Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Batoh Tactical 20

Datum přidání 18.02.2013   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 12 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Zvláště po zkušenostech z mise v Afghánistánu, se i mezi českými vojáky uchytil název a hlavně používání batohů typu GrabBag. Dalo by se říci, že jde o batohy „poslední záchrany“. Když se vše ostatní pokazí, chytnete toto zavazadlo, ve kterém máte vše potřebné a mizíte.

Tactical 20l

Foto: Batoh Tactical 20l od firmy TacticalPro / SOLDATO Team

Požadavky na GrabBag

Nejedná se však o kategorii batohů jako takovou. Není nikde specifikováno, jak by měl být GrabBag velký, jak by měl vypadat nebo co obsahovat. Každý na GrabBag bude mít trochu jiné požadavky, které se mohou i výrazně lišit. Zkusíme tedy nastínit hlavní zásady a možné směry.

 

Rozhodující je zde velikost batohu. Už z označení GrabBag je jasné, že by to neměl být příliš velký batoh. Musí jít rychle a lehce uchopit, hodit na záda či přes rameno a rychle odejít. Takže velikost do 35 litrů. Rozhodně také nesmíme zapomenout na odolnost a zpracování batohu. Je třeba si uvědomit, že na vašem GrabBagu může někdy záviset i Váš život. Je tedy třeba vybírat pečlivě a vše si řádně odzkoušet.

 

Tactical 20l

Foto: Přední MOLLE vazba se hodí / SOLDATO Team

 

Posledním důležitým kritériem bude členění batohu. Vzhledem ke svému určení je dobré, aby byl batoh vícekomorový s množstvím různých vnitřních i venkovních kapes. Materiál, který do něj budete ukládat, budete také v krizové situaci chtít rychle najít. Kritérií pro GrabBag by se samozřejmě dalo nalézt více, tyhle ale považujeme za klíčové.

 

Firma TacticalPro má ve své nabídce taktických batohů i model Tactical 20. Ne že by se batohy velikosti kolem 20-ti litrů nevyráběly, ale není to hlavní proud. Je proto dobře, že se lidé z TacticalPro rozhodli i pro tuto, ne tak častou velikost. A zdá se, že se jim jejich počin vydařil.

 

Tactical 20l

Foto: I při neúplném rozepnutí je přístup do batohu dobrý / SOLDATO Team

Tactical 20 jako ideální malý GrabBag?

Batoh Tactical 20 vypadá jako menší bráška batohu Tactical 35. I materiálové složení je v podstatě stejné. Liší se však v jedné důležité věci. Jeho hlavní komora jde rozepnout po celém svém obvodu (samozřejmě tedy kromě úplně spodní části). To ve vás evokuje myšlenku na změnu způsobu balení, než na které jste zvyklí.  

 

V hlavní komoře se v její zádové části nachází kapsička na umístění hydrovaku (nebo třeba netbooku), která sahá asi do 1/3 výšky batohu. Vývod na hadičku v horní části batohu i držáky hadičky na ramenních popruzích jsou u řady Tactical již standardem, a také u nejmenšího batohu této řady nechybí. Nošení v kombinaci s hydrovakem není úplně příjemné, což se vzhledem k velikosti batohu dá předpokládat, ale jako nouzové řešení je to akceptovatelné.

 

Tactical 20l

Foto: Při úplném otevření není, co vytknout / SOLDATO Team

 

V přední části hlavní komory je pak přes celou její část síťovaná kapsa na zip, ideální na různé dokumenty či mapy. Celá komora je díky způsobu rozepínání dokonale přehledná. Vzhledem k velikosti batohu však už budete mít problémy s přenášením více rozměrnějších součástek výbavy.

 

Druhá komora je už otvíratelná klasicky, tedy zhruba do 2/3. Obsahuje jednu menší kapsičku, která je v zadní části této komory. Tato kapsička není celou svou plochu přišita k zadní části. Tím pádem mezi touto kapsičkou a právě zadní části vzniká další prostor, využitelný také jako malá kapsička. Toto řešení však není úplně ideální, lepší by rozhodně byla další plnohodnotná kapsa (nebo i dvě) na vnitřní čelní straně.  Druhá komora již není tak přehledná, a zejména v její spodní části je problém se orientovat.

 

Tactical 20l

Foto: Horní upínací popruh je jen na obtíž / SOLDATO Team

 

Posledním využitelným prostorem je jednoduchá plochá kapsa na čele batohu. Jak už jsme zvyklí z batohů TacticalPro, i na Tactical 20 se na boční, přední a spodní straně nachází „MOLLE“ vazba. Můžete si tak batoh rozšířit o další kapsy a sumky, což je pro použití batohu jako GrabBag rozhodně výhodné. Vytvoříte si tak další úložná místa na drobnější vybavení, které potřebujete mít okamžitě po ruce (dýmovnice, chemická světla, zásobníky, atd.).

 

Zádová část je dostatečně pevná, výstelky z 3D síťoviny jsou v oblasti lopatek a beder čímž je umožněna dobrá cirkulace vzduchu. Díky tomu a anatomicky tvarovaným ramenním popruhům (s možností rychloodhozu) se i takhle malý batoh poměrně slušně nosí. Batoh nemá bederní pás, který se ale u této velikosti ani neočekává. Hrudní popruh, který využijete snad u každého batohu, tady samozřejmě je.

 

Tactical 20l

Foto: Boční popruhy také někdy překážejí / SOLDATO Team

 

Tak jako u každého batohu řady Tactical, i zde se nachází další kompresní a upínací popruhy. U velikosti batohu kolem 20l je ale už opravdu k zamyšlení, jestli jsou nutné. Na bočních stranách se to dá ještě akceptovat. Ne snad že by se tam něco nosilo, ale spíše jako nouzové zapínání při poškození zipu. Vzhledem k způsobu otvírání batohu po celém obvodu jsou ale i tak trochu obtěžující.

 

Mít ale upínací popruhy na přední straně takhle velkého batohu je už opravdu trochu divné. Tyto popruhy jsou opravdu zbytečné, zvláště pak ten horní, který je jen kousek nad přední kapsou a při jakékoliv činnosti s touto kapsou vám zdatně sekunduje. Přitom řešení se nabízí samo. Na spodní části batohu jsou spony, sloužící k připevnění dalších upínacích popruhů. Pokud by takové spony byly i na přední části, má každý možnost zvolit si, jestli popruhy chce nebo ne. Ideální stav…

 

Tactical 20l

Foto: Jednoduché, ale funkční / SOLDATO Team

Jak se nám osvědčil Tactical 20

Batoh jsme primárně užívali jako GrabBag. Jeho velikost i skladnost je ideální pro uložení ve vozidle, kde nikde moc nepřekáží. U specifického druhu vozidel je vhodné batoh připevnit z venku, a ani zde se nevyskytl žádný problém. Poutko batohu je dostatečně pevné aby vydrželo i větší zátěž. Dá se využít i možnost rozepínání ramenních popruhů a díky tomu tyto popruhy připevnit ke konstrukci vozidla. Samozřejmě je vhodné ještě celý takto upnutý batoh jen tak pro jistotu přepásat „gumicukem“.

 

Tactical 20l

Foto: Batoh se dobře nosí na jednom rameni… / SOLDATO Team

 

Jak již bylo řečeno, způsob otvírání batohu vám nabízí zvolit trochu jiný styl balení. Batoh si položíte na zadní část, celý ho rozepnete a věci do něj vkládáte jako do kufru. Kupodivu je to vcelku zajímavý způsob, jen si na něj musíte trochu zvyknout. Jediné co by se dalo zlepšit, je vnitřní členění.

 

Pokud by po vnitřním obvodu hlavní komory byl našitý suchý zip a pokud by se k batohu dodávaly přepážky, které by tam šly vložit, vznikl by velmi zajímavý systém vnitřního členění (tak jak to známe z některých specializovaných fotobatohů). Takhle se vám může stát, že batoh zaplníte vybavením, které ukládáte, když je batoh naplocho, a jakmile si ho dáte na záda, vše se vám pomíchá. Nutností je samozřejmě pečlivější balení.

 

Tactical 20l

Foto: …tak i v ruce / SOLDATO Team

 

Vzhledem k velikosti batohu musíte také pořádně zvážit, co vše si tam uložíte. I když to možná na první pohled nevypadá, velikost 20l je již přece jen menší, než jste běžně zvyklí. Uložení většího množství rozměrnějšího vybavení se tak trochu stává hrou Puzzle. Přesto se nám tam vždy všechno potřebné vybavení podařilo vměstnat.

 

Velikost i členění předurčují batoh Tactical 20 i k jinému, než čistě vojenskému využití. Zvláště v černé barvě jej lze použít jako příjemný „every day“ městský batůžek. Osvědčil se také jako batoh do školy. I v civilním prostředí tak určitě oceníte odolné provedení tohoto batohu.

 

Tactical 20l

Foto: Jeden ze způsobu použití / SOLDATO Team

Verdikt

Malý příjemný batůžek, který tvoří vhodný doplněk k vašemu hlavnímu zavazadlu. Využití najde jak ve vojenském, tak i v civilním prostředí.  Pro vojáky se nabízí především jako téměř dokonalý GrabBag, na kterém naleznete jen málo zásadních nedostatků. V úvahu musíte vzít pouze fakt, že se jedná o 20-ti litrový batoh a dopředu s tím počítat. Za cenu 1359,- není ani o čem moc přemýšlet a tento batoh můžete mít neustále připravený jako pohotovostní zavazadlo.

 

Klady

+

Rozepínání hlavní komory po celém jejím obvodu

+

Kvalitní a odolné provedení

+

Velikost batohu

Zápory

-

Kombinace s hydrovakem

-

Zbytečné upínací popruhy

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 


SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

 

 

Šarže Kvality


Zapůjčil:

TacticalPro

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
fenri Datum: 15.03.2014 Čas: 22:24

Dobrý den,
uvažuji o batohu TP20 jako o EDC, ale líbilo by se mi, nosit v něm na střelnici své AKSU-U. Jak je řešen otvor pro vyvedení hadičky hydrovaku? Protáhla by se tam hlaveň AKSU (na kterou bych nějakou "ponožku" na skryté nošení. Šla by to díra event. rozšířit? Děkuji za info.

avatar
WalterCZ Datum: 19.07.2013 Čas: 16:18

O koupi tohoto batohu reálně uvažuji, je však pár věcí, co mi ani na druhé verzi nevyhovuje. Bohužel jsem batoh neměl možnost osobně vyzkoušet a naživo osahat, vycházím jen z fotek co jsem našel na internetu, je proto možné, že jsem něco přehlédnul a ve skutečnosti je to jinak, v takovém případě se dopředu omlouvám.
1. Menší kapsa (ta dál od uživatele) je zapínána na klasický zip, který není nijak chráněn proti vodě. I když asi pár kapek vydrží, při souvislém dešti bych měl o obsah menší kapsi (a vlastně celého batohu, protože kapsi jsou od sebe odělené nějakou slabší látkou, ne cordurou jako u 35 litrového batohu) strach. Bylo by dobré, buď použít nepromokavý zip (jako například u lékárničky) nebo zip překrýt jako je to v případě větší kapsi. I když je ve hře ještě možnost pláštěnky, stejně by bylo dobré zip nějak lépe zabezpečit.
2 Na horní straně batohu není žádná moole vazba, proč? U Tactical 35 je a snadno si dovedu představit její reálné využití. Osobně jsem například zvyklý nosit na zadní části batohu připnutý hydrovak (Source US1/3l díky čtyřem plastovým trojzubcům, které se provlečou moole nebo UV), což mi tady umožněno nebude, nemám kde uchytit horní dva pásky. Přitom by stačilo pouze našít na vrch pár řádků vazby, přesně stejně, jako je to na 35 litrovém. Původně jsem si myslel, že vazba chybí i na spodní části a je nahrazena pouze čtyřmi provlékacími očky (ktará jsou samozřejmě super a své upatlnění 100% také najdou), ale z fotek Blackforest Teamu (odkaz v úvodu komentáře) jsem zjistil, že tam naštěstí je (i když při troše snahy by se tam možná vešli 3 řádky, oproti stávajícím 2, byly by tím pádem více u krajů dna a lépe a stabilněji by se na ně uchycovala například karimatka nebo spacák).
3. Další výtka na absenci Moole směřuje na boky batohu. Nad horním jistícím popruhem je ještě spousta místa a Moole už tam nepokračuje, škoda. Buď kvůli nějaké vyšší sumce, nebo v případě, že jich umístím více nad sebe, už bych tu horní neměl kam upnout. Vím, že se batoh v těch místech už mírně ohýbá a klene, ale pro malou sumku by to nebyl problém. Stejná situace je na čelní straně směrem dolů ke dnu. Tři řádky a pod nimi volné místo. Dokonce by třeba pasoval čtvrtý řádek na úroveň dvou bočních plastových průvlekových oček (nebo by se očka jednoduše o pár mm posunula, aby navazovala na řádek Moole). Možná by pak byl batoh už moc "přeplácaný", ale jednak si to nemyslím, design tohoto batohu je naprosto špičkový a pár řádků vazby by to jistě nezkazilo a dále by to měl být batoh zaměřený na funkčnost, takže i kdyby se přeplácaným stal, bylo by to užitečné přeplácání! :D
4. U této poznámky si nejsem jist, zda-li je reálně proveditelná, i tak jí ale uvedu. U větších verzí batohů jsou na bocích kapsi pro lahve s pitím, nebylo by možné je vtěsnat i do takto malého batohu? Mám civilní 20 litrový batoh a tam jsou. Přeci jen jsou někdy chvíle, kdy z nějakého důvodu upřednostníte spíš dvě litrové láhve s pitím, než hydrovak (případně můžete néset oboje a máte 4 litry vody, aniž by decilitr zabíral vnitřek batohu). Tyto boční kapsi s sebou ale přináší i jeden problém. I když jsou sice stáhnuté na vrchní otevíratelné straně gumou, tak když jsou prázdné, stejně zcela nepřilnou k bokům batohu a při delším dešti se v nich dělá solidní zásobárna vody, která po delším čase, i přes Corduru, proniká švi do batohu. Dala by se ovšem do jejich spodní části, dna, umístit odtoková dírka, tím by se problém vyřešil (podobně to má většina sumek ALP Army). Další nepříjemnou věci je trošku deformace UV, ale při provlečení sumkou se kapsa dopne a nic by se pak kroutit nemělo.
5. Nezesílené dno! Tady asi není moc co rozvádět, prostě u batohu, který se každoděnně používá, byť takto malého, nezabráníte tomu, aby jste ho někdy nepoložili na asfalt, štěrk, do bláta, neuložili do něj něco nevhodného a tak dále a nezesílené, jen jednovrstvé dno je v tu ránu nedostatečné. Vím, že pužitý materiál něco vydrží, mám s ním pár zkušeností, ale i tak by ve mě min. dvě vrstvi (nebo zesílení nějakým jiným materiálem) budily větší důvěru. Dále uvedu už jen pár "teoretických" myšlenek, které nepovažuji ani tak za problémy, jen mě prostě napadly a donutily se nad nimi zamyslet:
6. "Krotitele popruhů" (neocenitelná věc!!!) jsou na batozích TakticalPro řešené jako pásek zuchého zipu. Z produktů ALP jsem zvyklý na gumové "kroužky", co je lepší varianta? Samozřejmě napevno sešité gumičky od ALPu mají tu obrovskou nevýhodu, že je můžeme navlékat jen na volné konce popruhů, tzn. do místa za šev se už logicky nedostaneme, museli bychom gumu rozstřihnout a znovu sešít. Zase je ale popruh "zpacifikovaný" tímto způsobem kompaktnější a více stlačený.
7. Popruhy Moole vazby jsou z jednobarevné textílie, daly by se použít pásky přímo z Cordury v postisku vz. 95. Abych se přiznal, nejsem zrovna uctívačem S.P.M. Liberec, ale jejich batohy, které toto používají, jsem viděl v Brně na studentech UO a vypadají vskutnu náramně dobře (také na letošním IDETu předvedly pár zajímavých nápadů a jsem na ně docela zvědavý v praxi). Samozřejmě je to otázka vkusu každého z nás, jestli popruhy zelené nebo maskované. Jen mě napadá, jestli jsou ty zelené (nevím, z čeho přesně jsou) maskované i v IR spektru jako ošetřená Cordura? Aby pak v nočním vidění nesvítily, jako klasické oblečení.
8. Proč má vnější (menší) kapsa pevně našitá poutka na nástroje a síťku? Proč TakticalPro nevyužila svého skvělého nápadu a nenašila místo nich pouze suchý zip, který by si pak mohl každý osázet panýlky dle své vlastní potřeby a aktuální situace? Jistě by se to hodilo, nevím, proč bych měl nutně používat něco, co mi někdo do batohu našil na pevno, aniž by mi dal možnost se rozhodnout, vždyť modularita je, alespoň pro mě, jedním z největších lákadel vojenských batohů. Zrovna tak by mohl být suchý zip na druhé vnitřní straně této kapsy. Abych ale jen nekritizoval, je spousta věcí, které velmi oceňuji. Moc se mi například líbí Moole uvnitř batohu, což ani dnes není běžná věc, stejně tak vnitřní i venkovní poutka, umožnující stažení či připnutí dalšího vybavení. Určitě je to mnohem lepší, než napevno přišité pásky na předchozí generaci či konkurenčních batozích. Úžasný je i celkový design, ramení popruhy, CENA (ta je vážně neskutečně příznivá, snad taková zůstane :D) atd... Na závěr napíšu to, co mělo možná zaznít už v úvodu, k čemu hodlám batoh používat. Převážně by měl sloužit jako školní batoh, kterým dostanu notebook, sešity a nějaké doplňky na a z přednášek (proto bych ocenil možnost velkovních kapes na láhve), dále jako klasický "městský" batůžek, pro který se uplatnění vždycky najde (neumím si představit, že bych každý den neměl něco na zádech) a v neposlední řadě také jako batoh na menší či větší výlety, na které ovšem ze specifických důvodů nechci brát větší, těžší batohy. Abych byl konkrétnější, například chodíme s kamarádem na delší pěší výlety (50-100km) a při takové vzdálenosti už si musíte seznam nesených věcí vážně rozmyslet. V podstatě tahám jen vodu (hydrovak + láhve), nějaké jídlo a nouzové termo prádlo a přesně tomu odpovídá velikost 20 litrů (proto nutně potřebuji možnost externího upevnění hydrovaku). Snad se tímto svým komentářem nedotknu lidí z TakticalPro, jejiž práce mi připadá skvělá a produkty jedny z nejlepších na trhu... 

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 14.03.2013 Čas: 13:34

to Miroslav:
Je mi velmi líto, ale to Vám neřeknu. Můj Source je na cestě do zahraničí, tudíž se k němu momentálně nedostanu.

Doporučuji napsat nebo zavolat do ALPu a zeptat se tam.

avatar
Miroslav Datum: 13.03.2013 Čas: 20:42

to mart,
ake su rozmery Dagger-a, teda len vnutorneho mechura. Dakujem

avatar
Ondřej Lacina Datum: 12.03.2013 Čas: 21:34

mart (SOLDATO team):
Moc děkuji, jen co to možností dovolí, pořídím batoh Tactical 35 + vámi doporučený hydrovak a časem i snad dvě kapsy Tactical 10. Věřim, že budu velice spokojen a přeju Vám hodně úspěchů.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 09.03.2013 Čas: 19:30

Pro Ondřej Lacina:
Takže, do obou batohů (tactical 20 i 35) pasuje široký hydrovak Source Dagger 3L (respektive jeho vnitřní část). Tento hydrovak je pro použití v batohu (ale i ve vestě) výhodnější, protože má díky dvou komorám nižší profil a lépe tak sedí na zádech.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 02.03.2013 Čas: 11:26

Máme v testování kompletní řadu batohů Tactical, takže ANO, recenze na Tactical75 určitě bude.

avatar
Jirka Datum: 02.03.2013 Čas: 09:36

Zdravím,
neplánujete recenzi verze batohu Tactical 75L ?

avatar
Ondřej Lacina Datum: 28.02.2013 Čas: 21:19

mart (SOLDATO team)
Zájem určitě je :) Rozhoduji se mezi batohem Tactical 20 a Tactical 35. Rozhodně v nich počítám s použitím hydrovaku, tak bych velice ocenil rady a informace, jaké hydrovaky jsou do obou batohů ideální.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 21.02.2013 Čas: 21:18

Obecně jsou v současnosti nejpoužívanější hydrovaky Camelbak a Source. Osobně dávám přednost Source, a to z mnoha důvodů. (srovnání těchto dvou systémů chystáme do budoucna).
Konkrétně tedy Source WXP 2l nebo Dagger 3l (ten ale nevím, jestli do dvacítky vleze, můžu zkusit jestli je zájem...).

avatar
Ondřej Lacina Datum: 21.02.2013 Čas: 15:37

Jaký hydrovak by jste k tomuto (nebo k provedení 35l) doporučovali?
Děkuji

avatar
Samo Datum: 19.02.2013 Čas: 10:22

Ono by stačilo do zad dát tu tenkou plastovou desku (která je i lehká) jak třeba využívají batohy Tasmanian TIger nebo 5.11 a ono by to eliminovalo "kulatá záda" kvůli hydrovaku...

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava