Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Taktické vybavení

Pistolové stehenní pouzdro TacticalPro

Datum přidání 09.09.2013   Rubrika rubrika: Taktické vybavení    komentáře 3 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

V současné době je většina vojáků vybavena záložní zbraní - pistolí. Pokud selže hlavní zbraň, hmátnout po pistoli je většinou rychlejší, než se snažit závadu odstranit. Pistole se také hodí do stísněných prostor, kde by manipulace s dlouhou útočnou puškou nebyla úplně ideální. Ne vždy je nošení záložní zbraně nutné, přesto je na většinu akcí dobré, pokud u sebe pistoli máte.

Pistolové stehenní pouzdro Foto: Samosvorné pistolové stehenní pouzdro Tactical Pro.SOLDATO Team

 

Otázkou tak jen zůstává, kam s ní. Samozřejmě do vhodného pouzdra. To, že by mělo jít o pouzdro typizované pro konkrétní model pistole je asi jasné. Hlavním kritériem se tak pro většinu střelců stává, na kterém místě chtějí, nebo musí pistoli nosit. Volit můžeme z několika možností. Každá má svoje zaryté zastánce i odpůrce, stejně tak jako výhody a nevýhody. Záleží tak jen na vašich potřebách a zkušenostech, kam svoji záložní zbraň umístíte.

 

Pokud se budeme bavit o pouzdru pro vojenské použití, můžeme volit pouzdro buď opaskové, stehenní, nebo umístěné na vazbě vaší taktické vesty. Jsou samozřejmě i jiné možnosti, ale ty jsou v reálu využívány jen minimálně. Dále si můžeme vybrat z různých materiálů. Nejčastěji se však jedná o plast, tkaninu nebo kombinaci těchto dvou materiálů. Jiné materiály (jako například kůže) se v současnosti již tolik nepoužívají.

 

Samosvor od TacticalPro

V dnešní recenzi se zaměříme na Samosvorné pistolové pouzdro stehenní (jak zní přesný název tohoto produktu) od TacticalPro. Tato česká firma nás již příjemně překvapila svou sérií taktických batohů. Lidé z TacticalPro často spolupracují s profesionály a na jejich doporučení také hodně dají. Ani u tohoto pouzdra nic nenechali náhodě a zdá se, že se jim to znovu vyplatilo. Nebudeme však předbíhat a začneme hezky od začátku.

 

Pistolové stehenní pouzdro Foto: Pistolové stehenní pouzdro TacticalPro v horké a prašné Africe. SOLDATO Team

První pohled a zpracování

Na první pohled vypadá pouzdro velmi kvalitně a první „ošahání“ to jen potvrdí. Samotné pouzdro je přiděláno na stehenním závěsu, ke kterému jsou také přidělány dva odnímatelné fixační stehenní popruhy. Poutko na přidělání k opasku je dvojité, a co je velmi důležité, tak je zde možnost oddělení této části od zbytku stehenního nosiče pomocí přezky. Snadnému odkládání tak nic nebrání.  Posledním důležitým prvkem jsou dvě pojistky, kterými se zbraň v pouzdře jistí.

 

Pouzdro je možné od stehenního nosiče snadno oddělit. Poté ho lze přidělat na taktický opasek a používat ho jako klasické opaskové pouzdro. Nenajdete zde však žádnou možnost jak pouzdro přidělat na MOLLE vazbu nebo jiný systém. Pokud by tato možnost byla, zvýšila by se tím univerzálnost pouzdra. Pouzdro není koncipováno na nošení s taktickou svítilnou, takže pokud svoji pistoli potřebujete mít neustále osazenou tímto doplňkem, musíte zvolit jiný model.

 

Pouzdro je vyrobeno z vrstveného plastu, který je tvarován podle konkrétního typu zbraně, v našem případě Glock 17. Takhle tvarované pouzdro zaručuje relativně pevné usazení zbraně i bez nutnosti použití dalšího jištění. Celý korpus je následně potažen Cordurou. Volit můžete z různých kamuflážních barev, včetně českého vz.95. Použité přezky Duraflex jsou dostatečně pevné a nebyl s nimi po celou dobu testování sebemenší problém.  

 

Pistolové stehenní pouzdroFoto: Pistolové stehenní pouzdro TacticalPro. Poněkud problémové je rozepínaní pohotovostné pojistky. / SOLDATO Team

 

Ideální „steheňák“?

Připevnění k opasku je provedeno dvěma popruhy. Každý je vybaven suchým zipem a kovovým drukem. Celý systém se na opasek upevňuje velmi snadno a drží pevně. Jediný problém je ten, že je zde pevně stanovená šířka oka. Konkrétně je to cca 5 cm. Pokud tedy máte užší taktický pásek, poutka tam nebudou úplně na pevno. Což není až takový problém. Mnohem horší je, že na širší opasek je v podstatě nedostanete. Pravdou je, že opasky širší než 5cm jsou ale spíše ojedinělé.

 

Stehenní pouzdro TacticalPro se nosí velmi příjemně. Stehenní nosič slouží pouze k uchycení pouzdra a nenajdete zde žádnou MOLLE vazbu na jiné vybavení, což je možná trochu škoda. Dvě pole MOLLE vazby by si svoje zastánce jistě našly. Systém je výškově stavitelný, takže si každý může nastavit jak vysoko/nízko potřebuje stehenní pouzdro nosit.

 

Celý systém nastavení je hodně jednoduchý, využito je hlavně suchého zipu. Z toho jsme měli trochu obavy, protože se suchým zipem máme v taktických podmínkách obecně špatné zkušenosti. Výrazných problémů jsme se však nedočkali.

 

Velmi dobrá je dvojice fixačních stehenních popruhů. Jsou samozřejmě délkově stavitelné a také vybavené pruženkou pro lepší komfort nošení. Díky tomu, že jsou plně odnímatelné, je můžete různě kombinovat dle svých potřeb. Můžete mít oba dva, pouze spodní nebo horní, a nabízí se také možnost diagonálního upnutí popruhu (který se mimochodem velmi osvědčil). Nezapomeňte si také zapínací přezku dát na přední stranu stehna, nebude vás tak při klečení tlačit.

 

Pistolové stehenní pouzdro Foto: Pouzdro má nízký profil. / SOLDATO Team

Stvořeno pro zbraň

Jak již bylo řečeno, díky tvarování plastového korpusu drží zbraň v pouzdře velmi dobře. Jedná se o samosvorné pouzdro, takže při zasouvání musíte překonat slabý odpor. Pouzdro je dále vybaveno dvěma pojistkami, což určitě dodá pocit jistoty. Je jen na vás, jak budete pojistky používat, nebo jestli se spolehnete pouze na samosvorné schopnosti pouzdra (což tak úplně nedoporučujeme…). Pojistky jsou dvě, dle výrobce je jedna pohotovostní a druhá transportní.

 

Pohotovostní pojistka je tvořena popruhem, který vede přes záď závěru a je zapínán na druk. Rozepínání je díky zvětšené plastové pacičce relativně snadné, přesto se vyskytuje určitý problém. Packa se totiž rozepíná směrem ke stehnu. Pokud tedy máte pouzdro na noze správně připevněné („nalepené“ na stehně), musíte pouzdro při rozepínání trochu vyklonit, což je trochu nepřirozené. Druhá možnost je trochu více zatlačit a „packu“ protlačit směrem dopředu dolů.

 

Naopak velmi dobře je řešená druhá část této pojistky. Ta se skládá ze dvou popruhů, z nichž jeden je pružný. Protože je pružná část mírně předepnutá (lze individuálně nastavit), tak se po rozepnutí smrští. Dojde k rychlému rozepnutí a celý popruh zároveň drží bokem od prostoru vkládání zbraně. Tím pádem vám při opětovném vložení zbraně do pouzdra nezavazí. Hezké a praktické.

 

Pistolové stehenní pouzdro Foto: Zadní část se suchým zipsem. / SOLDATO Team

Druhá pojistka, transportní, je tvořena gumovým úchytem, který se přetahuje přes tzv. „bobří ocas“ zbraně. Výhoda této pojistky je, že jí jde zbraň velmi rychle v pouzdře zajistit. Naopak při odjištění musíte udělat relativně nezvyklý pohyb, až poté můžete zbraň tasit. Výhodou je, že lze použít jak pod pohotovostní pojistkou, tak i nad ní.

 

Při běžném nošení tak máte zapnuté pojistky obě dvě a zbraň nemá šanci z pouzdra samovolně vypadnout při jakékoliv činnosti. Poté záleží jen na vašich střeleckých návycích a zkušenostech, kdy a kterou pojistku chcete použít. Každopádně je dobré si vybrat jednu variantu, tu si nadrilovat a držet se jí. Vyhnete se tak případným problémům při tasení zbraně ve stresových podmínkách.

 

Verdikt

Pokud vám stehenní pistolová pouzdra obecně vyhovují, určitě si provedení od TacticalPro oblíbíte. Díky vcelku minimalistickému provedení vám nebude na stehně překážet. Nosí se pohodlně, čemuž dopomáhá i bohatá možnost nastavení (obvodově i výškově). Co od pouzdra hlavně očekáváme, je ochrana zbraně. Zde nemáme sebemenší výtky. Při rychlém tasení zbraně nám trochu vadilo špatné rozepínání pohotovostní pojistky, bylo nutné najít správný „grif“.

 

Pokud však nejste „tasiči“ (nebo budete mít pouzdro umístěné na opasku), problém mít nebudete. Bezkonkurenční je pak cena. Za 909,-kč podobně kvalitní pouzdro jen těžko seženete. My stehenní pouzdro od TacticalPro zařazujeme mezi vybavení, které i po testu budeme dál používat.

 

Klady

+

Pohodlné nošení

+

Cena

+

Možnosti nastavení

Zápory

-

Řešení pohotovostní pojistky

-

Upínání na opasek

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

Zapůjčil:

TacticalPro


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
martinius Datum: 12.09.2013 Čas: 20:27

S recenzi v podstatě souhlasím, protože jsem již několik měsíců také uživatelem tohoto pouzdra. Jediné, v čem se můj názor liší, je právě ta pohotovostní pojistka, viz obrázek s textem "Poněkud problémové je rozepínaní pohotovostní pojistky" Osobně jsem si na toto rozepínání zvykl od samého počátku a považuji ho za velmi zdařilé. Když si dobře nastavím stáhnutí gumičky, která po zamáčknutí doslova přezku odstřelí, tak je to perfektní. Asi to je opravdu individuální. Ale tuto část bych zařadil spíše ke kladům, než k záporům.

avatar
mart Datum: 10.09.2013 Čas: 11:31

Serža:
Sledujte naše FB stránky, mám takové tušení, že by se tam nějaké foto mohlo objevit... ;-)
Přání našich čtenářů plní naše FB vcelku rychle...

Jinak dole to pouzdro není tak úplně uzavřený... Otvor (asi tak na prst) tam je.

avatar
Serža Datum: 10.09.2013 Čas: 11:10

fotka s tím poutkem na opasek by nebyla? jinak futrál pěkný, jako + hodnotím, že je dole uzavřený = nedostane se bordel do hlavně

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava