Výborná funkce u obou je vibrační alarm. Nerušíte okolí, a přesto zřetelně cítíte upozornění. Užitečné a funkční.
Foto: Ve většině případů dokáží nahradit GPS přístroje. / SOLDATO Team
Hodinky jako GPS
Jedna ze základních otázek před tímto testem byla, jestli Fenix 3 plně nahradí můj oblíbený Foretrex 401. První překvapivou věcí bylo, že hodinky nemají svoji vlastní a samostatnou aplikaci na zobrazení polohy. Tuto funkci si musíte nastavit v datovém poli některé z aktivit, kterou poté musíte spustit. Naštěstí se v obchodě dá samostatná aplikace stáhnout. Nastavit jde i MGRS/WGS84, pro vojenské použití tedy naprosto vyhovující řešení.
GPS anténa se ukrývá v ocelové lunetě hodinek. Rychlost načtení signálu byla ve většině případů lepší než u 401. Hodně záleželo na okolních vlivech, ale hodinky si svoje satelity našly překvapivě rychle. S kolísáním signálu nebo s přesností jsem žádný výrazný problém nezaznamenal. Vše prostě funguje k naprosté spokojenosti.
Pro navigaci jsem si vytvořil vlastní aktivitu, kde jsem si jednotlivé obrazovky nastavil stejně jako na 401 (obrazovek může být až 10 a na každé až 4 údaje). Mám tak k dispozici aktuální polohu, prošlou vzdálenost i čas, směr a čas k cíli, rychlost a mnoho a mnoho dalších údajů. K dispozici je i přehledová mapka, na které se objevují jak uložené body, tak i prošlá trasa.
Super je rychlé ukládání polohy, možnost navigace k cíli (kde vás alarm upozorní, když sejdete z trasy) a dobře využitelná je i funkce TracBack. Znáte to, jdete v noci na velitelské reko a pak se vracíte zpět k jednotce. Někdy to může být problematické. S použitím zpětné navigace se vyhnete spoustě problémů. Co se tedy navigace týče, tak se hodinky klasickému GPS přístroji minimálně vyrovnají.
Nahradí ale nakonec hodinky Garmin Fenix 3 můj Garmin Foretrex 401? Na většinu úkolů zcela určitě. Na některé však nestačí. Proč? Důvodem je výdrž baterie hodinek. Ta je sice výborná. Není problém, aby vám hodinky při plně využívaném GPS vydržely celý den. Ale co pak? Co když jste na vícedenní operaci? Ve Foretrexu vyměním monočlánky a funguji dál. Hodinky musím dobít, což v taktické situaci prostě příliš dobře nejde (a to i když máte powerbanku).
Odpověď na úvodní otázku je tedy (alespoň pro mě) jasná. Na krátkodobou operaci nebo při běžném denním používání, kdy mám možnost každodenního nabíjení Fenix 3 dokáže 401ku zcela nahradit. Pokud ale vyrážím na dlouhodobější operaci, využiji Fenix 3 spíše jako hodinky a užitečný doplněk, při navigaci se ale asi primárně budu stále spoléhat na nesmrtelný Garmin Foretrex 401 (primárně tedy vlastně jen na buzolu a mapu).
Foto: Pozorovací úhly jsou závislé na prostředí. / SOLDATO Team
A další doplňky?
Co dál jsem u hodinek reálně využil? Především mě potěšila přítomnost ukazatele času východu a západu slunce a měsíce. Nechybí ani grafické znázornění iluminace měsíce. Při plánování vojenských operací jsou to velmi důležité údaje, které mám nyní neustále u sebe. A co víc. Jde nastavit i alarm, který vás upozorní třeba hodinu před západem či východem slunce, takže když jste v patrol base, víte, kdy zvýšit ostražitost.
Další doplňky, jako jsou barometr, výškoměr a ukazatel teploty jsem reálně využíval velmi málo. Ano, zkoušel jsem je a ano, fungují velmi dobře. Jsou to sice údaje zajímavé (a pro někoho jistě využitelné), pro většinu z nás ale použitelné jen málokdy.
Zajímavostí je zde externí snímač teploty, který máte mimo tělo (a není tak ovlivněn vaší tělesnou teplotou jako hodinky), spárujete ho s hodinkami a hned víte kolik je stupňů (i když zimu zjistím i jinak než pohledem na hodinky...). Snímač jde připevnit na vazbu, a je malý tak, že není problém ho někde založit a zapomenout na něj.
Digitální kompas. To je jeden z doplňků, které asi reálně využijete. Je vhodné ho kalibrovat a poté je jeho přesnost srovnatelná s buzolou. Ideálně funguje v přirozené poloze ruky, ve které se běžně díváte na hodinky. Stabilizuje se velmi rychle. Nabízí se i možnost nastavit zobrazení ve stupních nebo milsech (v češtině hodinek přeloženo jako dílce, to je ale špatně), což specifické vojenské funkce jistě ocení.
Pro ty, kdo to myslí s navigací vážně je tu i nastavení magnetického nebo zeměpisného severu, a nechybí ani uživatelské nastavení (pokud berete v potaz magnetickou deklinaci). Takže kompas na Fenix 3 ano.
Foto: Kompas je dobře použitelny. / SOLDATO Team
Jdeme do finále – pohodlí, výdrž a odolnost
Na pohodlí při nošení má největší vliv zvolený řemínek. Výměna řemínků je velmi snadná, neboť místo klasických osiček tu máme šroub s mnohohranem (ke kterému využijete přiložené šroubováčky). Výměna je snadná a zvládnete ji do minuty. Z řemínků jsme primárně zkoušely dva – klasický gumový a nylonový NATO strap se suchým zipem.
Který ale zvolit? Oba mají své výhody a nevýhody, které vcelku logicky vycházejí z použitých materiálů. „Naťácký" řemínek se obvodově přesně přizpůsobí ruce. Je i pocitově pohodlnější a nemáte kontakt s ocelovým dnem hodinek. Při fyzické námaze ale saje pot a časem trochu začíná zapáchat. Také při namočení musíte chvíli čekat, než na ruce úplně uschne, což v zimě není vůbec příjemné. Časem se může vyskytnout problém se suchým zipem, který je na zapínání.
Gumový řemínek je také pohodlný, ale jste omezeni roztečí dírek a tak si správný obvod nemusíte najít. Je dostatečně odolný a nemá problém s vodou. Oba řemínky mají něco do sebe, jsou příjemné na ruku a ani u jednoho není problém s nonstop nošením. Aktuálně nejsem schopen říci, který je lepší. Dobré jsou prostě oba a zatím je střídám dle situace.
Výdrž baterie jsme již trochu nakousli, takže jen krátké shrnutí (stejně záleží na tolika faktorech, že naše údaje berte opravdu orientačně). Při neustále zapnuté funkci navigace a GPS byste měli dát celý den. Při běžném používání (kdy občas používáte i GPS funkce) není problém vydržet až dva týdny.
Foto: S nastavcem řemínku lze hodinky nosit i na bundě. / SOLDATO Team
Aktuálně mi na testovaném modelu uběhlo od 100% nabití pět dní a stav baterie je na 73%. Navíc je zde celá řada možností a nastavení jak výdrž prodloužit, a je jen na vás, jak k tomuto problému přistoupíte.
Velkým problémem by mohla být odolnost těchto elektronikou prošpikovaných hodinek. Po měsíci intenzívního používání jeví jen běžné známky opotřebení. Šedá ocelová luneta (hlavně její zkosený vrchol) má na sobě jemné škrábance. Časem to asi bude viditelnější (pod šedým povrchem je ocelově stříbrná barva), ale na oděr jsou jinak hodinky poměrně odolné.
Schválně jsme si hodinky rozdělili tak, že minerální sklo šlo do „drsného" taktického prostředí, zatímco safír zůstal v klidném sportovním režimu (i když ani tam kolega hodinky rozhodně nešetřil). No, a minerál je bez poskvrny. Hodně za to může luneta, ve které je sklo výrazně zapuštěné, a která tak schytá většinu drápanců. Minerální sklo na Fenix 3 je vskutku kvalitní a vydrží toho dost. Pokud ale chcete mít jistotu, jděte do safíru, cenový rozdíl už tak velký není.
Mezi sklem a lunetou je po celém obvodu drobná spára. Pokud se budete plazit nějakým blátem a budete mít hodinky odhalené, pravděpodobně se tam dostane. Při „běžném" nošení je zatím vše v pořádku. Mnohem horší asi bude, pokud se vám bláto dostane do otvorů teploměru a barometru. I když jsou voděodolné (hodinky jako celek mají voděodolnost 100m), mohou se zanést a jejich očista bude problematická.
I když toto hrozí většinou při specifické činnosti (extrémní závod typu Army Run nebo určitý typ výcviku, kdy do bláta lezete zcela záměrně), vidím právě zde největší úskalí v odolnosti hodinek Garmin Fenix 3, které však asi nejde jinak technicky vyřešit. Je to prostě daň za něco. Při normálním nošení se tak nejvíce špíny drží v prohlubních na bočních stranách těla hodinek.
Nárazuvzdornost se zdá v pořádku. Hodinky neměly sebemenší problém s otřesy při střelbě, sekání nebo podobných činnostech, kdy jdou otřesy přes ruku do hodinek. Občasné pády na zem nebo podlahu také přestály bez viditelného poškození a všechny vnitřní systémy fungují beze změn. Celkově se tedy dá konstatovat, že hodinky vydrží více než dost a při drtivé většině situací se o ně bát nemusíte.
Foto: Při trošce vůle zjistíte čas i přes noktovizor. / SOLDATO Team
Verdikt
Garmin Fenix 3 jsou mulltifunkční hodinky, u kterých všechny funkce fungují přesně tak, jak očekáváte. A to jsme v této recenzi rozhodně nepopsali vše, co hodinky umí a nabízí. Využití najdou jak v běžném životě, tak i při nejrůznějších sportovních aktivitách na jakékoliv úrovni.
Za cenu 12 990,- (minerál bez hrudního pásu) jde bezesporu o špičku ve své kategorii a pro civilní využití byste podobně vybavené hodinky hledali těžko. Kromě výbavy tu však máme i „drsný" design a šedou barvu. A i když se nejedná o vyloženě armádní model, může tato kombinace hodinky Garmin Fenix 3 nominovat do specifického military prostředí.
Zde jistě potěší pokročilé navigační GPS funkce a dostatečná odolnost i výdrž baterie. Nepotěší naopak horší odečet času, zvláště ve stižených světelných podmínkách. Pokud ale chcete zkusit něco jiného, než oldschool ručičkové hodinky (na které jinak nedáme dopustit), může být Garmin Fenix 3 tou správnou volbou.
V military prostředí se totiž tyto hodinky projeví jako velký pomocník. Při většině činností nahradí GPS, pomohou vám s tréninkem, usnadní práci, jsou pohodlné i odolné a navíc dobře vypadají. Co více si přát?!
Foto: Garmin Fenix 3 se do vojenského prostředí doslova hodí. / SOLDATO Team
Klady |
|
+ |
Nadupanost funkcemi |
+ |
Náhrada GPS |
+ |
Výdrž na baterii |
Zápory |
|
- |
Horší odečet času |
- |
Výrazný lesk displeje |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
![]() |
Onix:
|
|
0 0 |
![]() |
Hezká recenze. Tyto hodinky teď používá spousta lidí okolo mě, a nevypadají vůbec špatně. Nicméně by mě zajímalo porovnání se Suunto Traverse Alpha. Měl jsem pocit že chystáte recenzi ale asi z ní sešlo. Jinak díky a jen tak dál. |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz