+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Batohy
Recenze batohu Savotta Jääkäri L: Vstup do extraligy
Pokud to se svou prací vojáka myslíte opravdu vážně, tak jste již asi zjistili, že v některých věcech nemá smysl dělat kompromis. A tím mám na mysli třeba i volbu vybavení. Do reálného nasazení si hledáte jen to, co opravdu funguje a na co se můžete spolehnout. 100% to platí u velkých patrolovacích batohů. Těch skutečně dobrých je jen několik. Dostat se do této extraligy není ale vůbec jednoduché. Podaří se to námi testovanému batohu?
Foto: Savotta Jääkäri L / SOLDATO Team
Tato TOP třída není příliš velká. Jedná se o batohy, které jsou populární na celém světě a používají je lidé, kteří vědí co a jak. Vidíte je na fotkách z reálných nasazení, mluví se o nich na military fórech. Prostě je poznáte. A to i podle ceny, která je většinou dost vysoká...
Díky spolupráci s firmou Vintagewear jsme se dostali k batohu, který má parametry se do extraligy patrolovacích batohů dostat (pro některé tam však už dávno je...). Dle mého názoru to ale nebude mít lehké. Takže o jaký batoh jde? Jasně, Vintagewear má zastoupení pro...
Foto: S přídavnými kapsami je to už velký batoh / SOLDATO Team
Finskou firmu Savotta. Ta svůj počátek datuje do roku 1955, a již asi není třeba ji příliš představovat. Jeden jejich batoh jsme už v testu měli... To, že tato firma šije pro finské ozbrojené složky napovídá, že by o výrobě batohů měli něco vědět. My jsme si do hledáčku vzali jejich druhý největší batoh, který přímo navazuje na (ve finsku známý) Border Patrol batoh, který se vyrábí od roku 1989. Od té doby firma nashromáždila vcelku dost poznatků na jeho vylepšení, a tak vznikl batoh...
Jääkäri L. Ten se také označuje (pro našince snad ještě jazykoloměji...) Rajajääkäri... Jedná se o klasický patrolovací batoh komínové konstrukce. První seznámení s batohem jsem již zveřejnil v článku na Armywebu, tak se mrkněte. Teď se tedy na batoh podíváme trochu (trochu více) detailněji a samozřejmě si řekneme, jak se nám v reálném prostředí osvědčil.
Foto: Ale ani bez kapes to není prcek / SOLDATO Team
Při pohledu na batoh si jistě všimnete dvou skutečností. Batoh je z velké části pokryt MOLLE vazbou, a všude jsou nějaké popruhy. V prvním případě jsem za to opravdu rád, MOLLE k vojenskému batohu prostě patří. V druhém případě zjišťuji, že každý popruh má svoje využití a není tam jen tak. Jdou elegantně upravit, a s délkou si už nějak poradím...
Batoh je, jak se na tuto kategorii sluší, dvojkomorový, se samostatným vstupem do každé komory. Udávaný objem 40-60 litrů se zdá menší, než bych na batoh tipoval. To mě dokonce vedlo k vyhlášení malé soutěže na našem FB, kterou doporučuji si vyhledat. Drtivá většina našich čtenářů (stejně jako já) tipovala, že má batoh mnohem větší objem. Nicméně došlo k přeměření a nakonec musíme dát výrobci tomto případě za pravdu. Základní objem má skutečně +- 40 litrů, a tento objem lze zvýšit díky vysokému komínu až na udávaných 60 litrů. To je opravdu na spodní hranici objemu, který u patrolovacího batohu vyžaduji. Ještě že tam je ta MOLLE vazba..
Foto: Opravdu je to 40-60 litrů / SOLDATO Team
Materiálově nenechala Savotta nic náhodě. Batoh je ušitý z materiálu Cordura 1000D s PU potahem. Na první omak je to opravdu pevný materiál. Barevně si můžete vybrat z olivově zelené (kterou máme v testu), černé a nakonec v celkem zajímavém potisku finské armády M05. Nějaká typicky pouštní barva tedy chybí. Přezky jsou ITW Nexus. Zip je masivní kovový a očividně něco vydrží. Velmi důležitým prvkem je trubkový rám, který je ukrytý uvnitř batohu v samostatné kapse. Tento rám vyrobený z DUR-hliníku je ergonomicky tvarovaný a vypadá opravdu bytelně. Měl by zaručovat, že se batoh nebude hroutit a bude dobře sedět na zádech. Samozřejmě lze velmi snadno vyjmout.
Foto: Zadní část drží vnitřní rám / SOLDATO Team
Co se týká TTD, tak udávaná hmotnost 2,38 kg se po proměření ukázala jako mírně podhodnocená – naše váha ukázala 2,45kg, respektive 2,85 s kapsami. To není špatná hodnota. Rozměry batohu (měřeno na zádech) jsou na výšku cca 55 a šířku pak nějakých 27. Hloubka batohu je asi 20 cm.
Foto: Spodní komora se samostatným vstupem / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
Jdeme na to, na co jistě všichni netrpělivě čekáte. Balit... Začneme u spodní komory. Ta je uvnitř v horní části oddělitelná chlopní s kruhovým stahováním. Vcelku standardní provedení. Samozřejmě se do kapsy dá dostat i samostatným vstupem, který je jištěný masivním zipem se dvěma protiběžnými jezdci. Komora se otvírá v horní části po celém svém obvodu, tedy kromě zad. Díky tomuto řešení není balení této komory úplně komfortní, ale dá se to. Komora není přehnaně velká, letní spacák se žďárákem se do ní vejde, víc ale těžko. Po zavření je zip jištěn dvěma dlouhými popruhy s přezkami. Znovu standardní a osvědčené řešení.
Foto: Masivní zip je překrytý lemem / SOLDATO Team
Jdeme na horní komoru. Po otevření víka, jištěného klasicky dvěma popruhy s trojzubcovými přezkami, se objeví rolovací systém, známý z lodních vaků. Určitě zajímavé řešení, které zas tak často vidět není. Má své výhody i nevýhody, a asi si na to budete muset trochu zvykat. Po "rozrolování" se komín zvýší o nějakých 35 cm (od vršku zad) a objeví se vstup do horní komory. Těch 35 cenťáků materiálu může při balení (zvláště do spodní části batohu) trochu překážet, naštěstí se ten komín dá "ohrnout". Vnitřek komory má pouze jednu kapsu jištěnou sucháčem, ve které se ukrývá již zmíněný rám. Tato kapsa je určena i pro hydrovak, který se k rámu dá vcelku bez problémů "přifařit". Jdou tam základní typy, co jsme zkoušeli.
Foto: To je ale komín / SOLDATO Team
V horní části kapsy je pak jednoduchý popruh s průvlečnou přezkou pro uchycení právě hydrovaku. Myšlenka dobrá, provedení horší. Proč? Protože popruh s přezkou je blíže ke kapse a pokud má některý hydrovak malinko užší otvor, tak tam ten popruh s přezkou neprotáhnete. A musíte to tam různě kroutit... No, není to ono, ale nakonec to funkci splní. Mezi náma, on tam ten hydrovak drží i bez nějakého popruhu...
Foto: Tohle by chtělo dořešit / SOLDATO Team
Když už jsme u té hydratace, tak těsně nad tímto popruhem je umístěno okénko pro vývod hadice, kryté gumovou zástěrkou. Takže ano, batoh je komatibilní s hydrovaky. Okénko lze teoreticky využít i pro vývod antény. Jeho středové umístění tomu ale moc nenahrává (většina RDST má antény na boku) a nošení RDST v provozuschopném stavu je vcelku problém.
Foto: Malá RDST se v klidu vejde do boční kapsy / SOLDATO Team
Jinak je komora dostatečně velká pro uložení potřebného materiálu. Na manipulaci se systémem otvírání horní komory jsem si musel trochu zvykat. A ano, jak jsem předpokládal, je to časově (v řádech deseti sekund) pomalejší oproti standardnímu zavírání. Ale to je asi jediná nevýhoda tohoto systému. Jinak je uzavírání velmi pohodlné a dokáže se přizpůsobit objemu batohu. Není to vůbec špatný systém.
Foto: Do horní komory jen hlavním vstupem... / SOLDATO Team
Foto: Který má netypické, ale funkční zavírání / SOLDATO Team
Díky různé výšce zabalení a uzavření batohu je nutné tzv. plovoucí víko. To se dá v zadní části pomocí dvou popruhů vytáhnout až o 22cm a zavřít batoh i při plném zabalení. Jen je třeba počítat s tím, že v horních polohách už plně nekryje, respektive má trochu problémy v bočních částech. Díky systému zavírání to ale není nic hrozného.
Foto: Komín je opravdu vysoký / SOLDATO Team
Co se týká víka samotného. Má pouze jednu kapsu, a to vnitřní. Pokud se tedy k drobnostem ukrytým v této kapse potřebujete dostat, musíte otevřít celé víko, a to není úplně praktické. Určitě bych uvítal i kapsu ve víku přístupnou z vnějšku.
Foto: Kapsička jen jedna a vnitřní, škoda / SOLDATO Team
Po zabalení celého batohu můžete využít (v závislosti na stupni naplnění) dva páry bočních kompresních popruhů. Tady není co vytýkat, vše funguje tak, jak předpokkládáte, že by mělo. Samozřejmostí jsou i jednoduché krotitelé popruhů, tvořené gumovými pásky. Ty jsou i na předních zapínacích popruzích.
To je v základu vše. Na balení již žádný další prostor není. A to je možná trochu škoda. Ano, Savotta k batohu nabízí boční (popřípadě přední) přídavné kapsy. Ale ty si musíte koupit. A to je v této cenové kategorii přinejmenším zarážející. Myslím si, že by boční kapsy měly být standardní součástí batohu. Naštěstí je k dispozici máme a pomocí MOLLE vazby je k boku batohu připevňujeme. Opravdu se hodí na další taktické vybavení.
Foto: Boční kapsy jsou super, jen si musíte připlatit... / SOLDATO Team
Jaké jsou zkušenosti s další manipulací? Při plném zabalení batohu je trochu problematičtější se dostat do spodní komory. Hlavně díky opravdu velkému překrytí zipu (které má samozřejmě svoje opodstatnění). Dobře, jde to, ale prostě to není úplně ono.
Pokud byste očekávali další vstup do horní komory, tak zbytečně. Do batohu se lze dostat pouze přes vršek, jiný vstup horní komora nemá. Jestli je to problém nebo ne, už záleží na vašich preferencích. Zmínit ještě musím přenášení batohu. K tomu je určeno jednoduché, ale funkční a hlavně dost dlouhé poutku. Stačí.
Foto: Přenášecí ucho je fakt velké / SOLDATO Team
Nahazuji batoh na záda
A zjišťuji jednu věc. Ten batoh dobře sedí na zádech. Ale jako fakt dobře. Na první pohled velmi jednoduchý zádový systém s minimem polstrování je až překvapivě funkční a efektivní. V podstatě celé polstrování zad se skládá jen ze dvou měkčených svislých pruhů, které nejsou ani nijak vysoké (konkrétně to je asi cenťák a půl). Díky tomu je batoh velmi blízko zad, a to i v případě, kdy na sobě máte balistiku. Těžiště se i v případě nošení s balistikou výrazně neposunuje od ideální roviny. I proto je nošení batohu tak příjemné i při větším zatížení.
Foto: Tady je hlavní síla tohoto batohu / SOLDATO Team
Určitě budete namítat "A co cirkulace vzduchu". No, pokud máte batoh bez balistiky, tak ty svislé polštářky zaručí alespoň nějaké oddělení od zad a vzduch tam může trochu proudit. Ale pod báglem se při běžném (myšleno vojensky...) patrolování stejně zapotíte. A to je fakt i u batohů s rádoby propracovaným cirkulačním systémem. Jenže tenhle batoh je primárně určen pro nošení na patrolách, a tam v reálu na sobě prostě balistiku máte. A pod ní se spotíte, ať máte na batohu sebelepší systém odvětrávání. Ten na to totiž nemá žádný vliv, plát to jistí...
Foto: I bez vesty sedí suprově / SOLDATO Team
Na dva svislé polštářky navazuje bederní pás. A bederák, to je kapitola sama o sobě. Skládá se ze dvou dílů. Bederního pásu a bederní opěrky. Celý je plně oddělitelný od batohu. Nebo si můžete sundat jen tu bederní opěrku. Důležité je také to, že si bederák můžete výškově nastavit (pomocí moléčka) a upravit si batoh na svou výšku. Vymazlené je utahování bederáku. To se provádí (stále ještě netypicky – batohů s tímto utahováním je opravdu málo) směrem ke středu těla. Je to mnohem přirozenější a pro vojáka i pohodlnější. Hodně dobrý. Bederák je ještě standardně doplněn o dva fixační popruhy, spojující jeho zadní část s tělem batohu.
Foto: Bederák je připevněn MOLLE... / SOLDATO Team
Foto: A utahuje se do středu těla. Super / SOLDATO Team
Samozřejmě tu nechybí ani prsák. Je stavitelný, naprosto jednoduchý a funkční. Nemá žádné gumové pnutí, které je někdy vidět na jiných batozích, a jehož použitelnost je mírně řečeno diskutabilní. Za mě prsák, tak jak je na Savottě, plně vyhovuje a hlavně funguje.
Celý systém uzavírají ramenní tráky. Ty jsou anatomicky tvarované a dostatečně dlouhé. Jejich polstrování se může zdát na první pohled trochu tvrdé (a možná i je...), ale je funkční. Jednotlivé plochy jsou různě oddělené a když se na to podíváte detailněji, zjistíte, že to kopíruje prohnutí tráku, když jej máte na sobě. Tady je vidět, že se někdo zamyslel.
Foto: Ramenní tráky také fungují, i na vestě / SOLDATO Team
Jedna věc mi tu však chybí. Tento batoh je určen do taktických bojových podmínek. A tam se sakra hodí rychloodhoz. Ten tu však chybí. A bohužel tu není ani systém rychlého povolování (stačí šňůra vedoucí z utahovací přezky). To je trochu chyba a Savotta (pokud chce opravdu zaujmout vojáky) by na tom měla rozhodně zapracovat.
Celkově mohu říci, že to, jak batoh sedí na zádech, a to i s bojovou vestou, je téměř unikátní a rozhodně to patří do obrovských pozitiv batohu Savotta Jääkäri L. Málokterý batoh co jsme kdy měli, to tak má.
Foto: Se Savottou je jakákoliv patrola příjemnější / SOLDATO Team
Nezničitelný bágl
Dalo se očekávat, že odolnost batohu bude díky použitému materiálu na vysoké úrovni. A opravdu tomu tak je. Nechci říci, že to je nezničitelný batoh (protože zničit se dá vše...), ale poškodit jej při běžném používání je téměř nemožné. Na tom se samozřejmě podepisuje i celková kvalita zpracování, která je opravdu na špičkové úrovni. Veškeré šití je naprosto precizní, volba stehů, jejich zakončení, obšití okrajů batohu... Prostě paráda.
Malinkou výhradu bych měl k materiálu polstrování. Poznáte jej snadno, je na rozdíl od zbytku batohu černé. Tento materiál se mírně chlupatí (dá li se to tak říci) a užíváním ztrácí svoji původní strukturu. Při velmi pečlivém zkoumání se tu a tam dá najít i prosvítající bílý podklad. Je otázkou, jestli již nyní, po více než půlročním testování, je to konečná fáze, nebo se tento proces bude dál vyvíjet. Zatím to ale vypadá, že by to již mělo být v pořádku a dál to pokračovat nebude.
Foto: Tohle je trochu problém, ale zatím to nepokračuje / SOLDATO Team
Co odolnost proti vodě? Na batohu chybí kapsa na pláštěnku (i když pláštěnku jsme v nabídce finské Savotty našli). Batoh si při normálním počasí, respektive při normálním dešti, svoji voděodolnost zachovává. Vliv na to má samozřejmě jak systém zapínání, tak i vnitřní zátěr (který se naštěstí neloupe). Jediným slabým místem je velký zip spodní komory. Ten při extrémních podmínkách (odložení batohu do kaluže...No, stane se...) nějakou vlhkost propustí. Jinak se o vybavení v batohu příliš bát nemusíte. A samozřejmě si balíte věci do nepromokavých vaků, že...?
Foto: Elko při minimálním naplnění... / SOLDATO Team
Foto: ...a při maximálním. Obrovský rozdíl / SOLDATO Team
Jako voják mohu říci, že pokud do tohoto batohu budu investovat, tak mi vydrží převážnou část mé vojenské kariéry. A pak jej ještě v klidu budu používat dál v civilu. A možná ho zdědí i syn...
Foto: Drsný batoh do drsných podmínek / SOLDATO Team
Verdikt
Menší patrolovací batoh, který se však zdá větší než je, s klasickou dvoukomorovou komínovou konstrukcí a bez zbytečných serepetiček. Takový je batoh Savotta Jääkäri L, který aktuálně na shopu Vintagewear koupíte za 8590kč. A nebudeme si nic nalhávat, to není málo za takový batoh. Batoh, který rozhodně není určen pro každého a ne každému se bude jeho spartanské pojetí líbit. Jenže tohle je batoh pro lidi, kteří prostě takový batoh hledají. Ty pak snad může zamrzet jen absence rychloodhozu, který by batoh tohoto typu měl mít. Potěší MOLLE vazba, která je opravdu bohatá a rozšíří možnosti batohu.
Nakonec tu máme to, co tento batoh opravdu posouvá do extraligy a co od batohu asi všichni primárně chceme. Celý zádový systém je i přes svou jednoduchost takřka dokonalý, a pohodlí při nošení je třeba vyzkoušet osobně. Jinak tomu totiž neuvěříte. Zpracování a vojenská odolnost jsou pak takovou třešinkou na dortu. Pokud tedy hledáte batoh tohoto typu, který prostě je oldschool, tak ano, můžeme jej s klidným svědomím doporučit.
Líbí se nám: |
|
+ |
Pohodlí při nošení |
+ |
Zpracování bederáku |
+ |
Uzavírání hlavní komory |
Nelíbí se nám: |
|
- |
Absence rychloodhozu |
- |
Absence vnější kapsy na víku |
- |
Otvírání spodní kapsy |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz