Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Marathon Diver´s Automatic GSAR

Datum přidání 30.07.2015   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Hodiny jsou přístroje na měření času. Těm malým přenosným se říká hodinky. Nic nového. Asi každý nějaké má nebo měl. Ani voják se bez nich většinou neobejde. Hodinky jsou různé, ale ty skutečné „Hodinky“ ukazují jen čas a nemají v sobě baterku. To jsou ty naprosté klasiky.

Marathon DiverFoto: Marathon Diver´s Automatic GSAR. / SOLDATO Team  

 

Nebo ne? Kolik lidí dnes dává přednost hodinkám, které umí mnohem více než jen měřit čas. A kolik vojáků? V mém okolí hodně. Vyjmenovávat všechny funkce, které se na hodinkách (dá-li se jim tak ještě říkat) objevují, je na dlouhé psaní. I přes nesporné výhody těchto multifunkcí se ale na trhu stále objevují i ty klasické hodinky, které ukazují jen čas a většinou i datum. Proč?

 

Na to je těžké odpovědět. Lepší je tyto hodinky vyzkoušet. Pak jejich kouzlo buď pochopíte (a budete nějaké takové chtít), nebo ne. Asi opravdu nedokážu říci, proč v dnešní době nosit na ruce něco, co ukazuje „jen čas“. Přesto vím, že rozhodně nejsem sám, kdo dává těmto tradičním hodinkám přednost.

 

Marathon - Kanada a Švýcarsko

Co mají tyto dvě země společného? Asi toho bude více, ale co se hodinek týče, tak je to značka Marathon. Kanadská hodinářská firma vyrábějící hodinky ve Švýcarsku. Jak sama společnost říká, tak ve svých hodinkách kombinují vojenskou odolnost se švýcarskou řemeslnou dovedností. I přesto, že tato společnost píše svoji historii od roku 1904, tak není v našich končinách až tolik známá.

 

Vysvětlení je vcelku jednoduché. Po dlouhou dobu byly hodinky Marathon výsadou jen pro vládní pracovníky a do civilní sféry se příliš nedostávaly. To se ale změnilo, a tak se s hodinkami Marathon můžete setkat mnohem častěji již i u nás. A to i díky armyshopu Armed, který je jejich výhradním distributorem pro Českou republiku.

 

Marathon DiverFoto: Otočná luneta má hodně měkký chod. / SOLDATO Team  

 

Marathon Diver´s Automatic GSAR

Pojďme se ale už podívat, jaký že to model nám Armed k testu zapůjčil. Marathon nemá jako jiní výrobci stovky různých modelů, takže je orientace v jejich modelových řadách poměrně jednoduchá. Diver´s je série vytvořená pro příslušníky SAR (Search and Rescue – vyhledej a zachraň). Přídomek GSAR, pod kterým jsou tyto hodinky také známy, pak znamená Govermment Search and Rescue. Hodinky by tedy měly být předurčeny do drsných podmínek.

 

A první pohled by tomu i nasvědčoval. Poměrně masivní kruhové tělo z nerezové oceli se tváří dostatečně odolně. Ocelově stříbřitá barva v kombinaci s černým řemínkem vypadá sice elegantně, ale ne příliš military. Řemínek, který se na první pohled zdá dost úzký (konkrétně 18mm), je vyrobený z vulkanizované gumy.

 

Průměr pouzdra udávaný výrobcem je 41 mm, výška necelých 14 mm. Hmotnost hodinek včetně řemínku pak 112 gramů. Nejsou to takové ty brutálně velké hodinky, přesto právě v kombinaci s poměrně úzkým řemínkem vypadají opravdu masivně. A v ruce je cítíte. Jsem vážně zvědavý, jak budou sedět na ruce.

 

Při pohledu na černý ciferník uvidíte standardní provedení číselníku, tedy velké časové indexy 1-12 a pod nimi menší číslice 13-24, vše v bílé barvě. Hodinové značky jsou označeny nazelenalou kapslí (u dvanáctky je načervenalá). Co kapsle obsahují, si řekneme za chvíli.

 

Každá minuta je označena ryskou, mezi nimi lze rozpoznat další čtyři malé rysky. Základní číselník doplňuje proti směru hodinových ručiček otočná luneta, která má z vrchní části černé lakování, mezi kterým prosvítá bílá stupnice. Dost nenápadná je datumovka, která se ukrývá mezi pozicí 4 a 5. Celkově se zdá ciferník přehledný a hlavně dobře čitelný.

 

Marathon DiverFoto: Velmi dobře čitelný ciferník. / SOLDATO Team  

 

Čitelnosti rozhodně prospívá i sklíčko s antireflexní úpravou. Jak na slunci, tak pod vodou je na ciferník krásně vidět. Co je ale důležité, tak toto téměř třímilimetrové sklíčko je safírové. A věřte, že je to v porovnání s klasickým minerálním sklem znát. Vykouzlit na něm škrábanec už chce velkou snahu.

 

Čitelnosti ve tmě pak napomáhá další výborná věc. Jak jste již jistě uhodli, tak v kapslích na číselníku je ukryt plyn, konkrétně izotop vodíku, tedy naše oblíbené tritium. Díky tomu je odečet v šeru či tmě výborný a hlavně stálý, bez potřeby nějakého nasvícení.

 

Málem bych zapomněl zmínit korunku. Protože se jedná o potápěčské hodinky (voděodolnost 30atm – 300m), tak je příjemně zdrsněná korunka samozřejmě šroubovací. Při zašroubovaném stavu je asi z poloviny kryta vystouplými boky těla hodinek a stává se tak téměř součásti pouzdra.

 

Zajímavá je zadní strana hodinek. Šroubovací dno je pokryto celou řadou informací. Dozvíte se tak například, že hodinky splňují normu ISO 6425 (standart potápěčských hodinek). Také se dozvíte číslo série, a kdy byly hodinky vyrobené. Námi testovaný model má datum srpen 2013.

 

Automatic

Co je GSAR už víme, takže se podívejme, proč mají tyto Marathony označení Automatic. Jasně, je to díky automatickému strojku. Konkrétně se jedná o švýcarský ETA 2824-A2 osázený 25 kameny, který se vyrábí od roku 1982. Rezerva chodu tohoto automatu je cca 40 hodin (tohle si pamatujte), povolená diference ve variantě standart +- 12 vteřin denně (tohle taky).

 

Jen v rychlosti rozdíl mezi automatickým a Quartz strojkem. Quartz musí mít pro svoji činnost baterii, automat se jen natáhne a pak díky samonátahu běží sám. Quartz má mnohem menší diferenci (denní odchylku), na druhou stranu také menší životnost (no, co to ale je 25 let…). Automaty vám vydrží celý život a ještě si je užijí vaši potomci. Velký rozdíl je samozřejmě také v ceně.

 

Marathon DiverFoto: Gumový řemínek je výborný. / SOLDATO Team  

 

Zkušenosti z používání

Při prvním nasazení hodinek si všimnete hladkosti a příjemnosti gumového řemínku. Zapínání je díky jednoduché ocelové sponě s jazýčkem, které poté sekundují dvě pojistná očka, velmi snadné. Zajímavé je, jak se na ruce rozloží váha hodinek a řemínku a hodinky krásně sedí. Obavy z úzkého řemínku se okamžitě rozplynuly a na hodinky jsem si hodně rychle zvykl. Nebyl problém je nosit téměř nonstop po skoro dva měsíce testování.

 

Odečet času je rychlý a bezproblémový. Obě hlavní ručky, tedy hodinová i vteřinová, jsou přiměřeně široké, se zúžením v koncové části. Velká ručička přesně navazuje na minutové rysky číselníku a můžete tak přesně určit kolik je minut. To je někdy u některých analogů dost těžké. Vteřinová ručička nemá skokový chod, ale běží plynule. V koncové části je červeně lakována (což ale v kombinaci s černým podkladem na ciferníku není moc viditelné) a také navazuje na rysky ciferníku.

 

Jako u každých hodinek s tritiovým osvícením je odečet časunoci dokonalý. Nic nemačkáte, nic nenasvěcujete, přesto celou noc hodinky krásně svítí. U Marathonu je požitek ještě umocněn tloušťkou skla a hloubkou pouzdra. Díky této kombinaci se svit tritia odráží na vnitřních bočnicích pouzdra a dochází ke krásnému téměř 3D efektu. Opravdu pěkné a funkční. Tritiové kapsle jsou samozřejmě i na všech třech ručkách.

 

Co mě ale dost překvapilo, tak že tritium není i na otočné lunetě. Na ní se tak na pozici 12 nachází jen luminiscenční (technologie MaraGlo) šipka. Ta sice k večeru hodně svítí, vydrží tak ale jen pár hodin, rozhodně s jejím osvitem nepočítejte celou noc. Což může být pro toho, kdo aktivně otočnou lunetu používá dost nepříjemné.

 

Otočná luneta má i další negativum. Její krokový chod je totiž velmi měkký. Při otáčení je to sice příjemné, a to i díky ostrému zoubkování lunety (kde se ale na druhou stranu drží špína). Problém však je, že při „otření“ hodinek o cokoliv se vám luneta nechtěně přetočí. A stává se to dost často. Tím pádem je reálné využití otočné lunety dosti omezené. Při náročnějších činnostech se na ni plně spolehnout nemůžete.

 

Nyní se podíváme na reálné starosti a radosti automatického strojku. To, že nemusíte myslet na baterky je fajn (v tomto případě pan Murphy funguje na 100% – baterka vám spolehlivě dojde přesně ve chvíli, když sedíte v letadle do Afghánistánu…). U samonátahu tyto problémy řešit nemusíte. Pokud hodinky nosíte na ruce, fungují stále.

 

Marathon DiverFoto: Trituim nenahradíš. / SOLDATO Team  

 

A to je ten problém. Hodinky totiž musíte nosit. Pamatujete si rezervu chodu? Jakmile je odložíte na cca dva dny, tak se prostě zastaví (pokud je tedy pravidelně nenatáhnete). Poté musíte zjistit kolik je hodin, hodinky znovu nastavit, natáhnout a vše je zase ok. Nastavení složité není, korunka jde vyšroubovat bez problémů. Odložení přes noc vydrží hodinky v pohodě. Na samonátah tedy musíte „myslet“ a hodinky aktivně používat.

 

Další poměrně velké negativum automatických hodinek je jejich přesnost, respektive jejich zpoždění. To je mnohem větší než u quartzových strojků. Jak jsme si již řekli (a jak si jistě pamatujete), je u tohoto strojku ETA maximální povolená diference +-12 vteřin. Co to znamená v praxi? Pokud si před třídenní patrolou nařídíte hodinky na vteřinu přesně, tak na konci patroly počítejte se zpožděním 20 vteřin. Jestli je to málo nebo hodně nechám na vašem zvážení.

 

Po dvou měsících užívání hodinek Marathon GSAR mohu s klidem prohlásit, že jejich odolnost je perfektní. Kombinace masivního ocelového pouzdra, silného safírového sklíčka a povrchové úpravy dělá z těchto Marathonů opravdu odolné hodinky. Co se týká voděodolnosti, tak jsem zkoušel jen běžné potápění bez přístrojů, ale nemám důvod nevěřit, že hodinky vydrží hloubky, do kterých se běžný smrtelník dostane.

 

Samozřejmě mi hodinky občas při nasazování upadly i na zem. A vypadá to, že i nárazy přežívají bez viditelné újmy. Každopádně tady bych dával největšího bacha, přeci jen je v nich velejemný mechanismus. Po dvou měsících nošení při různých pracovních military aktivitách i při nošení v civilním prostředí nemají na sobě hodinky Marathon jediný škrábaneček. To je velmi příjemné zjištění.

 

Verdikt

Líbivé oldschool hodinky v military designu a v nemilitary barvě. To jsou Marathon Diver´s Automatic GSAR. To, jestli zvolíte model Automatic za cenu 21 339,- nebo raději o několik tisícovek levnější Quartz necháme na vašich preferencích. Oba strojky mají své výhody i nevýhody. Škoda jen příliš hladkého chodu lunety a absenci tritia na ni. Jinak jsou to zatraceně odolné a kvalitní hodinky, které dobře sedí na ruce a nezaleknou se žádné vaší aktivity. Díky tomu, a také díky povedenému designu tak můžete mít jedny hodinky do práce i na doma. Marathon GSAR jsou elegantní pracovní hodinky, které po zkušenostech z testování mohu doporučit, a se kterými se mi bude opravdu hodně těžko loučit.

 

Klady

+

Tritiové podsvícení

+

Odolnost

+

Design

Zápory

-

Chod lunety

Absence tritia na lunetě

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava