Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Taktické vybavení

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Datum přidání 01.07.2013   Rubrika rubrika: Taktické vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Pro mnohé jsou sluneční brýle módní doplněk, který má přidanou hodnotu v tom, že ochrání oči proti slunečnímu jasu. Vojáci však v brýlích nemusí dobře vypadat (i když ani to není na škodu), ale potřebují od nich, aby fungovali v těch nejtvrdších podmínkách. Perfektní ochrana očí proti slunci a skvělé optické vlastnosti jsou samozřejmostí. Brýle však musí ochránit oči vojáka také před fyzickým zraněním, a nemusí jít jen od střepiny granátů…

 

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawkFoto: V této kombinaci jsou SawFly nepřekonatelné  / SOLDATO Team

 

Taktické brýle pro vojáky

Vojáci vědí, že bez zraku jsou v bojových podmínkách ztraceni. Proto jsou (nebo by alespoň měli být) při výběru vhodných taktických balistických brýlí velmi pečliví. Na trhu je v současné době už poměrně dost modelů, které jsou pro použití v náročných podmínkách vhodné. Rozdíly tu samozřejmě jsou, a to nejen v ceně. Co by tedy mělo být pro náročného uživatele hlavním kritériem? Samozřejmě co nejlepší ochrana očí s rozumnou balistickou ochranou.  

 

Nesmíme ale zapomenout na další, neméně důležité vlastnosti kvalitních taktických brýlí. Například optické vlastnosti zorníků jsou velmi důležité, protože špatná optika namáhá více zrak nebo se mohou vyskytnout problémy při zaměření cíle. Dále by nás měla zajímat celková ergonomie (tedy hlavně pohodlí při nošení a to, jak brýle sedí na obličeji), mechanická odolnost (brýle, které se mi hned rozbijí, jsou k ničemu…) a samozřejmě nemalou roli i u vojáků hraje design. Říká se přece, že vojáci jsou největší modelky…

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: Bez helmy je lepší u otevřených brýlí používat jistící gumu  / SOLDATO Team 

 

Brýle lze dělit na mnoho kategorií. Pro naše potřeby však postačí základní dělení taktických brýlí na uzavřené a otevřené. Je jasné, že obě kategorie mají svoje klady a zápory, hodí se na zcela jiný druh práce a měly by se s rozmyslem využívat na to, k čemu jsou určeny. Běžnou praxí je tedy mít u sebe brýle dvoje, jak uzavřené, tak i ty otevřené.

 

Uzavřené brýle jsou vhodné všude tam, kde očekáváte zvýšenou míru prachu či nějakého smetí ve vzduchu. Například při navádění vrtulníku se bez nich jen těžko obejdete. Také pro střelce lafetovaných zbraní jsou velmi vhodné. Proud vzduchu při vyšších rychlostech vozidla je nepříjemný, létající kamínky nebezpečné a použití uzavřených brýlí se tak přímo nabízí.

 

Druhým typem jsou otevřené brýle. A ty, které nás hlavně zajímají, se označují jako takticko-střelecké balistické brýle. Jedná se o klasické pojetí brýlí, které se velmi podobají brýlím civilním. Kromě ochrany před sluncem však nabízejí již zmíněnou balistickou ochranu. Setkat se můžeme s brýlemi, které mají dva zorníky, oblíbené jsou ale hlavně brýle s jedním velkým zorníkem.

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: Do podobného prostředí se otevřené brýle nehodí  / SOLDATO Team 

 

Revision cesta

I když je různých balistických brýlí celá řada, tak těch opravdu kvalitních, oblíbených a vojáky používaných je jen několik. Hlavními hráči v tomto odvětví jsou Oakley, ESS, Wileyx a samozřejmě Revision. V našem testu jsme se věnovali právě posledně jmenované společnosti, firmě Revision a jejich brýlím Revision SawFly a Revision StingerHawk.

 

Revision patří k předním výrobcům taktických brýlí a své výrobky dodává armádám po celém světě. To je vzhledem k tomu, že firma vznikla teprve v roce 2001 vcelku zajímavý fakt, který o něčem svědčí.  Kromě USA se s brýlemi Revision můžeme setkat u vojáků Kanady, Velké Británie, Německa a mnoha dalších zemí. Bavíme se samozřejmě o oficiálních dodávkách. To, že si brýle (a samozřejmě nejen ty od Revision) kupují vojáci i za vlastní peníze je naprosto běžný jev u většiny armád po celém světě.

 

Je vcelku zajímavé sledovat přístup k problému ochrany zraku u různých firem. Někde se hledí více na design, někde na ochranu, někde na pohodlí při nošení. Někde pak především na cenu (…těmto modelům se doporučujeme vyhnout). A někde se to vše snaží zkombinovat. Nutno však říci, že ne vždy to zkombinovat jde. U Revision vše vsadili na ochranu očí a pohodlí při nošení.  Je to vcelku logický krok.

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

 Foto: Jednoduchá krása SawFly   / SOLDATO Team

 

Pokud se totiž podíváme na současná bojiště a vybavení vojáka na nich, zjistíme zajímavé skutečnosti. Prvním faktorem je povaha asymetrických konfliktů, které se v mnoha případech odehrávají v zastavěném prostředí a na krátké vzdálenosti. Charakteristickým prvkem je zde použití IED a z toho vyplívající výskyt velkého množství malých střepin různého původu.

 

Druhým faktorem je samotné taktické vybavení vojáka. Hlava, respektive obličejová část, je jedinou částí těla, která není nijak zahalena. Na vitálních zónách máte balistickou vestu, na hlavě balistickou přilbu. Zbytek těla chráníte alespoň oblečením, rukavicemi a obuví. Použitím vhodných balistických brýlí tak minimalizujete možnost zranění právě v obličejové části.

 

Zřejmě po zvážení všech těchto faktorů tak vznikl model Revision SawFly. Účelně jednoduché brýle s maximální ochranou zraku a velmi pohodlným nošením. Jenže jednoduchost a maximální ochrana jde dost těžko skloubit i s líbivým designem. Někomu se tak tyto brýle nemusí líbit (toto je ale opravdu hodně individuální záležitost). Proto Revision zareagoval a představil horkou novinku, u které se snaží i přes zachování co největší ochrany očí hrát více na design. Jedná se o Revision StingerHawk.

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk  / SOLDATO Team 

 

SawFly a StingerHawk

Oba dva modely jsou klasickými zástupci takticko-střeleckých balistických brýlí. Brýle jsou tvořeny jedním velkým zorníkem, který je svou vrchní částí zasazen v rámu s nožičkami. Nikde jinde rám není, což je pro periferní vidění naprosto ideální řešení. Jediným dalším prvkem, který je na zorníku přichycen, je nosník, který je tvořen kombinací plastu a gumy, a jímž brýle sedí na nose. Možná je trochu škoda, že ani u jednoho modelu není nijak polohovatelný.

 

Rám brýlí SawFly je naprosto jednoduchý, bez jakýchkoliv designových výstřelků. Je pevný a odolný, zároveň dostatečně pružný, aby nedošlo k jeho zlomení. Při pohledu z vrchu je v místě kloubu nožiček vidět, jak je rám profilovaný směrem k hlavě. To je jeden z důvodů pohodlného nošení SawFly v kombinaci se sluchátky a balistickou helmou. 

 

Druhým důvodem jsou nožičky. Ty jsou ve své první části tvořené pevným plastem, který ve druhé části nožiček přechází do kombinace plastu a gumy.  Právě tato část je velmi měkká, ohebná a dobře přizpůsobitelná hlavě. Spojnice těchto dvou částí je polohovatelná a nožičky jdou povytáhnout. Systém nabízí celkem čtyři polohy a vy si tak délku nožiček, které jsou na svém konci ohnuté směrem dolů, můžete uzpůsobit svým požadavkům.

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: Vlevo profilovaný rám SawFly  / SOLDATO Team 

 

Model SawFly se nabízí ve dvou variantách, které se liší tvarem zorníku. Jedná se o provedení SawFly US a SawFly MaxWrap. US zorník je, stejně jako samotný rám, až krásně jednoduchý. Dalo by se říci, že je to ideální velikost, která ještě dostatečně chrání i okolí očí.  Naproti tomu zorník MaxWrap, jak už jeho název napovídá, chrání větší část obličeje. Oproti US provedení je vyšší a více protáhlý směrem ke spánkům. Celkově působí mohutněji a někomu (hlavně lidem s menší hlavou) už nemusí na obličeji sedět.   

 

Brýle StingerHawk jsou v porovnání se SawFly už designově trochu odvážnější. Při pohledu zepředu si můžeme hned všimnout dvou ventilačních otvorů. Ty vypadají nejen zajímavě, ale napomáhají (i když minimálně) lepší cirkulaci vzduchu. Na rozdíl od SawFly pokračují nožičky (které už nejsou polohovatelné) v místě spojení s rámem rovně, a nedoléhají tedy hned k hlavě.

 

Designové výstřednosti pak pokračují i u samotných nožiček. A to jak tvarově, tak i barevně. V nožičkách se také nachází otvor, který je zde pravděpodobně pro odlehčení, ale vypadá i esteticky dobře. Ve své závěrečné části jsou nožičky rovné. Nožičky StingerHawk jsou také velmi měkké a ohebné, možná ještě více než u modelu SawFly. U obou modelů je pak na konci nožiček otvor, který slouží k zajištění gumového pásku. O jeho důležitosti si řekneme později.

 

Zajímavěji řešený je i zorník StingerHawk. Je protáhlý více dozadu (ke spánkům) a také výškově je o něco málo větší než US zorník. Spodní část zorníku je ostře lomená a zhruba v její druhé polovině je vidět výrazný zub. Pevnou součástí zorníku je nosník. I ten má v sobě perforované otvory a vzniká tak další místo pro cirkulaci vzduchu. Celkově vypadá zorník StingerHawk mohutněji než US zorník SawFly a více se tak podobá zorníku MaxWrap, oproti kterému má ale ostřeji řezané tvary.

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: Zleva: SawFly, SawFly MaxWrap,StingerHawk / SOLDATO Team

 

Barevné provedení zorníků obou modelů je dostatečné. Kromě základního kouřového provedení si můžete zakoupit provedení čiré a kontrastní žluté nebo červené. Z těch speciálnějších pak fotochromický (samozatmavovací – mimochodem velmi dobře fungující) nebo laserový zorník. Jak zorník US nebo MaxWrap, tak i zorníky StingerHawk jsou dostatečně velké, a poskytují proto dobrou ochranu nejen očím, ale i přilehlé obličejové části. Samozřejmostí je i 100% ochrana proti UV záření.

 

SawFly i StingerHawk jsou brýle vcelku lehké (hmotnost je 35g, respektive 32g), přesto velmi odolné. Jak už bylo řečeno, rám je proveden v kombinaci plastu a gumy. Samotné zorníky jsou vyrobeny z nárazu odolných polykarbonátových vláken. Jsou certifikovány v souladu s normou MIL-PRF- 31013 a v některých parametrech ji dokonce převyšují. To většině běžných uživatelů ale nic moc neřekne, zajímavé jsou proto reálné výsledky. Při těch laboratorních tak například zorník US inkasoval ze vzdálenosti 5ti metrů 37 zásahů z brokovnice kalibru .12 bez jediného průstřelu…

 

Zkušenosti z používání

Brýle jsme nosili jak v podmínkách České republiky, tak i v extrémním africkém podnebí. Jedná se o brýle otevřené, a tak je jasné, že do prašného prostředí se nehodí. Při činnosti u vrtulníku, v pískové bouři a podobných podmínkách raději zvolte uzavřený model brýlí. Také pro střelce lafetovaných zbraní (Top Gunner) je ideálnější uzavřené provedení. SawFly i StingerHawk pak využijete pro jakoukoliv další činnost a hodí se více pro klasický patroling, CQB, střelby či sport.

 

Co nás hodně překvapilo, je vysoká mechanická odolnost obou modelů. A to jak rámu, tak i samotných zorníků. Při různém lámání vydržely víc než dost. Rozsah ohybu je pozoruhodný a museli byste se hodně snažit, aby vám při běžném užívání brýle praskly. SawFly i StingerHawk jsou tak prakticky nezničitelné.

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: Ostré řezané rysy StingerHawk  / SOLDATO Team 

 

Všechny zorníky jsou vybaveny oděru odolným povrchem, který by měl eliminovat množství různých škrábanců. V porovnání s jinými značkami se zdají opravdu odolnější, přesto se nám pár rýh nebo miniaturních důlků podařilo „vyrobit“. Většinou následkem tvrdých pádů na zem nebo odletujícími kamínky. Na optické vlastnosti brýlí to však zatím žádný vliv nemá, jedná se opravdu o velmi malé škrábance, které nejsou ani na první pohled vidět.

 

Důležitým faktorem pro uživatele je také pohodlí při nošení. Pokud vás brýle po nasazení helmy či komunikační soupravy tlačí, je to velmi nepříjemné a kdo to zažil, tak ví, o čem mluvím. Díky použití měkkých nožiček je kombinace brýlí Revision s tímto vybavením bezproblémové. V tomto směru mají navrch brýle SawFly, a to díky tvaru rámu. Ani s modelem StingerHawk však nebyl výraznější problém.  

 

Měkké nožičky na druhou stranu způsobují asi největší nešvar brýlí SawFly i StingerHawk. Pokud totiž nosíte brýle na hlavě bez helmy nebo náhlavové soupravy, tak mají velkou tendenci z hlavy padat. To se nejvíce projevuje, když se díváte směrem k zemi. Brýle vám začnou sklouzávat. Stejně tak když si chcete brýle „odložit“ z očí a dáte si je na vrchol hlavy, tak tam moc nedrží. Tento problém je více patrný u modelu StingerHawk. SawFly je díky tvaru rámu i díky zahnutí konce nožiček v tomto ohledu přeci jen o něco lepší. Pomůže i přihnutí nožiček směrem k sobě, ale ty se časem zase narovnají. Vše také samozřejmě záleží na tvaru vaší hlavy a někdo tento problém mít vůbec nemusí.  

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: Tohle mnoho brýlí nevydrží  / SOLDATO Team

 

 

Pro eliminaci tohoto problému je nutné použít gumový pásek, který je součástí balení a Revision asi moc dobře ví, proč ho do základního balení dává. Gumička se svými umělohmotnými packami zajistí do otvorů v nožičkách, o kterých už byla řeč výše. Spojení je vcelku bezproblémové a nemá tendenci se samovolně rozepínat. Samotná gumička je délkově stavitelná a rozsah nastavení je více než dostatečný. Při jejím použití už brýle drží na očích i na hlavě velmi dobře v každé situaci. Každopádně pokud někomu nošení upevňovacího popruhu nevyhovuje, bude mít při běžném nošení brýlí pravděpodobně problém.

 

Nejčastějším důvodem sundávání jakýchkoliv brýlí při akci je jejich mlžení. A je jasné, že když jste nuceni brýle sundat, tak neplní svoji primární roli – nechrání vaše oči. Mlžení se nejčastěji vyskytuje při větší fyzické námaze, kdy se zastavíte a tím omezíte cirkulaci vzduchu. Existují různé rady, jak to řešit. Někdy pomůže brýle povysunout a oddálit je tak více od hlavy. Občas pomáhají i různé „antifog“ přípravky.

 

U obou modelů Revision jsme se s výraznějším mlžením nesetkali. Vlastně se dá říci, že k mlžení v podstatě nedochází, a když už, tak opravdu ve specifických podmínkách. Tahle skutečnost je určitě velké plus brýlí SawFly i StingerHawk které ocení nejeden profesionální uživatel.

 

Místo mlžení se ale při extrémním počasí a zvýšené fyzické aktivitě objevuje problém jiný. Na vnitřní straně se objevují kapičky, které se časem slévají a omezují pozorovací schopnosti (i když výrazně méně než zamlžení, kdy nevidíte opravdu vůbec nic). Těžko říci, jestli je to stékající pot nebo zkondenzovaná pára. Každopádně se to stává jen v opravdu horkém podnebí, v podmínkách České republiky se problém nevyskytl.

 

Balistické brýle Revision SawFly a StingerHawk

Foto: Design vs účelnost / SOLDATO Team 

 

Vraťme se ještě k zorníkům. Díky bezrámové konstrukci jsou výborné pozorovací úhly a vzhledem k velikosti zorníků vám nikde neproniká světlo. Takže i při periferním pohledu se díváte přes zorník, ne přes mezeru mezi brýlemi a obličejem. Optické vlastnosti se zdají být také dobré, nedochází k žádnému zkreslení. To platí i při použití brýlí v kombinaci s různými optickými přístroji (puškohledy, kolimátory atd.).

 

Protože jsou zorníky výměnné, zaměřili jsme se i na tuto problematiku. Při prvním sundávání musíte trochu překonat strach za zorník pořádně zatáhnout, přeci jen obava ze zničení tam je. Po prvním vyzkoušení té správné síly je už vše snadné. Nejdříve od rámu oddělíte střední část, poté oba boky. Vložení pak probíhá přesně naopak. I přes opakované měnění zorníků vše stále drží jak má, nikde nic není povoleno ani nedochází k samovolnému vypadávání zorníků. Celý proces je velmi rychlý (bez problémů to u obou modelů stihnete do 10s) a uživatelsky jednoduchý. Zvládnout se to dá i v taktických rukavicích.

 

Verdikt

Revision SawFly i StingerHawk rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co za své peníze můžete sehnat. Základní cena u modelu SawFly začíná na 1500,-kč (sada Basic). Revision StingerHawk se začne v ČR prodávat v průběhu července, a máme informaci, že by cena měla být 1750,-kč za Basic sadu.  Oba dva modely jsou extrémně odolné a vydrží vám rozhodně více než jen jednu sezónu. Na špičkové úrovni je ochranná funkce obou modelů. O své oči se tak už rozhodně bát nemusíte. Brýle jsou pohodlné při nošení v kombinaci s dalším osobním taktickým vybavením, ovšem při samostatném nošení už tak dobře na hlavě nesedí. Z toho vyplývá, že jsou brýle určené spíše do náročných bojových podmínek než na plážové nošení...

 

A který z obou modelů bychom tedy doporučili? SawFly jsou krásně jednoduché, přesto plně funkční takticko-střelecké balistické brýle prověřené reálným bojem. StingerHawk je novinka, která sází na zajímavější design při zachování maximálního pohodlí a ochrany zraku. Závěrečná volba tak zůstává na vás. Kritériem by mělo být to, jak vám který model sedí na obličeji (to rozhodně doporučujeme vyzkoušet!), a také to, který z obou modelů se vám více líbí. Ve všech ostatních parametrech (ochrana zraku, odolnost, kompatibilita s výstrojí…) jsou brýle téměř srovnatelné. Pokud se vám tedy design brýlí Revision StingerHawk líbí a sedí vám, rozhodně volbou tohoto modelu chybu neuděláte. My však díky lépe řešenému rámu a krásně jednoduchému a minimalistickému designu volíme Revision SawFly. Znovu se tedy u nás potvrzuje stará pravda, že v jednoduchosti je krása a síla.

 

Revision SawFly

Klady

+

Jednoduchost  

+

Kompatibilita s další výbavou

+

Odolnost  

Zápory

-

Větší náchylnost ke sklouzávání z hlavy

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin  

Jak a proč testujeme?

Revision StingerHawk

Klady

+

Zajímavý design  

+

Ochrana obličejové části

+

Odolnost  

Zápory

-

Větší náchylnost ke sklouzávání z hlavy

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tyto produkty doporučují

 

Šarže Kvality

 

Zapůjčil:

motomanbrno.czPřidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava