Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Batoh Tactical 45

Datum přidání 09.05.2013   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 7 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

I přes veškerý pokrok a neustálé inovace v konstrukci batohů se na trhu stále drží i základní, léty prověřená komínová konstrukce. Je vidět, že tento typ batohů má stále své fanoušky, kteří na ně nedají dopustit, a žádný větší výrobce tak tento základní model neopomene zařadit do své nabídky.

Tactical 45

Foto: Tactical 45 SOLDATO Team

Komín - prověřená konstrukce

Jedná se o univerzální batohy nejrůznějších velikostí, od malých 30-ti litrových batůžků, přes klasické 60-ti litrové patrolovací batohy až po 120-ti litrová monstra. Říká se, že v jednoduchosti je síla a u klasické komínové konstrukce to určitě platí.

 

Všechny tyto batohy jsou veskrze stejné. Mají jednu základní komoru, která u větších objemů bývá rozdělena na dvě části, přičemž do té spodní se lze dostat samostatným vstupem. To, co od sebe tyto batohy různých výrobců odlišuje, je především kvalita zpracování, použité materiály, různé maličkosti a detaily a v neposlední řadě také cena.

 

Tactical 45

Foto: Tactical 45 je batoh s komínovou konstrukcí SOLDATO Team 

 

Je jasné, že ani česká firma TacticalPro, od které máme k testování jejich řadu taktických batohů, a kterou nemusíme pravidelným čtenářům Recenzí Armádních novin dlouze představovat, nemohla tuto kategorii batohů opomenout. V kolekci taktických batohů této firmy se tak nachází batoh Tactical 45, který je právě hlavním představitelem klasické komínové konstrukce bez nějakých moderních prvků. Alespoň tedy z přední strany.

 

Zajímavá záda

Zadní část je totiž tvořena neotřelým zádovým systémem, se kterým jsme se u jiných výrobců ještě nesetkali. Tento systém se objevuje jen u dvou největších batohů řady Tactical, konkrétně u Tactical 75 a právě Tactical 45. Celé řešení je velmi neortodoxní a rozhodně zajímavé.  

 

Batoh je v zadní části tvořen dvěma hlavními celky. Zádová část s ramenními popruhy a bederní část s bederním pásem. Jak ramenní popruhy, tak bederní pás (který lze odepnout), jsou dostatečně polstrované a široké, přičemž bederní pás vypadá k velikosti batohu opravdu robustně. To ale rozhodně není ke škodě. Ramenní popruhy jsou samozřejmě anatomicky tvarované. Oba dva celky jsou podšity 3D distanční síťovinou, která zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu a odvod tepla od těla.

 

Tactical 45

 Foto: Zádová část SOLDATO Team

 

Zvláštností celého systému je právě vrchní zádová část s ramenními popruhy, která je celá pohyblivá. Celý tento celek je zadní částí připevněn na dvě ploché lišty, vyrobené z hliníkové slitiny, které jsou součástí zádní části batohu a tvoří tak i jakousi jeho kostru. Fixační popruhy pohyblivosti jsou zde jen ve spodní části celku, takže celá tato vrchní část se vám bude pohybovat.

 

Teorie je jasná. Každý má záda jinak velká, a pro opravdu pohodlné nošení je bezpodmínečně nutné mít správně nastavenou právě zádovou část. Ta má, spolu s bederním pásem a ramenními popruhy, hlavní podíl na tom, jestli se batoh bude nosit pohodlně nebo ne. U vrcholných modelů jiných značek se můžeme setkat s tím, že se dají záda nastavit do několika poloh, zde zafixovat a tím je znehybnit.

 

Tactical 45

Foto: Vaše záda budou jako v bavlnce SOLDATO Team 

 

TacticalPro zde však využívá samotnou váhu batohu. Vy si jen zafixujete spodní rozsah, čímž vymezíte, kam až se může horní díl natáhnout, a o zbytek se postará gravitace. Chod celé části je hladký, nikde se nic nezadrhává. Zkušenosti z používání a to, jak se nám celý systém osvědčil v praxi, Vám přineseme až v recenzi batohu Tactical 75. Zatím mohu prozradit, že se náš testovací tým rozdělil na dva tábory…

 

Jinak je provedení zadní části klasické. Ramenní popruhy mají rychloodhazovací systém. Na novém batohu, který nám výrobce dodal, se již ve sponách rychloodhozu objevil povolovací pásek, který velice usnadnil manipulaci se sponou a ta tak jde velmi dobře povolit. Řešení jednoduché a účelné.

 

Hrudní popruh u této kategorie je nutností a na batohu samozřejmě nechybí. Všechny spony a přezky jsou ITW Nexus, kvalita je tedy zaručena.

 

Tactical45

Vraťme se k přední části. Hlavní komora má obsah 45 litrů, a je v první třetině rozdělena pomocí chlopně se středovým zatahováním. Do spodní části se dá samozřejmě dostat samostatným předním vstupem.  Hlavní komoru lze díky zvýšené části vrchního vstupu ještě zvětšit. Z tohoto důvodu je výškově stavitelné i víko batohu, aby tak bylo zaručeno správné zapnutí celého batohu.

 

Tactical 45Foto: Tactical 45 v béžovém provedení  SOLDATO Team
 

Víko má dvě menší kapsičky na zip, přičemž jedna je přístupná z venkovní části a druhá z vnitřní. Víko je trochu menší, a tak se občas stane, že někdy ne zcela zakryje horní část batohu. Zajímavostí je, že lze celé víko od batohu odepnout, a používat ho samostatně. Velký praktický význam to však nemá.  

 

Další kapsy, které jsou stáhnuté jen gumou, se nacházejí ve spodní části bočnic. Hlavní komora pak obsahuje jednu menší samostatnou vnitřní kapsu, která se nachází v horní části zádové strany a je na zip. Ve spodní části hlavní komory je nakonec otevřená kapsa stáhnutá gumou, primárně pro hydrovak. Možnost uchycení hydrovaku, výstup na hadičku i držáčky hadičky na ramenních popruzích jsou už standardem.

 

Tactical 45

Foto: Poutko na přenášení nebo překládání batohu / SOLDATO Team

 

Celá přední a boční plocha je klasicky pokrytá „MOLLE“ vazbou. A zcela klasicky se na celém batohu, jak už jsme u produktů firmy TacticalPro zvyklí, nachází spousta fixačních a upínacích popruhů. Jestli je to dobře nebo ne se musí každý rozhodnout sám. Je jen škoda, že odepínacích je jich naprosté minimum (konkrétně jen upínací popruhy na víku batohu). Zmínit musíme ještě dvě masivní poutka v zadní části, které pomáhají k lepší manipulaci s batohem.

 

Příjemnou maličkostí nakonec, která vždy potěší, je pláštěnka ukrytá v malé kapsičce na spodku batohu. Není integrovaná, dá se tedy celá vyjmout. I když Cordura, ze které je batoh vyrobený, nabízí určitý stupeň voděodolnosti, přeci jen je v opravdu náročných deštivých podmínkách lepší pláštěnku použít.

 

Tactical 45

Foto: Do spodního prostoru se spacák vleze bez problému / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Obsah 45 litrů a kvalitní zádový systém předurčují batoh na jedno až třídenní patroly. Do menšího batohu už vše potřebné nedáte, a hlavně málokterý má opravdu kvalitní záda. Na delší patrolu bez dozásobení je pak už rozhodně lepší vzít si větší batoh. Při kvalitním zabalení (které je u komínové konstrukce opravdu důležité) se vám však do batohu Tactical 45 vše důležité pravděpodobně vejde. Dobrou volbou pro rozšíření kapacity je i pořízení přídavných kapes, které díky MOLLE vazbě, můžete na batoh umístit.

 

Přístup přes horní část je bezproblémový a přehledný. Vrchní vstup lze utáhnout pomocí obvodových stahovacích šňůr, a to jak v běžné, tak i ve zvýšené komínové části vstupu. Dobře využitelný je i jistící popruh, vedoucí od zadní k přední části horního vstupu. Ten je vhodný nejen k dalšímu zajištění tohoto vstupu, ale hodí se i k přichycení taktické přilby nebo jiného vybavení.

 

Tactical 45

Foto: Spodní komora batohu  SOLDATO Team

 

Spodní komora je u nás standardně využívaná na spacák. U Tactical45 se do ní pohodlně vejde středně velký univerzál. Vložení je možné jak vrchním vstupem s následným zatažením přechodové chlopně, tak i samostatným vstupem v přední části batohu. Přední otvor se svým půlkruhovým tvarem zdá na první pohled malý, ale naprosto vyhovuje. Vyjmutí a znovu vložení spacáku při plně zabaleném batohu je pak rychlé a pohodlné.  Pokud byste však na svou výpravu chtěli velký zimní spacák, už byste museli využít celý batoh, což jednoduché rozdělení obou komor samozřejmě umožňuje. Počítejte však se zaplněním podstatné části batohu.

 

Tactical 45

Foto: Najde se místo i pro přilbu SOLDATO Team

 

Použití hydrovaku u takového batohu je na delších patrolách nutností. Výrobce již používá k upevnění hydrovaku k batohu pásek suchého zipu, takže přichycení dvou nejvíce používaných modelů (Source a Camelbak) je snadnější. Přesto by byl ale krátký popruh s plochou přezkou lepší a jistější volba. Vyvedení hadičky i její přichycení k ramenním popruhům je už řešeno standardně a nevyskytl se žádný závažný problém.

 

Tactical 45

Foto: Detail uchycení sací trubičky na ramenním popruhu SOLDATO Team

 

Dostáváme se k ramenním popruhům, které jsou jedním z indikátorů pohodlného nošení batohu. O anatomickém tvaru a polstrování jsme již mluvili. Důležité z vojenského pohledu také je, že batoh Tactical45 má ramenní popruhy dostatečně dlouhé, takže i nošení v kombinaci s taktickou balistickou vestou nečiní vážnější problém. Při správném nastavení lze zapnout i bederní pás, což přispívá ke většímu komfortu nošení. Málokterý batoh se totiž s plnou balistikou nosí dobře. Tactical45 je však batoh, který je v kombinacitaktickou vestou dobře použitelný.

 

Verdikt

Pokud se chcete držet klasické komínové konstrukce a její jednoduchosti, není potřeba vymýšlet nic složitého. Ověřená klasika je jednoduchá, přesto stále funkční. A přesně takový je i Tactical 45. Nabídne vám kvalitní zpracování a jednoduchost, to vše za cenu 3459,-kč. Jako každý batoh u TacticalPro lze i tento zakoupit v různém barevném provedení, k dostání bude i v českém potisku vz.95, což potěší hlavně profesionály AČR. Batoh je doplněn o funkční prvky, jako například výškově stavitelné víko nebo propracovanou zádovou část. Vaší pozornosti by rozhodně neměl ujít. Může se stát rozumnou alternativou pro všechny ty, kteří velký batoh nevyužijí, ale nechtějí přijít o komfort nošení, které menší batohy postrádají. Také je to dobrá volba pro děti, pro které to může být jejich první „velký“ batoh.    

 

Klady

+

Jednoduchá konstrukce

+

Spojení středně velkého batohu a kvalitních zad

+

Nošení s taktickou vestou

Zápory

-

Menší víko

-

Nemožnost odepnutí předních upínacích popruhů

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

 

 

Šarže Kvality

 


Zapůjčil:

TacticalPro

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 01.07.2013 Čas: 00:13

Zádový systém je už více popsán v recenzi Tactical 75.
Přiznám se, že osobně si stále nemohu udělat na celý systém názor. Chce to více času a ještě více nachozených kilometrů. Rozhodně to ale není špatný systém.

Osmapadinu momentálně nemám k dispozici, takže to reálně nemůžu vyzkoušet. Ale vzhledem k tomu, že batoh má na výšku kolem 500mm a sklopená kosa 636mm tak myslím, že se do batohu vejde a zbytek zvládnete zakrýt víkem, které se dá zvednout.

avatar
štaflík Datum: 18.06.2013 Čas: 11:01

Mohli by testeři, či majitelé batohu trochu více rozvést, ten nosný systém, resp. jeho fungování v praxi?
Vejde se do batohu na výšku Sa58 (sklopka)? Samozřejmě s nezapnutou dolní přepážkou...
Díky

avatar
morffium Datum: 13.05.2013 Čas: 04:28

Tento batoh sa mi zapacil od okamziku,ako som ho uvidel na strankach AN.Vobec som necakal na recenziu a hned som si ho kupil. Skusim to zhrnut do bodov:
1-zhanal som batoh asi 2 roky...a az teraz(mam ho asi 2 mesiace a 3 celovykendove tury)
2-Chrbtovy system je velmy dobry,aj pri zatazeni 25 kg nemam tak mokry chrbat ako u inych.
Pri zapnuti bedroveho pasu(ktory je neskutocny,pretoze je tak široky...a u inych som taky nevydel a ked ano tak batoh bol zase o nicom)sa batoh nosi uple bez
problemov a hlavne necitim tak chrbat (na tury chodim cca 15 rokov a zacinal som z uezkou a
žebrákom :))
3-Pri pouziti dvoch desat litrovych bocnych vakov sa dostavame na 50-70L,co je super
4-Je pouzitych velmi malo zipsov,co je dobre,pretoze zipi su dost haklive(vlastne tam je iba jeden)
5-MOLLE system je dobry,zavesym tam vsetko,co potrebujem(aj co nepotrebujem :))
Zapory:
1-Horna cast batohu ma velmo male kapsy,cakal som vescie
2-plastenka by mohla byt vecsia,ked dam na batoh karitatku,tak ho uz nezakrije cely
3-spodna komora je pre moj spacak malá,nakolko chodime aj v chladnejsom pocasi
4-predne popruhy su uplne kratke,nechapem preco...
Este neviem ako sa zacne spravat ked ho zatazim viac...
Co sa tyka celkovej kvality materialov pouzitych na tento batoh,to zistime az po case.
Ale zatial som s nim velmo spokojny...
Az kua na tu cenu :(

avatar
honza Datum: 11.05.2013 Čas: 23:58

abych se přiznal, tak po měsíci užívání jsem už na ty záda nesáhnul... našel jsem si svou polohu a od té doby to nosím jak je, nic se nepovoluje, nic neujíždí... podle vrstev oblečení a toho jak chci mít zatížené ramena jen lehce koriguju ramenní popruhy...
při běžném turistickém nošení se člověk ani moc nezapotí, při plné zátěži batohu už ale ten systém mikroventilace tolik nefunguje :D

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 11.05.2013 Čas: 13:40

Je samozřejmě pravda, že tento systém je i na jiných batozích. Mimo KarrimorSF také třeba na batozích od Wisport. Tím, že jsme se s tím systémem ještě nesetkali bylo myšleno, že jsme se s tím nesetkali fyzicky, tzn. že jsme konkrétně batoh od Karrimoru ještě nenosili (špatná formulace v recenzi, sorry...). Unikátnost byla myšlena spíše tím, že to není "mainstream" v zádových systémech. Na tom, že se toto řešení až tak často nevyskytuje, se asi shodneme...
Každopádně díky za dopřesnění.

Bylo by možné napsat pár vašich postřehů s tímto zádovým systémem? Přesně takhle si totiž představujeme smysl těchto stránek. Srovnávání zkušeností různých uživatelů a debata o tom, co je dobré a co ne.
Díky pánové.

avatar
Ondra Datum: 10.05.2013 Čas: 21:01

Ten zádovy systém májí i batohy KarrimorSF dokonce i to boční madlo.

To, ale nic nemění na tom, že je to super kombinace, já tahám všude krosnu, protože malé batohy prostě nejsou pohodlné. Tak třeba už nebudu muset.

Jinak pěkná recenze, těším se na ty další, a hlavně větší krosny...

avatar
honza Datum: 10.05.2013 Čas: 20:28

Docela jsem se pobavil s tím unikátním zádovým systémem. Přesně to co vidím na obrázku mám na svém batohu westfield glacier koupeném v roce 2008.

Co se týká zkušenosti s používáním, za nic nasvětě bych ho nevyměnil. Má už něco za sebou a ten zádový systém si nemůžu vynachválit, batoh se mi pohodlně nosil i s vykloubeným ramenem a to byl jiný maras...

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava