Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Taktické vybavení

Recenze sluchátek Otto NoizeBarrier: Opravdu masivní ochrana sluchu

Datum přidání 06.11.2023   Rubrika rubrika: Taktické vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

V současné době je velmi snadné sehnat jakékoliv drobné taktické vybavení. Nabídka je opravdu bohatá a ve většině segmentů si můžete vybírat z mnoha výrobců. Pravdou ale zůstává, že u většiny vybavení je nějaká konkrétní značka či produkt, který je zavedený a u kupujících oblíbený. Ochranná taktická sluchátka nevyjímaje. Má to jistě své důvody. Přesto si myslím, že má smysl hledat a zkoušet u nás ne úplně známé vybavení. Pro normálního smrtelníka by to ale bylo asi příliš nákladné. Proto je tu SOLDATO team, aby za vás hledal a testoval nové vybavení. Testneme to za vás. Pro vás.

Ochranná sluchátka Otto NoizeBarrier

Foto: Otto NoizeBarrier / SOLDATO Team / Wifi Foto

 

Ochranná střelecká, nebo chcete-li taktická, sluchátka jsou poměrně specifický druh vybavení. Dá se říci, že na našem trhu dominují dvě značky, které jistě všichni důvěrně znají. Kombinací kvality, ceny a hlavně dostupnosti u nás tato sluchátka převažují. Je ale jasné, že taktických sluchátek je ve světě mnohem více. A my se na jedny takové podíváme v dnešní recenzi. 

 

Jaká si vybrat střelecká sluchátka

Foto: Otto NoizeBarrier Tac a Range SA / SOLDATO Team

 

Audiopro a Otto 

Všechno to začalo jednou na brněnském veletrhu Idet, kde jsem narazil na stánek společnosti Audiopro. I když je tato společnost primárně zaměřená na profesionální AV techniku a služby s tím spojené, je také dovozcem vcelku zajímavého vybavení vhodného pro vojáky. Kromě odolných kufrů SKB nebo osobních kamer Mohoc mě ale velice zaujala právě sluchátka. Jednalo se o taktická sluchátka amerického výrobce Otto, která jsem upřímně do té doby neznal.

 

Dal jsem se na stánku do řeči s prodejcem a dozvěděl se, že Otto působí na trhu od roku 1961. Vyrábí kromě sluchátek i veškeré příslušenství, jako jsou například pokročilé PTT, a zajímavé jsou jistě i mikro špunty s příposlechem. Sluchátka Otto vypadala opravdu zajímavě a k vidění bylo provedení jak s hlavovým mostem, tak s možností montáže na balistickou přilbu. Slovo dalo slovo a domluvili jsme si test a recenzi ochranných sluchátek Otto NoizeBarrier TAC (s montáží na přilbu, mikrofonem a kabelem k PTT) a Range SA (hlavový most).

 

Ideální taktická sluchátka na přilbu

Foto: Model TAC je určen pro nošení na balistické přilbě / SOLDATO Team / Wifi Foto

 

První pohled

Už na stánku jsem si všiml, jak jsou sluchátka masivní. Toho si asi hned všimne každý profík, který má se sluchátky nějakou zkušenost. Také hmotnost se zdála pocitově vyšší než u jiných typů. Sluchátka jsou jinak vcelku klasické mušlové konstrukce. Základ je u obou modelů naprosto stejný. Je tu tělo s krytými mikrofony, které jsou na obou předních stranách. Výrazně vystouplá spodní část sluchátek ukrývá na každé straně jednu AAA baterii, která je chráněna gumovou krytkou pevně spojenou s tělem sluchátek. Na levém sluchátku pak jsou vidět dva spínače označené + a -.

 

Ochranná střelecká sluchátka v testu SOLDATO team

Foto: Sluchátka Otto jsou na první pohled opravdu masivní / SOLDATO Team

 

Zajímavostí bezesporu je, že ačkoliv se jedná o dva rozdílné modely, je tělo sluchátek vyráběno jako univerzální. Naznačují nám to jak konektory pro zasunutí kabeláže, tak i otvory na obou mušlích pro montáž husího krku s mikrofonem, které jsou nezakryté vidět na modelu Range SA. Hlavový most je poměrně široký (5,5 cm), a výška profilu je asi půl centimetru. Samozřejmostí je výškové nastavení prováděné povytažením vodící lišty v nožičkách. Kabeláž spojující levé a pravé sluchátko je vedena v hlavovém mostu tak, že lze opravdu snadno sundat. Stejně tak snadno lze celý hlavový most odcvaknout ze sluchátek.

 

Univerzální střelecká sluchátka

Foto: Hlavový most lze jednoduše vycvaknout / SOLDATO Team

 

Celé to slouží k tomu, že jste schopni si ze "střeleckých" sluchátek s hlavovým mostem udělat "taktická" sluchátka s montáží na přilbu. Nepřítomnost mikrofonu a kabeláže k RDST jsou jediné věci, které tak odlišují model Range SA od modelu TAC. Ještě to je tedy barva. V našem případě je provedení TAC v černé, provedení Range SA je pak v hnědé barvě. Oba modely můžete mít samozřejmě v libovolné z těchto dvou barev, k dispozici je pak ještě olivově zelená.

 

Jaká střelecká sluchátka zvolit na akci?

Foto: Výhodou je možnost změny strany mikrofonu / SOLDATO Team

 

Když se podívám na model TAC, hned si všímám mikrofonu přidělaného pomocí montážního šroubu na spodní straně sluchátek. Jak již bylo řečeno, otvory pro montáž i konektory pro kabeláž jsou na obou mušlích, takže výměna mikrofonu na levou stranu (pokud to potřebujete) nepředstavuje žádný problém. Kromě mikrofonu tu samozřejmě nechybí ani kabel na propojení s PTT a následně s RDST.

 

Baterie v ochranných sluchátkách

Foto: V přilbové montáži se nachází náhradní baterie / SOLDATO Team

 

Doménou provedení TAC je samozřejmě montáž na přilbu. Ta je osazena standardním uchycením na rail přilby, ale vše ostatní vypadá jinak než jsem zvyklý z jiných sluchátek. Jak systém přítlaku, tak i nasazení na přilbu je čistě z produkce Otto. Velmi zajímavé je umístění náhradní baterie, která se nachází v krytce montáže. Jsem zvědavý, jestli se to v praxi osvědčí.

 

Závěrem se podíváme na uváděné TTD sluchátek. Hmotnost modelu Range SA je 535 g, model TAC včetně montáže na přilbu pak váží 546 g. V ochraně sluchu jsou udávány hodnoty NRR (americký standard) 23 dB a SNR (evropský standard) 29 dB. Velikost mušlí můžete vidět na obrázku.

 

Rozměry sluchátek Otto

Foto: Rozměry sluchátek v přehledné infografice / David Marvan

 

Zkušenosti z používání

Protože testujeme dva modely, které jsou ale v základu identické, tak se nejdříve mrkneme na to, co mají oba modely společného, poté se podrobněji podíváme na specifické záležitosti jednotlivých modelů a nakonec si řekneme to nejdůležitější, tedy jak sluchátka vlastně tlumí. Jdeme na to.

 

Již tradičně jako u všech elektronických zařízení je potřeba vložit baterie. V každé mušli se nachází jedna AAA baterka, která se vkládá do otvoru krytém gumovou krytkou. Tuto krytku doporučuji otvírat směrem od poutka, v opačném případě se může růžek krytky utrhnout. Samotné vkládání či vyjímání baterie neskrývá žádnou záludnost, stejně jako opětovné uzavření krytu baterie.

 

Jaké baterie patří do ochranných sluchátek Otto

Foto: Výměna baterií je relativně bezproblémová / SOLDATO Team

 

Spínání se provádí pomocí malých pogumovaných spínačů. Jen mírně vystupují nad tělo sluchátek a pocitově je manipulace s nimi trochu složitější. Obzvláště v taktických rukavicích jsem měl občas problém je nahmatat. Trochu matoucí je i zdrsněné logo Otto, které se nachází přímo nad nimi a tak jsem občas nevěděl, co vlastně mačkám.

 

Jak se zapínají sluchátka Otto

Foto: Pří spínání jsem měl občas problém nahmátnout správné tlačítko / SOLDATO Team / Wifi Foto

 

K sepnutí sluchátek je jedno, jaké tlačítko zmáčknete. Stačí dlouze podržet a vysoký tón pípnutí indikuje jejich zapnutí. Stejným způsobem se sluchátka i vypínají, a v tomto případě je to potvrzeno hlubokým pípnutím. K dispozici máme pět úrovní hlasitosti a je jen na vás, jakou úroveň si vzhledem k okolní situaci navolíte. Nejnižší úroveň v podstatě odpovídá stavu jako byste na uších sluchátka neměli. Při nejvyšší úrovni pak slyšíte i šepot na několik metrů. Což má ale někdy i negativní vliv a zesilují se tak například i vaše kroky či jiné ruchy. Ideální úroveň se mi ale pokaždé podařilo najít k plné spokojenosti. No a pokud byste náhodou zapomněli sluchátka vypnout, vězte, že se automaticky vypnout po nějakých dvou hodinách. Praktická vychytávka, která šetří baterii.

 

Pohodlná střelecká sluchátka Otto

Foto: S hlavovým mostem jsou spínače lépe přístupné / SOLDATO Team

 

Nyní se trochu podrobněji podíváme, jak se v praxi, tedy hlavně na střelnici, osvědčil model Range SA

 

Jaká sluchátka si vybrat na střelnici

Foto: Sluchátka Otto jsou masivní, ale na uších relativně pohodlná / SOLDATO Team

 

Tento model je díky hlavovému mostu určen na ochranu sluchu především na střelnici, případně při instruktorské práci. Tedy všude tam, kde potřebujete mít ochranu sluchu a zároveň poslouchat okolí. Čistě teoreticky by šel model Range SA nosit i s přilbou, respektive pod přilbou, ale vzhledem k velikosti by to vyžadovalo asi určitě jen přilbu typu High-Cut. Nicméně tuto možnost jsme nezkoušeli.

 

Náhlavní most je čistě gumový, bez jakéhokoliv polstrování. Díky tomu je zachován poměrně nízký profil. I přesto, že je materiál měkčený, je také dost tenký a v místech, kde se most dotýká hlavy, je vcelku cítit hlavní konstrukce mostu. Dle informací od dodavatele však bude mít nový model hlavový most polstrovaný. Přesto se dají sluchátka nosit i dlouhou dobu, aniž by byla nějak výrazně nepohodlná.

 

Náušníky střeleckých sluchátek

Foto: Náušníky jsou relativně tvrdé, ale velmi odolné / SOLDATO Team

 

To samé se vlastně dá říci i o náušnících. Jsou vyrobeny z jemné paměťové pěny. V porovnání s jinými náušníky jsou ale o něco tvrdší a znovu je to na uších trochu znát. Náušníky jsou ale velmi odolné a po celou dobu jsem s nimi neměl výrazný problém. Sluchátka Otto evidentně vsází na masivnost a odolnost na úkor pohodlí. To naznačuje i jejich robustní konstrukce.

 

Jak přenášet střelecká sluchátka

Foto: Složit jdou, ale musí se na to trochu jinak  / SOLDATO Team

 

Většina lidí nosí sluchátka v batohu v tzv. "přenosné" poloze. Jde o to, že mušle složíte k sobě a celé je zmáčknete do hlavového mostu. To u těchto sluchátek jde také, jen mušle musí být vodorovně, tedy trochu jinak, než je člověk zvyklý. Ve výsledku jsou ale ve složeném stavu v podstatě stejně objemné, jako jiné modely sluchátek a místo v batohu nijak výrazně neubírají. Ke sluchátkům je samozřejmě dodáván i ochranný obal.

 

Co mě trochu překvapilo, tak je kabeláž spojující obě mušle. Na každé straně je smotaný prstenec o pěti článcích, sloužící pravděpodobně k prodloužení kabeláže. Ne že by mi to zavazelo, ale zdá se mi to naprosto zbytečné a ve finále nevyužitelné.

 

Střelecká sluchátka Otto NoizeBarrier Range SA

Foto: Prstencové vinutí kabeláže se mi zdá zbytečné / SOLDATO Team

 

Otto u svých sluchátek sází na univerzálnost. Jednoduchým hmatem lze hlavový most z mušlí vycvaknout. A stejně jednoduše lze vyjmout i kabeláž, která je gumovou krytkou uchycena po obvodu mostu. Pak jen stačí připevnit montáž na přilbu, případně mikrofon a kabeláž pro RDST, a naráz tu máme taktická sluchátka. Na druhou stranu... Proč by to někdo dělal? Nejde o to, že to zabere čas. Předělávka zabere jen chvíli. Ale je to trochu otravné v praxi. Neustálé předělávání sluchátek se mi osobně moc neosvědčilo. Mnohem jednoduší je mít sluchátka dvoje. Jedny na střelnici (Range SA), a druhé na balistické přilbě (TAC).

 

Univerzální střelecká sluchátka Otto

Foto: Vedení kabeláže je řešeno velmi dobře / SOLDATO Team

 

Takže se jdeme rovnou podívat na model Otto NoizeBarrier TAC

 

Jak změnit určení ochranných sluchátek Otto

Foto: Během chvilky si změníte sluchátka z hlavového mostu na přilbovou montáž / SOLDATO Team

 

Základní provedení je v podstatě totožné, takže se zaměříme na mikrofon, kabeláž a především na zkušenosti s nošením na přilbě. Mikrofon je poměrně standardního provedení na husím krku. Je dobře ohebný, ale není délkově stavitelný. Jeho délka je od šroubu 20 cm a s nastavením pro pohodlné mluvení jsem neměl sebemenší problém. Samotný mikrofon je chráněn kouskem molitanu, který zajišťuje jak ochranu před vnějšími vlivy, tak i dobře srozumitelnou komunikaci.

 

Odnímatelný kabel je cca 10 cm dlouhý a nijak nezavazí. Mikrofon je přidělán na spodní stranu sluchátek pomocí kulatého montážního šroubu, k jehož povolení nepotřebujete žádné speciální nástroje. Jeho velikost umožňuje manipulaci rukou. Jen je dobré ho opravdu pořádně dotáhnout. Jednou se našemu testerovi stalo, že se mu při střelbě povolil a upadl. Takže se nebojte ho opravdu dotáhnout na krev. Co se týká samotné komunikace skrze mikrofon, je přenos hlasu na velmi dobré úrovni, přičemž je přijímanému vysílání dobře rozumět i přes okolní střelbu u mluvčího.

 

Ochranná sluchátka do akce

Foto: Komunikace skrze mikrofon je bezproblémová / SOLDATO Team

 

Kabel k PTT je včetně konektoru dlouhý 50 cm a kupodivu nelze ze sluchátek vytáhnout. To mě trochu zarazilo. Po konzultaci s prodejcem jsem zjistil, že to lze jen u některých modelů. Překvapivé zjištění. Nicméně pokud si chcete z taktických sluchátek udělat sluchátka s hlavovým mostem, lze to. Vycvaknutí montáže na přilbu a přicvaknutí hlavového mostu je snadné a zabere to minimum času. Jen tedy počítejte s kabelem k PTT, který u tohoto modelu prostě nesundáte.

 

Jak drží sluchátka Otto na přilbě?

Foto: Tento mechanismus mi příliš nesedl / SOLDATO Team

 

Jak sluchátka drží na přilbě? Jak jsem již naznačil, tak samotná montáž made in Otto je trochu odlišná od toho, na co jsem zvyklý. Uchycení na rail přilby je standardní, vše ostatní je ale jiné. Jde především o mechanismus přiklopení / odklopení sluchátek. Upřímně, na něj jsem si musel dlouho zvykat. A musím říci, že mě osobně moc nevyhovuje.

 

Sluchátka Otto od Audiopro

Foto: Pro správné "zaklapnutí" sluchátek musíte trochu zabrat / SOLDATO Team / Wifi Foto

 

Přiklopení sluchátek k uším nejde moc snadno, více méně si musíte pomoci druhou rukou, podržet si helmu na hlavě a dost zabrat. Zaklapnutí je indikováno cvaknutím, kdy nožičky zajedou do svých drážek. Občas jsem si ale nebyl úplně jistý, jestli zajely obě a sluchátka jsou tak správně usazena.

 

Jak chrání sluchátka Otto

Foto: Detil celého systému / SOLDATO Team

 

Odcvaknutí se pak musí provést zmáčknutím nožiček k sobě, čímž vyjedou z drážek a sluchátka se odklopí. Zmáčknutí musí být trochu silnější a není to moc příjemné. Celkově mi manipulace s tímto systémem opravdu nevyhovovala.

 

Taktická sluchátka Otto TAC v recenzi SOLDATO team

Foto: I při odcvaknutí sluchátek se musíte trochu snažit / SOLDATO Team / Wifi Foto

 

Na konci nožiček se ještě nacházejí krycí gumičky, které ale občas sjížděly ze své pozice a zasahovaly poté přesně do místa, kde mírně překážely bezproblémovému zmáčknutí nožiček k sobě. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, k čemu gumičky vlastně prakticky slouží, a jejich odstranění bych se tak nebál.

 

Sluchátka Otto od Audiopro

Foto: Tyto gumičky mě dlouhodobě znepříjemňovali manipulaci se sluchátky / SOLDATO Team

 

Ne vždy máte sluchátka na uších, takže se podíváme jak to je s umístěním sluchátek do "pochodové" polohy. To je dobré jak při činnosti, kdy nepotřebujete sluchátka na uších, tak hlavně při nasazování helmy na hlavu, což jde s vyklopenými sluchátky na helmě mnohem snáze. Vzhledem k velikosti sluchátek a montážnímu systému to je ale u sluchátek Otto takové kostrbaté. Jo, ve finále to jde. Přesto pak sluchátka poměrně hodně odstávají od helmy a dělají trochu problémy při převážení vybavení. Dá se na to zvyknout.

 

Jak se nosí sluchátka Otto na přilbě?

Foto: V této poloze se velikost sluchátek hodně projevuje / SOLDATO Team / Wifi Foto

 

Nakonec tu máme vychytávku v podobě náhradních baterií. Jasný, máte je vždy po ruce. Ale pokud chcete baterie použít, musíte při tom vycvaknout montážní systém z mušlí a samotné dolování baterií také není moc snadné. Často si musíte pomoci nožem. Navíc baterie zvyšují hmotnost už tak těžkých sluchátek. Na hlavě je pak každý gram navíc hodně znát. Ano, ta možnost tu je. Ale asi se bez ní obejdu a raději budu záložní zdroje nosit tak jak jsem zvyklý. Ve vestě a v batohu. Protože zas tak často ty baterie není třeba měnit.

 

Náhradní baterie do sluchátek Otto

Foto: Aby jste se k baterii dostali, musíte odcvaknout sluchátka / SOLDATO Team

 

Celkově nejsou sluchátka Otto NoizeBarrier TAC špatná. Platí pro ně to stejné, co pro model Range SA. Na uších sedí vcelku dobře a náušníky se dobře přizpůsobí jak popruhům helmy, tak i nožičkám brýlí. Oba modely i přes své masivní provedení nezavazí při zalícení pušky, což je v tomto segmentu velmi důležité a při používání se zbraní sluchátka nijak neomezují. Jediné s čím jsem se trochu pral je montážní systém jako celek, obzvláště pak systém zaklapávání a odklapávání sluchátek.


Jak umístit sluchátka Otto na přilbu

Foto: Asi bych udělal kabel malinko delší a zbavil se té spirály / SOLDATO Team / Wifi Foto

 

Vrátíme se zpět ke společným věcem. Tím je tlumení zvuku. Zde jsou na tom sluchátka Otto dost dobře. Svoji práci odvádí tak jak jsem očekával a ve finále jsem neměl problém je při střelbě používat. Potlačení hluku je na standardní úrovni a tak jsem se o své uši nemusel obávat.

 

Velmi dobře jsou na tom sluchátka při střelbě a souběžné komunikaci. I když se střílelo, neměl jsem výrazný problém rozumět každému slovu, které bylo v okolí proneseno. Tady si Otto zaslouží pochvalu. Dobrá je i sluchová orientace. Díky přesné zvukové lokalizaci jsem byl vždy schopen přesně určit, z jakého směru ke mě zvuk proudí. To se v nepřehledných taktických situacích hodí a i tady to má Otto dobře zmáknuté.

 

Správné nastavení ochranných sluchátek

Foto: Sluchátka Otto Tac lze výškově dobře regulovat / SOLDATO Team

 

Odolnost

Masivní sluchátka Otto NoizeBarrier splňují mimo jiné vojenské standardy dle MIL-STD-810G a odolnost proti vodě dle IP68. V tomto směru tedy není sluchátkám co vytknout. Tělo i ostatní části nenesou ani po nešetrném zacházení na střelnici či při taktice prakticky žádné známky poškození. Jediným problémem tak zůstává natržený rožek krytu baterie, který však byl způsoben "neodbornou" manipulací.

 

Masivní a odolná sluchátka Otto NoizeBarrier

Foto: Krytí mikrofonů je opravdu příkladné / SOLDATO Team

 

Vyzdvihnout musím příkladné krytí mikrofonů, které jsou ukryty za mřížkou a nevystupují z těla mušlí. U některých modelů sluchátek, kdy mikrofony vystupují nad tělo sluchátek, totiž dochází k jejich nechtěnému poškození. U sluchátek Otto nic takového nehrozí a za toto praktické řešení patří palec nahoru.

 

V tomto bodě zmíním i výdrž baterie. Jako vždy platí, že záleží na provozních a okolních podmínkách. Udávaná výdrž je 72 hodin, subjektivně mám pocit, že jsem tuto dobu možná i přetáhl. Jinými slovy, výdrž na baterie je naprosto v pohodě a sluchátka můžete vesele používat opravdu dlouho, aniž byste museli baterie měnit.

 

Sluchátka Otto

Foto: Otto NoizeBarrier jsou masivní a odolná ochranná sluchátka / SOLDATO Team / Wifi Foto

 

Verdikt

Ochranná sluchátka Otto NoizeBarrier Range SA a TAC jsou masivní odolná střelecká a taktická sluchátka standardní konstrukce. Právě díky robustní konstrukci se na ně můžete kdykoliv spolehnout, a to nejen co se odolnosti týče, ale hlavně v dobrém tlumení a příkladné zvukové orientaci. Má to ale i své nevýhody v podobě vyšší hmotnosti. Za cenu 14975 Kč za model Range SA, respektive 219465 Kč za model TAC je to jistě zajímavý, i když trochu drahý kus taktického vybavení. Velkou výhodou pro někoho může být i velmi jednoduchá předělávka hlavového mostu na přilbovou montáž či jednoduchá změna umístění mikrofonu. Pokud tedy chcete sluchátka co něco vydrží, dobře tlumí a zároveň se chcete odlišit, stojí případná koupě určitě za zvážení.

 

 

 

Otto NoizeBarrier Tac 

Líbí se nám:

+

Možnost změny mikrofonu

+

Odolné náušníky

+

Dobrá zvuková orientace  

Nelíbí se nám:

-

Upínací montáž na přilbu

-

Sjíždějící gumičky nožiček montáže

-

Špatně hmatné zapínání 

 

Hodnocení SOLDATO teamu

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin  

Jak a proč testujeme?

Otto NoizeBarrier Range SA

Líbí se nám: 

+

Jedoduchá změna určení sluchátek  

+

Kryté mikrofony

+

Celková odolnost  

Nelíbí se nám:

-

Spirála na kabeláži

-

Hmotnost 

- 

Větší profil sluchátek

 

Hodnocení SOLDATO teamu

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

Zapůjčil:

Audiopro.cz

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava