Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Powerbanky pro tělo, aneb jak bojovat proti spánku

Datum přidání 03.03.2019   Přečteš za... Přečteš za 4 min.   komentáře 5 komentářů   

Jakmile začne energie docházet vašemu elektronickému zařízení, připojíte jej na nabíječku, dobijete a vesele poračujete dál. Jenže co dělat, když začne docházet energie vašemu tělu? A co dělat, když se to stane v situaci, kdy prostě nemůžete vypnout? Ba naopak. Musíte být naprosto bdělí? Nebudete-li, může vás to stát to nejcenější co máte. A nejen vás, i jiné. Co s tím dělají vojáci?

Co dělat proti spánku? Bojovat s tím

 

Výše popsané samozřejmě platí pro více profesí. A velké zkušenosti s tím budou mít pravděpodobně řidiči kamionů. Ale i ti, když je nejhůř, si mohou někde zastavit a chvíli si odpočinout. Voják ten luxus nemá. Prostě nemůže říct protivníkovi: "Pauza, chvíli nehrajeme...". Respektive může. Může si uprostřed akce zdřímnout. Ale je dost možné, že se už neprobudí... I tohle mají řidiči podobně...

 

Musíme mít tedy své malé powerbanky v podobě různých přípravků. Něco, co nás nakopne a udrží bdělé. Každý to má trochu jinak a na každého působí něco jiného. Požadavkem je snadnost použití v polních podmínkách. Zkusím tedy popsat pár osvědčených věcí, které kolem sebe vídám. Zcela určitě to nebude vyčerpávající seznam. Proto budu rád, když se v diskuzi pod článkem podělíte o své zkušenosti. Mnozí se určitě rádi nechají inspirovat.

 

A předem upozorňuji, že budeme řešit pouze legální věci. Zároveň zcela záměrně opomíjím nežádoucí zdravotní účinky, které mohou určité níže popsané přípravky v kombinaci s dlouhodobým nedostatkem spánku vyvolat. Jakékoliv využití následujícího textu je pouze na vlastní nebezpečí. Případné užívání čehokoliv níže popsaného konzultujte se svým lékařem. Veškeré prostředky ovlivňující zdravý a přirozený denní cyklus těla prostě nejsou dobré. Když však pracujete v extrémním prostředí, zkousnete ledacos...

 

Energy drinky

Osvědčená klasika, která tak nějak funguje. Přidaná hodnota je v tom, že některé vám dávají i křídla... Různé poměry kofeinu, taurinu, guarany a dalších rostliných výtažků... A samozřejmě cukru. Výhodou je, že jsou snadno dostupné a rychle se dají konzumovat téměř kdekoliv. Nevýhodou je větší hmotnost, kterou musíte na patrole táhnout. Asi každý s nimi má svoji zkušenost, osobně mám rekord asi šest modrých plechovek za noc. Pak to ale není nic moc...

 

Žvýkací tabák 

Neboli bago. U některých vojáků nejoblíbenější nakopávač. Účinná látka nikotin. Udrží vás bdělé, našponované. Zároveň zklidňuje a odstraňuje stres. Samozřejmě silně návykové. Výhodou je skladnost. Tzv. puk (typická krabička žvýkacího tabáku připomíná puk, někteří výrobci na něj dokonce dělají sumky) je velmi skladný a běžnému "žvýkavci" vydrží i dva dny. Pořádní závisláci jej samozřejmě žvýknou na dvě hrábnutí... Nevyhnete se odplivávání slin, které se v ústech zvýšeně tvoří. Samozřejmě jsou i tací, kteří už ani neplivou... Tabáků jsou různé druhy a nemá smysl je tady všechny vyjmenovávat. Bago také není pro každého.

 

Káva

Další známý, oblíbený a jistě i chutný zdroj kofeinu. Příprava kávy je na základně vcelku v pohodě. Ale udělat si kávu přímo na akci, to je už trochu složitější. Je to také její největší nevýhoda. Udělat si dobrou a čerstvou kávu přímo v akci není jen tak. Ale jde to. Asi nejvíce použitelný se mi nyní jeví Aeropress. Rychlé a pohodlné řešení, kterým dosáhnete velmi dobrých výsledků. Instatní kávy typu 3v1 raději pominu. I když i ony ve vypjatých situacích dokáží pohladit na duši...

 

Kofeinové tablety

Jak je vidět, kofein je univerzální nakopávač a odpuzovač spánku. To výrobci vědí. Proto lze sehnat různé kofeinové tablety, nebo i žvýkačky. Kvalita je různá. Vždy záleží na poměru účinné látky. Výhodou je jejich skladnost a rychlost použití. Účinek je dost individuální.

 

Čokoláda s kofeinem

Scho-ka-kola je velmi chutná záležitost, známá již od dob 2. světové války. Plechová krabička s trojúhelníčky hořké nebo mléčné čokolády. Na 100g čokolády je 200mg kofeinu. Dobře se přenáší, je chutná, nabudí na celou noc. V poslední době se na trhu objevila i česká čokoláda s kofeinem, která navíc obsahuje i taurin a konopné semínko. Tato čokoláda od malektex.cz sice nechutná každému, ale díky většímu obsahu kofeinu funguje opravdu výborně. Nevýhodou je trochu nepraktické balení.

 

Sušené maso s kofeinem

Sušené maso je mezi vojáky velmi oblíbené. Jeho přední český výrobce Fine Gusto to jistě ví. Stejně jako ví o účinku kofeinu. Dát dohromady tyto dvě ingedience se může zdát jako bláznivý nápad. Ale fungovat to může. Zvláště když při žvýkání masa dochází k přenosu kofeinu přes sliznici úst. Reálně to ještě odzkoušené nemám, ale chystám se na to.

 

 

Dále existuje celá řada různých běžně dostupných přípravků, které se dají sehnat v lékárnách. Většinou přírodního charakteru. Vyzkoušené je ale upřímně nemám. Neznám zatím žádný, který by měl opravdu takovou účinnost, aby se mi vyplatilo jej vůbec zkoušet. Znáte takový? Tak mi prosím napište.

 

Výše popsané jsou známé a vyzkoušené produkty. Nic čím bych obejvil ameriku. Jejich účinky jsou individuální a asi není nic, co by fungovalo 100% na každého. Jak jsem předeslal na začátku, je to jen nástřel toho, co se ve vypjatých situacích, kdy potřebujete zůstat bdělí, dá použít. A znovu upozorňuji, jedná se o použití v extrémních situacích, kdy opravdu spát nemůžete.

 

Rozhodně totiž nelze odepírat spánek dlouhodobě a myslet si při tom, že to nenechá žádné následky. Odpočinek je zapotřebí. To vojáci moc dobře vědí. Stejně jako velmi dobře vědí, že v reálném nasazení si spánku příliš neužijete. Mimochodem, víte jak poznáte skutečné veterány? V akci odpočívají a snaží se usnout kdykoliv je to jen trochu možné. Nikdy totiž nevědí, kdy se zase pořádně vyspí.

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Mardudek Datum: 27.02.2020 Čas: 22:13

Kávu piju po litrech a už mi ani nepřijde, že by na mě měla nějaký efekt :D vypiju plný hrnek a můžu jít v klidu spát. Máto taky tak někdo? Jedna z mála věcí která mě dokáže nakopnout, krom energeťáku, je guarana. Tyhle tabletky http://eshop.guaranaplus.cz/guarana mě nakopnou na několik hodin a navíc jsou 100% přírodní.
Sušené maso kupuji často, ale že by se vyrábělo s přídavkem kofeinu slyším poprvé, ale určitě taky brzo vyzkouším.

avatar
McKubec Datum: 10.03.2019 Čas: 16:11

Brácha mi z Améru dovezl 5 hour energy, malá červená lahvička, která fakt nakopne na 5 hodin, můžu doporučit. Jen se to špatně shání v Evropě

avatar
mart Datum: 06.03.2019 Čas: 18:45

Díky za tipy.
Z diskuzi na našem FB je tady ještě pár tipů...

Kafe do kapsy - zajímavý produkt určený k jídlu. Uvidím jestli se dá ještě sehnat a určitě zkusím.

Madmoq - nakopávač určeny pro hráče videoher. Má zajímavé recenze. Seženu a zkusím.

Tip od kolegů ze CQB Vyškov - Maté - nápoj, který si oblíbili a pěkně je nakopává... ;-)
Dlouho chci zkusit, tak snad se už povede...

avatar
Adkop Datum: 05.03.2019 Čas: 21:27

Z vlastní zkušenosti můžu doporučit nápoj mate v různých příchutích nebo kvalitní zelené čaje. Často obsahují více teinu než káva. (kofein a tein je stejná latke jen v čaji se tomu říká tein a v kávě kofein)

avatar
Foras Datum: 05.03.2019 Čas: 20:48

Mne se asi nejvic osvedcil kofein v prasku (ne tableta ale sypky prasek)... skladnost asi nejlepsi protoze jedna davka je na spicku lzicky takze 5g mate treba na tyden :) kdyz smichate jeste s guaranou a vitaminem C taky v prasku tak je to super instantni energetak! Horsi je ze kdyz na tom jedete delsi dobu (9-10 hodin) v kuse, tak usnete v podstate s otevrenyma ocima :D A potom tu jsou pohledy lidi kdyz vytahnete pytlik s bilym praskem ze... :D

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava