Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Kam s ním...?

Datum přidání 28.05.2016   Přečteš za... Přečteš za 4 min.   komentáře 6 komentářů   

To, že ho vojáci mají, je neoddiskutovatelný fakt. Jeho použití zachraňuje život. To je prostě fakt a různé výzkumy to jasně dokazují. Přesto se při výcviku instruktoři stále setkávají s roztodivnostmi, nad kterými zůstává rozum stát. Tak nějak se už chápe, že by se měl nosit. Už ale není asi dost jasné, kde by se měl nosit. Takže otázka zní, kam s ním…

Kam s ním

 

 

A o čem je vlastně řeč. Samozřejmě o turniketu. Tedy o zdravotním vybavení k zástavě masivního, život ohrožujícího krvácení. To snad ale není potřeba našim čtenářům vysvětlovat. Tenhle kus vybavení tu s námi není zas až tak dlouho. Dodnes mám v živé paměti, jak jsme před naší první misí v Afghánistánu v roce 2007 přesvědčovali logisty, že tohle má opravdu cenu nakoupit a že gumová škrtidla opravdu nejsou vhodná. No, povedlo se a dnes patří turniket k základnímu vybavení každého vojáka.


Přijmeme myšlenku TCCC (Tactical Combat Casualty Care), že v prvotní fázi by se měl voják ošetřit sám. To znamená, že pokud má voják masivní krvácení z končetin, měl by být schopný si aplikovat turniket sám sobě. Levačkou i pravačkou. Z toho budeme nadále vycházet.


Každý výcvik a každá příprava by měla být co nejreálnější. K tomu patří i rozložení materiálu, nošení reálného vybavení, nošení adekvátní zátěže. Voják si tak snáze zvykne na realitu a pak není tolik překvapený. Pokud cvičí s tím, s čím bude bojovat, je lépe připravený. To se osvědčilo.


Z toho nám tedy vyplívají dvě věci – měl bys nosit turniket tam, kde ho pak budeš nosit při reálném nasazení (budeš to mít nadrilované a ve stresu přesně šáhneš tam, kam máš) a měl bys být schopný si ho sám aplikovat (spoléhej především sám na sebe). Musíš umět ho použít jakoukoliv rukou a ideálně v každé pozici. Už tušíš kam s ním?


Dost lidí ho nosí v lékárničce. Jasný, je to zdravotní vybavení tak šup s ním do IFAKu. Jenže pokud masivně krvácíš, počítá se každá sekunda. Schválně, za jak dlouho turniket z IFAKu vytáhneš a nasadíš? Je to do 10ti sekund? Asi ne, takže turniket v IFAKu není dobrý nápad.


Oblíbené je také nošení na boční straně taktické vesty. Nebo na straně bojového opasku. To už je lepší. Jenže je tu jedno ale. Pokud máš turniket na pravé straně, dosáhneš tam pohodlně levou rukou? Jseš ve full gearu, zavazí ti vesta a zbraň. Člověk se musí hodně snažit, aby turniket nahmátl. A teď si představ stres, bolest, krvácející ruka... Pokud nemáš turniket na každé straně vesty (což jsem snad ještě neviděl), tak ani toto není ideální řešení.


Snad úplně pominu nošení turniketu na zadní straně bojového opasku či jiná roztodivná místa. Možná to vypadá dobře na výcviku a na fotkách, ale v reálu to není dobrý. Takže kam tedy s ním?


Když se nad tím zamyslíš, není odpověď tak těžká a je vcelku logická. Místo, kam si v pohodě dosáhneš oběma rukama a zároveň ničemu zásadně nebrání je ve spojnici prsních bradavek a konce hrudní kosti. Prostě na přední horní straně taktické vesty. Opravdu, zkus to.


Už tedy víme kam s ním. Teď ještě jak ho upevnit. Jednoduše, stačí dodržet dvě zásady (které se ale tak trochu vzájemně vylučují). Turniket musí jít snadno a rychle z vesty sundat, zároveň však musí být zabráněno jeho ztrátě. A tady už musíš zkoušet, protože možností je hodně a každému vyhovuje něco jiného. Od jednoduché gumičky po sotisfikované pouzdra.


Ale ať zvolíš jakoukoliv variantu, mysli na ty dvě zásady. A zkus si to. Protože až na to přijde a ty zjistíš, že ti turniket nejde z vesty sundat (protože jsi ho přivázal elektrikářskou páskou), nebo jsi ho při přesunu ztratil (protože ta tenká gumička prostě praskla), tak to bude pravděpodobně tvoje poslední zjištění...


Jo, a měj dva turnikety! Proč? Důvodů je několik. Na patrolách se stává, že si vestu sundáš. Stává se to. A venku nikdy nevíš, kdy to přiletí. Taky můžeš jeden ztratit, poškodit, jeden nemusí stačit. Prostě důvodů je hodně. Proto je jistější mít další turniket v kapse. Ideálně ve stehenní kapse maskáčů.


Malá rada závěrem. V současnosti jsou nejpoužívanější dva typy turniketů. CAT a SOFT. Každý má svoje výhody a nevýhody, přesto jsou oba výborné. Takže který vzít? Oba. CAT je jednodušší při manipulaci jednou rukou, tak ho dej na vestu. A SOFT dej do kapsy. Je pevnější a pro použití na noze jistější.


Nos turniket při výcviku a při taktice nacvičuj i ošetřování dle TCCC. Vždy vše dohromady, reálně. Nasazení turniketu poctivě natrénuj. Oběma rukama, v různých polohách, po tmě. Zvládni to do deseti sekund. Protože připravení mají větší šanci.


Trénuj jako bys bojoval.

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Scrapy Coco 1837 Datum: 30.05.2016 Čas: 20:42

Dost podstatná zásada, kterou tento článek pomíjí, je, že by turniket neměl být vystaven přímému slunečnímu svitu (zvlášť v pouštních oblastech). Např. u CATu to hodně zvyšuje pravděpodobnost zlomeni ráčny.

avatar
mart Datum: 29.05.2016 Čas: 15:04

KarlMarinak:
Rozhodne dobrá kombinace. A tři jsou určitě lepší než dva ;-)
Vytáhnout turniket z pravé ramenní kapsy pravou rukou, hmm, to člověk musí být akrobat :-)

avatar
KarlMarinak Datum: 28.05.2016 Čas: 15:07

nosím 3 turnikety vepředu na vestě a v kapse na ramenu tak abych ho vytáhl oběma rukama a pak další v IFAKu, myslím že to není zas tak špatná kombinace.

avatar
mart Datum: 28.05.2016 Čas: 14:51

komodor:
Připevnit asi myslíš dát do kapsy. Ok, jenže to bys musel mít v každé kapse jeden. Ono si totiž sáhnout pravou rukou do levé kapsy ve vestě moc nejde...

A nošení v kapse má ještě jednu nevýhodu. Pokud sedíš v autě, je vytahování čehokoliv z kapsy dost nepraktické. Nemluvě o situaci, kdy jsi zraněný.

Ale jinak dobrá myšlenka, kterou bych opravdu zkombinoval s tím co je v článku, tedy s turniketem na "kozách" jak píše burys.

avatar
burys Datum: 28.05.2016 Čas: 12:24

Jeden na kozach (osetruju sebe), druhy na prdeli (osetruje me nekdo)

avatar
komodor Datum: 28.05.2016 Čas: 11:46

Já osobně si myslím, že bych si ho připevnil ke stehnu. Pokud bych byl zraněný, tak si sednu, nebo lehnu, kam dosáhnu hned dlaní je stehno, to samé platí, pokud chci někoho ošetřit, hned po ruce mám stehnu. Je to nejkratší cesta a reflexifně bych hned asi sahal do oblasti nohou. Ani u teho nevyvinu velkou námahu.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava