Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Taktické vybavení

Recenze sluchátek Sordin Supreme Pro-X: Sound of Silence

Datum přidání 16.02.2023   Rubrika rubrika: Taktické vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Ochrana sluchu patří ke třem základním ochranám, kterou by neměl žádný voják podceňovat. Kromě ochrany očí a balistické ochrany, je i ochrana sluchu poměrně lehce řešitelná. Způsobů je celá řada, některé jsou dražší, jiné levnější. Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoliv způsob, vždy myslete na to, že podcenění ochrany sluchu může mít velmi nehezké důsledky. Trávit několik dní na kapačkách při léčbě akutraumatu patří k těm lepším. Mezi ty horší pak patří trvalé poškození sluchu, nebo jeho ztráta. Protože se tuto ochranu opravdu nevyplatí podceňovat, mrkneme se na jeden ze způsobů, jak si sluch chránit. Pomocí aktivních sluchátek.

Sordin Supreme Pro-X Headband

Foto: Sordin Supreme Pro-X / SOLDATO Team

 

Jak již bylo řečeno, ochranu sluchu lze řešit různými způsoby. Asi nejzákladnější a nejjednodušší patří obyčejné špunty. Ty stále mají své místo a v některých případech je jejich používání mezi vojáky stále nezastupitelné. Zejména při zelené taktice. Mezi další stupeň patří sluchátka. Ty nejzákladnější jsou obyčejná, bez jakékoliv elektroniky. Upřímně asi neznám nikoho, kdo by je nějak více používal. Kromě střeleb, kde mají své místo. Při taktických činnostech ale vlastně nic moc nenabízejí.

 

Sluchátka vs. špunty

Foto: V dnešní době si už můžete vybrat. Dle úkolu... / SOLDATO Team

 

No, a pak tu máme elektronická, tzv. aktivní sluchátka. Ty jsou mezi vojáky hodně využívaná a oblíbená. Výhodou je, že "škodlivý" hluk dokáží eliminovat, naopak normální zvuky (řeč) dokáží zesílit. A to se v mnoha případech opravdu hodí. Tato sluchátka se pak dají ještě rozdělit na modely, které lze umístit na balistickou přilbu (některá mají i připojení k RDST a mikrofon pro komunikaci), a náhlavová sluchátka, která poznáte tak, že mají hlavový most. O jednom modelu této řady sluchátek (chcete-li mušlových chráničů sluchu) bude následující recenze. A jestli vás problematika ochrany sluchu zajímá více, zkuste mrknout na článek "Rychlý průvodce sluchátky" na blogu SOLDATO team.

 

Sluchátka Sordin

Foto: Hlavová sluchátka nebo ty s montáží? Toť otázka... / SOLDATO Team

 

Sluchátka Sordin

Na našem malém českém trhu aby člověk aktivní military sluchátka pohledal. Výběr tu opravdu není moc velký a víceméně tu dominuje jedna značka. Proto jsem velmi rád, že se nám do rukou dostala i značka jiná, sluchátka, která si pozornost určitě zaslouží. Švédská značka Sordin (do roku 2018 známá jako MSA Sordin) působí na trhu s chrániči sluchu 30 let. Za tu dobu si vybudovala velké renomé a sluchátka této značky používají (nejen) střelci a vojáci po celém světě.

 

U nás jsem se ke značce Sordin dostal přes jejich distributora, slovenský shop Battle Tested Gear. Tento armyshop vznikl v roce 2016, a má za sebou člověka z fochu a s bojovými zkušenostmi. Díky tomu, a touze nabízet osvědčenou taktickou výbavu, zařadil tento shop sluchátka do své nabídky. Nejen díky dobré spolupráci s majitelem vám teď představíme naše dlouhodobé zkušenosti se sluchátky Sordin Supreme Pro-X.

 

Sordin Supreme v akci

Foto: Sordin Supreme Pro-X jsou aktivní střelecká sluchátka / SOLDATO Team

 

Model Sordin Supreme Pro-X se dodává ve dvou variantách, které se liší konstrukcí hlavového mostu (Headband vs Neckband). K testu jsme měli obě varianty a rozdíly si ukážeme později v recenzi. K testování jsme dostali i špičkový model Sordin Supreme MIL CC ARC Rail, který umožňuje připevnění na přilbu a je vybaven mikrofonem a konektorem pro spojení s RDST. Tento model si ale asi necháme na jindy.

 

Modelová řada sluchátek Sordin Supreme

Foto: K testu jsme měli hned tři modely sluchátek Sordin / SOLDATO Team

 

První pohled

Jedná se o standardní aktivní mušlové chrániče sluchu. Co mě po vybalení opravdu překvapuje je velikost sluchátek, respektive jejich nízký profil. Jsou opravdu velmi kompaktní, až se člověk podivuje, kam se tam vešly baterie a veškerá elektronika. Na levém sluchátku se nachází trojice pogumovaných ovládacích prvků (zapínání, zeslabení a zesílení), na tom pravém je viditelný vstup pro baterie. Na druhém sluchátku je ve stejném místě AUX výstup pro standardní 3,5 mm jack. Obě sluchátka jsou pak vepředu osazeny nenápadnými stíněnými mikrofony, které nijak výrazně nezasahují nad linii těla sluchátek.

 

Skladnost sluchátek Sordin

Foto: Sordiny se dají pěkně sbalit. I to se cení / SOLDATO Team

 

Hlavový most je na provedení Headband (HB) poměrně masivní, stavitelný a potažený pravou kůží. Kabeláž propojující obě sluchátka se nachází v samostatném opletu kůže ve přední části. Oproti tomu model Neckband (NB) má hlavový most tvořený jen páskem suchého zipu (stavitelného), a hlavní opěrná část mostu s kabeláží je vyvedena do zadní (týlní) strany sluchátek. Proč, to si řekneme v kapitole Zkušenosti z používání.

 

Neckband vs. Headband sluchátka

Foto: Sordin Neckband vs. Headband / SOLDATO Team

 

Mrkneme na základní TTD. Udávaná hmotnost sluchátek je u modelu HB 330g, u NB pak činí 277g. Rozměry jednoho sluchátka jsou cca 10x9 cm, výškový profil v nejvyšším místě je necelých pět centimetrů. Šíře hlavového mostu je u modelu HB 5 cm. Oba modely jsou napájeny dvěma AAA bateriemi a mají udávanou životnost 600 hodin.

 

Co je u sluchátek důležité? Jejich tlumivost škodlivého hluku. Ale to je tak složité téma, které by nejspíš vydalo na samostatný článek, a proto raději doporučuji nastudování z netu. A až to budete mít, tak vězte, že Sordin udává útlum (SNR) 25dB, což je mezi aktivními sluchátky takový standard.

 

Útlum sluchátek Sordin

Foto: Sordin mají standardní útlum a o své uši se tak nemusíte bát / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Aby aktivní sluchátka byla opravdu aktivní, je potřeba do nich vložit baterie. Sordin má vstup pro baterie jen v jednom sluchátku, do kterého se vkládají oba AAA články. Abyste to mohli provést, musíte odšroubovat malý kovový uzávěr. Vzhledem k tomu, že je jeho polovina kryta tělem sluchátek, tak to nejde moc dobře. Ale při troše snahy (a díky drsnému rýhování i odřeným prstům) se to povede. Jen pozor, kam ho odkládáte. Není totiž ke sluchátkům nijak připevněn, tak abyste ho neztratili.

 

Jak baterie vložit je dobré si prostudovat v návodu. Není to totiž až tak jednoduché. Baterie jsou netradičně uloženy nad sebou. A vkládají se jen jedním malým otvorem. Takže abyste vložili obě dvě, musíte tu první dostat do spodní polohy. Zkoušel jsem různé páčení tužkou... Ale nakonec se mi nejvíce osvědčilo použití síly. Respektive dobře mířeným úderem na horní stranu těla sluchátek "sklepnout" prvně vloženou baterii dolů tak, aby nebránila vstupu druhé baterie. Někdy máte štěstí a první baterie vklouzne na svoje místo sama. Ale rozhodně to není pravidlem. Stejný postup je nutné opakovat i při vyndání baterií. Jen musíte dát ránu na spodní stranu sluchátek. Je to trochu nešikovné, ale dá se na to zvyknout a ve finále to funguje. Polaritu si nemusíte pamatovat, je vyznačena na nálepce u vstupu. Tato nálepka je čitelná i po letech provozu. A samozřejmě s ji můžete sloupnout (maskování) a polaritu si zapamatovat.

 

Vkládání baterií do sluchátek

Foto: Vkládání baterií je takové... No, složitější... / SOLDATO Team

 

Baterie jsou na místě, jdu sluchátka nasadit na hlavu. A je to velmi příjemný pocit. Díky stavitelnému mostu si umístím sluchátka přesně jak potřebuji. U modelu HB umožňuje most šest poloh na každé straně, což dělá ve finále posun na jedné straně o více než čtyři cenťáky. Model NB si pak díky posuvnému suchému zipu nastavíte také přesně podle svých představ.

 

Gelové vs. standardní náušníky

Foto: Sordin nabízí i gelové náušníky / SOLDATO Team

 

Zásadní na kvalitu nošení jsou ale hlavně náušníky. Už ty standardní jsou velmi kvalitní, dobře sedí kolem uší a nijak výrazně netlačí. Battle Tested nám ale k testování poskytl i gelové náušníky. A to je najednou úplně jiná liga. Jsou opravdu velmi měkké a pohodlné. Zároveň ještě lépe sedí na hlavě. Příjemné jsou i v případě, kdy máte na hlavě brýle. Tedy vždy. V tomto případě hrají gelové náušníky prim, protože díky své měkkosti se tlak sluchátek dobře rozloží. Zároveň stále poskytují výborné těsnění. Je to sice investice navíc, ale rozhodně se vyplatí a pořízení gelových náušníků můžu vřele doporučit. Jejich výměna je opravdu jednoduchá a zabere jen pár minut.

 

Sluchátka pod helmu.

Foto: U provedení Neckband záleží na typu upínání přilby. / SOLDATO Team

 

Jak je to s kompatibilitou například s přilbou? Je jasné, že tyto sluchátka nejsou primárně určeny na nošení s balistickou přilbou. Ale díky opravdu nízkému profilu se to dá, a to i u přileb typu MidCut. Samozřejmě hodně tu záleží nejen na typu přilby, ale i jejich vnitřních vycpávek. Jedna věc je totiž nízký profil sluchátek, druhá pak tloušťka hlavového mostu. Ale jak jsem říkal, dá se to nosit. Zvláště pak model Neckband, který je vyloženě konstruován na nošení pod přilbou. Opravdu tenký pásek na vrcholu hlavy tu není překážkou. Překážkou však může být týlová část, a to hlavně u přileb, které mají zadní utahování pomocí BOA kolečka. To se totiž většinou nachází přesně v místech, kde je veden týlový most sluchátek. Se standardním zapínáním jsem problém neviděl.

 

Ochrana sluchu a přilba

Foto: U higcut přilby bez problémů / SOLDATO Team

 

Tak jako tak je vždy vhodné si sluchátka vyzkoušet i se svojí přilbou. Sluchátka Sordin Supreme Pro-X totiž nejsou univerzální sluchátka a nejdou jednoduše upravit pro nošení na railu přilby. Pokud byste sluchátka chtěli nosit takhle, musíte sáhnout po již zmíněném modelu Sordin Supreme MIL CC ARC Rail. Pokud však nechcete připojení na RDST, Battle Tested nabízí i model Supreme MIL AUX, který je vlastně Pro-X bez hlavového mostu a s montáží na přilbu. Nebo se můžete podívat po novince Supreme Pro-X ARC Rail

 

Jak nosit sluchátka s přilbou

Foto: Sordin Supreme Mil Aux na přilbě / SOLDATO Team

 

Jinak oba modely (HB i NB) není problém nosit s jakoukoliv jinou pokrývkou hlavy. Oba modely drží dobře na hlavě i v "pochodové" poloze. Tedy v poloze, kdy nechrání uši, ale zároveň je nechcete sundávat z hlavy (velmi často na střelnici nebo při instruktorské činnosti). Nošení sluchátek Sordin mi tedy naprosto vyhovuje, zvláště když má člověk k dispozici i model určený pro nošení na přilbě. Jojo, bez dvou sluchátek se asi moderní voják prostě neobejde.

 

Jak nosit střelecká sluchátka

Foto: Sordin v "pochodové" poloze / SOLDATO Team

 

Aby byla aktivní sluchátka aktivní, musí se aktivovat. To se v případě Sordinu dělá středovým tlačítkem. Stačí ho jednou zmáčknout a sluchátka jsou aktivní. Možná že to jde až moc snadno, takže se vám čas od času sluchátka zapnou i nechtěně. Opravdu stačí letmý dotyk a sluchátka se zapnou. Naštěstí jsou vybaveny funkcí automatického vypínání, takže když si je nechtěně zaktivujete a sluchátka jsou v nečinnosti, po pár hodinách se samy vypnou. To je vcelku dobrá vychytávka, která ve finále šetří baterii.

 

Ovládání aktivních sluchátek

Foto: Sordin má tři pogumované ovládací prvky... / SOLDATO Team

 

A když už jsme u těch baterií, tak se mrkneme na výdrž. Deklarovaných 600 hodin je opravdu hodně. Samozřejmě jsem to přesně neměřil (téměř měsíc je fakt dlouho, a jako vždy u spotřeby záleží na mnoha faktorech), ale pocitově mohu říci, že baterie v Sordinách vydrží neskutečně dlouho. Pokud si dobře pamatuji, tak jsem za celou dobu opravdu dlouhého testování měnil baterii tak třikrát. Jinými slovy, výdrž baterií v Sordinech je opravdu vynikající.

 

Ale zpět k ovládacím prvkům. Vedle středového spínacího tlačítka jsou po stranách další dvě. Slouží k zesilování a zeslabování okolních zvuků. Trochu mě ze začátku mátlo, že to k zeslabení je v přední části (když máte sluchátka na hlavě). Tak nějak bych to očekával naopak. Ale je to detail. Hlavní je, že každé zmáčknutí tlačítka je indikováno zvukovou odezvou, pípnutím. Celkově je tu šest poloh úrovně zesílení. Pokud se dostanete do krajní polohy, ozve se delší zvukový tón, a vy tak víte, že už sluchátka nejdou více zeslabit, popřípadě zesílit. To je vcelku fajn. Zároveň samozřejmě slyšíte, jak se okolní zvuky zesilují nebo zeslabují.

 

Ovládací prvky sluchátek Sordin

Foto: ...jejichž umístění je velmi intuitivní / SOLDATO Team

 

Sluchátka Sordin mají i paměť posledně zvolené polohy, takže když si nastavíte nějakou úroveň, tak po vypnutí a následném zapnutí se sluchátka aktivují ve vaší posledně nastavené hlasitosti. A to je taky fajn. Ovládání je tak opravdu intuitivní a neměl jsem s ním sebemenší problém. Všechna tlačítka jsou pogumovaná a velmi dobře hmatná. Díky vybrání v těle sluchátek a umístění tlačítek nemáte problém je najít na první pokus. Odpadá tak zdlouhavé hledání zapínání. Ruka vám tam hezky sklouzne.

 

Tlumení zvuku u aktivních sluchátek

Foto: U Sordinů není problém si najít tu správnou hlasitost / SOLDATO Team

 

Teď to hlavní. Jak sluchátka zesilují a zeslabují okolní hluk? No, jednoduše řečeno velmi dobře. Při nastavení maximálního zesílení slyšíte doslova svůj dech. Je slyšet každý váš došlap. A při chůzi třeba v listí je to až nepříjemné. Na druhou stranu slyšíte i šepot na několik metrů, a to se může taky hodit.

 

Pokud jsou sluchátka naopak nejvíce zeslabena, tak téměř odpovídají tomu, jako byste na uších nic neměli. Běžné zvuky tlumí opravdu jen minimálně a vy tak slyšíte v podstatě reálně, jako byste na uších nic neměli.

 

Samozřejmě asi nejvíce využívanou polohou je zlatý střed. Mírně to zesílí okolní zvuky, například hovor, zároveň rušivé zvuky tolik nevnímáte. Nesetkal jsem se ani s nějakým sekáním nebo zkreslením zvuku. Velmi dobré (a v taktické činnosti i vhodné) je určení směru zvuku. Vždy jsme byl přesně schopný určit, z jakého směru zvuk slyším. Ideální stav. Každopádně je super, že tu je několik poloh a vy si tak můžete vybrat dle svého vkusu a sluchu.

 

Útlum zvuku sluchátek Sordin

Foto: Sordiny ideálně tlumí nebezpečné zvuky / SOLDATO Team

 

Nejdůležitější samozřejmě je, jak sluchátka tlumí hlasité, nebezpečné zvuky. Především tedy střelbu. Tlumení je opravdu výborné a jak vlastní střelba, tak ani střelba kolegů (při CQB se velmi často stává, že vám buddy střílí v podstatě u hlavy) není uším škodlivá. Na to abychom to přesně měřili nemáme bohužel prostředky, ale pocitově je vše ok. Zároveň věřím tomu, že firma jako je Sordin by nenabízela něco, co neprošlo zkouškami a nesplňuje přísné normy ochrany sluchu.

 

Důležité je také to, jaké zpoždění tlumení má. Stručně řečeno, utlumení je to v podstatě okamžité. Slyšíte prásknutí, víte že se jedná o výstřel, ale nijak to vaše uši neohrozí. V tomto mají Sordiny hodně navrh a utlumení střelby je opravdu příkladné.

 

Sbalitelnsot sluchátek Sordin

Foto: Ne vždy jsou sluchátka na uších / SOLDATO Team

 

Ok, používání sluchátek máme za sebou, jdeme je uklidit. Vypnutí se provede delším stiskem středového tlačítka a je znovu doprovázeno zvukovou signalizací. Pokud sluchátka nepoužívám, nosím je v "přepravní" poloze. Tedy tak, aby zabírala co nejméně místa. Sordiny jsou velmi dobře složit do hlavového mostu, čímž se opravdu výrazně zmenší. A pokud je chcete mít co nejmenší, stačí použitím gumičky a háčků na konci hlavového mostu sluchátka stáhnout k sobě. Jen pozor, gelové náušníky nemají moc rády dlouhodobé stlačení, takže tuto metodu používám opravdu jen při nošené v batohu a jen na krátkou dobu.

 

Profil sluchátek Sordin

Foto: Profil sluchátek Sordin je opravdu nízký, s vybráním na správném místě / SOLDATO Team

 

Odolnost sluchátek

Protože sluchátka se používají při různých taktických a střeleckých činnostech, je jejich odolnost zásadní. První mě zajímá odolnost proti dešti. Sluchátka jsem nosil i v silném dešti a nikdy jsem nezaznamenal sebemenší problém. Opravdu nechcete, aby se k citlivé elektronice dostala byť kapka vody. Vstup na baterie je utěsněn kroužkovým těsněním, vstupy mikrofónů jsou (předpokládám) zajištěny membránou. Okolo náušníků není žádné viditelné těsnění, ale jejich konstrukce zaručuje, že se do nich stříkající voda nedostane. Sluchátka asi nejsou na potápění (fakt jsem to nezkoušel...), ale deklarovaná voděodolnost IP67 patří k těm vyšším a měla by zaručovat ponoření do 1 metru na 30 minut. Takže když vám náhodou spadnou do kaluže, můžete být v klidu. Odolnost proti prachu (to je ta šestka v IP) je maximální.

 

Odolnost sluchátek Sordin

Foto: Nějaká vlhkost Sordinům nevadí / SOLDATO Team

 

Co mechanické poškození. Při používání se se sluchátky opravdu nemazlím. Není na to čas. Ani za dlouho dobu, kdy jsem sluchátka používal, se na nich nevyskytl jediný problém. Plastové tělo slcuhátek je nepoškozené a drobné škrábance nemají na funkci sluchátek sebemenší vliv. Kůže hlavového mostu je také v pohodě. Jde o kůži, takže doporučuji ji občas promáznout nějakým přípravkem. Ne tedy, že bych to dělal...

 

Slcuhátka Sordin u vojáků

Foto: Při testu jsme sluchátka opravdu nešetřili... / SOLDATO Team

 

U některých modelů sluchátek jsem měl občas problém s krytím mikrofónu. U Sordinu je mikrofon velmi dobře umístěn a kryt gumovým okružím. Znovu naprosto bez problémů a ani detailní průzkum neodhalil žádný problém.

 

Mikrofon sluchátek Sordin

Foto: Sordin má velmi dobře zpracované mikrofony SOLDATO Team

 

Co náušníky? Standardní jsou velmi odolné a nemám o ně strach. Trochu horší je to s gelovými. Jejich pokrytí vypadá dost jemně a hrozí, že při kontaktu s ostrým předmětem dojde k jejich protržení. Ale nestalo se mě to. A to ani v případě, kdy mám sluchátka odložena na přilbě (gelové náušníky jsem testoval i na modelu Sordin Supreme Mil CC ARC) a jsou opřena o ostré hrany railu na přilbě. Takže také v pohodě.

 

Náušníky Sordin

Foto: Oboje náušníky vydrží hodně / SOLDATO Team

 

Celkově můžu říci, že sluchátka Sordin mě svojí odolností překvapily. Pokud se k nim chováte lidsky, vydrží vám opravdu dlouho. A pokud ne, tak si nechají líbit opravdu hodně. Dobrá práce.

 

Sound of Silence Sordin

Foto: Sordin Supreme Pro-X jsou velmi kvalitní a odolné sluchátka do taktického prostředí / SOLDATO Team

 

Verdikt

Aktivní taktické ochranné sluchátka švédského výrobce Sordin chrání váš sluch při střelbě a dávají vám výraznou tatkickou výhodu v krizové situaci. To se píše v úvodu na stránkách prodejce. A je to pravda. Ochrana sluchu je na výborné úrovni a žádný škodlivý zvuk se k vašim uším nemá šanci dostat. Zároveň díky zesílení okolních neškodlivých zvuků máte neustále přehled, co se kolem děje. Bohatá možnost nastavení zesílení vám zaručuje, že si najdete přesně tu hlasitost, kterou v dané chvíli potřebujete. K tomu si přidejte skutečnost, že sluchátka velmi dobře sedí na hlavě, možnost výměny standardních náušníku za gelové a velmi dobrou odolnost. Také cena 250 euro je přijatelná. Vyjde vám, že sluchátka Sordin Supreme Pro-X jsou přesně ta, která na svých uších při taktických činnostech opravdu chcete mít. Alespoň já to tak mám, a budu je i nadále v klidu používat.

 

 

Líbí se nám:

+

Celková odolnost

+

Nízký profil

+

Výdrž baterie

Nelíbí se nám:

-

Občasné nechtěné zapnutí

-

Složitější vkládání baterií

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Battle Tested

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava