Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Kams dal oči, člověče?!

Datum přidání 15.08.2016   Přečteš za... Přečteš za 4 min.   komentáře 0 komentářů   

Pokud jste na patrole, tak svět kolem sebe vnímáte především očima. Přes oči do mozku proudí drtivá většina informací, které poté zpracováváte. Ano, něco i slyšíte, něco cítíte. Přesto se stále nejvíce spoléháte na oči. A svůj vnitřní pocit… Očima sledujete své kamarády, hledáte možné hrozby, vidíte protivníka. Přitom stačí tak málo, a jste slepí. Proto se ptám, chráníte si opravdu dostatečně svoje oči? 

kams dal oči

 

Chráníte si celé tělo. Máte na sobě balistickou vestu, na hlavě balistickou přilbu, kolena jsou jako v bavlnce díky nákoleníkům a ruce si hoví v taktických rukavicích. S brýlemi to už bývá horší. Je až s podivem, kolik vojáků tuto ochranu stále podceňuje. Přitom mít kvalitní ochranu očí je základ. A tím nemyslím jen tak nějaké brýle. Mluvím o kvalitních balistických brýlích určené pro vojáky.


Stačí jen blbý kamínek ve větru, který vám vlítne do oka, a máte problém. Najednou nevidíte, stáváte se pro jednotku přítěží, někdo se o vás musí postarat. A co teprve drobné střepiny po výbuchu, odlítávající kusy zdiva po zásahu palbou a další nebezpečí, se kterým se v reálném nasazení můžete setkat. To vše musí vaše brýle ustát.


Už jsem zmínil, že je potřeba mít kvalitní balistické brýle designované přímo pro vojáky. Ideálně od renomované značky a autorizovaného prodejce. Proč to píši? Nedávno jsem četl tiskovou zprávu firmy Revision. Na trhu se totiž více a více objevují padělky brýlí (nejen) této firmy, které samozřejmě balistickou ochranu nesplňují.


Na čínské padělky všeho možného jsme si už v military prostředí zvykli. U určitých věcí se to dá asi skousnout - tím to ovšem rozhodně nepodporuji. Ale u prostředků, které mají sloužit k ochraně zdraví, se to rozhodně tolerovat nedá. To stejné si řekli i u Revision a společně se státními složkami provedli začátkem roku na výstavě Snow Show v Denveru akci, na jejímž konci bylo zatčení čínských majitelů a představitelů jedné ze společností, která nelegální padělky vyráběla a prodávala.


Jak prohlásil Jonathan Blanshay, CEO  Revision Military: „Naším posláním je poskytovat tu nejlepší ochranu vojákům, a uděláme všechno proto, abychom zabránili podrývání tohoto slibu všem bojovníkům na celém světě". Dále připomněl, že „Podvodné produkty narušují naše poslání chránit vojáky, kteří chrání nás všechny". 


Jinými slovy, nejde o to mít na očích nějaké brýle, jen proto, že bych nějakou ochranu měl mít. Když už na těch očích něco mám, chci, aby to fungovalo. Nebo byste si třeba do vesty dali taky jen tak nějakou balistiku? To asi sotva. Chcete mít jistotu, že máte kvalitní balistickou ochranu. Jak těla, tak hlavy nebo očí. U firem jako Revision, ESS, WileyX a dalších renomovaných světových značek kupovaných u certifikovaných prodejců tu jistotu máte.


Kromě balistické ochrany by samozřejmě měly brýle splňovat i ochranu proti UV záření. Mechanická odolnost je samozřejmostí. Určitě by měly být pohodlné, dobře padnoucí, kompatibilní s balistickou přilbou. Také by měly být designované tak, aby se co nejvíce bránilo jejich zamlžení. Ať už nožičky brýlí tlačící na vaši hlavu, nebo zamlžené zorníky totiž vedou k jednomu. Brýle si sundáte. Jenže brýle v kapse vaše oči neochrání. Brýle patří na oči, ne do kapsy.


Na většinu akcí si vystačíte s brýlemi otevřenými. Mají dostatečnou balistickou odolnost, jsou vzdušné, pohodlné. Někdy ale budete muset sáhnout po brýlích uzavřených. Zvláště pro top-gunnery jsou téměř ideální. Uzavřeným brýlím se nevyhnete ani při navádění vrtulníků. Kdo to někdy dělal, dá mi jistě za pravdu.


Pozor však na některé nešvary, které se zvláště u méně zkušených vojáků vyskytují. Na mysli mám především nevhodné použití brýlí, respektive použití barev zorníků v určitých prostředích. Jak jistě víte, brýle nemusí být jen tmavé. Zorníky brýlí mohou být i čiré, žluté, červené a dokonce samozatmavovací. A každý se hodí na něco.


V prvé řadě by stále mělo jít o ochranu zraku. Pokud ale například vlítnete při CQB do tmavé místnosti a na očích máte kouřové zorníky, zjistíte, že toho moc nevidíte. Pak máte dvě možnosti. Brýle si necháte a riskujete, že něco přehlídnete, třeba protivníka... Nebo si brýle sundáte, abyste lépe viděli. No, a jak jsem již psal výše, v kapse vám brýle oči neochrání.


Podobných situací je jistě celá řada, a je jen na vás, abyste si sami vyhodnotili, kde jaký zorník použijete, kdy je vhodné si s předstihem barvu zorníku změnit. Musíte vědět, do čeho jdete a adekvátně se na to připravit. To platí všeobecně, nejen u ochrany očí. Připravení mají větší šanci, zní známé heslo.


Neříkám, že je nutné při každé příležitosti brýle slepě používat. Při boji v zastavěné oblasti to rozhodně vhodné je. Stejně jako při střeleckém výcviku. Ale například při klasické zelené taktice v lese je už jejich použití více než sporné a většinou je to bez brýlí lepší. Musíte být natolik zkušení, abyste sami rozeznali, kdy vám brýle ještě slouží a chrání vás, a kdy už jsou na obtíž a jejich použití vás omezuje.


Oči jsou jedním z nejcitlivějších a zároveň nejdůležitějších a nejvíce používaných orgánů vašeho těla. Bez očí se prostě venku jen těžko obejdete. Jejich ochrana by proto měla být jednou z vašich priorit. Rozhodně se nevyplatí ji podceňovat. Prožít zbytek života ve tmě je asi sakra těžké...

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava